Dwa Berneńskie Psy Pasterskie biegają razem
|

Życie na dwa psy, czyli jak wprowadzić drugiego psa do domu


Wprowadzenie drugiego psa do rodziny może stanowić duże wyzwanie dla Opiekuna, domowników oraz pierwszego pupila. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się i zrozumienie potrzeb każdego z czworonogów. W tym artykule postaram się przybliżyć Wam, jak przygotować się na to wydarzenie i jak stworzyć harmonijną przestrzeń dla obu psów i ich Opiekunów.

Dlaczego warto mieć dwa psy?

Przyczyn dla których kolejny pies może pojawić się w naszym życiu może być naprawdę wiele. Być może lubimy trenować psie sporty a ciągła praca z jednym psem po prostu by go najzwyczajniej w świecie przeciążyła. Może po prostu chcemy znaleźć dla swojego czworonoga psiego kumpla, z którym mógłby spędzać swój czas. Obserwowanie psich interakcji może być również wspaniałym powodem do posiadania kolejnego psiaka. Tym bardziej, że jedną z psich potrzeb jest kontakt z przedstawicielami swojego gatunku. Nie zawsze możemy znaleźć w swoim otoczeniu psa, który takim przyjacielem naszego czworonoga mógłby zostać. Motywów naszego postępowania może być naprawdę wiele.

Dwa dogi niemieckie bawią się na zielonej trawie
Dwa psy to dodatkowe źródło radości, ale również dodatkowe obowiązki
Źródło: Martin Tajmr – Pixabay

Co zmienia się w życiu z dwoma psami?

Finanse

Jedną z najpoważniejszych zmian w naszym życiu będzie kwestia finansowa. Oczywiście zdajemy sobie sprawę, że gdy bierzemy do domu drugiego psiaka, to musimy kupić mu „na już” wiele rzeczy. Nowe legowisko, miska, zabawki itp. Musimy się jednak przygotować również, że wydatki, które ponosiliśmy do tej pory na jednego psiaka, podwoją się. Zarówno, jeśli chodzi o karmę (dwa psy zjedzą dwa razy tyle co jeden), jak i również o kwestie zdrowotne. Wydatki na szczepienia, kontrole weterynaryjne, badania i ewentualne leczenie chorób automatycznie wzrosną dwukrotnie. To ważna kwestia i nie wolno jej lekceważyć. Jeśli chcemy być odpowiedzialnymi opiekunami, to musimy mieć pewność, że jesteśmy w stanie zapewnić nowemu psiakowi odpowiednią opiekę.

Czas

Życie z dwoma psami oznacza, że tym psom trzeba poświęcić teraz więcej swojego czasu. Możecie się zdziwić, bo przecież pomyślicie, że przecież pójdziecie na spacer z dwoma psami zamiast z jednym, a dzięki temu, że macie teraz dwa psy zamiast jednego, będziecie przeznaczać mniej czasu na zabawę, bo pobawią się ze sobą. Nic bardziej błędnego. Być może znajdziecie psy o podobnym temperamencie i rzeczywiście pójdziecie z nimi razem na spacer. Ale może być też tak, że jeden z nich będzie lubił dalekie i szybkie eskapady, a drugi będzie miłośnikiem powolnych spacerów z dużą ilością węszenia. Wtedy może się okazać, że niezbędne będą osobne spacery z każdym z psów. Każdemu z nich będziecie musieli poświęcić również czas „na wyłączność”. One będą tego potrzebowały zarówno w zabawie jak też w innych aktywnościach takich jak trening.

W jakich sytuacjach nie brać drugiego psa?

Napisałem już wyżej, dlaczego warto się zdecydować na drugiego psa. Teraz jednak chciałbym poruszyć temat: kiedy nie powinno się brać drugiego psa. I w zasadzie część odpowiedzi udzieliłem powyżej. Kiedy brakuje czasu, i kiedy z przyczyn finansowych nas na to nie stać. Ale spotkałem się również z tym, że drugi pies miał być lekarstwem dla obecnego psiaka, który cierpi na zaburzenie lęku separacyjnego. To nie musi być lęk separacyjny, mogą to być inne zaburzenia. Nie powinniśmy jednak traktować drugiego psa jako lekarstwo na problemy pierwszego. Czasem to może się udać. Jednak ryzyko jest zbyt duże. Może nawet się okazać, że oba psy zaczną sprawiać problemy dopiero gdy są razem. Dlatego nie podejmujmy takiej decyzji, jeśli chodzi nam tylko o rozwiązanie problemów obecnego psiaka.

