Dog niemiecki
Dog Niemiecki, jedna z największych ras psów na świecie, obok wilczarza irlandzkiego, cieszy się szeroką popularnością, szczególnie wśród dzieci, które często utożsamiają go z legendarnym psem Scooby-Doo z kreskówki Warner Bros. W tym artykule dokładniej przyjrzymy się tej rasie – jej historii oraz cechom, które czynią ją tak wyjątkową.
Historia
Początki rasy Dogów Niemieckich wiążą się z historyczną Anglią, skąd w połowie XVI wieku sprowadzono je na kontynent. Te wspaniałe psy, prawdopodobnie będące krzyżówką wilczarzy irlandzkich i mastifów angielskich, pierwotnie znane były jako „Englische Docke”, chociaż nie posiadały jeszcze statusu formalnej rasy. Wkrótce jednak ich nazwę zmieniono na „Englische Dogge”. Ta nazwa zyskała na popularności na tyle, że słowo „Dogge” zaczęło być synonimem psów typu molos.
W przeszłości, Dogi angielskie znane były przede wszystkim jako doskonałe psy do polowań na duże zwierzęta we Francji i w Niemczech. Jednak z rozwojem broni palnej ich rola w polowaniach stopniowo zanikła, a te wspaniałe zwierzęta stały się rzadkością. Używano ich jeszcze jako psów stróżujących. Ratunkiem dla tej pięknej rasy stał się komitet założony w Berlinie w 1878 roku, który postawił sobie za cel ocalenie i rozwój Dogów Niemieckich. Wraz z tym działaniem zmieniono również ich nazwę na „Deutsche Dogge” (Dog Niemiecki). To było przełomowe wydarzenie, które zachęciło do rozwoju tej rasy jako oficjalnie uznanej również w innych krajach.
Warto zaznaczyć, że nazwa tej rasy może być myląca w różnych krajach. W większości krajów nazywana jest „Great Dane” (Wielki Duńczyk), mimo że nie ma ona z Danią nic wspólnego. Jednak w samych Niemczech stosowana jest nazwa „Deutsche Dogge”, a różne nazwy powstały z powodu eksportu Dogów niemieckich do innych krajów, szczególnie w czasach, gdy Niemcy mieli wielu wrogów. Ta zmiana nazwy eksportowej była sprytnym zabiegiem marketingowym.
Wzorzec rasy
Dog niemiecki to pies do towarzystwa i stróżujący należący do 2 Grupy FCI. Znajduje się on tam w Sekcji 2 Molosów typu Mastifa. Jest to bardzo przyjacielski pies oddany swoim opiekunom.
Głowa i sylwetka
Są to psy o szlachetnym wyglądzie i harmonijnej sylwetce. Głowa jest elementem, który bardzo je wyróżnia. Jest pięknie rzeźbiona, zwłaszcza pod oczami, długa wąska i wyrazista. Oglądana z przodu powinna wyglądać na stosunkowo wąską z jak najszerszym grzbietem nosa. Nos może być czarny (pożądany u psów maści arlekin (biało czarnych), czarny z różowym lub cielisty. Może również mieć barwę antracytu u psów błękitnych.
Głowa osadzona jest na dobrze umięśnionej, suchej szyi o łukowatym wysklepieniu. Grzbiet Dogów niemieckich jest mocny i krótki, łagodnie opadający ku tyłowi. Tułów kończy się osadzonym wysoko ogonem, który sięga stawu skokowego. Jest on gruby u nasady i stopniowo zwęża się ku końcowi. Nieprawidłowe jest jego zakręcenie na końcu lub skręcenie boczne.
Warstwa sierści
Dogi niemieckie posiadają krótką, gęstą sierść blisko przylegającą do tułowia, z dwiema warstwami, w tym podszerstkiem. Rasa występuje w kilku wariantach kolorystycznych:
- Żółte w różnych odcieniach: od jasnozłocistych do ciemnozłotych, z pożądaną czarną maską i bez białych znaczeń.
- Pręgowane o różnych odcieniach żółtego: z czarnymi równo rozmieszczonymi pręgami, również z pożądaną czarną maską i brakiem białych znaczeń.
- Białe z czarnymi poszarpanymi łatami – Arlekiny: Czarne plamy rozrzucone po ciele, bez plam w odcieniu brązowym lub czarnym. Występują także „szare arlekiny” o szarej maści podstawowej.
- Czarne: z dopuszczalnymi białymi znaczeniami, czerń nie może mieć odcieni żółtych, brązowych lub błękitnych.
- Błękitne: o czystym stalowoniebieskim kolorze, z dopuszczalnymi białymi znaczeniami.
