Co wpływa na zdrowie naszego psa?
Każdemu z nas – psich opiekunów zależy na dobrym zdrowiu swojego psa. Zastanawiamy się co możemy zrobić, aby pomóc mu utrzymać dobre zdrowie, świetną kondycję fizyczną i psychiczna a także, aby nasz najlepszy przyjaciel pies żył jak najdłużej. Oczywiście nie na wszystko mamy wpływ, ale możemy dołożyć wszelkich starań, aby życie naszego kudłacza było zdrowe i szczęśliwe i abyśmy mogli jak najdłużej cieszyć się wspólnymi chwilami.
Mądry wybór – adopcja czy kupno psa
Wśród czytających ten artykuł znajdą się zwolennicy adopcji psiaków ze schroniska, jak i Ci którzy uważają, że korzystniejsze jest kupienie przyjaciela w hodowli. Dzisiejszym naszym celem nie jest znalezienie odpowiedzi, kto tutaj ma rację – bo takiej odpowiedzi nie ma. Naszym zadaniem jest odpowiedz na pytanie: co ja przyszły opiekun kudłatego szczęścia mogę zrobić, aby pies, na którego się zadecyduję mógł żyć długo i szczęśliwe?
Wybór – adopcja
Jeśli podjęliśmy wspaniałą decyzję o adopcji psa ze schroniska musimy zrobić to bardzo świadomie. Przede wszystkim musimy zastanowić się jaki psiak będzie „pasował” do naszej rodziny, trybu życia, ilości czasu, który możemy mu poświęcić. Nie możemy podejmować emocjonalnych decyzji” „cudny szczeniaczek, skradł moje serce, adoptuję”. Uroczy szczeniaczek urośnie i będzie miał swoje psie potrzeby, które należy zaspokoić, aby był szczęśliwy, spełniony i zdrowy. Istnieją rasy psiaków mniej wymagających, dla których 3 średnio długie spacery w ciągu dnia będą wystarczające. Nie potrzebują dużej aktywności fizycznej, umysłowej a najchętniej spędzają dzień wylegując się w nogach swojego właściciela.
Są też rasy, które aby być spełnione, potrzebują bardzo dużej aktywności fizycznej, pracy umysłowej. Dlatego musimy świadomie podjąć decyzję o adopcji danego psiaka. Nasz wybór skonsultujmy z opiekunem w schronisku, behawiorystą, weterynarzem. Dowiedzmy się czy pies toleruje dzieci, jak dogaduje się z innymi zwierzętami. Weźmy pod uwagę też to, że często psiaki schroniskowe to psy „z przeszłością”, mogą zatem potrzebować szczególnej opieki, terapii behawioralnej i więcej czasu na szkolenie. Bądźmy tego świadomi i gotowi na to wyzwanie – nasza praca z psem, zrozumienie, cierpliwość i pomoc w pokonaniu jego problemów to najwspanialszy dar jaki możemy ofiarować takiemu psu. Pies odwdzięczy się nam miłością i wiernością.
Wybór – zakup psa w hodowli
Decydując się na psa z hodowli również nasz wybór rasy musi być bardzo dobrze przemyślany – podobnie jak adopcja psiaka schroniskowego. Nasza decyzja musi być poparta bardzo dobrą wiedzą o danej rasie, jej predyspozycjach i wymaganiach. Przeczytajcie nasz poradnik, który pomoże Wam w wyborze przyjaciela:
Ponadto zawsze sprawdzajmy dobrze hodowlę, z której chcemy kupić psa. Hodowla powinna być zarejestrowana w Związku Kynologicznym w Polsce ZKWP, bądź jego odpowiedniku zagranicą. Psiak powinien mieć legalny rodowód, książeczkę zdrowia ze szczepieniami, informacjami o odrobaczaniu, badaniach. Niektóre rasy niestety posiadają predyspozycje do chorób genetycznych. Odpowiedzialna hodowla przeprowadza wszystkie wymagane badana genetyczne, a także badania kliniczne oczu, serca, badania pod kątem potencjalnej dysplazji stawów – oczywiście jeśli tylko te badania u danej rasy są wymagane. Badania te przeprowadzane są u suki hodowlanej a także u reproduktora. Przyszły opiekun ma prawo do wglądu do wszystkich badań, sprawdzenia warunków w jakich żyją szczeniaczki, poznania rodziców, informacji o socjalizacji psiaków i ich odwiedzin.
Dobre hodowle przeprowadzają nawet testy psychologiczne szczeniaków, aby sprawdzić jakie predyspozycje i temperament ma dany psiak. Hodowcy dobierają psa do danej rodziny uwzględniając te właśnie cechy. Zatem przyszły właścicielu nigdy nie kieruj się ceną szczeniaka w hodowli, wybieraj hodowle odpowiedzialnie. Zdrowie Twojego przyszłego przyjaciela nie ma ceny. Kupując nieprzebadanego szczeniaczka z pseudo-hodowli popierasz ten nielegalny i szkodliwy dla psiaków proceder, ponadto może okazać się, że do końca życia Twojego przyjaciela będziecie borykać się z poważnymi problemami zdrowotnymi, których mogłeś uniknąć. Możliwe, że zaoszczędzone pieniądze będziesz musiał przeznaczyć na leki. Nie decyduj się również na zakup psiaka, których hodowle są „ryzykowne” ze względu na występujące u danej rasy problemy ze zdrowiem.