Powinniśmy się również mocno zastanowić, gdy nasz pies ma już swoje przyzwyczajenia i niekoniecznie chciałby je zmieniać. Nowy pies to zupełne wywrócenie życia obecnego psiaka. Oczywiście nie możemy się go zapytać, czy chciałby psiego towarzysza w swoim życiu. Ale znamy najlepiej swojego kudłatego przyjaciela i możemy wyczuć, czy kolejny pies byłby dla niego czymś dobrym czy wręcz przeciwnie.

Jak wybrać drugiego psa?

Jeśli wzięliśmy pod uwagę wszystkie powyższe zagadnienia i dalej jesteśmy przekonani, że wzięcie drugiego psa jest dobrym pomysłem, to pora się zastanowić co wziąć pod uwagę przy wyborze kolejnego czworonoga.

W zasadzie kryteria wyboru kolejnego psa są podobne jak przy wyborze pierwszego, z kilkoma jednak różnicami. Musimy przemyśleć dokładnie nasze potrzeby, oczekiwania co do sposobu spędzania czasu z drugim psem. Weźmy więc pod uwagę, czy to ma być kolejny rodzinny towarzysz, czy chcemy mieć psa do sportów kynologicznych itp. Wynikiem tych przemyśleń powinna być pula cech charakteru oraz cech fizycznych, które powinien posiadać drugi psiak. I tutaj właśnie powinniśmy się głębiej zastanowić. Czy charakter nowego psa będzie współgrał z charakterem obecnego psa rezydenta?

Stuprocentowej pewności nigdy nie będziemy mieli, nawet gdy wybierzemy psa o podobnych cechach. Jednak znacznie zwiększymy prawdopodobieństwo, że uda się dobrać drugiego psa tak, żeby „dogadał” się z obecnym.

Oprócz cech charakteru musimy brać też pod uwagę takie przyziemne cechy jak gabaryty, wzrost i wagę. Dwa psy znacznie różniące się od siebie wzrostem będą miały o wiele trudniej zacieśnić swoją relację poprzez zabawę. Nie jest to niemożliwe, ale może być bardzo utrudnione. Z zasady powinniśmy się kierować nie tylko sercem, ale i bardzo chłodna kalkulacją.

Dwa psy bawią się ze sobą
Wybierając kolejnego psa warto wziąć pod uwagę tak przyziemne cechy jak wzrost i waga.
Źródło: Martin Tajmr – Pixabay

Jak przygotować się na drugiego psa?

Jeśli po głębokich przemyśleniach zdecydujemy się na kolejnego psa i znajdziemy odpowiedniego kandydata na przyjaciela obecnego psiaka, to powinniśmy się do tego solidnie przygotować. Najlepiej, gdy takie przygotowania będą wielowątkowe i obejmą:

  • Przygotowanie obecnego psa rezydenta
  • Przygotowanie mieszkania
  • Przygotowanie nowego psiaka

Przygotowanie obecnego psa rezydenta

Życie obecnego psiaka na pewno ulegnie dużej zmianie po wprowadzeniu kolejnego do przestrzeni, która do tej pory była jego własnością praktycznie na wyłączność (poza obecnością Opiekunów). To dla psa może być dużym stresem. Dlatego ważne, żeby przyzwyczaić go do pewnych rzeczy już dużo wcześniej. Jeśli na przykład zmieni się jego miejsce spożywania posiłków, to powinno się ono zmienić na tyle wcześniej, żeby mógł się do tego przyzwyczaić. To samo dotyczy przeniesienia jego legowiska, zabawek itp. Nie może on tego kojarzyć z pojawieniem się nowego psa. W przeciwnym razie nowy czworonożny domownik już na starcie będzie na przegranej pozycji.

To samo dotyczy rytuałów i zasad, które ulegną zmianie po wprowadzeniu się nowego psiego lokatora. Rytuały, powtarzane o tej samej porze czynności, dają psu poczucie bezpieczeństwa. Musimy się dokładnie zastanowić, które z obecnych powtarzalnych czynności ulegną zmianie i już przed wprowadzeniem nowego psiaka stopniowo je zmieniać. Chodzi o to, żeby zmiana nie pojawiła się równocześnie z wprowadzeniem kolejnego psa do domu. W przeciwnym razie może ona być kojarzona jako utrata czegoś cennego związana z drugim psem. Jednocześnie musimy tak ułożyć swój czas, żeby poświęcić obecnemu psu pewną ilość czasu tylko dla niego. Jeśli wieczorem był czas na drapanko i głaskanie to nie zmieniajmy tego przyzwyczajenia, tylko wygospodarujmy trochę czasu dla każdego psa osobno.

