Biało brązowy pies odpoczywa na fotelu
|

Jak wyciszyć psa?

Wyciszenie psa, kontrola nad jego nadmiernym pobudzeniem oraz nauka odpoczynku to ostatnio popularne zagadnienia poruszane przez trenerów psów, behawiorystów oraz opiekunów. Dlaczego właściwie wyciszać psa? Czy rzeczywiście nauka kontroli nad pobudzeniem i umiejętność odpoczynku są tak istotne? Zaparz sobie dobrą kawę lub ciepłą, aromatyczną herbatę i spędź „w wyciszeniu” wolną chwilę z lekturą artykułu.

Czym jest wyciszenie psa?

Wyciszenie psa ma na celu nauczenie go zachowań spokojnych i kontrolowanych w różnych sytuacjach. W praktyce oznacza to redukcję nadmiernego pobudzenia oraz naukę odpoczynku i relaksu. Wyciszenie psa to nie tylko poprawa jego dobrostanu, ale również ułatwienie współżycia z nim, polepszenie relacji z opiekunem oraz eliminacja niepożądanych zachowań, takich jak nadmierna ekscytacja, agresja czy niepokój.

Collie odpoczywa na tarasie
Wyciszenie psa jest bardzo ważne dla jego dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego.
Źródło: kiora_geta – Pixabay

Dlaczego wyciszanie psa jest istotne?

Wyciszenie pozwala psu na osiągnięcie stanu spokoju i równowagi emocjonalnej, co jest bardzo istotne dla jego dobrego samopoczucia i zdrowia psychicznego. Oto kilka powodów, dlaczego wyciszenie psa jest bardzo ważne.

Psie bezpieczeństwo

Nadmiernie pobudzony pies może być mniej świadomy otoczenia i bardziej podatny na wypadki, skłonny do ucieczek, agresji lękowej. Poprzez naukę wyciszenia, pies staje się bardziej świadomy i kontrolowany, co zwiększa jego bezpieczeństwo w wielu aspektach i sytuacjach życiowych.

Spokój psa w trudnych dla niego sytuacjach

Pies, który potrafi zachować spokój i kontrolę w trudnych dla niego sytuacjach będzie w stanie zachować równowagę emocjonalną. Przykładem może być spacer w bardzo zatłoczonym mieście bądź wizyta u groomera.

Poprawa relacji z opiekunem

Wyciszenie psa może przyczynić się do budowania silniejszej więzi między psem a jego opiekunem. Pies, który potrafi zrozumieć i reagować na sygnały swojego opiekuna oraz zachować spokój w różnych sytuacjach, posiada większe zaufanie do opiekuna, ale i poczucie bezpieczeństwa.

Eliminacja niepożądanych zachowań

Nadmierna ekscytacja może prowadzić do niepożądanych zachowań, takich jak skakanie, szczekanie czy agresja lękowa. Poprzez naukę wyciszenia można redukować te zachowania i uczyć psa zachowań alternatywnych. Pomoc w opanowaniu psich emocji pomoże psu reagować spokojniej.

Prawidłowe interakcje

Pies, który potrafi zachować spokój i kontrolę w różnych sytuacjach, potrafi się komunikować oraz może budować prawidłowe interakcje z innymi zwierzętami i ludźmi.

Jakie są główne przyczyny nadmiernego pobudzenia u psów?

Nadmierne pobudzenie u psów może być wynikiem różnych czynników zarówno genetycznych, środowiskowych, jak i behawioralnych. Oto kilka głównych przyczyn nadmiernego pobudzenia u psów:

Brak odpowiedniego wysiłku fizycznego bądź jego nadmiar

Psy, które nie dostają wystarczającej ilości aktywności fizycznej, mogą gromadzić nadmiar energii, co prowadzi do nadmiernego pobudzenia. Zwróćmy również uwagę, iż nadmiar wysiłku i „nakręcanie” psa np. zabawą w aport bądź nieustającymi gonitwami może zbytnio pobudzić psa.

Brak właściwej stymulacji umysłowej

Oprócz aktywności fizycznej psy potrzebują również stymulacji umysłowej. Brak odpowiednich wyzwań umysłowych może prowadzić do nudy i frustracji, co może przejawiać się w nadmiernym pobudzeniu.

Nadmiar bodźców środowiskowych

Nadmiar bodźców w otoczeniu psa, takich jak głośne dźwięki, intensywne światło czy duża liczba osób i innych zwierząt, może prowadzić do nadmiernego pobudzenia i zwiększonej reaktywności u psa.

Niewłaściwa lub brak socjalizacji

Niedostateczna lub nieodpowiednia socjalizacja psa może prowadzić do nadmiernego pobudzenia w sytuacjach społecznych, np. w obecności innych psów czy obcych ludzi.

Stres i niepokój oraz ból

Psy mogą reagować nadmiernym pobudzeniem na stresujące sytuacje, zmiany w otoczeniu lub niepokojące bodźce, np. hałas czy burzę. Pamiętajmy, że ból również może być przyczyną pobudliwości u psa.