Waga i wielkość
Idealna wysokość w kłębie Doga Niemieckiego wynosi od 80 do 90 cm dla psów i od 72 do 84 cm dla suk. Ich waga waha się między 50 a 82 kg.
Charakter
Dogi niemieckie to imponujące psy o imponujących gabarytach, ale pod tą potężną fasadą kryje się łagodne serce. Choć ich wielkość może przerażać przechodniów, są one znane z swojej przyjazności i braku agresji. To prawdziwe psy rodzinne, które cenią towarzystwo swojego opiekuna i bliskich. Nie są wulkanami energii i preferują spokojne spacery w parku nad ekstremalnymi psimi sportami. Chociaż z chęcią pobiegną z opiekunem, nie są tak żywiołowe jak niektóre inne rasy.
Łańcuch łowiecki u tych psów został zredukowany w stosunku do psów myśliwskich, więc nie mają one potrzeb związanych z pogonią, podkradaniem się czy chwytaniem zwierzyny. Pomimo przywiązania do swojego opiekuna zachowują pewną nieufność wobec obcych i wolą zachować dystans. Pomimo tego nie wykazują żadnej wrogości w stosunku do obcych sobie osób, chyba, że te zaczynają stanowić zagrożenie dla nich lub członków rodziny.
Jeśli chodzi o hałas, Dogi niemieckie nie są szczekliwe. Szczekają głównie w celu ostrzeżenia przed potencjalnym niebezpieczeństwem, więc nie są uciążliwe dla sąsiadów. Jednak nie lubią być pozostawiane same w domu. Są to psy towarzyskie i potrzebują stałej obecności swoich bliskich. Jeśli planujesz zostawić psa sam w domu, musisz to wprowadzić stopniowo i z dużą cierpliwością.
Jednym z głównych problemów, z jakimi mogą się spotkać właściciele Dogów niemieckich, jest ich nieufność wobec obcych ludzi. Odpowiednia socjalizacja i habituacja w młodym wieku może pomóc w złagodzeniu tej lękliwości. Pamiętaj jednak, że lękliwość ma również czasem podłoże genetyczne i w tym kontekście powinieneś dokładnie poznać hodowlę, z której chcesz pozyskać szczeniaczka.
Warto szkolić te psy konsekwentnie, stosując metody pozytywnego wzmocnienia. Unikaj metod awersyjnych, które mogą zwiększyć ich lęki i prowadzić do trudnych zachowań. Codzienny trening z Dogiem niemieckim przyniesie wyniki w postaci silnej więzi między tobą a twoim psem.
Zdrowie
Dogi Niemieckie żyją przeciętnie między 8 a 10 lat lub dłużej przy odpowiedniej pielęgnacji i utrzymaniu w dobrym stanie zdrowia. Długość ich życia zależy od stylu życia, uwarunkowań genetycznych i czynników środowiskowych. Ważna jest odpowiednia aktywność i dieta. Generalnie są to psy należące do stosunkowo zdrowych ras, jednak tak jak każda rasa, również i ta może zapadać na pewne schorzenia częściej niż na inne.
Do najczęstszych problemów zdrowotnych należą:
Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych.
Ze względu na gabaryty tych psów i szybkie tempo wzrostu w okresie szczenięcym jest to jedna z najczęstszych przypadłości psów tej rasy. Jest to schorzenie, które polega na nieprawidłowym ułożeniu stawów. Może to prowadzić do sztywności, bólu i ograniczonej ruchomości.
Syndrom Wobblera
Neurologiczne schorzenie, które charakteryzuje się uciskiem na rdzeń kręgowy w okolicach szyi. Objawy obejmują niepewny chód („wobblowanie”), problemy z koordynacją i osłabienie mięśni kończyn. Jest to poważna choroba wymagająca specjalistycznej opieki weterynaryjnej.
Rak kości
Najczęstszy nowotwór kości u psów tej rasy czyli kostniakomięsak lub osteosarcoma, jest jednym z potencjalnych schorzeń występujących u Dogów Niemieckich. Ta agresywna i bolesna forma nowotworu może występować w kościach tych psów i często wymaga amputacji zainfekowanej kończyny i leczenia onkologicznego, aby poprawić rokowania i zapewnić lepszą jakość życia. Regularne kontrole u weterynarza i wczesna diagnoza odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu postępom tej choroby.
Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka
Skręt żołądka stanowi poważne ryzyko dla Dogów Niemieckich ze względu na ich głęboką klatkę piersiową. To nagłe schorzenie, w którym żołądek zwierzęcia może się nagle rozszerzyć i skręcić, co prowadzi do blokady przepływu treści pokarmowej i krążenia krwi. Jest to pilny przypadek weterynaryjny wymagający natychmiastowej interwencji chirurgicznej.
