Problemy zdrowotne i choroby Golden Retrieverów
Golden Retriever – krótka charakterystyka rasy
Golden Retriever to jeden z najbardziej rodzinnych psów. Są przyjazne, pogodne dobrze tolerują dzieci w swoim otoczeniu. Przy tym są bardzo lojalne i inteligentne. Początkowo wyhodowane były jako psy myśliwskie, jednak z czasem zdecydowanie lepiej sprawdziły się jako codzienny towarzysz rodziny ze względu na swój łagodny charakter. Użytkuje się je również jako przewodników osób starszych i niedowidzących. A także jako psy policyjne ze względu na ich doskonały węch. Zazwyczaj żyją one 10-12 lat. Pomimo tego, że są tak wspaniałymi psami, golden retrievery wymagają od nas wiele uwagi, aby zachować zdrowie.
Najczęstsze choroby Golden Retrieverów
Nowotwory
Golden retriever to bardzo delikatny pies. Ponad 60% Goldenów umiera właśnie z powodu nowotworów. Mają one najczęściej podłoże genetyczne i są wynikiem jego krzyżówek, które miały na celu stworzenie rasy o tych cechach osobowości.
Najczęstszymi rodzajami raka są:
- – chłoniaki – czyli grupa złośliwych nowotworów pochodzących z układu chłonnego. Chłoniak zajmuje węzły chłonne, śledzionę, szpik kostny, krew oraz inne narządy. Do rozrostu nowotworowego dochodzi, kiedy w trakcie dojrzewania limfocytów pojawia się błąd, w wyniku którego powstaną nieprawidłowe komórki. Następnie te nieprawidłowe komórki nowotworowe ulegają nagromadzeniu w różnych częściach organizmu.
- – naczyniak krwionośny – to zwykle łagodny nowotwór, którego miejscem wyjścia jest tkanka naczyniowa. Jego budowa jest niemal identyczna jak w przypadku naczyniaków chłonnych (limfatycznych). Guzy te, mimo iż nie są złośliwe, nie są otorbione i mogą się swobodnie rozprzestrzeniać.
- – kostniakomięsak – to złośliwy nowotwór tkanki kostnej, który najczęściej atakuje kości długie. Objawia się bólami, obrzękiem oraz patologicznymi złamaniami. Sposobem leczenia jest chemioterapia, a w zaawansowanych stadiach leczenie chirurgiczne. Ważne jest szybkie wdrożenie leczenia, dlatego jeśli wstąpią jakiekolwiek symptomy należy skonsultować się z weterynarzem.
- – guzy komórek tucznych – to odmiana nowotworu, który występuje u psów, jak i kotów. Jest to jeden z najczęściej występujących nowotworów skóry u psów (około 20%). Do tej pory nie udało się jednoznacznie ustalić przyczyn choroby.

Źródło: Birgit / Pixabay
Dysplazja stawu biodrowego
Jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych spotykanych u Golden Retrieverów jest dysplazja stawu biodrowego . Jest to choroba genetyczna. Podobnie jak u ludzi, psie biodro jest stawem kulistym, w którym głowa kości udowej obraca się płynnie w panewce miednicy. Te duże kości są utrzymywane na miejscu przez silne więzadła. Deformacja panewki biodrowej lub głowy kości udowej może powodować nierównomierne zużycie kości i nadmiernie obciążać przyczepione więzadła. Dysplazja jest nieuleczalna. Można łagodzić jej objawy ale jedyną skuteczną metodą jest operacja wstawienia sztucznego stawu biodrowego. Pamiętać należy, że czynnikiem który może prowadzić do jej pogłębienia często jest nadwaga, stąd ważne jest kontrolowanie prawidłowej wagi psa.