Brak konsekwentnego treningu i ograniczeń

Brak konsekwentnego treningu oraz brak wyznaczania klarownych granic i reguł mogą sprawić, że pies nie wie, jak ma się zachować w różnych sytuacjach, co może prowadzić do nadmiernego pobudzenia.

Jak wyciszyć psa – o czym warto pamiętać?

Psy sąbarometrami” naszych ludzkich emocji i świetnymi obserwatorami

Wszystko co robimy, jak się zachowujemy ma na nie wpływ. Jeśli opiekun jest spokojny pies czerpie ten spokój od niego i dużo łatwiej jest mu wyciszyć swoje emocje. Ponadto nasze zachowanie daje psu przekaz „mój człowiek w stresującej sytuacji jest spokojny – nie ma zagrożenia”. Nasz spokój i opanowanie może pomóc w stresującej sytuacji na spacerze, ale i w domu podczas wizyty gości. Zachowamy zatem spokój na ile jest to oczywiście możliwe.

Zbyt zmęczony pies nie będzie w stanie się wyciszyć

Zwróćmy uwagę na ten aspekt planując nasze treningi, spacery z psem i wspólną aktywność, aby zachować ważny balans pomiędzy aktywnością a wyciszeniem. Układ nerwowy psa funkcjonuje jak układ nerwowy małego dziecka. Dziecko i pies mają identyczny problem z wyciszeniem po zbyt intensywnym fizycznie bądź psychicznie dniu. Warto zatem każdy trening i spacer kończyć wyciszeniem, aby pomóc psu wrócić do równowagi emocjonalnej.

„Mniej znaczy więcej”

Żyjemy w czasach, gdy nasze psy często spełniają aspiracje Opiekunów. Treningi z psem, szkolenia sportowe, nauka wielu umiejętności czasem nie współgra z umiejętnością wyciszenia. Warto pamiętać o tej zasadzie całe życie psa a szczególnie podczas socjalizacji psa oraz gdy nasz pies dojrzewa i wchodzi w okres łatwej pobudliwości emocjonalnej. Niestety my Opiekunowie często nadmiernie „nakręcamy” nasze psy i poświęcamy zbyt dużo uwagi „słodkim szczeniaczkom” nie ucząc ich wyciszenia, spokoju i samodzielności.

Owczarek niemiecki leży w zielonej wysokiej trawie.
Bardzo ważne jest wyciszenie psa po aktywnościach fizycznych.
Źródło: Ingela Skullman – Pixabay

Człowiek i pies

Zarówno ludzie jak i psy to istoty społeczne, które na przestrzeni historii obu gatunków i udomowienia psa żyły koło siebie. Warto jedna pamiętać, że czasem wystarczy „być koło siebie” i cieszyć się swoją obecnością. Mamy również tendencję to zbyt dużego mówienia do psa tym samym „znieczulając go” na naszą mowę. W tym aspekcie również warto zachować balans i zdrowe zasady psio-ludzkiej relacji i codziennego współżycia. Relaks psa w pobliżu swojego kochanego Opiekuna to wielka wartość i nagroda. Słowa są zbędne.

Cierpliwość i konsekwencja

Umiejętność wyciszenia jest umiejętnością jak każda inna, której pies musi się nauczyć. Rolą nas Opiekunów jest udzielnie mu wsparcia, wskazówek, konsekwentny trening i dużo cierpliwości.

Rutyna dnia codziennego

Warto pamiętać, że rutyna dnia codziennego, regularne pory posiłków, spacerów, zabawy pomagają psu czuć się bezpiecznie. Bezpieczeństwo i przewidywalność mają ogromny wpływ na wyciszenia naszego kudłatego przyjaciela.

Zbilansowana dieta

Dieta psa ma istotny wpływ na jego zachowanie. Zbilansowana dieta zapewniająca odpowiednią ilość składników odżywczych może pomóc w utrzymaniu równowagi emocjonalnej i zmniejszeniu nadmiernego pobudzenia. Niektóre składniki pokarmowe, takie jak witaminy z grupy B, magnez czy kwas omega-3, są znane ze swojego wpływu na układ nerwowy psa i mogą pomóc w redukcji stresu i poprawie koncentracji.

Co może wesprzeć psa w nauce wyciszenia?

W nauce wyciszenia naszego czworonożnego przyjaciela bardzo istotne będą:

Zaspokojenie psich potrzeb

Bardzo ważnym czynnikiem pomagającym nauczyć psa wyciszenia jest zaspokojenie psich potrzeb. Niespełniony pies w zakresie realizacji potrzeb zbalansowanej aktywności fizycznej i psychicznej nie będzie potrafił się wyciszyć.

