Pies rasy Jack Russell Terrier. Psinosek.pl

Jack Russell Terrier


ikona mały pies

Jack Russell Terrier to mały I niezwykle uroczy pies, który może na pierwszy rzut oka sprawiać wrażenie pluszowej zabawki. Jest to jednak pies typowo myśliwski i taki też ma charakter. Odpowiednio ukształtowany może być niezwykle lojalnym i oddanym towarzyszem. Warto go poznać bliżej.

Historia rasy

Historia Jack Russell Terriera rozpoczyna się w XIX wieku i związana jest nieodłącznie z polowaniami na niewielką zwierzynę. Wśród myśliwych powstało wtedy zapotrzebowanie na niewielkiego psa w kolorze białym. Kolor był tutaj wbrew pozorom dosyć istotny, gdyż białe umaszczenie pozwalało odróżniać psa od gonionej przez niego zwierzyny. Entuzjastą, tego podejścia był pastor John Russell (zdrobniale: Jack). W 1819 roku zakupił on białą terierkę o imieniu Trump z ciemnymi plamkami na uszach i oczach oraz u nasady ogona i rozpoczął hodowlę. Linia hodowlana Russella była bardzo popularna między innymi przez to, że jego psy słynęły z obniżonej agresywności. Sam John Russell szczycił się tym, że hodowane przez niego psy nigdy nie poczuły smaku krwi a ich łańcuch łowiecki kończył się na chwytaniu zwierzyny.

Trump - pierwsza suczka Johna Russela - protoplasta Jack Russel Terriera. Psinosek.pl
Trump – pierwsza suczka Johna Russela Źródło: Public domain, via Wikimedia Commons

Po śmierci Russella w 1883 roku jego wysiłki kontynuowali kolejni następcy. Rok później Arthur Blake Heinemann stworzył pierwszy standard rasy oraz założył Somerset Badger Club, którego celem było promowanie między innymi psów zdolnych polować na borsuki pochodzących między innymi właśnie od Johna Russella. Klub ten został następnie przemianowany na Parson Jack Russell Terrier Club.

Po II wojnie światowej spadło zapotrzebowanie na psy myśliwskie, jednak Jack Russell Terriery były w dalszym ciągu używane do polowań i rozwijane. W 1990 rasa ta została uznana przez brytyjski Kennel Club jako Parson Jack Russell Terrier. Ostatecznie wyodrębniono dwie jej odmiany. Odmiana angielska została nazwana Jack Russell Terrier. Były to psy o nieco krótszych nogach. Psy o dłuższych nogach nazwane zostały Parson Russell Terrier (odmiana ta nazywana jest odmiana australijską).

Fédération Cynologique Internationale (FCI) ostatecznie uznaje ten właśnie podział za obowiązujący.

Pies rasy Jack Russell Terrier podczas szkolenia w Zakopanem w szkole dla psów "Psinosek". Psinosek.pl
Pies rasy Jack Russell Terrier.
Źródło: Szkoła dla psów “Psinosek”

Wzorzec rasy

Jack Russell Terrier to energiczny i zwinny terier posiadający bardzo silną osobowość. Psy te są bardzo przyjazne i pewne siebie, mają żywe usposobienie. Są to psy bardzo inteligentne, ruchliwe i pełne temperamentu.

Głowa Jack Russell Terriera powinna być umiarkowanej szerokości i stopniowo zwężać się ku oczom, a następnie ku kufie. Nos w kolorze czarnym i o podobnej pigmentacji wargi. Szczęka i żuchwa tych psów są bardzo mocne, głębokie i o dużej sile zgryzu. Oczy są niezbyt duże o kształcie migdała o bystrym spojrzeniu. Charakterystyczne są bardzo ruchliwe, jędrne, guzikowate lub opadające uszy.

Głowa osadzona jest na silnej szyi o czystym obrysie. Jack Russell Terrier ma tułów mieszczący się w prostokącie o prostym grzbiecie. Klatka piersiowa głęboka z dobrym prześwitem od podłoża. Ogon powinien opadać w spoczynku, natomiast noszony winien się unosić.

