JEŚLI JESTEŚ FANEM PSÓW MAŁYCH I DUŻYCH , TO ODPOWIEDNIE MIEJSCE DLA CIEBIE.
Psinosek.pl - Agility

Agility – psiejski sport

Co to jest Agility?

Agility w języku angielskim oznacza zwinność. I tej zwinności oraz posłuszeństwa oczekuje się od biorącego w niej udział psa. Dyscyplina ta jest sportem dla psów, w którym przewodnik prowadzi swojego psa przez wcześniej ustalony tor przeszkód w określonym czasie zaliczając poszczególne strefy. O potrzebie szkolenia psów więcej pisaliśmy TUTAJ. Pies pokonuje przeszkody w odpowiedniej kolejności. Przed zawodami nie zna on tej kolejności, dlatego istotna jest tutaj rola przewodnika, który musi naprowadzać psa na odpowiednie przeszkody. Tory do Agility zazwyczaj mają od 14 do 20 takich przeszkód. Należą do nich: huśtawki, rękawy czyli tunele, stacjonaty (tzw. hopki), opony (koła), palisady (ściany), kładki, slalomy oraz skoki w dal. W tej dyscyplinie sportu mogą brać udział wszystkie rasy, w tym rasy mieszane. Ze względu na różnorodność ras oraz wielkości zwierząt, konkurencje odbywają się w trzech kategoriach wzrostowych, czterech klasach trudności oraz w tzw. klasie Open, gdzie brać mogą udział wszystkie psy.

Historia Agility

Korzenie Agility sięgają 1978 roku i połączone są ze słynnym Crufts Dog Show czyli legendarną już wystawą psów w Wielkiej Brytanii. Członek Komisji Pokazów, John Varley otrzymał zadanie stworzenia wydarzenia, które mogłoby zapewnić rozrywkę publiczności w przerwach między pokazami. Inspiracją dla tej dyscypliny były sporty jeździeckie, głównie skoki przez przeszkody. John Varley miał w nich duże doświadczenie a we współpracy z Peterem Meanwellem, który był doświadczonym trenerem psów, stworzyli pierwszy pokaz zwinności psów, który był transmitowany w belgijskiej telewizji. Fragment pokazu możecie zobaczyć pod poniższym linkiem:

Po sukcesie pierwszego pokazu, w roku kolejnym Agility ponownie powróciło na Crufts, a w 1980 r. The Kennel Club (oficjalny klub kynologiczny w Wielkiej Brytanii) oficjalnie uznał Agility za dyscyplinę sportową. Od czasu pokazu w Crufts Dog Show, Agility stało się popularne w kolejnych krajach, które organizowały pokazy cieszące miłośników psów.

Agility w Polsce

W Polsce Agility wystartowało dopiero w latach 90-tych. Pierwszy tor tej dyscypliny w Polsce powstał w lipcu  a w maju następnego roku zostały zorganizowane pierwsze polskie zawody Agility. W 1993 roku ZKwP zatwierdził regulamin Agility podczas Międzynarodowej Wystawy Psów Rasowych w Warszawie Od 1997 roku rozgrywany jest w Polsce Puchar Polski Agility, a Mistrzostwa Polski są rozgrywane od 1995 roku.  Podczas różnych imprez i na wystawach psów prowadzone są rozmaite pokazy Agility, co przyczynia się do coraz większej popularyzacji tego sportu.

ZKwP ustalił następujące sześć kategorii wzrostu dla psów biorących udział w Agility:

 • Extra Small („XS”) dla psów poniżej 28 cm wysokości w kłębie
 • Small („S”) dla psów od 28 cm i poniżej 35 cm wysokości w kłębie
 • Medium („M”) dla psów od 35 cm i poniżej 43 cm wysokości w kłębie
 • Mini Large („ML”) dla psów od 43 cm i poniżej 50 cm wysokości w kłębie
 • Large („L”) dla psów od 50 cm wysokości w kłębie

 Dla każdej z tych kategorii psów ustalono w regulaminie Agility inne wymiary przeszkód.