Zaćma
Jest to częsta choroba dziedziczna powodująca problemy z oczami, prowadząca do zmętnienia soczewki. Jest jedną z przyczyn ślepoty. Problem może wystąpić w młodym wieku u dotkniętych nią Goldenów. Zaćma może, ale nie musi, rozwinąć się w ciężką lub całkowitą utratę wzroku. Zaćma u psów jest chorobą, którą nie leczy się farmakologicznie. Jedynym sposobem na przywrócenie wzroku jest usunięcie jej chirurgicznie w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu zmętniała soczewka z kataraktą usuwana jest w procesie zwanym fakoemulsyfikacją. Dzięki tej procedurze zaćma jest fragmentowana i odsysana z oka przez małe nacięcie. Następnie w oku psa umieszczany jest implant sztucznej soczewki aby umożliwić skupienie obrazów na siatkówce i wyraźne widzenie.
Choroby sercowo-naczyniowe i oddechowe
Podobnie jak inne duże rasy, Golden Retrievery są zagrożone różnymi chorobami serca, płuc i krążenia. Do najczęstszych chorób cardio należą:
- Zwyrodnienie zastawek – Wraz ze starzeniem się zwierząt zastawki serca mogą ulec pogorszeniu do tego stopnia, że przestają się całkowicie zamykać, a krew nie może płynąć we właściwym kierunku.
- Kardiomiopatia rozstrzeniowa (DCM)- DCM to rodzina chorób psów, które powodują osłabienie mięśnia sercowego. W rezultacie z każdym uderzeniem serca wypompowywana jest mniejsza ilość krwi, co powoduje rozciąganie się ścian i rozszerzanie komór narażając psy na ryzyko rozwoju niewydolności serca
- Kardiomiopatia przerostowa (HCM) – HCM wynika z nieprawidłowego pogrubienia mięśnia lewej komory, co zmniejsza zdolność komory do relaksacji i przyjmowania krwi. W rezultacie wzrasta ciśnienie w sercu, powodując rozszerzenie serca i zwiększone ryzyko rozwoju niewydolności serca.
- Zaburzenia rytmu serca – Każde bicie serca Twojego psa jest inicjowane i kontrolowane przez impuls elektryczny, który przemieszcza się przez mięsień sercowy. Każdy impuls zaczyna się w górnej części serca i przechodzi przez wyspecjalizowaną ścieżkę przewodzenia, powodując skoordynowany skurcz serca. Jeśli te impulsy elektryczne nie są prawidłowo inicjowane, nie podążają właściwą ścieżką lub przechodzą przez cały układ przewodzący, może rozwinąć się nieprawidłowy rytm serca.
- Wrodzona choroba serca – Wrodzone choroby serca, które wynikają z nieprawidłowego rozwoju serca i są obecne od urodzenia, stanowią około 3% do 5% przypadków. W zależności od rodzaju wady serca, minimalnie inwazyjna operacja może być w stanie poprawić lub skorygować nieprawidłowość. W wielu przypadkach zwierzęta szybko wracają do zdrowia po tych zabiegach i prowadzą pełne, szczęśliwe i zdrowe życie.

Źródło: Birgit / Pixabay
Choroby skóry
Golden Retriever ma zwykle gęsty podszerstek z izolującego futra pokrytego dłuższą sierścią zewnętrzną. Jest to idealne środowisko do rozwoju szkodliwych bakterii, roztoczy, kleszczy i innych pasożytów. Dlatego tak ważne jest dbanie o czystość Twojego Goldena. Należy pamiętać o regularnych kąpielach i zabiegach pielęgnacyjnych.
Inną formą choroby skóry Twojego Goldena są ziarniaki czyli guzki nienowotworowe, torbiele i tłuszczaki. W przypadku ich wykrycia, Twój weterynarz podejmie decyzję o najlepszej kuracji dla Twojego pupila.

Podsumowanie
Wymieniliśmy tutaj kilka chorób, które dotknąć mogą Twojego ukochanego Goldena. Musimy pamiętać, że najważniejszą formą dbania o jego zdrowie jest zapobieganie a nie leczenie. Stąd ważne są regularne wizyty u weterynarza i regularne sprawdzanie Twojego pupila. Wszystko po to, aby cieszył się on dobrym zdrowiem jak najdłużej i mógł sprawiać nam radość. W końcu jest ważnym członkiem rodziny.