Prawidłowe odżywianie
Prawidłowe żywienie ma ogromne znaczenie i wpływ na zdrowie i kondycję naszego psa. Bez względu na sposób żywienia, na jaki się zdecydujecie (sucha karma, mokra, dieta barf, posiłki gotowane) dieta musi być dobrze zbilansowana i bogata we wszystkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy, minerały, antyoksydanty, niezbędne kwasy tłuszczowe. Pamiętajmy, że dieta musi być dostosowana do wieku psa (szczeniak, pies dorosły, senior), poziomu jego aktywności fizycznej a także specjalnych predyspozycji żywieniowych pies chory, pies na rekonwalescencji, psiak zmagający się z alergiami pokarmowymi, nietolerancjami). W razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultujcie dietę Waszego przyjaciela z psim dietetykiem bądź weterynarzem. Jak prawidłowo żywić naszych kudłatych przyjaciół przeczytajcie tu:
Profilaktyka (badania profilaktyczne, szczepienia, odrobaczanie)
Badania profilaktyczne to bardzo istotny czynnik, który pomoże nam zadbać o zdrowie naszego psa, bądź wykryć chorobę w początkowym stadium co pozwoli nam ją skutecznie leczyć. Zapytajmy naszego zaufanego weterynarza jakie badania wykonać u naszego psa podczas corocznej wizyty kontrolnej. Najczęściej jest to badanie fizykalne ciała, jamy ustnej, kontrola uszu, badania krwi i moczu. Kolejną istotną inwestycją w zdrowie naszego przyjaciela są szczepienia. Celem szczepień jest uodpornienie naszego zwierzaka na choroby zakaźne, z którymi może zetknąć się podczas swojego życia. Podając psu „unieszkodliwiony” antygen bakterii, wirusa jego organizm wytwarza przeciwciała. Układ odpornościowy naszego kudłacza uczy się walki z patogenami i w razie kontaktu z nimi w przyszłości będzie w stanie je pokonać.
Schemat podawania szczepień nazywamy kalendarzem szczepień. Jest on ustalony w taki sposób, aby psie organizmy jak najlepiej przystosowały się do obrony ich organizmów. Nasz lekarz weterynarii poinformuje nas o aktualnym i bezpiecznym schemacie podawania szczepień. Część z nich to szczepienia podstawowe – przykładowo: szczepienia przeciw parwowirozie, nosówce, chorobie Rubartha i wściekliźnie. Zalecane są również szczepienia dodatkowe, które również mają na celu zabezpieczenie naszego pupila przed chorobami i ich powikłaniami. Są nimi: szczepienia przeciw kaszlowi kenelowemu, leptospirozie, parainfluenzie, boreliozie.
Pamiętajmy również, że nasze szczeniaczki, dopóki nie przyjadą cyklu podstawowych szczepień są narażone na choroby i powinny być na kwarantannie. Podczas kwarantanny musimy unikać miejsc, gdzie spacerują inne zwierzaki, a także kontaktu z nimi. O długości kwarantanny poinformuje nas nasz weterynarz. Zadbajmy o nasze psiaki i wykonajmy wszystkie niezbędne szczepienia zgodnie z kalendarzem szczepień. To bardzo istotna inwestycja w ich zdrowie, życie i jedyna metoda ochronna przed zjadliwymi i niestety często śmiertelnymi chorobami. Chcąc jak najlepiej zadbać o zdrowie naszego psa musimy również pamiętać o regularnym odrobaczaniu. Pasożyty zewnętrze i wewnętrzne, na które narażony jest nasz przyjaciel są bardzo niebezpieczne. Przeczytajcie koniecznie nasz „informator” o pasożytach:
Aktywność fizyczna
Aktywność fizyczna pozwala naszemu psu zaspokoić swoje potrzeby „ruchowe”, zadbać o zdrowie i kondycje. Spacery, wycieczki, wędrówki leśne i treningi ruchowe (psi fitness, frisbee, mantrailing, agility, nauka komend) to wspaniałe formy ruchu. Zapewnijmy naszemu psu wystarczającą ilość ruchu a rodzaj aktywności fizycznej dostosujmy do jego zdrowia, wieku, potrzeb i predyspozycji rasowych. Wspólna aktywność psa i człowieka to najlepszy sposób na dbanie o jego zdrowie.