Trening skupienia uwagi na Opiekunie

Każde szkolenie psa najczęściej rozpoczynamy umiejętnością psiaka skupienia uwagi na swoim Opiekunie.Z czasem wydłużamy czas, dodajemy rozproszenia i uczymy psa tej umiejętności w coraz trudniejszych warunkach. Trening ten pomaga psom zachować spokój w różnych sytuacjach i ignorować trudne bodźce.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Nauka cierpliwości, samokontroli i rezygnacji

Bardzo pomocna będzie nauka prostych komend: „zostań”, „czekaj”, na miejsce” ale też „puść” podczas wspólnej zabawy, które uczą psa spokoju, cierpliwości i umiejętności rezygnacji a także kontrolowania swoich impulsów.

Nauka odpoczynku

Nauka odpoczynku jest jednym z najważniejszych aspektów w opanowaniu umiejętności wyciszenia psa zarówno w domu jak i na spacerach, podczas których uczymy psa spokojnej obserwacji otoczenia oraz pobudzających bodźców.

Masaż, głaskanie oraz ćwiczenia relaksacyjne

Regularne sesje masażu lub delikatnego głaskania mogą pomóc psu w zrelaksowaniu się i obniżeniu poziomu stresu.

Zmęczony pies z językiem na zewnątrz wypoczywa w trawie.
Psa należy nauczyć odpoczywania.
Źródło: Teuvo Uusitalo – Pixabay

Jak przeciwdziałać nadmiernemu pobudzeniu w różnych sytuacjach?

Przeciwdziałanie nadmiernemu pobudzeniu psa jest zależne od sytuacji, w której się znaleźliśmy.

Zachowaj spokój i unikaj bodźców wyzwalających pobudzenia

Zasada ta obowiązuje w domu i na spacerze. Często Opiekun sam poprzez nadmierną ekscytację bądź nerwową reakcję na stresujący bodziec (np. podbiegnięcie psa na spacerze, uciszanie krzykiem szczekającego psa w domu) pobudza go i nasila jego negatywne emocje. Jeśli wiem, że pies nadmiernie pobudza się określonym rodzajem zabawy lub treningu, zmieniam go i szukam innego sposobu na zabawę.

Reaktywność na spacerach i problemy spacerowe

Wspieraj psa na spacerach, ucz psa komunikacji i prawidłowych interakcji na spacerach równoległych. Nie narażaj swojego najlepszego przyjaciela na niechciane interakcje z innymi psami. Jeśli Twój pies jest reaktywny, unikaj bodźców wyzwalających pobudzenie i staraj się unikać sytuacji, które mogą wywołać nadmierną ekscytację u psa. Omijaj inne psy po dużym „łuku” dając psu poczucie bezpieczeństwa. Wspierając psa i pracując z jego emocjami poprawisz w efekcie jego zachowanie i zmniejszysz stres, który najczęściej jest powodem dużego pobudzenia.

Nagradzaj spokojne zachowanie i prawidłowe reakcje psa

Nagradzaj psa za spokojne i kontrolowane zachowanie podczas interakcji z innymi psami lub ludźmi, aby wzmocnić pożądane reakcje. Karanie i awersja wzmocnią jedynie psie negatywne emocje. Pozytywne wzmocnienie polega na nagradzaniu psa za pożądane zachowanie, co zwiększa prawdopodobieństwo jego powtórzenia w przyszłości.

Ignoruj negatywne zachowania

Zasada ignorowania niepożądanych zachowań psa polega na ich ignorowaniu co prowadzi w efekcie do ich wygaszenia. Ignorowanie może być skuteczną strategią wyciszania psa, ponieważ psa może motywować do powtórzenia się zachowania w celu uzyskania uwagi lub nagrody. Przykładem będzie ignorowanie psa i odwrócenie się od niego, gdy skacze po nas w celu zwrócenia na siebie uwagi. Warto zwrócić uwagę, że często przed wygaszeniem niepożądanego zachowania często początkowo wzrasta psia frustracja i zachowanie nasila się. Jeśli jednak zachowamy spokój, będziemy konsekwentni i cierpliwi, pies zrozumie, że przykładowo „nie wymusi naszej uwagi poprzez skakanie”.

Kobieta siedzi ze swoim białym psem.
Wyciszenie psa umożliwia harmonijne współżycie z Opiekunem.
Źródło: Pixabay

Podsumowanie

Wyciszenie psa nie tylko sprzyja jego dobrostanowi, ale również umożliwia harmonijne współżycie z Opiekunem. Poprzez zastosowanie odpowiedniego treningu, wsparcia w postaci aktywności fizycznej, psychicznej i zbilansowanej diety oraz konsekwencji w stosowaniu pozytywnych metod wzmocnienia, możemy pomóc naszym czworonożnym przyjaciołom osiągnąć spokój i równowagę emocjonalną. Pamiętajmy, że cierpliwość, konsekwencja i miłość są najważniejszymi elementami w nauce wyciszania psa, który prowadzi do głębszej relacji i wzajemnego zrozumienia między nami a naszymi wiernymi towarzyszami.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podobne wpisy