Wstęp do Nosework – od czego zacząć pracę węchową z psem? Zabawy węchowe.
Nosework staje się coraz bardziej popularnym sportem kynologicznym. Jeśli zastanawiacie się od czego zacząć pracę węchową z Waszym psem trafiliście w dobre miejsce.
Czy każdy pies nadaje się do pracy węchowej?
Oczywiście – jeśli ma nosek, kocha zabawę, jedzonko i zajęcia ze swoim właścicielem to znaczy, że Nosework jest dla niego. Nosework jest uniwersalnym sportem i wspaniałą aktywnością dla naszych psów i nas – ich przewodników.
Nasz pies poznaje świat nosem i praca węchowa jest dla niego całkowicie naturalna. Dzięki niej zaspokaja swoje pierwotne instynkty i potrzeby. Ponadto pies odnosząc każdy mały sukces zyskuje pewność siebie i cementuje więź ze swoim przewodnikiem.
Aktywność węchowa dla początkujących
Jeśli podjęliście już słuszną decyzję, że spróbujecie – ZACZYNAMY.
Nosework to przede wszystkim zabawa, która ma cieszyć i zajmować naszego psa. Zacznijmy więc od zabaw węchowych w domu i na spacerach. Zabawy węchowe uruchomią węch naszego psa i zachęcą do jego aktywnego używania. Zaczynając zabawy węchowe ustalmy sobie komendę na przeszukania np. „szukaj”, i zaopatrzmy się w ulubione psie smaczki. Pamiętajmy niech będzie to inna komenda od tej, którą będziemy wykorzystywać potem w treningach nosework. To na razie nasza „robocza”, zabawowa komenda niezbędna do „uruchomienia” psiego nosa.
Węchowe aktywności w domu
Każde ćwiczenie wykonujemy podobnie. Ukrywamy smaczek i zachęcamy psa – komendą „szukaj” do jego odnalezienia. Stopniujemy trudność zabaw. Jeśli nasz pies nie bawił się nigdy w zabawy węchowe, aby zrozumiał cel ćwiczenia pokazujemy mu smaczek w dłoni, dajemy powąchać a następnie na jego oczach ukrywamy smaczek i wydajemy komendę „szukaj” zachęcając do szukania. Kolejne smaczki chowamy już poza psim wzrokiem. Nasz przyjaciel zaczyna używać nosa. Nagradzamy każdy sukces naszego psa, gdyż doceniony i zmotywowany do zabawy pies to szczęśliwy pies.
Jest wiele sposobów ukrycia naszych węchowych niespodzianek. Oto niektóre z nich:
Mata węchowa
Chowajmy psu ulubione smaczki w macie węchowej. Możemy ją kupić bądź uszyć samodzielnie z kawałków materiału przymocowanych do np. gumowej wycieraczki z dziurkami. Pamiętajmy aby wybrać bezpieczny materiał i aby kawałki materiału były solidnie przymocowane. Matą węchową może być również puszysty koc rozłożony nierówno na podłodze.
Węchowe zabawki interaktywne
Na rynku dostępnych jest wiele zabawek interaktywnych do ćwiczeń węchowych np. konga, zabawki skrytki. Zabawki można jednak zrobić samodzielnie wykorzystując różnego rodzaju pudełka, opakowania z jajek, rolki po papierze z wykrojonymi dziurkami, talerzyki papierowe, duże plastikowe klocki dziecięce, torebki papierowe, małe plecaczki. Pamiętajmy tylko o bezpieczeństwie użytych materiałów i ich rozmiarze, który uniemożliwi połknięcie małych elementów przez naszego pupila.
Wszystko zależy od naszej kreatywności. Celem jest aktywizacja węchowa i umysłowa naszego psa poprzez umieszczanie w zabawce w zakamarkach pudełek, niespodzianek smakowych. Pies toczy rolki po papierze, w których zrobiliśmy dziurki – wyjadając wypadające smaczki. Poszukuje ukrytych w zabawkach ulubionych smaczków, aktywnie próbuje je wydobyć. Używajmy komendy „szukaj” przy każdej zabawie i nagradzajmy.
Zabawa w ukrywanie smaczków
Ukrywamy ulubione smaczki w pomieszczeniu, a następnie wydajemy komendę – „szukaj”. Początkowo smaczki umieszczamy „blisko psiego noska” w jednym pomieszczeniu, smaczki mają być widoczne. Zabawa ma na celu zachęcenie psiaka do aktywności węchowej. Jeśli nasz przyjaciel zacznie radzić sobie z zadaniem – utrudnijmy mu zabawę chowając smaczki w mniej widocznych miejscach, potem, w niewidocznych miejscach a następnie w innych pomieszczeniach. Chwalmy psa za każdym razem, gdy odniesie sukces.