Sierść może być gładka, drutowana lub szorstka. Nie powinna być korygowana, aby nadać psu wygląd gładkowłosego. Kolor umaszczenia musi być zdominowany przez biały, ze znaczeniami czarnymi podpalanymi, czarnymi lub rudymi.

Idealny wzrost Jack Russell Terriera to 25-30 cm a waga jest uzależniona od wzrostu przy współczynniku 1 kg na każde 5 cm wzrostu.

Pies rasy Jack Russell Terrier chodzi w lesie na trawie. Psinosek.pl
Jack Russell Terrier Źródło: KonstantinKolev – Pixabay

Charakter

Jack Russell Terrier to niewielki pies o ogromnym temperamencie. Trzeba pamiętać, że jest to pies, który został stworzony do polowań. W związku z tym warto mu zapewnić zabawy, które zaspokoją jego potrzeby łowieckie. Może to być nosework lub mantrailing. Będzie też świetnym psem do Agility, które może zaspokoić jego potrzebę ruchu. Psy te są bardzo aktywne, żywe i radosne a przy tym bardzo inteligentne. Nauka sztuczek i komend będzie przychodziła im stosunkowo łatwo. Trudniej jednak będzie go ułożyć. Dlatego nie jest to pies dla początkujących. Trzeba z nim sporo pracować, jednak efektem tej pracy będzie bardzo lojalny i oddany pies. Jack Russell Terriery charakteryzują się dużą szczekliwością. Szczekają zarówno podczas zabawy, w chwilach pobudzenia, jak również w celu ostrzeżenia przed obcymi osobami. W stosunku do ludzi są jednak bardzo ufne i łatwo nawiązują kontakt.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Warto zadbać o dobrze przeprowadzoną socjalizację we wczesnym wieku i ustalenie jasnych zasad współżycia w domu. W przeciwnym razie Jack Russell Terrier sam ustali swoje zasady, które – gdy będą już utrwalone – będą trudne w zmienieniu. Konsekwencja jest niezwykle istotna we właściwym ułożeniu psów tej rasy. W szkoleniu należy używać metod pozytywnego wzmocnienia. Metody awersyjne mogą powodować utratę pewności siebie i późniejsze problemy behawioralne.

Problemy behawioralne, w tym frustracja, osowiałość, otępienie mogą pojawić się również, gdy nie zaspokoimy jego potrzeby wybiegania się. Dlatego tak ważne jest zapewnienie aktywności ruchowej dla psów tej rasy.

Pies rasy Jack Russell Terrier. Psinosek.pl
Jack Russell Terrier to bardzo inteligentny pies. Źródło: Jason Liasides – Pixabay

Zdrowie

Długość życia Jack Russell Terriera wynosi od 13 do 16 lat. Pies ten należy do ras cieszących się stosunkowo dobrym zdrowiem, jednak istnieje kilka schorzeń, które występują częściej niż inne. Należy do nich pierwotne (dziedziczne) zwichnięcie soczewki, polegające na przemieszczeniu soczewki oka. Może ono prowadzić do całkowitej ślepoty. Inną chorobą dotykającą najczęściej psy małych ras a w tym Jack Russell Terriera jest Choroba Legga-Calve’a-Perthesa mylona często z dysplazją stawu biodrowego. Dysplazja zresztą jest również jedną z częstszych chorób psów tej rasy. Nierzadko Jack Russell Terriera dotyka też głuchota. Ma ona charakter dziedziczny, dlatego warto sprawdzić podatność na to schorzenie u rodziców miotu.

Warto być wyczulonym na wczesne objawy powyższych schorzeń u Jak Russell Terriera, jak również wykonywać okresowo badania krwi i moczu swojego pupila, aby wykluczyć, lub w razie konieczności podjąć szybkie leczenie na wczesnym etapie rozwoju choroby.

