Pies siedzi na plaży nad morzem
|

Wszystko o „bańce socjalnej” u psów


Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważne dla spokoju i poczucia bezpieczeństwa dla psów ma przestrzeń osobista wokół nich. Przestrzeń ta w terminologii behawioralnej nosi nazwę „bańki socjalnej”. Czym jest oraz jak z niej korzystać dowiecie się w tym artykule.

Co to jest „bańka socjalna”?

Bańka socjalna jest to przestrzeń wokół psa, w której czuje się on bezpiecznie i swobodnie. Jest to jego tak zwana strefa komfortu. Tam czuje się niezagrożony przez żadne stresujące bodźce takie jak inni ludzie, psy czy zwierzęta. Naruszenie jej przez osoby lub zwierzęta z zewnątrz spowoduje jednak u psa stres, duży dyskomfort lub nawet agresję. 

Jaka jest wielkość bańki socjalnej u psów?

Strefa komfortu dla każdego psa jest inna. Zależy ona od bardzo wielu czynników i może się zmieniać w czasie. Czynnikami tymi mogą być między innymi: 

Indywidualne cechy każdego psa

Psy podobnie jak ludzie, mają różne charaktery. Spokojny zrównoważony pies pozwoli innym ludziom lub psom podejść bliżej bez naruszania strefy swojego komfortu. W takim przypadku bańka socjalna będzie więc zdecydowanie mniejsza. Natomiast psy po złych i traumatycznych przeżyciach będą reagowały już przy dużej odległości. 

Doświadczenia

Różne sytuacje życiowe i doświadczenia mają duży wpływ na równowagę każdego psa. Pies, który ma za sobą traumatyczne przeżycia będzie miał zazwyczaj dużo większą bańkę socjalna niż ten, którego życie jest spokojne i bez złych doświadczeń. Każde jednak złe doświadczenie, może zwiększyć tą bańkę w każdym okresie życia psa.

Smutny pies leży na podłodze
Pies, który ma za sobą traumatyczne przeżycia, może potrzebować więcej przestrzeni.
Źródło: Pexels – Pixabay

Rasa i genetyka

Niektóre rasy psów mają większe predyspozycje lękowe w porównaniu z innymi. Psy od pokoleń uczone szukania towarzystwa człowieka, pozwolą ludziom przybliżyć się na dużo mniejszą odległość bez zbytniego stresu. Z kolei te, które są raczej indywidualistami, mogą czuć się niekomfortowo nawet przy dużych odległościach.

Rodzaj bodźca

Niektóre psy będą się czuły swobodnie, gdy na odległość 2 metrów podejdzie inny pies, za to poczują się zagrożone, gdy w odległości 20 metrów zobaczą innego człowieka. Może też być zupełnie na odwrót. Czasem to inny pies będzie większym stresorem.

Stan zdrowia

Gdy pies czuje się źle, będzie potrzebował więcej spokoju i ciszy. Zazwyczaj jego bańka socjalna powiększy się wtedy znacznie. Psy, które są chore nie mają potrzeby na kontakty socjalne.

Wiek psa

Ostatnim czynnikiem mającym wpływ na wielkość tej bezpiecznej przestrzeni jest wiek. Z reguły najmniejszą bańkę socjalną mają małe szczeniaczki. W miarę starzenia się z reguły ta wielkość bańki socjalnej się powiększa.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Jak rozpoznać granice bańki socjalnej psa?

Jeśli dobrze znasz mowę ciała i komunikaty wysyłane przez psy, jesteś w stanie w przybliżeniu określić granice bańki socjalnej danego psiaka. Ważna jest tutaj obserwacja jego zachowania w miarę zbliżania się stresującego bodźca. 

Musisz zwracać uwagę na wszelkie najdrobniejsze objawy stresu. Należą do nich:

  • Wszystkie objawy występujące na tak zwanej drabinie agresji od najmniejszych (ziewanie, mruganie, oblizywanie nosa, odwracanie głowy, drapanie się), po te bardziej czytelne jak usztywnienie ciała, warczenie.
  • Cofanie się, ucieczka, aby być dalej od bodźca stresowego.
  • Próba odepchnięcia bodźca stresowego np. położenie przednich łap na nogach człowieka. Najczęściej jest ona niewłaściwie interpretowana jako próba przywitania się.
  • Prośba o wsparcie u opiekuna. Najczęściej ma ona formę podbiegnięcia do opiekuna lub skierowania wzroku w jego stronę. Może to być również podbiegnięcie do niego.

    Dlaczego należy szanować bańkę socjalną psa?

    Każdy pies ma prawo czuć się bezpiecznie i komfortowo. Naruszenie jego przestrzeni osobistej spowoduje wzrost uczucia niepewności, lęku a często również zagrożenia. Pies, którego przestrzeń będzie w sposób ciągły naruszana, będzie żył w stresie i lęku w stosunku do otoczenia. Stopniowo ten lęk będzie coraz większy. Równie ważne jest to, że jego zaufanie do Opiekuna zostanie wystawione na ciężką próbę. Rolą Opiekuna jest zapewnienie psu komfortu i bezpieczeństwa. Jeśli nie będzie dostrzegał sygnałów stresu u psa lub co gorsze będzie je ignorował, to mimowolnie spowoduje spadek zaufania, wzrost stresu a być może również niepotrzebnych zachowań agresywnych psa. 

    Podsumowanie

    Respektowanie przestrzeni, w której pies czuje się bezpiecznie jest bardzo ważne przez całe jego życie. Opiekun, który chce wychować zrównoważonego, wolnego od stresu psa musi mieć tego świadomość. Jeśli wiecie czym jest bańka socjalna i potraficie użyć tej wiedzy by wzmocnić komfort i dobrostan swojego psa, to jesteście na dobrej drodze do życia z nim w pełnej harmonii. A to zawsze procentuje.

    Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

    Podobne wpisy