Pies stoi przy torcie czekoladowym i jest w niego wpatrzony. Psinosek.pl

Co zrobić, gdy pies zje czekoladę? – Pierwsza pomoc


Psy z natury uwielbiają jeść. Niektóre potrafią jeść cokolwiek mają w zasięgu swojego pyszczka. Niestety nie zawsze są to dobre dla nich rzeczy. Do tych, które szkodzą, należy między innymi czekolada. Co zrobić, gdy pies zje czekoladę? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Objawy zatrucia psa czekoladą

Kiedyś odbyłem rozmowę z właścicielem psa o diecie jego czworonoga. Zapytany o to czy wie czego pies nie powinien jeść wymienił cebulę, czosnek, winogrona i rodzynki. Na moją uwagę o tym, że do tych szkodliwych przysmaków trzeba doliczyć też czekoladę, odparł, że przecież jego pies ją uwielbia i nigdy mu nie zaszkodziła. Zapytał też, że jeśli czekolada jest tak szkodliwa dla psów, to dlaczego jego pies jest całkowicie zdrowy i nie wymaga leczenia?

Zanim znajdziemy odpowiedź na to pytanie, dowiedzmy się czegoś więcej o tym słodkim i pysznym przysmaku. Poznajmy jego składniki i ich oddziaływanie na organizm naszych czworonożnych przyjaciół.

Czekoladę uzyskuje się poprzez prażenie nasion kakaowca. Głównymi jej składnikami toksycznymi dla psów są kofeina i teobromina. Znajdziemy je w kawie, herbacie czy yerba mate. My, trawimy je z łatwością, a okres półtrwania związku u ludzi wynosi tylko kilka godzin. Niestety u naszych psów okres ten wynosi o wiele dłużej, bo aż 18 godzin.

To głównie teobromina jest szkodliwa dla naszych futrzastych kumpli. Objawy zatrucia nią to:

  • Wymioty (również wymioty z krwią)
  • Drżenie ciała
  • Nadmierne pragnienie (polidypsja)
  • Tachykardia (zaburzenie rytmu pracy serca)
  • Ataksja (zaburzenie charakteryzujące się obniżoną koordynacją ruchów)
  • Nadpobudliwość
  • Drgawki

Wszystkie wymienione powyżej objawy, mogą trwać do 72 godzin po spożyciu.

Jaka dawka czekolady jest szkodliwa dla psa?

Teraz wróćmy do pytania naszego znajomego właściciela psa. Dlaczego, jeśli czekolada jest szkodliwa dla psów, to jego pies nie ma żadnych dolegliwości i nie wymaga leczenia?

Odpowiedź jest bardzo prosta i pewnie już się jej domyślacie. Jego pies był zdrowy, ponieważ jak we wszystkim to dawka czyni truciznę.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Jaka dawka czekolady jest szkodliwa dla psa?

To, ile czekolady musi zjeść pies, żeby mu zaszkodziła zależy od dwóch czynników. Po pierwsze jest zależna od tego, jaki rodzaj czekolady zjadł nasz czworonożny kumpel. Czekolady mają różną ilość teobrominy i kofeiny.

Najwyższe dawki teobrominy będą zawierać kolejno od najwyższej:

  • Czekolady do pieczenia
  • Ciemne czekolady
  • Czekolady mleczne
  • Czekolady białe

Szacuje się, że śmiertelna dawka teobrominy dla psa, wynosi około 100-500 mg/kg masy ciała. Nie jest ona identyczna dla każdego psa, ponieważ każdy ma inny system immunologiczny i inną bezpieczną dawkę dla siebie.

Objawy będą też inne w zależności od tego, jak duży jest pies. Większe psy mogą zjeść większe dawki czekolady nie wykazując żadnych objawów, a dla mniejszych ta sama ilość będzie wiązała się z koniecznością szybkiej wizyty u weterynarza.

Przybliżone dawki czekolady i ich oddziaływanie na psów o różnej wadze zilustruje Wam poniższa tabela.

Tabela określa jaką ilość czekolady może zjeść pies, oraz objaśnia, jakie objawy będzie miał pies po zjedzeniu różnych dawek czekolady. Psinosek.pl
Tabela: Przybliżone dawki czekolady i ich oddziaływanie na psy.
Źródło: Psinosek.pl

Jak widzicie, czasem nawet niewielka – jak mogłoby się wydawać – dawka czekolady może wywołać u Waszego psa bardzo niekorzystną reakcję.