Zabawa w 2, 3 kubki
Bierzemy 2 kubeczki plastikowe z dziurkami na wierzchu, pod jeden kubek chowamy smaczek i zachęcamy psa do wskazania właściwego tzw. „gorącego” kubeczka używając komendy „szukaj”. Sukces nagradzamy pochwalą, zabawą bądź smaczkiem. Nagrodą jest oczywiście też zjedzenie odnalezionego smaczka. Zamieniamy kubeczki miejscami i powtarzamy ćwiczenia. Aby utrudnić i urozmaicić zabawę dodajemy kolejny kubek. Mogą to być również doniczki z dziurkami, opakowania po jogurtach. Pamiętajmy o pochwale i szczerej radości z sukcesu naszego psa.
Pamiętajmy aby zamieniać miejscami kubeczki a nie lokalizację smaczka, który zawsze powinien pozostać pod tym samym kubkiem. Pies ma świetny nos, kubeczek, który dotykał „zapachu” niech zostanie kubeczkiem pachnącym „gorącym”. Nie wprowadzajmy naszych psich przyjaciół w błąd – ich węch jest doskonały. Dbałość o „czystość zapachową” przedmiotów to trening dla przewodnika będący wstępem do nauki wykonywania/przechowywania pachnących „gorących” i „zimnych” przedmiotów i próbek, które wykorzystujemy w treningach nosework.
Zabawa w chowanego
Zaprośmy do zabawy członka rodziny, niech schowa się w rogu pokoju za zasłoną, w dużej szafie, w innym pomieszczeniu, i zachęćmy psa do szukania. Oczywiście szczęśliwie odnaleziony członek rodziny nagradza psa smaczkiem, pochwałą i ulubioną zabawą.
Węchowe aktywności na spacerze
Spacer ma na celu zaspokojenie psich potrzeb i nie mamy tu na myśli tylko potrzeb fizjologicznych ale także potrzeby: poznawania i eksploracji świata, zaspokojenia aktywności fizycznej, kontaktu z innymi przedstawicielami psiego gatunku.
Aktywny spacer z węszeniem i zabawami węchowymi zaspokoi psiejskie instynkty, zmęczy psa „pozytywnie”, świetnie wpłynie na jego psychikę i podbuduje wiarę w siebie. Nauczy też naszego psa ignorowania innych zapachów i koncentracji na zadaniu, co bardzo przyda nam się w przyszłych treningach nosework.
Zatem:
- pozwólmy samodzielnie eksplorować świat nosem, dajmy mu czas na węszenie i odczytywanie wiadomość sms z pobliskich drzew, krzewów, słupów.
- urozmaicajmy wspólne spacery i zmieniajmy trasy i ścieżki spacerowe, zaskakujmy swojego psa
- chowajmy smaczki w trawie, w korze drzew, pod kamieniami
- bawmy się w chowanego
Pamiętajmy również aby bacznie obserwować naszego przyjaciela podczas wszystkich zabaw węchowych. Znajomość naszego psa, obserwacja jego ciała i zachowania podczas zabaw i wyzwań węchowych również pomoże nam w treningach nosework. Już na tym etapie uczmy się analizy psiego zachowania tj. trafiania i rozpracowywania stożka zapachowego, na którym pies pracuje.
Każdy pachnący przedmiot generuje stożek zapachowy, dla wyobrażenia – zapach rozpościerający się nad pachnącym przedmiotem / próbką przypomina dym ze zgaszonej świeczki. Poszukujący pies początkowo trafia na roznoszący się stożek zapachowy, który prowadzi go do źródła zapachu (w naszych zabawach – smaczka). Dlatego baczna obserwacja psa jest tak istotna. W noseworku pracujemy zespołowo – pies szuka i wskazuje, przewodnik „czyta” indywidualną mowę ciała swojego psa i zgłasza „alarm” czyli sukces. Nasze zabawy węchowe kończą się odnalezieniem jedzonka, w przyszłości będzie to próbka zapachowa.
Podczas wszystkich zabaw węchowych pracujemy nad motywacją naszego czworonożnego przyjaciela, która jest podstawą do treningów i pracy węchowej. Pies musi chcieć, musi mieć cel i czuć radość i satysfakcję z osiągniętego sukcesu.
Każdy trening, zabawa uczy psiaka pracy z przewodnikiem, a przewodnika pracy ze swoim psem i jego zrozumienia, które procentuje w ich wspólnym, codziennym życiu. To świetna droga do budowania zaufania i zacieśnienia naszej więzi. Nosework jest pracą zespołową. Dumny człowiek, spełniony i szczęśliwy pies to najlepsze połączenie w nosework.
Psinosek.pl zachęca do niuchania. Nosy czarne, różowe, małe, duże zaczynamy zabawę! Powodzenia!