Brązowy pies stojący obok siana. Psinosek.pl
|

Psy dla alergików


Psy to nasi najlepsi kumple ze świata zwierząt. Wiele rodzin przygarnia do siebie psa, który staje się ich członkiem. Istnieje jednak spora rzesza osób, które patrzą na psy bawiące się z ich właścicielami i tylko im zazdroszczą. Są to ludzie uczuleni na psią sierść. Czy jednak są tylko skazani na przyglądanie się tym zabawom z daleka? A może istnieją jakieś psy dla alergików? Dzisiaj pochylimy się nad tym zagadnieniem.

Co nas uczula w psie?

Często słyszę rozmowy o psach hipoalergicznych, czyli takich, które nie uczulają. Mają włosy zamiast sierści, dlatego mogą bezpiecznie żyć w domu z alergikiem. Musimy sobie jednak uświadomić kilk ważnych spraw.

Alergeny psów znajdują się nie tylko w sierści, ale również w komórkach skóry, które zrzucają. Znajdziemy je również w ich ślinie, moczu i pocie. Szczególnie dużym problemem są właśnie komórki skóry, które są bardzo małe i mogą pozostać w powietrzu przez bardzo długi czas. Gromadzą się one również na meblach, w pościeli i przyklejają się do ubrań.

Głównym alergenem psa jest białko Canis familiaris 1 (Can f1). Jest ono tak niewielkich rozmiarów, że wchłaniane jest o wiele głębiej i łatwiej niż znacznie większe cząsteczki roztoczy kurzu czy ziaren pyłku.

Główne alergeny u psów:

Can f1 (Lipokalina – e101)
Can f2 (Lipokalina – e102)
Can f3 (Albumina – e221)
Can f5 (Esteraza – e226)

Stężenie głównego alergenu Can f1 jest różne zarówno u różnych ras, jak również u poszczególnych osobników tej samej rasy. Wynika z tego, że jeden pies tej samej rasy może uczulać bardziej a drugi dużo mniej. Tak naprawdę te hipoalergiczne psy mogą zrzucają mniej sierści niż inne, ale żadna rasa nie jest w całości hipoalergiczna.

Co ciekawe, według współczesnej nauki uznaje się, samce psów alergizują silniej niż samice. Również bardziej alergizują psy starsze niż młode.

Pomyślicie teraz zapewne, że chcę zniechęcić ludzi, którzy otwierają swoje serce przed psem. Że psy dla alergików są tylko niedosięgłym marzeniem dobrych ludzi, którzy marzą o czworonożnym przyjacielu. Nic z tych rzeczy. Czytajcie dalej a zrozumiecie, że nie chcę Was zniechęcać, a jedynie zachęcić do odrobiny refleksji i pochylenia się nad tym tematem.

Czy alergik może mieć psa?

Wszystko zależy od stopnia i rodzaju alergii. Każdy alergik powinien skonsultować się ze swoim lekarzem alergologiem, który pomoże mu podjąć decyzję. Znam wielu alergików posiadających psy, więc jestem przekonany, że odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Nie chcę tylko żeby dochodziło do sytuacji, że osoba uczulona na psa musi go oddać po pewnym czasie komuś innemu lub co gorsze – do schroniska.

Jeśli masz wątpliwości czy kontakt z psem spowoduje u Ciebie objawy, które uniemożliwią życie z psem to idź wcześniej do hodowcy, którego psa potencjalnie chciałbyś kupić i spędź u niego trochę czasu. Każdy odpowiedzialny hodowca, któremu zależy na dobru psa powinien zgodzić się na to. Osób z alergią jest w naszym świecie coraz więcej więc na pewno spotyka się on z takimi propozycjami.

Warto również wykonać testy na kompletny ekstrakt alergenów e5 na psa, który określi stopień alergii i oszacować ryzyko wystąpienia niepożądanych objawów.

