Mężczyzna szkoli psa rasy Dalmatyńczyk
|

Jakie są sposoby i dlaczego warto szkolić psa metodami pozytywnych wzmocnień?

Wychowanie psa to nie tylko kwestia nauki nowych haseł i nabywania umiejętności, ale przede wszystkim budowania silnej więzi i zrozumienia między Opiekunem a czworonogiem. W świecie pełnym różnych technik szkoleniowych, metoda pozytywnego wzmocnienia wyróżnia się jako jedna z najbardziej efektywnych i humanitarnych sposobów szkolenia psów. Dlaczego warto wybrać tę metodę? W tym artykule przyjrzę się…

Pies je z metalowej miski suchą karmę

Dlaczego „spalenie miski” nie jest dobrym rozwiązaniem dla Twojego psa?

Spalenie miski jest metodą, która polega na tym, że Opiekun wydaje całe jedzenie psa podczas treningu jako nagrodę za prawidłowo wykonane zadanie. Metoda ta zyskała popularność wśród niektórych trenerów. Choć może się wydawać bardzo atrakcyjnym sposobem na zwiększenie motywacji podczas treningu, ma jednak wiele wad, które w tym artykule chciałbym omówić. Dlaczego stosuje się spalenie…

Dwa psy w konflikcie prezentują zachowania grożące
|

Jakie są przyczyny oraz jak unikać psich konfliktów?

Psy są zwierzętami społecznymi, które w większości przypadków potrafią żyć w harmonii z innymi czworonogami. Niemniej jednak, zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do konfliktów między psami. Tego rodzaju „psie spory” mogą być stresujące zarówno dla zwierząt, jak i ich Opiekunów. Nie ma złotego środka ani jednej wskazówki jak unikać psich konfliktów. Warto jednak poznać…

Pies wśród rozrzuconych zabawek
|

Bezstresowe wychowanie, czyli o wyznaczaniu granic psu przez Opiekuna

W poprzednich artykułach omawialiśmy, jak ważne jest respektowanie granic psów przez ich Opiekunów. Teraz przyjrzymy się temu zagadnieniu z innej perspektywy: jak my jako Opiekunowie, powinniśmy wyznaczać granice naszym psom? Czy jest to konieczne? W jakich sytuacjach warto to robić? Jak skutecznie stawiać granice, unikając przy tym metod awersyjnych i nie naruszając więzi z naszym…

Pies siedzi przy stacji Rally-O
|

Rally-O czyli posłuszeństwo na luzie

Jeśli zastanawiasz się, jaką aktywnością wypełnić trening swojego psa, musisz wziąć pod uwagę dyscyplinę kynologiczną jaką jest Rally-O. Czym jest i dlaczego warto go poznać? O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Co to jest Rally-O? Rally-O to stosunkowo młody sport kynologiczny, który wywodzi się z kilku dyscyplin istniejących już wcześniej. Łączy on ze…

Dwa psy komunikują się ze sobą
|

Czy psy stawiają granice i jak je w tym wesprzeć?

Podobnie jak ludzie, psy mają swoją prywatną strefę komfortu a jej granice komunikują na różne sposoby. Zrozumienie psich sygnałów jest bardzo ważne dla budowania zdrowych relacji z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi oraz zapewnienia im bezpieczeństwa, spokoju i pewności siebie. W tym artykule omówię, jak psy stawiają granice, jakie są najczęstsze sygnały ostrzegawcze oraz jak Opiekunowie mogą…

Głaskanie psa. Pies jest zestresowany.
|

Dlaczego nie powinniśmy obcym pozwalać głaskać naszego psa?

Czy pozwalanie obcym na głaskanie naszego psa to naprawdę dobry pomysł? Okazuje się, że dla wielu czworonogów może to być źródło stresu i dużego niepokoju. W dzisiejszym artykule wyjaśnię, dlaczego warto chronić przestrzeń osobistą swojego pupila, budować zaufanie i skupiać się na relacji z opiekunem, zamiast narażać psa na kontakt z nieznajomym wbrew jego woli….

Pies ćwiczy Dogfitness na podestach.
|

Czy Twój Pies to Fitnessiarz? Odkryj Świat Dogfitness!

Wyobraź sobie psa, który nie tylko merda ogonem na widok smakołyków, ale też wyrusza z Tobą na poranne biegi, ćwiczy na specjalnym psim sprzęcie fitnessowym i z zapałem wykonuje rozgrzewkę, rozciąganie i dogi-jogę! Dogfitness to nie tylko moda, ale przede wszystkim sposób na zdrowe i radosne życie Twojego pupila. Dowiedz się, jak wprowadzić swojego psa…

Pies rasy labrador przestraszony podchodzi do wycięgniętej dłoni człowieka
|

Złamanie psa, czyli wyuczona bezradność

Czy wiecie dlaczego wielki i silny słoń przywiązany cienkim sznurkiem do patyka nie ucieknie przed swoimi oprawcami i biernie poddaje się ich tresurze? Odpowiedzią jest wyuczona bezradność. W niniejszym artykule dowiecie się więcej o jej mechanizmie działania i tak zwanym „złamaniu psa”, ciągle niestety stosowanym przez dużą część behawiorystów. Dlaczego słoń nie ucieka? Wspomniany przeze…

Pies Golden Retriever leży w klatce kennelowej
|

„Nie dla zamkniętych klatek” – dlaczego nie należy zamykać psa w klatce kennelowej?

W świecie współczesnych opiekunów psów coraz popularniejsze stają się klatki kennelowe, reklamowane jako wszechstronne narzędzie do treningu i opieki nad czworonogiem. Klatki kennelowe mogą oferować wiele korzyści jak: zapewnienie bezpiecznego miejsca w różnych sytuacjach, separacja od innych psów i bodźców podczas wizyty u weterynarza lub uczestnictwa w wystawie psów a także zabezpieczenie psa w transporcie….