Portal dla psów Psinosek.pl. Strona internetowa o psach, dla psów i ludzi, którzy je kochają.

Jak wybrać psa – poradnik strony Psinosek.pl

Jak wybrać psa to pytanie, na które każdy miłośnik psów, który podjął decyzję o tym, żeby włączyć do swojej rodziny czworonożnego przyjaciela, musi znaleźć odpowiedź. Jeśli dzisiaj chcecie znaleźć odpowiedź na pytanie jak wybrać psa to postaramy się ułatwić Wam znalezienie odpowiedzi.

Psinosek.pl radzi zanim podejmiesz decyzję…

Kiedy obserwujemy świat wokół nas w końcu nasze oczy natrafiają na bawiące się lub spacerujące pieski. Zaczynają wtedy ożywać nasze marzenia z dzieciństwa o tym aby takiego psa mieć. Żeby dzielić z nim wspólny czas, dobre i złe chwile. Wyobrażamy sobie jak bogatsze stanie się nasze życie z takim kudłatym przyjacielem. Nie są to zresztą nierealne wyobrażenia i marzenia. Pies przy odpowiednim traktowaniu stanie się naszym wiernym i nieodłącznym przyjacielem, będzie to przyjaciel, dla którego staniemy się najważniejsi.

Decyzja o takim psim towarzyszu musi być jednak poważnie przemyślana. Pies to nie rzecz, która możemy cisnąć w kąt gdy się nam znudzi. To żywa istota, która czuje, nieobce są jej uczucia radości ale też smutku. To również obowiązki, które przybędą, i to obowiązki codzienne. To w końcu wydatki, które będziemy musieli ponosić na jego wyżywienie, leczenie, socjalizację czy ewentualne treningi. Musimy przemyśleć sobie dobrze czy damy sobie z tym wszystkim radę i czy jesteśmy odpowiednią osobą na właściciela psa. Jak wybrać psa? To trudne pytanie, na które jednak postaramy się znaleźć odpowiedź.

Czy pies to tylko obowiązki?

Oczywiście te kilka słów na wstępie musiało tutaj zostać napisane. Jednak oprócz obowiązków, czy poświęcenia swojego czasu dla naszego czworonożnego przyjaciela nie zabraknie pięknych, radosnych i cudownych chwil, które pies może nam dać. Stanie się on naszym wiernym przyjacielem do którego będziemy tęsknić gdy będziemy wychodzić z domu sami i z radością witać się gdy będziemy wracać. Zmieni on nasze życie – to pewne. Jednak zmieni go na pewno na lepsze. Dzieci rodzin w których znalazł się psi towarzysz często wyciągają nos z komputerów i telefonów i zaczynają ruszać się wychodząc z nim na spacer. Zabawa z psem skutecznie konkuruje z grą na telefonie a bliski kontakt sprawia, że dziecko staje się bardziej ciepłe i otwarte.

Jaki pies będzie dla nas odpowiedni

Jak wybrać psa? To bardzo ważne pytanie na które postaramy się odpowiedzieć w tym poradniku. Wziąć musimy pod uwagę całą masę czynników, które będą musiały być brane pod uwagę w tej ważnej decyzji o wyborze odpowiedniego dla nas psa. Nie możemy sugerować się samym wyglądem pieska. Bardziej musimy patrzyć na cechy jego charakteru. Szczeniaczki wszystkie bez wyjątku wydają nam się słodkie i rozkoszne, jednak musimy pamiętać, że kiedyś wyrosną na duże psy, z których każdy będzie posiadać inne cechy charakteru. Jedne wymagać będą wielu godzin spacerów a inne będą preferowały spędzanie czasu w domu.

Pies dla alergika

W naszym społeczeństwie przybywa osób z różnego rodzaju alergiami. Czy oznacza to dla nich, że nie będą one mogły nigdy mieć czworonożnego przyjaciela? Jak wybrac psa dla osoby z alergią? Na pytanie odpowiedzieć powinien lekarz alergolog prowadzący taką osobę, ale znamy wielu alergików posiadających psy. Zapewne temat rozwiniemy w innym wpisie, dzisiaj zwrócimy tylko uwagę na to, że dla osób uczulonych na sierść psa rozwiązaniem mogą być rasy posiadające włosy zamiast sierści.

Należą do nich m.in.:

 • shih tzu,
 • maltańczyk,
 • pudel,
 • york,
 • bichon frise,
 • sznaucer,
 • chart włoski
 • bedlington terrier.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że uczulać może nas nie tylko sierść, ale również np. ślina psa.

Psy dla ludzi aktywnych

Jeśli jesteś człowiekiem który kocha ruch, długie spacery, aktywność fizyczną czy bieganie z pewnością znajdziesz odpowiedniego psa wśród ras, które taką aktywność kochają i jej wręcz wymagają. Żeby nie było wątpliwości, każdy pies wymaga spacerów aby załatwić swoje potrzeby i „zbadać teren”. Są jednak rasy, które potrzebują szczególnej aktywności i bez niej nie zaspokoją swoich potrzeb.

Należą do nich:

Jak wybrać psa? Portal o psach - Psinosek.pl Psy na motorze - Psinosek.pl
Fot. Jeff Chabot / Pixabay

Psy dla domatorów

Osoby, które preferują domowe zacisze, również mogą znaleźć odpowiedniego psa dla siebie. Pamiętajmy jednak, że pies to nie zabawka i ma swoje potrzeby. Nie może siedzieć cały dzień zamknięty w czterech ścianach, bo wpłynie to negatywnie na jego zdrowie. Tym niemniej są psy, które mniej wymagają pod tym względem niż inne.

Przykładowe rasy dla domatorów to:

 • Cavalier King Charles Spaniel,
 • Buldog angielski,
 • Pinczer miniaturowy,
 • Chart włoski,
 • Basset Hound, Mops,
 • Boston Terrier i Chow chow.

Najgłośniejsze i najcichsze rasy psów

Przy wybierze rasy psa musimy pamiętać też o tym, że niektóre psy mogą być bardziej uciążliwe dla sąsiadów pod względem ciszy. Jedne szczekają i ujadają bardzo często, inne potrafią zachować ciszę przez większość czasu.

Do najbardziej hałaśliwych psów należą:

 • Beagle, Fox Terriery,
 • Schnauzery Miniaturowe,
 • West Highland White Terriery.

Do tych cichych zaliczyć możemy natomiast

 • Whippety, Charciki Włoskie,
 • Cavalier King Charles Spaniel,
 • Golden Retrievery,
 • Borzoj
 • Charty Perskie.

Jak wybrać psa? – Podsumowanie

Na pytanie jak wybrać psa nie istnieje jedna prosta odpowiedź. Nie dajmy się nabrać na wyszukiwarki ras. Nie znajdziecie tam wszystkich psów a ich cechy osobowości zostały potraktowane bardzo wybiórczo i subiektywnie. Najlepiej jest dużo czytać i szukać samemu. Pamiętajmy też o zwykłych kundelkach, które również przy odpowiednim traktowaniu oddadzą nam całe swoje serce. Na stronie psinosek.pl znajdziecie również wiele przydatnych informacji nie tylko związanych z wyborem rasy ale też z wychowaniem, szkoleniem, żywieniem i wielu innych przydatnych informacji.

Autor: Tomasz Pabis – Trener psów


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz postawić nam wirtualną kawę.


Zapisz się do naszego newslettera.


  Udostępnij ten artykuł:


  Shopping cart

  0
  image/svg+xml

  No products in the cart.

  Continue Shopping