Jak nauczyć psa komendy „czekaj” – wstęp do samokontroli
Jeśli chcesz nauczyć szczeniaka cierpliwości, udoskonalić samokontrolę u psa dorosłego i pomóc mu opanować emocje warto nauczyć psiego przyjaciela komendy „czekaj” i wprowadzić ją do wspólnej zabawy, czynności domowych i spacerów. Zapraszam do lektury!
Znaczenie komendy „czekaj”
Komenda „czekaj” jest wstępem do nauki samokontroli i cennej psiej cierpliwości. Nie ma ona nic wspólnego z obaloną teorią dominacji i pokazania psu „kto tu rządzi”, lecz szlifowaniem cierpliwości, która może się przydać psu i opiekunowi w ich wspólnym, codziennym życiu. Inne komendy uczące psa samokontroli to przykładowo: „zostaw”, „stop”, „nie”. Komenda „czekaj” uczy psa opanowania emocji i zachowania spokoju. Umiejętność czekania poprawi również psie bezpieczeństwo w wielu życiowych sytuacjach przykładowo podczas wyskakiwania z samochodu, wychodzenia z klatki schodowej.
Jakie zastosowanie ma komenda „czekaj”
Komenda „czekaj” może mieć wiele znaczeń i zastosowań. Jej znaczenie i cel są jednak tożsame a mianowicie umiejętność powstrzymania się psa od czynności, którą w danej chwili wykonuje, bądź zamierza wykonać. Oto przykładowe zastosowania komendy „czekaj”:
Cierpliwość podczas jedzenia
Warto nauczyć naszego psa cierpliwego czekania na miskę z jedzeniem. Dzięki komendzie „czekaj’ nasz pies nie będzie wspinał się na blat, nie potrąci gorącego garnka na kuchence, ani skakał po nas podczas przygotowywania posiłku. Będzie on w stanie poczekać spokojnie na rozpoczęcie jedzenia i delektowanie się posiłkiem.
Spokój podczas zakładania szelek, odplątywania smyczy
Spokój i grzeczne stanie podczas ubierania psu szelek, obroży bądź odplątywania psich łapek ze smyczy podczas spaceru, bądź zawiązywania naszych sznurówek są naprawdę bezcenne!
„Komenda czekaj” przydatna podczas prawidłowej zabawy
Prawidłowa zabawa z opiekunem to świetny sposób na wspólne spędzanie czasu, budowanie relacji i więzi. Jej podstawą są jednak pewne reguły, które pozwalają na prawidłowe zaspokojenie psich potrzeb wynikających z łańcucha łowieckiego, nie „nakręcanie psa”, kontrolowanie psich reakcji i czasu trwania zabawy. Komenda „czekaj” w prawidłowej zabawie uczy naszego psa kontrolowania emocji, ekscytacji, opanowania. Zapobiega też niekontrolowanemu skakaniu po opiekunie oraz wyrywaniu zabawki. W zabawie pomocne będą również komendy: „puść”, „moje”, „dość”, „koniec”.
Bezpieczeństwo podczas wyskakiwania z samochodu, wychodzenia z klatki schodowej, domu
Opanowana komenda „czekaj” zapewnia naszemu psu bezpieczeństwo w wielu sytuacjach dnia codziennego. Gdy wydamy psu komendę „czekaj” nasz pies nie wyskoczy na ulicę zaraz po otworzeniu drzwi samochodu, ani nie wybiegnie jak szalony z klatki schodowej wpadając na przerażonego sąsiada bądź innego psa. Poczeka aż sprawdzimy czy za rogiem nie czai się niebezpieczeństwo, jest „wolna droga”, bądź nie nadjeżdża inny samochód.
Kontrola na spacerze
Czekanie na spacerze to bardzo ważna umiejętność. Pomaga opanować psie emocje i wskazać psu właściwe zachowanie, gdy nadbiegają dzieci, zbliża się rower, inny pojazd. To mały krok w nauce „psiej samokontroli” i właściwych wyborów i prawidłowych reakcji. Wprowadzona szczeniakowi komenda „czekaj’ na spacerze pozwoli mu „oswoić” otaczający go świat, opanować własne emocje i ekscytację i nauczy ważnej samokontroli, która pomoże mu podczas całego życia.
