Czy psy mają sny? O czym śnią psy?
Kiedy Wasz pies kładzie się na małą drzemkę, możecie czasem zaobserwować jego dziwne ruchy i odgłosy, które wydaje, gdy śpi. Mówimy wtedy, że coś mu się przyśniło. Czy psy mają sny? Jeśli tak, to o czym śnią? Postarajmy się dzisiaj znaleźć odpowiedź na te pytania.
Fazy snu, czyli z czego składa się sen?
Zapewne każdy z Was już wie, że sen u człowieka składa się z dwóch faz. Pierwsza faza – to tak zwana faza snu o wolnych ruchach gałek ocznych. Wolne ruchy gałek ocznych to z języka angielskiego non-rapid eye movement, dlatego tą fazę snu nazywamy NREM. Drugą fazę – nazywamy REM – z języka angielskiego rapid eye movement. Inaczej nazywamy ją tzw. snem paradoksalnym, właśnie dlatego, że podczas niej zaczynamy śnić.

Skąd biorą się sny?
Niestety aż do dzisiaj naukowcom nie udało się rozwikłać zagadki, skąd się biorą sny. Obecnie uważają oni, że głównym „sprawcą” snów jest hipokamp, czyli obszar mózgu odpowiedzialny za pamięć i emocje. W fazie REM, informacje zebrane podczas dnia są przetwarzane i utrwalane w pamięci. Pomimo tego, że ciało się regeneruje, mózg cały czas pracuje i właśnie dlatego powstają senne wizje.

A jak to wygląda u psa? Czy psy mają sny?
Naukowcy przeprowadzili eksperyment na sześciu wyżłach. Przez 24 godziny gromadzono dane na temat wzorców elektrograficznych (EEG, EMG, EOG). Okazało się, że w ciągu doby psy mają cztery fazy aktywności. Przez 44% czasu psy pozostawały w fazie czuwania, 21% obejmowała faza lekkiej senności, a gdy zapadały w sen, podobnie jak u człowieka dzielił się on na fazę NREM – 23% aktywności dobowej oraz fazę REM, która trwała 12% czasu aktywności psa.
Skoro więc zaobserwowano fazę REM u psów, wszystko wskazuje na to, że odpowiedź na pytanie czy psy mają sny wydaje się być pozytywna. Psy mają sny. Podczas snu, przy wchodzeniu w fazę REM zachowują się one podobnie do człowieka.
Co wiemy o psich snach?
Mimo że psy nie budzą się i nie opisują swoich snów, naukowcom udało się zebrać informacje o psich snach i wzorcach snu poprzez obserwacje kliniczne:
Podczas zasypiania oddech psa staje się głęboki i regularny
Po około 20 minutach od zaśnięcia przeciętny pies wchodzi w fazę REM
W fazie REM oddech psa staje się płytki i nieregularny. Pojawiają się również drgania mięśni co może wyglądać jakby pies gonił coś przez sen
Faza REM psa jest bardzo podobna do ludzkiej, dlatego można wyciągnąć wnioski, że pies podczas snu przeżywa rzeczy, które wydarzyły się w ciągu dnia.
Szczenięta zazwyczaj śnią częściej niż dorosłe psy, za to ich sny są krótsze. Młody piesek może śnić nawet co 10 minut a jego sny będą trwały około minuty, podczas gdy duży pies w sile wieku będzie śnił raz na 90 minut a jego sen będzie trwał 10 minut.

Źródło: varjag – Pixabay

Źródło: Kurt Klement – Pixabay
O czym śnią psy?
Stanley Coren – psycholog zajmujący się badaniami nad psychiką psów w swojej książce pt.: „Do Dogs Dream? Nearly Everything Your Dog Wants You to Know” opisuje doświadczenie, które polegało na wyłączeniu podczas snu psów tzw. mostu Varola. Most Varola jest częścią pnia mózgu, odpowiedzialną między innymi za paraliżowanie większych mięśni podczas snu, dlatego osoba – człowiek lub zwierzę – z zaburzeniem funkcjonowania mostu odgrywa swoje sny za pomocą ruchów ciała.
Po zablokowaniu mostu, okazało się, że psy podczas snu zaczynają biegać, węszyć, ruszać głową jakby patrzyły na jakiś obiekt. Coren interpretując ich zachowania stwierdził: „W zasadzie odkryliśmy, że psy śnią o psich rzeczach”. Tak więc rottweilery i dobermany będą podczas snu ścigały włamywaczy, harty będą ścigały się z innymi psami a Retrievery będą przynosić pod nogi swojego pana kaczki.
Mechanizm psiego snu jest więc podobny do snu człowieka – śpiący pies często przeżywa wydarzenia, które miały miejsce w bliskiej przeszłości.

Co robić, gdy pies ma koszmary?
Czasem podobnie jak u człowieka, sen psa może przybrać formę koszmaru. Poznacie to łatwo obserwując Waszego psa. Zaczyna on żałośnie skomleć lub zachowywać się jakby był czymś przestraszony lub zdenerwowany. Właściciel, który dobrze zna swojego psa doskonale będzie wiedział, że jego czworonożny przyjaciel we śnie przeżywa coś strasznego.
Co zrobić w takiej sytuacji? Czy budzić psa, który ma koszmar? Większość behawiorystów zgadza się, że śpiącego psa nie należy budzić nawet, gdy przeżywa on senny koszmar. Aby pies mógł się zregenerować, musi mieć nieprzerwany sen. Jeśli jednak zdecydujecie się na jego obudzenie nigdy nie róbcie tego zbyt gwałtownie. Wasz pies gwałtownie wyrwany ze snu, w którym walczy z innym psem może nawet ugryźć Was zanim zrozumie, że to już jawa a nie sen. Najlepiej w takim przypadku spokojnie zawołać psa i znowu dać mu spokojnie zasnąć.

Podsumowanie
Mam nadzieję, że udzieliliśmy Wam wyczerpującej odpowiedzi na pytanie czy psy mają sny. Dowiedzieliście się również o czym śnią psy i jak zachować się wobec Waszego śpiącego pupila. Sen jest bardzo ważnym elementem regeneracji organizmu Waszego psa. Psinosek.pl życzy Waszemu pupilowi, aby zawsze miał miłe i spokojne sny, w których będzie szczęśliwie spędzał czas z Wami i swoimi czworonożnymi przyjaciółmi.