Hoopers – aktywność dla każdego psa
Wśród wielu sportów przeznaczonych dla aktywnych psów każdy może wybrać coś dla siebie. Od niedawna coraz większą popularność zdobywa sport zwany Hoopers. Czym jest Hoopers, czy każdy pies może go uprawiać i na czym polega ta aktywność dowiecie się z tego artykułu.
Co to jest Hoopers?
Zapewne każdy zna dyscyplinę dla psów zwaną Agility. To widowiskowe biegi psów z przeszkodami, które pies powinien pokonać w możliwie najkrótszym czasie. Dyscyplina ta ma jednak pewne ograniczenia. Skoki są bardzo obciążające dla stawów i psy, które ją uprawiają są stale narażone na kontuzje.
Aby temu zapobiec a dać psiakom dobrą zabawę ruchową w USA w ramach NADAC (North American Dog Agility Council) powstała nowa dyscyplina, która nie miała wad Agility. W przeciwieństwie do Agility, w Hoopers nie ma skoków a jedynie bramki (zwane Hoopersami), beczki, bramy lub inne “obiegajki”, tunele i maty po których pies ma przebiegnąć pokonując tor.
Pies prowadzony jest przez swojego opiekuna (handlera), który mową ciała i werbalnie wskazuje psu kolejne przeszkody, które należy zaliczyć w odpowiedniej kolejności.
Hoopers z USA szybko trafiło do Europy, głównie do Szwajcarii i Norwegii a następnie około roku 2017 do Wielkiej Brytanii. Obecnie rozwija się bardzo prężnie w całej Europie w tym w Polsce.

Jakie są zalety Hoopers?
W Hoopers nie chodzi o bieganie z dużymi szybkościami. Oczywiście czas ma tu również znaczenie, ale zdecydowanie większą rolę należy przyłożyć do dokładności pokonania przeszkód i do nauki współpracy z psem na odległość. Dlatego duże znaczenie ma tutaj odpowiednie wyszkolenie psa a w efekcie jego stymulacja umysłowa.
Biegając i ćwicząc obustronne skręcanie pies buduje również zwinność i wytrzymałość zaspokajając swoje potrzeby ruchowe. Jednak to co ma największe znaczenie w Hoopersach to budowanie komunikacji na odległość między psem a jego opiekunem. W bardzo prosty sposób może się to przełożyć pozytywnie na ich relację w życiu codziennym (większe zwracanie uwagi na swojego opiekuna).
Niewątpliwą zaletą Hoopers jest również świetna zabawa zarówno dla opiekuna jak i jego pupila. Psy przebiegają tor z naprawdę dużym entuzjazmem i radością.

Jakie przeszkody musi pokonać pies w Hoopers?
Hooper
Hooper jest podstawową przeszkodą w Hoopersach. Od niego zresztą wziął nazwę cały sport. Jest to po prostu bramka, przez którą ma przebiec pies. Składa się ona z podstawy i obręczy. Jej konstrukcja pozwala przebiec pod nią nawet psu o dużych rozmiarach. Na torze pies może spotkać się z sekwencją hoopersów ułożonych w linię prostą lub łuk.

Tunel
Tunel to przeszkoda, która sprawia najwięcej radości pieskom. W Hoopersach przeszkoda ta jest stosunkowo krótka i może mieć długość 1 lub 2 metry. Dodatkowo ma ona większą średnicę niż tunele, które możecie spotkać w Agility. Tam średnica tunelu wynosi 60 cm a w Hoopersach jest to 80 cm. Dzięki temu psy pokonując go nie muszą się schylać.

Beczka
Jest to przeszkoda zwana też obiegajką. Beczka ma kształt walca o średnicy od 55 do 70 cm i wysokości co najmniej 70 centymetrów. Pies pokonujący tor musi ją po prostu obiec. Obiegnięcie w zależności od kształtu toru może nastąpić zarówno z prawej jak i z lewej strony.

Mata
Maty są przeszkodami, po których pies musi po prostu przebiec. Mają wymiary około 100 cm na 180 cm a granice maty oznaczone są pionowymi tyczkami stojącymi po rogach maty. Pies powinien przebiec po macie czterema łapami.