Odpowiedź na pytanie czy alergik może mieć psa jest według mnie twierdząca, jednak powinna być podjęta odpowiedzialnie i w sposób przemyślany a nie pod wpływem nagłego impulsu.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Psy dla alergików – propozycje ras

Jeśli zdajecie sobie sprawę z tego, że pies dla alergika to nie tylko i wyłącznie sprawa sierści lub jej braku, to pierwszy milowy krok jest już za Wami. Poniżej znajdziecie propozycje ras, u których z różnych względów ilość alergenów Canis familiaris jest najmniejsze. Traktujcie ją jednak jako ciekawostkę. Zazwyczaj do psów mało uczulających zalicza się psy, które nie posiadają sierści, lub też nie zrzucają jej lub zrzucają w nieznacznej ilości. Inną grupą psów polecanych dla alergika są psy z włosami.

Amerykański terier bezwłosy

Główną cechą antyalergiczną tej rasy jest brak sierści. Jest to rasa bardzo inteligentna, przyjazna dla dzieci i mająca minimalne potrzeby w zakresie treningu i ćwiczeń.

Pies rasy Amerykański terier bezwłosy stojący na drodze. Psinosek.pl
Amerykański Terier Bezwłosy
Źródło: Wudnshu at English Wikipedia, Public domain, via Wikimedia Commons

Bedlington terier

Mała owieczka, bo tak wygląda ten słodki piesek jest doskonałym towarzyszem i psem stróżującym. Lubi zabawę a w domu jest cichy i uwielbia leżeć na kanapie.

Pies rasy Bedlington terier na zielonej trawie. Psinosek.pl
Bedlington Terier
Źródło: David Owsiany, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Bichon Frise

Bichon to piesek o twarzy słodkiej zabawki. Zawsze szczęśliwy, jest świetnym psem rodzinnym. Nie lubi zostawać sam w domu i ma z tym duże trudności. Musicie wziąć to pod uwagę, jeśli zastanawiacie się nad nim.

Biały pies rasy Bichon Frise. Psinosek.pl
Bichon Frise
Źródło: CC BY-SA 3.0, Link

Grzywacz chiński

Grzywacze występują w dwóch wariantach. Częściowo bezwłose (włosy mogą posiadać tylko na głowie, stopach i ogonie), oraz całkowicie owłosione. Oba warianty mogą wystąpić w tym samym miocie.

Pies rasy Grzywacz chiński stoi na zielonej trawie. Psinosek.pl
Grzywacz chiński
Źródło: Tommy Gildseth, CC BY 3.0, via Wikimedia Commons

Coton de Tuléar

Inteligentny i słodki piesek, który uwielbia przebywać ze swoim właścicielem. Bardzo łatwy w pielęgnacji.

Pies rasy Coton de tulear leżący na zielonej trawie. Psinosek.pl
Coton de Tuléar Źródło: Uschi Goess (eingestellt von Caronna), CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Irlandzki spaniel dowodny

Jest to pies, który prawie nie linieje, dlatego jest jedną z ras polecanych alergikom. Tym niemniej wymaga regularnej pielęgnacji. Jest pełen energii, lubi ruch i ma potrzebę wybiegania się.

Pies rasy Irlandzki spaniel dowodny podczas wystawy psów. Psinosek.pl
Irlandzki Spaniel Dowodny
Źródło: Pleple2000, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Kerry blue terrier

Kolejny pies, który linieje w bardzo małym stopniu. Jednak bardzo pracochłonny przy utrzymaniu dobrego stanu sierści. Jest bardzo towarzyski i inteligentny.

Pies rasy Kerry Blue Terrier na zielonej trawie. Psinosek.pl
Kerry Blue Terrier Źródło: Alofok, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Lagotto romagnolo

Również ten pies nie przechodzi standardowego cyklu linienia. Pies o świetnym węchu (między innymi dlatego używa się go do szukania trufli). Bardzo cierpliwy w stosunku do dzieci i zwierząt domowych.

Pies rasy Lagotto romagnolo. Psinosek.pl
Lagotto Romagnolo
Źródło: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=783200

Maltańczyk

Wypadanie sierści jest u tej rasy prawie niezauważalne. Bardzo czuły, radosny i spokojny pies, który łatwo się uczy. Uwielbia pieszczoty.

Pies rasy Maltańczyk. Psinosek.pl
Maltańczyk
Źródło: Kalina Chropot, CC0, via Wikimedia Commons

Sznaucery

Są to na pewno psy o obniżonym potencjale alergizującym. Prawie nie linieją. Są bardzo inteligentne, przyjazne i posłuszne.