Zaspokojenie psich potrzeb, czyli aktywność psychiczna
Jeśli chcemy, aby nasz pies był zdrowy i szczęśliwy musimy zaspokajać jego naturalne potrzeby i psie instynkty. Pozwólmy psu eksplorować świat nosem, węszyć. Niech nasze spacery będą dla psa. Zapewnijmy mu aktywność psychiczną. Bawmy się razem, trenujmy, uczmy psa nowych komend. Pobawmy się w zabawy węchowe w domu i na spacerze. Spróbujmy zabaw interaktywnych i noseworku.
Każda wspólna aktywność jest inwestycją w zdrowie psychiczne psa i buduje niesamowitą więź psiaka z jego właścicielem.
Odpoczynek i sen
Wszyscy wiemy jak ważny jest odpoczynek dla nas. Tak samo istotny jest odpoczynek i zdrowy niezakłócony sen dla naszego psa. Nasze psy, aby zachować zdrowie i zregenerować swój organizm potrzebują około 14 godzin snu na dobę. Zależne to jest oczywiście od wieku, predyspozycji rasowych i psiego temperamentu. Podczas snu organizmy psie i ludzkie regenerują się, komórki przechodzą proces „naprawczy”, z organizmu usuwane są szkodliwe substancje i toksyny.
Każdy pies ma swój dobowy rytm snu, odpoczynku i aktywności. Najczęściej nasze psy śpią więcej do południa- gdy pracujemy, a aktywizują się popołudniu, wieczorem. Gdy zmienimy naszemu psu rytm dobowy- przykładowo zaplanujemy całodzienną, ciekawą wycieczkę, bierzemy udział w psich zawodach sportowych pozwólmy mu odpocząć i zregenerować się następnego dnia. Pamiętajmy też, że każdy pies potrzebuje swojego miejsca, azylu, w którym odpoczywa i nikt mu wtedy nie przeszkadza. Nauczmy nasze dzieci, gości szacunku do psiego odpoczynku. Wyspany, wypoczęty, zregenerowany pies to szczęśliwy i zdrowy pies. Szczęśliwy pies to szczęśliwy właściciel 🙂
Bezpieczeństwo w domu i na spacerze
Jeśli planujemy powiększenie naszej rodziny o jej nowego członka – a szczególnie w wieku szczenięcym musimy popatrzeć na dom psimi oczyma. Proponujemy spacer na „czworaka” wraz z analizą potencjalnych psich gadżetów zabawowych. Musimy zastanowić się co może stanowić niebezpieczeństwo i zabezpieczmy sprzęty domowe, wystające przewody eklektyczne, kabelki, małe elementy, które mogą być połknięte, pogryzione, zjedzone. Sprawdźmy lokalizację kwiatów doniczkowych, zamknięcia szaf, szuflad. Zanim nasz pies nauczy się domowych zasad musimy wyeliminować czynniki, które mogłyby sprawić, że zrobi sobie krzywdę. Nauczmy nasze dzieciaki zasad komunikacji z psami i szacunku do nich. O bezpiecznej przyjaźni dziecka i psa poczytajcie tutaj:
Na zdrowie i bezpieczeństwo naszego psa na spacerze wpływa wiele elementów od dobrania odpowiednich bezuciskowych i nieblokujących ruchów psa szelek, obroży, smyczy, poprzez poznanie psiego kodeksu spacerowego, aż po naukę niezbędnych komend. Chcąc zapewnić bezpieczeństwo naszego psa na spacerze musimy poznać zasady spacerowe:
Spacerowy savoir vivre pomoże nam i innym właścicielom uniknąć potencjalnych konfliktów i zagrożeń. Najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa i zdrowia naszego psa jest nauka naszego psa dwóch komend, które mogą decydować nawet o jego życiu. Pierwszą z nich jest komenda „do mnie” oraz komenda odwołania awaryjnego, którą może być dźwięk gwizdka, komenda „stop”. Celem tej komendy jest nauczenie psa natychmiastowego zatrzymania się w sytuacji zagrożenia – wbiegnięcie na ulicę, podejście do innego psa bądź innej sytuacji, która może stanowić dla niego zagrożenie. Drugą komendą jest komenda: „zostaw”, „nie rusz”, „fuj”. Ma ona na celuzapobiegnięcie zjedzenia przez naszego psa śmieci, odpadków a nawet porzuconej trutki lub innego niezapieczonego elementu. Poświęcenie czasu na szkolenie i trening to inwestycja w zdrowie i bezpieczeństwo naszego przyjaciela.
Miłość i współpraca z człowiekiem
Człowiek i pies tworzą unikalną więź. Ta więź daje nam poczucie przynależności, radości, sensu. Wspólne życie, treningi, szkolenie i każdy razem spędzony dzień zbliżają nas do siebie. Ten „związek”, oparty na szacunku, miłości i międzygatunkowym porozumieniu wspiera nasze i psie zdrowie.
Psinosek życzy wszystkim właścicielom ogromnej satysfakcji w opiece i trosce o zdrowie naszego, wiernego przyjaciela a naszym psom dużo zdrowia.