Pies rasy Border Collie leżący w kwiatkach na wiosnę. Psinosek.pl
|

Jak przygotować psa do wiosny?


Wszyscy kochamy wiosnę. Ta kolorowa i optymistyczna pora roku kojarzy nam się z soczystą zielenią, kwitnącymi kwiatami i ciepłymi promieniami słońca. Przyroda budzi się do życia a wraz z nią ludzie i zwierzęta. Dłuższe dni zachęcają do spacerów, zabaw, aktywności na świeżym powietrzu i nowych wyzwań. Chcąc aby nasi psi przyjaciele w pełni korzystali z wiosennych uroków, powinniśmy ich do niej dobrze przygotować. Zachęcamy do przeczytania naszego poradnika wiosennej, psiej odnowy.

Kontrola stanu zdrowia, profilaktyczne badania, czyli wizyta u weterynarza

Zdrowie naszych psów jest najważniejsze. Zdrowy pies to radosny i pełen energii zwierzak, gotowy na wiosenne wyzwania. Zaplanujmy zatem wiosenną wizytę u weterynarza, aby sprawdzić stan psiego organizmu po zimie. Lekarz weterynarii przeprowadzi wywiad diagnostyczny, zbada naszego pupila i zaleci niezbędne badania profilaktyczne: krwi, moczu, kału. Sprawdźmy również psią książeczkę zdrowia, terminy szczepień i odrobaczenia. Regularne kontrole lekarskie, szczepienia, zabezpieczenie psa przeciw pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym, oraz regularne odrobaczania są najlepszą profilaktyką zdrowotną i troską o naszego kudłatego przyjaciela.

Wracamy do formy po zimie – kontrola psiej wagi i modyfikacja diety

Zimowe, krótkie dni nie zachęcają do dużej aktywności. Zdarza się, że psiaki zimą przybierają na wadze. Każdy nadprogramowy kilogram to obciążenie psiego serduszka, stawów i zwiększone ryzyko wielu chorób. Ważymy psa regularnie i koniecznie sprawdźmy wagę po zimie. Dotykając psiaka wzdłuż boków, psie żebra powinny być wyczuwalne. Jeśli mamy wątpliwości skonsultujmy się z weterynarzem podczas wiosennej wizyty kontrolnej. Może okazać się, że potrzebna będzie modyfikacja psiej diety i zwiększenie aktywności fizycznej. Zadbajmy o to, aby psia dieta – bez względu na sposób żywienia była bogata w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Oleje roślinne (lniany), rybie (tran) wspaniale wpływają na osłabioną sierść po zimie i kondycję psiej skóry. Często nasze psy są osłabione po zimie, tak jak i ludzie doznają „przesilenia wiosennego” i dobrze jest wspomóc ich organizmy właściwie dobraną suplementacją. Suplementację diety najlepiej skonsultujmy z weterynarzem bądź psim dietetykiem.

Dwa psy stojące wśród dmuchawców na wiosnę. Psinosek.pl
Warto przemyśleć przygotowania psa na wiosnę. Źródło: Sven Lachmann – Pixabay

Co kryje się w trawie – zabezpieczenie przed kleszczami i odrobaczanie

Niestety ze względu na dość łagodne zimy w Polsce kleszcze żerują cały rok. Wystarczająca temperatura do żerowania kleszcza to zaledwie 5 st. C. Aktywność wygłodniałych kleszczy jest jednak największa wiosną i latem, zapewnijmy naszemu psu profilaktykę przeciw kleszczową. Pamiętajmy, że odpowiednio dobrane preparaty to najważniejsze narzędzie w walce z niebezpiecznymi chorobami odkleszczowymi między innymi boreliozą, babeszjozą, anaplazmozą. Po każdym spacerze oglądajmy dokładnie naszego psa, sprawdzajmy szczególnie brzuszek, okolice pyska, uszu, pachwiny – miejsca, gdzie skóra jest najcieńsza.

Piękna, zielona trawka ukrywa wiele niespodzianek między innymi jaja pasożytów, dlatego regularne odrobaczanie naszego psa jest tak ważne. Ponadto możemy natknąć się na środki chemiczne, preparaty ochrony roślin, resztki i śmieci, które wyłoniły się po zimie. Zwróćmy szczególną uwagę na te niebezpieczeństwa szczególnie wiosną. Wszystkie niepokojące objawy u naszego psiaka skonsultujmy z weterynarzem.

Uwaga na alergie

Podobnie jak i my ludzie, psy cierpią na wiosenne alergie. Jeśli nasz pies po powrocie ze spaceru i radosnym tarzaniu w trawie: kicha, ma świszczący oddech bądź problemy z oddychaniem, załzawione oczy, lub wysypkę, konieczna będzie kontrola u lekarza weterynarii, który zdecyduje o ewentualnym podaniu leku łagodzącego uciążliwe objawy alergii u naszego psa. Możemy pomóc psu oczyszczając specjalnym preparatem bądź solą okolice oczu, a mokrym materiałem przetrzeć psi brzuszek i sierść, aby usunąć potencjalne alergeny.

