Czarno biały pies leżący na łóżku. Na pierwszym planie duży nos psa.
|

Wstęp do Nosework – od czego zacząć pracę węchową z psem? Zabawy węchowe.


Nosework staje się coraz bardziej popularnym sportem kynologicznym. Jeśli zastanawiacie się od czego zacząć pracę węchową z Waszym psem trafiliście w dobre miejsce.

Czy każdy pies nadaje się do pracy węchowej?

Oczywiście – jeśli ma nosek, kocha zabawę, jedzonko i zajęcia ze swoim właścicielem to znaczy, że Nosework jest dla niego. Nosework jest uniwersalnym sportem i wspaniałą aktywnością dla naszych psów i nas – ich przewodników.
Nasz pies poznaje świat nosem i praca węchowa jest dla niego całkowicie naturalna. Dzięki niej zaspokaja swoje pierwotne instynkty i potrzeby. Ponadto pies odnosząc każdy mały sukces zyskuje pewność siebie i cementuje więź ze swoim przewodnikiem.

Aktywność węchowa dla początkujących

Jeśli podjęliście już słuszną decyzję, że spróbujecie – ZACZYNAMY.

Nosework to przede wszystkim zabawa, która ma cieszyć i zajmować naszego psa. Zacznijmy więc od zabaw węchowych w domu i na spacerach. Zabawy węchowe uruchomią węch naszego psa i zachęcą do jego aktywnego używania. Zaczynając zabawy węchowe ustalmy sobie komendę na przeszukania np. „szukaj”, i zaopatrzmy się w ulubione psie smaczki. Pamiętajmy niech będzie to inna komenda od tej, którą będziemy wykorzystywać potem w treningach nosework. To na razie nasza „robocza”, zabawowa komenda niezbędna do „uruchomienia” psiego nosa.

Węchowe aktywności w domu

Każde ćwiczenie wykonujemy podobnie. Ukrywamy smaczek i zachęcamy psa – komendą „szukaj” do jego odnalezienia. Stopniujemy trudność zabaw. Jeśli nasz pies nie bawił się nigdy w zabawy węchowe, aby zrozumiał cel ćwiczenia pokazujemy mu smaczek w dłoni, dajemy powąchać a następnie na jego oczach ukrywamy smaczek i wydajemy komendę „szukaj” zachęcając do szukania. Kolejne smaczki chowamy już poza psim wzrokiem. Nasz przyjaciel zaczyna używać nosa. Nagradzamy każdy sukces naszego psa, gdyż doceniony i zmotywowany do zabawy pies to szczęśliwy pies.

Jest wiele sposobów ukrycia naszych węchowych niespodzianek. Oto niektóre z nich:

Mata węchowa

Chowajmy psu ulubione smaczki w macie węchowej. Możemy ją kupić bądź uszyć samodzielnie z kawałków materiału przymocowanych do np. gumowej wycieraczki z dziurkami. Pamiętajmy aby wybrać bezpieczny materiał i aby kawałki materiału były solidnie przymocowane. Matą węchową może być również puszysty koc rozłożony nierówno na podłodze.

Pies szukający smaczków w macie węchowej. Mata koloru żółto niebieskiego. Pies rudy.
Mata węchowa – Fot.: Dawid Pabis
Rudy pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever szukający smaczków w zwiniętym niebieskim kocu.
Pozwijany koc – Fot.: Dawid Pabis

Węchowe zabawki interaktywne

Na rynku dostępnych jest wiele zabawek interaktywnych do ćwiczeń węchowych np. konga, zabawki skrytki. Zabawki można jednak zrobić samodzielnie wykorzystując różnego rodzaju pudełka, opakowania z jajek, rolki po papierze z wykrojonymi dziurkami, talerzyki papierowe, duże plastikowe klocki dziecięce, torebki papierowe, małe plecaczki. Pamiętajmy tylko o bezpieczeństwie użytych materiałów i ich rozmiarze, który uniemożliwi połknięcie małych elementów przez naszego pupila.

Pies szukający smaczków w zabawce interaktywnej,
Zabawka interaktywna – Fot.: Dawid Pabis
Pies trzymający Kong w pysku. Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Kong w kolorze czerwonym. Psinosek.pl
Kongo – Fot.: Dawid Pabis

Wszystko zależy od naszej kreatywności. Celem jest aktywizacja węchowa i umysłowa naszego psa poprzez umieszczanie w zabawce w zakamarkach pudełek, niespodzianek smakowych. Pies toczy rolki po papierze, w których zrobiliśmy dziurki – wyjadając wypadające smaczki. Poszukuje ukrytych w zabawkach ulubionych smaczków, aktywnie próbuje je wydobyć. Używajmy komendy „szukaj” przy każdej zabawie i nagradzajmy.

Zabawa w ukrywanie smaczków

Ukrywamy ulubione smaczki w pomieszczeniu, a następnie wydajemy komendę – „szukaj”. Początkowo smaczki umieszczamy „blisko psiego noska” w jednym pomieszczeniu, smaczki mają być widoczne. Zabawa ma na celu zachęcenie psiaka do aktywności węchowej. Jeśli nasz przyjaciel zacznie radzić sobie z zadaniem – utrudnijmy mu zabawę chowając smaczki w mniej widocznych miejscach, potem, w niewidocznych miejscach a następnie w innych pomieszczeniach. Chwalmy psa za każdym razem, gdy odniesie sukces.