Niestety, ciągle zdarzają się właściciele podający psu czekoladę. Statystyki podają, że ilość zatruć psów czekoladą wzrasta w okresie Świąt Wielkanocnych i Świąt Bożego Narodzenia. Pilnujcie więc swoich kudłatych przyjaciół i domowników, aby nie podali psu czegoś co z ich punktu widzenia sprawi, że pis będzie szczęśliwszy. Niestety może skończyć się to szukaniem pomocy u weterynarza – co w okresie świątecznym może być mocno utrudnione.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Co zrobić, gdy pies zje czekoladę? – pierwsza pomoc

Rozważmy jeszcze właśnie taką sytuację, gdy pies zjadł czekoladę a wizyta w klinice weterynaryjnej jest utrudniona i tracimy cenny czas a pies nie otrzymuje pomocy.

Przede wszystkim pamiętajcie, że jeśli Waszemu psu coś dolega, to osobą, która powinna udzielić mu pomocy jest Wasz zaufany weterynarz. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, gdy jesteście zdani sami na siebie, możecie podjąć pewne działania, które zminimalizują skutki zatrucia organizmu Waszego psa.

Po pierwsze musicie ocenić jak dużo czekolady zjadł Wasz psiak. Od tego zależy, czy powinniście go obserwować pod kątem objawów, czy podjąć bardziej radykalne środki. Pamiętajcie, że objawy zazwyczaj występują po około 4 godzinach, ale mogą wystąpić nawet po dobie od zjedzenia czekolady.

Pies wącha dwie tabliczki czekolady trzymane w dłoni przez opiekuna. Psinosek.pl
Czekolada jest bardzo toksyczna dla psów Zdjęcie: AdamChandler86 – Flickr.com

Postępowanie przy zjedzeniu przez psa czekolady można opisać w trzech punktach:

  • Wywołanie u psa wymiotów
  • Podanie substancji wiążącej toksyny
  • Podanie psu środka na rozwolnienie, który przyspieszy wydalanie toksyny

Wymioty u psa można wywołać przez podanie doustne 3% wody utlenionej (od 1 do 3 łyżeczek). Można tą czynność powtórzyć trzykrotnie w odstępie 10 minut. Musicie pamiętać, że wywołanie wymiotów ma sens tylko do dwóch godzin po zjedzeniu czekolady. Jeśli minęło więcej czasu, musicie przejść do punktu drugiego. Nie wywołujemy również wymiotów u psa w stanie depresji lub śpiączki.

Substancją wiążącą teobrominę jest węgiel aktywowany. Nie pozwala on wchłaniać się jej do organizmu. 1 tabletkę węgla rozpuszczamy w 10 ml wody i podajemy psu jedną łyżeczkę roztworu na 1 kg masy ciała, po czym podajemy wodę. Musicie jednak zachować ostrożność i stosować wyłącznie w przypadku zjedzenia bardzo dużych dawek czekolady, gdyż może powodować hipernatremię, czyli prowadzić do zwiększenia poziomu sodu we krwi. Może to być niebezpieczne dla psa.

Pamiętajcie, żeby nie podejmować leczenia na własną rękę, gdyż przeprowadzone w nieodpowiedni sposób, może pogorszyć stan Waszego psiaka. Odpowiednią osobą do zajęcia się Waszym chorym czworonogiem jest weterynarz. Pierwszą pomoc stosujemy, gdy nie jest możliwa konsultacja z nim.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Mam nadzieję, że teraz już będziecie wiedzieć co zrobić, gdy pies zje czekoladę. Znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy dla psa jest bardzo ważna. Wiecie teraz jak wygląda pierwsza pomoc dla psa, który zje czekoladę.

Aby Wasz pies cieszył się dobrym zdrowiem, zawsze warto zapobiegać sytuacjom, które narażą go na leczenie w specjalistycznych klinikach. Dotyczy to również narażenia go na zjedzenie toksycznej dla niego czekolady.

Upewnijcie się, że wszystkie wyroby czekoladowe, w tym kakao, gorąca czekolada czy cukierki czekoladowe, są przechowywane w miejscu, do którego Wasz pies nie ma dostępu. Uczulcie Wasze dzieci, żeby resztki czekolady nie zostawiały na stołach, biurkach czy w leżących na ziemi torebkach.

Nie dajcie się przebłagać proszącemu spojrzeniu Waszego psiaka. Czekolada nie jest mu do niczego potrzebna. To tylko w głównej mierze tłuszcz i cukier, który może prowadzić do otyłości i cukrzycy. A co możecie mu dać w zamian? Dajcie mu SIEBIE. Spędźcie z nim chwilę czasu na dobrej zabawie, nauce komend czy grze w piłkę. Czas spędzony w ten sposób da Wam i Waszemu kudłatemu kumplowi o wiele więcej, niż tabliczka słodkiej czekolady.

Podobne wpisy