Brama
Jest to prostokąt z siatką umieszczoną wewnątrz. Zadaniem psa jest obiegnięcie go po zewnętrznej stronie od opiekuna. Jego wymiar to około 130 cm
Przeszkody te mogą być ustawione w przeróżnych sekwencjach i konfiguracjach. Najpopularniejsze z nich to linia prosta, łuk (tzw. pinwheel) i koło. Ilość przeszkód na torze jest zależna od poziomu trudności i wyszkolenia psa. Minimalna ilość przeszkód w podstawowym torze wynosi 15 a maksymalna 24.
Co daje psu Hoopers?
Hoopers dzięki swojej formule dostosowanej do każdego psa jest sportem odpowiednim dla naprawdę zdecydowanej większości psów. Ale jakie ma zalety dla samego psa? Oprócz budowania wytrzymałości i zwinności, pies uczy się również koncentracji i samodzielnego myślenia. Są to umiejętności, które buduje ucząc się pracować na różnych sekwencjach przeszkód. Jednak nie są to jedyne zalety tego sportu. Poniżej znajdziecie te najbardziej wymierne i przekładające się na codzienne życie psa zalety Hoopersów.
Budowanie pracy zespołowej między opiekunem a psem
Aby prawidłowo pokonać tor przeszkód pies musi stale koncentrować się na sygnałach dawanych mu przez opiekuna. Opiekun równocześnie też musi obserwować zachowanie swojego psa i w razie trudności naprowadzić go na właściwą przeszkodę. Ułatwia to codzienną pracę z psem, koncentruje opiekuna na psie a psa na opiekunie. Dzięki temu zdecydowanie łatwiejsze okazują się zwykłe codzienne spacery. Pies zaczyna zwracać większą uwagę na komunikaty wydawane przez opiekuna. Łatwiej dostrzega zmiany kierunku na spacerze lub potrafi dostrzec zatrzymanie się opiekuna.

Łatwiejsze przywołanie
Przywołanie to podstawowa umiejętność jaką powinien umieć pies. Hoopers uczy psa, żeby był na początku blisko Ciebie a w miarę wzrostu jego umiejętności i zwiększania dystansu od opiekuna uczy go obserwacji Twoich sygnałów. To duży krok nad tym, żeby dostrzegał przywołanie, z którym wiele psów ma duże problemy. Podczas nauki pies zaczyna zauważać, że przebywanie blisko opiekuna i dostrzeganie jego sygnałów jest zdecydowanie najlepszą opcją.
Budowanie pewności siebie psa i opiekuna
Zespół w tym sporcie to opiekun i pies. Razem pokonujecie tor przeszkód stawiacie mu czoła razem i również razem go kończycie. A to ogromny wzrost pewności siebie zarówno dla psa jak i dla jego przewodnika. Stajecie się prawdziwym zespołem zarówno na torze jak i poza nim. Wzrasta Wasze zrozumienie się i pewność siebie. To ogromny bonus.
Nauka staje się zabawą
Jeśli robimy coś co sprawia nam dużą frajdę to chcemy to robić częściej. W Hoopers psy mają bardzo dużą motywację na pokonanie toru przeszkód. Jest to dla nich świetna zabawa i olbrzymia radość. Przy okazji uczą się wielu przydatnych umiejętności i robią to niejako “przy okazji”. Taki rodzaj nauki należy do najbardziej skutecznych.

Czy każdy pies może uprawiać Hoopers?
Podstawową różnicą między Agility a Hoopers są niewielkie wymagania względem biorących w nim udział psich zawodników. Tak naprawdę mogą brać w nim udział psy w bardzo różnej kondycji i o bardzo różnych umiejętnościach. Organizowane były nawet zawody psów z bezwładem tylnych kończyn wspomagających się w poruszaniu specjalnymi wózkami.
Możemy śmiało założyć, że każdy szczeniak powyżej 6 miesiąca życia i prawie każdy psi weteran jest zdolny uprawiać tą dyscyplinę.

Organizacje Hoopers w Polsce i na świecie
Na świecie istnieje kilka organizacji, które zajmują się sportem Hoopers. Organizują one zawody, szkolenia i promują tą dyscyplinę.
Do największych należą:
NADAC (North American Dog Agility Council) – Organizacja w Stanach Zjednoczonych, która promuje różnorodne dyscypliny agility, oraz hoopers.
UK Hoopers – Organizacja hoopers w Wielkiej Brytanii, która zajmuje się organizacją zawodów, szkoleń i promocją tej dyscypliny.
W Polsce obecnie jedyną organizacją, która zrzesza trenerów i zawodników hoopers jest Hoopers Polska. Jest to organizacja z centralą w Poznaniu. Szkółki z nią stowarzyszone znajdują się w różnych rejonach kraju.
Zapraszamy również do naszej szkoły dla psów „Psinosek” na zajęcia Hoopers w Zakopanem.