Golden Retriever i Lagotto Romagnolo biegają po zielonej łące. Z tyłu w tle widać góry.
Dwa psy mogą zostać wspaniałymi przyjaciółmi jeśli odpowiednio o to zadbamy.
Źródło: Dawid Pabis – Instagram

Przygotowanie mieszkania

Przed przybyciem nowego psa powinniśmy jeszcze raz uważnym okiem przyjrzeć się obecnemu mieszkaniu. Musimy przemyśleć, w których miejscach nasz pies lubi przebywać odpoczywając, gdzie je posiłki itp. Nie wiemy jaka relacja wytworzy się pomiędzy dwoma psami, więc warto obecnemu rezydentowi dać szansę na zachowanie pewnej części prywatności. Miejsca, które wymieniłem wcześniej, powinny być miejscami, gdzie obecny pies będzie miał szansę w spokoju odpocząć i zjeść. Odpocząć zarówno, gdy czuje się znużony i senny, jak też odpocząć od nowego psa. W tym celu możemy wykorzystać zapory, bramki, tak, żeby nowy pies dał w spokoju obecnemu rezydentowi pobyć na osobności. To samo dotyczy ustawienia misek i spożywania posiłków. Jedzenie – przynajmniej na początku – powinno odbywać się w innych, oddalonych od siebie miejscach tak, żeby nie dochodziło do konfliktów na punkcie obrony zasobów.

Ostatnią kwestią są jeszcze zabawki, którymi obecny pies lubi się bawić. To są jego zabawki i nie powinniśmy wymagać, żeby dzielił się nimi z nowym psiakiem. Być może w przyszłości będą się bawić razem jedną zabawką, ale obecnie, mógłby kojarzyć zabranie mu zabawki ze stratą. To nigdy nie pomoże mu zaakceptować nowego lokatora w domu.

Przygotowanie nowego psiaka

Przygotowaniem nowego psa do zmiany w jego życiu powinniśmy zająć się również dużo wcześniej. W zależności od tego skąd bierzemy naszego nowego psiaka: czy to będzie schronisko, czy hodowla, dobrze jest skorzystać z pomocy osoby, która go już trochę zna. Jeśli więc wybierzemy psa ze schroniska, to poprośmy wolontariusza o zorganizowanie wcześniejszego wspólnego spaceru z dwoma psami. Formuła spaceru równoległego świetnie odpowiada zapoznaniu się dwóch psów ze sobą bez ryzyka bezpośredniej konfrontacji. Da nam też sposobność obserwacji sygnałów obu psów.

Jeśli chcemy wziąć drugiego psa z hodowli lub od znajomego, poprośmy o pomoc behawiorystę, który również może nam pomóc odczytać sygnały psów. Spacery równoległe pod okiem specjalisty naprawdę dużo nam powiedzą o obu psach i dadzą możliwość prawidłowego zapoznania się na neutralnym gruncie.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Jak zorganizować życie z dwoma psami?

To pytanie na zupełnie odrębny artykuł. Na pewno musimy skupić się na stopniowej budowie relacji. Nie mam tu na myśli wyłącznie budowania relacji między dwoma psami, ale przede wszystkim między nami a psem. Każdemu z psów musimy poświęcić czas wyłącznie dla niego. Czy to będzie zabawa, czy trening, musimy znaleźć czas, który przeznaczymy wyłącznie dla jednego a następnie dla drugiego psiaka. Podczas treningów musimy zwracać uwagę na obydwa psy i nagradzać jednego za świetnie wykonane ćwiczenia, a drugiego za spokojne czekanie na swoją kolej. Zawsze musimy pamiętać o obu psach. Nie ma tu idealnej recepty, którą mógłbym Wam podać, bo w każdym przypadku będzie wyglądało to nieco inaczej.

Podsumowanie

Podjęcie decyzji o przygarnięciu drugiego psiaka musi być głęboko przemyślane i przekalkulowane na chłodno. Taka decyzja na pewno wiele zmieni w Waszym życiu. Drugi pies może dać Wam wiele radości i szczęścia, ale również wiele nowych obowiązków. Spotkałem się już ze stwierdzeniem, że najtrudniej wziąć trzeciego psa. Czwartego i piątego już o wiele łatwiej. Pamiętajcie jednak, że musicie się kierować dobrem Waszym i dobrostanem Waszych psich przyjaciół. Jeśli weźmiecie to pod uwagę to podejmiecie na pewno najlepszą decyzję. 

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podobne wpisy