Zabawa w 2, 3 kubki

Bierzemy 2 kubeczki plastikowe z dziurkami na wierzchu, pod jeden kubek chowamy smaczek i zachęcamy psa do wskazania właściwego tzw. „gorącego” kubeczka używając komendy „szukaj”. Sukces nagradzamy pochwalą, zabawą bądź smaczkiem. Nagrodą jest oczywiście też zjedzenie odnalezionego smaczka. Zamieniamy kubeczki miejscami i powtarzamy ćwiczenia. Aby utrudnić i urozmaicić zabawę dodajemy kolejny kubek. Mogą to być również doniczki z dziurkami, opakowania po jogurtach. Pamiętajmy o pochwale i szczerej radości z sukcesu naszego psa.

Pamiętajmy aby zamieniać miejscami kubeczki a nie lokalizację smaczka, który zawsze powinien pozostać pod tym samym kubkiem. Pies ma świetny nos, kubeczek, który dotykał „zapachu” niech zostanie kubeczkiem pachnącym „gorącym”. Nie wprowadzajmy naszych psich przyjaciół w błąd – ich węch jest doskonały. Dbałość o „czystość zapachową” przedmiotów to trening dla przewodnika będący wstępem do nauki wykonywania/przechowywania pachnących „gorących” i „zimnych” przedmiotów i próbek, które wykorzystujemy w treningach nosework.

Zabawa w chowanego

Zaprośmy do zabawy członka rodziny, niech schowa się w rogu pokoju za zasłoną, w dużej szafie, w innym pomieszczeniu, i zachęćmy psa do szukania. Oczywiście szczęśliwie odnaleziony członek rodziny nagradza psa smaczkiem, pochwałą i ulubioną zabawą.

Węchowe aktywności na spacerze

Spacer ma na celu zaspokojenie psich potrzeb i nie mamy tu na myśli tylko potrzeb fizjologicznych ale także potrzeby: poznawania i eksploracji świata, zaspokojenia aktywności fizycznej, kontaktu z innymi przedstawicielami psiego gatunku.
Aktywny spacer z węszeniem i zabawami węchowymi zaspokoi psiejskie instynkty, zmęczy psa „pozytywnie”, świetnie wpłynie na jego psychikę i podbuduje wiarę w siebie. Nauczy też naszego psa ignorowania innych zapachów i koncentracji na zadaniu, co bardzo przyda nam się w przyszłych treningach nosework.

Zatem:

  • pozwólmy samodzielnie eksplorować świat nosem, dajmy mu czas na węszenie i odczytywanie wiadomość sms z pobliskich drzew, krzewów, słupów.
  • urozmaicajmy wspólne spacery i zmieniajmy trasy i ścieżki spacerowe, zaskakujmy swojego psa
  • chowajmy smaczki w trawie, w korze drzew, pod kamieniami
  • bawmy się w chowanego

Pamiętajmy również aby bacznie obserwować naszego przyjaciela podczas wszystkich zabaw węchowych. Znajomość naszego psa, obserwacja jego ciała i zachowania podczas zabaw i wyzwań węchowych również pomoże nam w treningach nosework. Już na tym etapie uczmy się analizy psiego zachowania tj. trafiania i rozpracowywania stożka zapachowego, na którym pies pracuje.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Każdy pachnący przedmiot generuje stożek zapachowy, dla wyobrażenia – zapach rozpościerający się nad pachnącym przedmiotem / próbką przypomina dym ze zgaszonej świeczki. Poszukujący pies początkowo trafia na roznoszący się stożek zapachowy, który prowadzi go do źródła zapachu (w naszych zabawach – smaczka). Dlatego baczna obserwacja psa jest tak istotna. W noseworku pracujemy zespołowo – pies szuka i wskazuje, przewodnik „czyta” indywidualną mowę ciała swojego psa i zgłasza „alarm” czyli sukces. Nasze zabawy węchowe kończą się odnalezieniem jedzonka, w przyszłości będzie to próbka zapachowa.

Podczas wszystkich zabaw węchowych pracujemy nad motywacją naszego czworonożnego przyjaciela, która jest podstawą do treningów i pracy węchowej. Pies musi chcieć, musi mieć cel i czuć radość i satysfakcję z osiągniętego sukcesu.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Każdy trening, zabawa uczy psiaka pracy z przewodnikiem, a przewodnika pracy ze swoim psem i jego zrozumienia, które procentuje w ich wspólnym, codziennym życiu. To świetna droga do budowania zaufania i zacieśnienia naszej więzi. Nosework jest pracą zespołową. Dumny człowiek, spełniony i szczęśliwy pies to najlepsze połączenie w nosework.

Psinosek.pl zachęca do niuchania. Nosy czarne, różowe, małe, duże zaczynamy zabawę! Powodzenia!

Podobne wpisy