Pies rasy Sznaucer olbrzymi. Psinosek.pl
Sznaucer olbrzymi
Źródło: Kkrzysiu, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Nagi pies peruwiański

Pies nieposiadający sierści. Dlatego jest uznawany za hipoalergicznego. Są to psy o średnim temperamencie, dosyć nieufne w stosunku do obcych osób.

Pies rasy Nagi pies peruwiański. Psinosek.pl
Nagi Pies Peruwiański
Źródło: Brunobarreto~commonswiki assumed, Public domain, via Wikimedia Commons

Pudel

Pudle posiadają sierść, która praktycznie nie wypada. Są to psy wyjątkowo inteligentne, łagodne i bardzo przywiązane do swojego właściciela.

Czarny pies rasy Pudel średni. Psinosek.pl
Pudel średni
Źródło: Pleple2000, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Portugalski pies dowodny

Uznawany za psa hipoalergicznego ze względu na brak cyklu linienia. Bardzo pogodny, żywy, uwielbia się uczyć. Będzie świetnym psem rodzinnym.

Pies rasy Portugalski pies dowodny. Psinosek.pl
Portugalski Pies Dowodny
Źródło: Silke Hollje-Schumacher, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Irlandzki miękkowłosy terier pszeniczny

Również linienie psów tej rasy jest mocno ograniczone. Są to psy nieustraszone, wierne swojemu właścicielowi i bardzo inteligentne.

Kremowy pies rasy Irlandzki Miękkowłosy Terier Pszeniczny. Psinosek.pl
Irlandzki Mięklowłosy Terier Pszeniczny Źródło: Pleple2000, CC BY-SA 3.0, via Wikimedia Commons

Hiszpański pies dowodny

Psy tej rasy prawie nie linieją. Są pogodne, bardzo pojętne i lubiące się uczyć. Potrzebują dużo ruchu. Są świetnymi psami pasterskimi.

Czarny pies z białymi znaczeniami rasy Hiszpański pies dowodny. Psinosek.pl
Hiszpański Pies Dowodny
Źródło: Brindis320, Public domain, via Wikimedia Commons

Nagi pies meksykański

Jak sama nazwa mówi, Nagie psy meksykańskie nie posiadają sierści. Są to bardzo spokojne, radosne i czujne psy nieco nieufne w stosunku do obcych.

Pies rasy Nagi pies meksykański na wystawie psów. Psinosek.pl
Nagi Pies Meksykański
Źródło: Brindis320, Public domain, via Wikimedia Commons

Co zrobić, aby zminimalizować alergię na psa?

Organizm niektórych alergików po zamieszkaniu z psem buduje tolerancję na alergeny. To swoisty odpowiednik odczulania u alergologa, który również może zaproponować kurację odczulającą. Polega ona na tym, że osobie uczulonej podaje się w formie iniekcji alergeny psa w bardzo niskim stężeniu. Ma to pobudzić organizm do zbudowania tolerancji na alergeny. Niestety ta terapia nie zawsze jest skuteczna. Jaka jest alternatywa? Co zrobić, aby zminimalizować alergię na psa?

Alergicy powinni przede wszystkim wyrobić sobie nawyki porządkowe w o wiele większym stopniu niż dotychczas. Przede wszystkim warto zadbać o regularne wietrzenie pomieszczeń oraz regularnie je odkurzać. Dobrym pomysłem jest też pozbycie się dywanów i ewentualnie grubych zasłon, gdyż zbierają one martwy naskórek i stają się siedliskiem alergenów. I być może najtrudniejsze: jeśli alergia jest duża to warto nauczyć psa spania w osobnym pomieszczeniu.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podsumowanie

Pragnienie do posiadania psa jest często tak duże, że alergia często nie jest przeszkodą, aby wprowadzić do swojej rodziny czworonożnego kumpla. My – ludzie kochający psy rozumiemy to doskonale. Dlatego przedstawiliśmy Wam psy dla alergików, które naszym zdaniem są najodpowiedniejsze dla osób uczulonych. Apelujemy jednak również o rozsądek. Posiadanie psa jest wielką odpowiedzialnością. Wpływamy na życie jego, swoje i swoich bliskich. Posiadanie psa będąc alergikiem to odpowiedzialność jeszcze większa. Niech to zawsze będzie przemyślana decyzja.

Podobne wpisy