Bardzo istotna jest profilaktyka i wczesne wykrycie chorób. Warto co najmniej raz w roku wykonywać badania krwi i moczu w gabinecie weterynaryjnym, żeby wykluczyć i ewentualnie podjąć leczenie chorób we wczesnym etapie ich rozwoju.
Opieka i pielęgnacja
Pielęgnacja Dogów Niemieckich nie jest zbyt skomplikowana. Oto kilka wskazówek, na co powinieneś zwrócić uwagę.
- Szczotkowanie: Okrywa włosowa tych psów składa się z dwóch warstw: podszerstka i części okrywowej włosa. Cotygodniowe szczotkowanie jest więc niezbędne, aby usunąć martwy podszerstek. W okresach linienia może być konieczne częstsze szczotkowanie, aby zapobiec nadmiernemu wypadaniu sierści.
- Utrzymanie uszu: Regularnie czyść opadające uszy swojego Doga niemieckiego. To pomoże uniknąć rozwoju bakterii i potencjalnych chorób.
- Pielęgnacja pazurów: Pazury psa mogą rosnąć zbyt długie, zwłaszcza jeśli pies nie ściera ich naturalnie na spacerach. Upewnij się, że przycinasz pazury regularnie, aby zapewnić mu wygodę i zdrowie.
Dzięki tym prostym zabiegom pielęgnacji, twój Dog niemiecki będzie czuł się komfortowo i zdrowo, a jednocześnie utrzymanie jego dobrej kondycji będzie łatwiejsze niż się spodziewasz.
Żywienie
Dogi niemieckie należą do ras psów bardzo dużych. Dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednio zbilansowaną dietę. Dla rosnących szybko szczeniąt nie zaleca się bogatej w białko i tłuszcze karm przeznaczonych dla średnich i małych ras. Zbyt duża zawartość białka może powodować kłopoty związane ze zbyt szybkim wzrostem szczeniaka. A to z kolei spowoduje problemy w rozwoju stawów i kości, co w przyszłości doprowadzi do bolesnych i zgubnych schorzeń. Warto skonsultować odpowiedni styl żywienia ze specjalistą. Psi dietetyk dobierze też odpowiednią dzienną dawkę żywieniową w zależności od aktywności Twojego psa.
Niezależnie od tego, czy chcesz karmić swojego olbrzyma suchą karmą, mokrą, pokarmem opartym na diecie BARF lub jej gotowanej wersji, dieta Doga niemieckiego musi być oparta o wskazania żywieniowe dla dużych ras. Wszystkie rodzaje żywienia powinny zostać dobrze przemyślane i skonsultowane z doświadczonym psim dietetykiem.
Ważne jest również to, aby dzielić całkowitą dzienną dawkę żywieniową na 2 lub trzy mniejsze posiłki. Zapobiegnie to skrętowi żołądka, do którego Dogi niemieckie mają skłonność. Trzeba też pamiętać, żeby przysmaki przeznaczone na motywatory w szkoleniu wliczać do dziennego bilansu kalorycznego. Pozwoli to utrzymać odpowiednią wagę Twojego psa i zapobiegnie otyłości. Oczywiście psy te jak każde powinny mieć stały dostęp do czystej i chłodnej wody do picia.
Interakcja z dziećmi i zwierzętami
Dogi niemieckie są psami bardzo przyjaźnie nastawionymi w stosunku do swojej ludzkiej rodziny. Są delikatne i bardzo przywiązane. To samo dotyczy również przebywania w towarzystwie dzieci. Nie przejawiają wobec nich agresji, jednak należy pamiętać o gabarytach tych psów. Dlatego zawsze zaleca się, aby zabawy z tymi psami odbywały się pod nadzorem dorosłego opiekuna. Ponadto, edukacja dzieci na temat właściwego zachowania wobec psa jest kluczowa. Dzieci powinny nauczyć się szanować przestrzeń psa i nie podchodzić do niego, gdy odpoczywa lub je.
W stosunku do innych zwierząt Dogi niemieckie zazwyczaj nie przejawiają agresji, ale kluczową rolę odgrywa tutaj właściwa socjalizacja już od najmłodszych lat życia. Im wcześniej wprowadzisz je do obcowania z innymi zwierzętami, tym lepiej zrozumieją zasady współistnienia międzygatunkowego. Socjalizacja odgrywa również istotną rolę w kształtowaniu ich stosunku do dzieci.