Klasy Agility

Agility podzielone jest na 6 podstawowych klas (4 klasy główne i 2 dodatkowe).

A0 – jest to klasa nieoficjalna przeznaczona dla psów początkujących. Utworzona ona została w celu oswojenia z torem początkujących psów i przewodników. Nie ma w niej takich przeszkód jak koło, slalom, tunel, huśtawka a wiele przeszkód ma mniejsze rozmiary.

A1 – jest to klasa początkowa przeznaczona dla psów, które nie posiadają jeszcze certyfikatu Agility. W klasie tej można startować od samego początku omijając klasę A0.

A2 – jest to klasa dla psów z certyfikatem Agility. Znajdziemy tu psy zaawansowane lub średniozaawansowane.  Zawodnik ma prawo przejścia do klasy A2, jeśli trzykrotnie, u co najmniej dwóch różnych sędziów, wykazał się bezbłędnym biegiem w klasie A1.

A3 – jest to klasa przeznaczona dla profesjonalistów i psów z dużym doświadczeniem. Zawodnik ma prawo przejścia                do klasy A3, jeśli trzykrotnie, u co najmniej dwóch różnych sędziów, wykazał się bezbłędnym biegiem w klasie A2, zajmując jedno z trzech pierwszych miejsc.

Klasa Open – jest to dodatkowa klasa, przeznaczona dla wszystkich psów.

Klasa weteranów – jest to klasa dodatkowa przeznaczona dla psów powyżej 8 lat. Nie ma w niej m.in. huśtawki, a ponadto wysokość przeszkód jest taka sama jak w A0.

Rodzaje przeszkód w Agility

Stacjonata

Agility - stacjonata - Psinosek.pl

Stacjonata podwójna

Agility - stacjonata podwójna - Psinosek.pl

Mur (wiadukt)

Agility - mur - Psinosek.pl

Koło z ramą

Agility - koło z ramą - Psinosek.pl

Koło bez ramy

Agility - koło bez ramy - Psinosek.pl

Skok w dal

Agility - skok w dal - Psinosek.pl

Kładka

Agility - kładka - Psinosek.pl

Huśtawka

Agility - huśtawka - Psinosek.pl

Palisada

Agility - palisada - Psinosek.pl

Tunel miękki

Agility - tunel miękki - Psinosek.pl

Tunel sztywny

Agility - tunel sztywny - Psinosek.pl

Slalom

Agility - slalom - Psinosek.pl

Kto może wziąć udział w Agility

Zawodnicy Agility startujący w Polsce muszą być członkami ZKwP i mieć opłaconą składkę członkowską za bieżący rok. W przypadku gdy zawodnik nie jest właścicielem psa, właściciel także musi być członkiem ZKwP i mieć opłaconą składkę członkowską. Każdy zawodnik musi posiadać Książeczką Pracy Agility (KPA), którą musi wykupić przed pierwszym startem w macierzystym oddziale ZKwP. Książeczka Pracy Agility musi zawierać uzupełnione dane psa, przewodnika oraz właściciela. Jeśli przewodnikiem psa jest osoba poniżej 16 roku życia, opłaconą składkę członkowską musi mieć zarówno prawny opiekun przewodnika jak i właściciel psa.

Zalety Agility

Agility to sport posiadający wiele zalet takich jak wzmacnianie więzi między przewodnikiem a psem, naukę lepszej koordynacji ruchu psa czy jego koncentracji. Daje on również możliwość zaspokojenia potrzeby ruchu psa (szczególnie rasom, które mają taką potrzebę w charakterze). Ma jednak również kilka wad. Do najpoważniejszej należy to, że jest to sport kontuzjogenny. Urazy psów się zdarzają i pomimo że są one bardzo rzadkie, to jednak należy wziąć to pod uwagę.

Autor: TP


Zapisz się do naszego newslettera.

  Udostępnij ten artykuł:


  Dodaj komentarz

  Shopping cart

  0
  image/svg+xml

  No products in the cart.

  Continue Shopping
  Newsletter Psinosek.pl

  Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na Psimnosku.