Pies rasy Jack Russell Terrier z dwiema piłkami w kolorze żółtym i niebieskim. Psinosek.pl
Jack Russell Terrier cieszy się na ogół dobrym zdrowiem Źródło: Nick Trumble – Pixabay

Opieka i pielęgnacja

Jack Rassell Terrier nie jest zbytnio wymagającym psem pod względem pielęgnacji. Jego sierść posiada dwie warstwy. Psy tej rasy mogą ją mieć gładką lub szorstką. Prostsza w utrzymaniu jest ta pierwsza. Aby utrzymać ją w dobrej kondycji wystarczy szczotkowanie i wyczesywanie podszerstka raz w tygodniu. Szorstka odmiana może wymagać częstszego szczotkowania i minimalnego przycinania. W okresie linienia obie odmiany należy jednak czesać codziennie, aby usunąć martwy podszerstek i brud. Dzięki temu pobudzimy odbudowę sierści i jej wzrost.

Zakładamy, że przy zapewnieniu psom tej rasy niezbędnej dla nich dawki ruchu, będą w stanie same zedrzeć sobie pazury. Należy jednak kontrolować ich stan, gdyż zbyt duży ich wzrost może powodować u psów duży dyskomfort i ból. Czasem nawet mogą przez to wystąpić problemy z chodzeniem.

Warto też kontrolować regularnie stan uszu i uzębienia Jack Russel Terriera oraz usuwać woskowinę i bród. Dzięki temu zapobiegniemy bolesnym i kłopotliwym w leczeniu zapaleniom uszu oraz chorobom zębów. Do zabiegów pielęgnacyjnych trzeba przyzwyczajać te psy już na etapie socjalizacji.

Pies rasy Jack Russell Terrier z wyprostowanym ogonem. Psinosek.pl
Pielęgnacja Jack Russell Terriera nie jest zbyt trudna. Źródło: leraN – Pixabay

Żywienie

Jack Russell Terrier jest psem, który uwielbia jeść. W związku z tym trzeba szczególnie uważać na dzienną dawkę kalorii jaką mu dostarczamy. Oczywiście można z powodzeniem wykorzystywać smaczki jako nagrodę w szkoleniu, jednak należy wtedy wliczyć je do całodziennego bilansu kalorycznego. Psy te świetnie tolerują zarówno karmienie suchą karmą jak również posiłki komponowane zgodnie z dietą BARF. Jeśli lubicie gotować, to gotowana odmiana diety BARF również będzie dla nich odpowiednia. Ważne, żeby dostarczyć mu odpowiednią dawkę białka dobrej jakości.

Dobrym pomysłem będzie również podzielenie posiłków na trzy mniejsze części zamiast jednego dużego. Zminimalizuje to ryzyko skrętu żołądka, zwłaszcza, że to ryzyko jest większe, gdy pies spożywa posiłek po intensywnym ruchu, a psy tej rasy go uwielbiają. Oczywiste jest również to, że muszą one mieć stały dostęp do chłodnej czystej wody.

Pies Jack Russell Terrier bawi się z dwoma innymi psami. Psinosek.pl
Odpowiednio socjalizowany pies rasy Jack Russell Terrier potrafi dogadywać się z innymi zwierzetami. Źródło: Katrin B. – Pixabay

Interakcja z dziećmi i zwierzętami

Jack Russell Terriery mogą być naprawdę dobrymi psami rodzinnymi, jednak zalecamy pewną ostrożność, gdy w domu są małe dzieci, którym trudno jeszcze odróżnić małego ślicznego pieska od pluszowej maskotki. Warunkiem zgodnego życia psa i najmłodszych domowników jest nie tylko wczesna i prawidłowo przeprowadzona socjalizacja, ale również uświadomienie dzieciom jak należy postępować z psem, czego on nie lubi i czego nie powinny robić. Psy te nie są małymi maskotkami, ale żyjącymi i czującymi zwierzętami. Jeśli najmłodsi członkowie naszych rodzin potraktują go niewłaściwie to może nie cofnąć się przed ich uszczypaniem.

Podobnie jak w przypadku dzieci, właściwa socjalizacja będzie odgrywać niezwykle istotną rolę przy kontaktach Jack Russell Terrierów z innymi zwierzętami. Potrafią dogadać się z innymi psami czy kotami, pod warunkiem jednak, że były do tego przyzwyczajane od najmłodszych lat. Czasem mają tendencję do tego, żeby być zazdrosne o swojego opiekuna i zawsze chcą być na pierwszym miejscu rywalizując o jego uwagę.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podobne wpisy