Pies w kolorze brązowym siedzi wśród kwitnących drzew. Psinosek.pl
Jeśli stwierdzimy alergię u psa, warto udać się do weterynarza. Źródło: Jan Steiner – Pixabay

Psi salon piękności w domu i u groomera

Zimowe temperatury i ogrzewanie w naszych domach nie sprzyjają kondycji sierści naszego psa. Pomimo regularnego wyczesywania przez cały rok, sierść po zimie może być matowa i osłabiona. Wiosną rozpoczyna się również „zrzucanie cięższej garderoby” i linienie u większości psów. Pamiętajmy o częstszym szczotkowaniu, które pomaga zadbać o sierść i usunąć martwy podszerstek u ras, które go posiadają oraz zapobiec kołtunieniu, filcowaniu przesuszonego „futra”. Warto również umówić naszego psa na wizytę u groomera, który profesjonalnie zadba o pokrywę włosową naszego kudłacza. Psi fryzjer wykąpie psa, wyszczotkuje, zastosuje odpowiednie preparaty, które pomogą pozbyć się martwej pokrywy włosowej, użyje wzmacniającej odżywki a także wytrymuje bądź skróci włos w zależności od potrzeb i specyfiki psiej sierści.

Sprawdźmy również i wyregulujmy psie pazurki po zimie, które mniej ścierają się na śniegu i zadbajmy o psie łapki i ich nawilżenie. Często skóra na poduszkach psich łap jest popękana i wysuszona. Miały na to wpływ: zimowa temperatura, śnieg, sól i substancje, którymi posypywane są drogi i chodniki. Warto zakupić nawilżające preparaty na bazie lanoliny, aby pomóc psim łapkom w powrocie do formy. W ramach naszego psiego salonu piękności nie zapomnijmy o wyczyszczeniu uszu i kontroli ząbków.

Wiosenne porządki i czyszczenie legowiska

Wiosenne porządki powinny również dotyczyć psiego legowiska, klatki kennelowej. Warto je wyprać, odkurzyć i odświeżyć. Często w zakamarkach psiego posłania możemy znaleźć niespodzianki w postaci jaj pasożytów, kurzu i innych nieczystości. Umyjmy również psie zabawki, pojemniki na zabawki i zróbmy wiosenny przegląd psich akcesoriów: smyczy, obroży, szelek. Sprawdźmy stan adresówki, karabińczyków i wszystkich zapięć.

Cztery psy śpiące w swoich legowiskach. Psinosek.pl
Warto zadbać o czystość legowiska dla psa. Źródło: Brigitte Werner – Pixabay

Psie szaleństwo zakupowe

Jeśli podczas porządków wiosennych i przeglądu psich gadżetów i akcesoriów stwierdzimy braki – udajmy się na zakupy. Może przyda się dobra linka treningowa, szarpak bądź nowe szelki?

Czas na wiosenną pobudkę – nowe wyzwania i aktywności

Wiosenne przebudzenie to nowa energia, nowe aktywności i nowe wyzwania. Słoneczne i dłuższe dni zachęcają do spacerów, wycieczek i aktywności na świeżym powietrzu. Ruch dostosowany do zdrowia, kondycji i wieku naszego psiaka to najlepsze lekarstwo na odzyskanie psiej radości i energii oraz sposób na wspaniale spędzony wspólny czas. Pamiętajmy decydując się na nową aktywność wprowadzajmy ją „małymi krokami”, aby fizycznie przygotować naszego psiaka i nie obciążyć jego osłabionego po zimie organizmu.

Nasze propozycje wiosennych aktywności z psem:

  • Wiosenne spacery. Stopniowo wydłużajmy nasze spacery pozwalając psu na swobodną eksplorację terenu.
  • Wyjazdy i wycieczki. Wiosna zachęca do wspólnych wycieczek i wyjazdów.Cieszmy się wspólnymi wolnymi popołudniami, dłuższymi dniami i weekendami.
  • Nauka nowych umiejętności, treningi na świeżym powietrzu. Każda wspólna aktywność wzmacnia więź człowieka z psem. Psie sukcesy szkoleniowe motywują go do działania i wzmacniają psie poczucie wartości.
  • Psie sporty. Każdy opiekun może wybrać sport idealnie dopasowany do swojego psiaka, jego charakteru, stanu zdrowia, predyspozycji.Zachęcamy do wypróbowania psich sportówangażujących najdoskonalszy psi zmysł – węch. Może warto rozpocząć treningi mantrailingu bądź treningi nosework? Nosework jest psim sportem, który uprawiać może każdy pies: starszy, młody, rasowy, kundelek, zdrowy i ten podczas rekonwalescencji. Kolejną zaletą pracy węchowej jest możliwość zabawy w domu, w lesie, na wiosennej łące i w ogrodzie.

Psinosek życzy aktywnej, pełnej energii, radosnej wiosny i realizacji nowych psio ludzkich wyzwań!

Niech moc, słońce i wspólne wiosenne przygody będą z Wami!

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podobne wpisy