O czym pamiętać przy nauce komendy „czekaj”
Najważniejsze, aby podczas nauki być cierpliwym i wybrać czas, gdy nas pies jest spokojny, zrelaksowany i chętny do działania. Pamiętajmy, że nasz spokój udziela się naszym „psim barometrom emocji”. Sesje treningowe muszą być krótkie, zawsze kończmy trening sukcesem i nagradzajmy. Gdy wydajemy komendę „czekaj” nie powtarzajmy jej psu kilka razy „czekaj, czekaj, czekaj”. Pozwólmy mu na zastanowienie i zrozumienie o co nam chodzi. Zawsze po komendzie czekaj musi być komenda „zwalniająca” przykładowo „ok”, która informuje psa, że może iść dalej, zmienić pozycję, którą akurat przyjmuje, wyskoczyć z samochodu lub zacząć posiłek.
Często podczas stosowania komendy „czekaj” wykorzystywane są komendy pomocnicze, przykładowo „siad”. Kładąc psu miskę z jedzeniem możemy od razu wydać komendę „czekaj”, bądź na przykład „siad”, następnie „czekaj” i oczywiście zwolnić psa komendą „ok”, aby rozpoczął swój posiłek. Pamiętajmy również, aby naukę rozpocząć w miejscu spokojnym, gdzie nie ma rozproszeń, utrudnień co ułatwi psu zadanie. Rozproszenia podczas nauki dodajemy, gdy komenda w „domowych warunkach” jest przez psa świetnie zrozumiana i wykonywana.
Nauka komendy „czekaj” – przykładowe sytuacje
Zasady nauki komendy „czekaj” są takie same w różnych sytuacjach. Oto kilka przykładów i sytuacji:
Nauka wychodzenia z klatki schodowej, domu
Nauka „czekania” przy drzwiach jest bardzo ważnym elementem psiego bezpieczeństwa i tak jak pisałam nie ma ona na celu pokazania psu, że opiekun jest ważniejszy więc wychodzi pierwszy. Od czego zatem zacząć? Stojąc z psem przy drzwiach wyjściowych wydajemy psu komendę „czekaj” i otwieramy drzwi na kilka centymetrów. Gdy nasz pies wpycha swój nos w drzwi, za wszelką cenę, próbuje wyjść na zewnątrz spokojnie zamykamy drzwi i czekamy chwilę aż trochę uspokoi swoje emocje. Po chwili znowu wydajemy komendę „czekaj” i bardzo delikatnie uchylamy drzwi. Powtarzamy czynność tyle razy ile potrzebne będzie naszemu psu, aby zrozumiał czego o niego oczekujemy.
Oczywiście nie chodzi o to ,aby spędzić godzinę przy drzwiach wyjściowych, gdyż osiągniemy jedynie odwrotny cel – frustrację psa, zniecierpliwienie. Ćwiczmy tą umiejętność kilka razy ale systematycznie wychodząc na spacery w ciągu dnia. Możemy też delikatnie przytrzymać psa na smyczy uniemożliwiać mu wyjście. Nie szarpiemy psa, nie krzyczymy, komendę wydajemy spokojnie ale wyraźnie. Chcemy, aby to nasz pies świadomie zrezygnował z „taranowania” drzwi wyjściowych a nie był powstrzymywany smyczą. Początkowo psim sukcesem będzie „mała” rezygnacja i spojrzenie na opiekuna. Gdy uda się psu uspokoić, zatrzymać, cofnąć, choć trochę zrezygnować nagródźmy psa komendą zwalniającą „ok” i wyjdźmy spokojnie na zewnątrz. Komenda zwalniająca i nasza pochwała to dla niego wspaniałe nagrody. Nagrodzenie psa za cierpliwość smakołykiem też będzie poprawne i może wzmocnić prawidłowe zachowanie.
Nauka opuszczania samochodu
Na tych samych zasadach uczymy naszego psa wyskakiwania z samochodu. Komendę „czekaj” można głośno wypowiedzieć zanim otworzymy drzwi samochodu, bądź w momencie odpinania psa od psiego pasa bezpieczeństwa bądź otwierania klatki transportowej. W tej sytuacji również liczy się nasza cierpliwość i systematyczność. Nie zapominajmy o komendzie zwalniającej, która musi być wyraźnym sygnałem dla psa, że może opuścić pojazd.
Nauka cierpliwości w zabawie
Zanim rozpoczniemy zabawę z psem jego ulubionym sznurkiem, piłką, szarpakiem weźmy zabawkę w ręce i wydajmy komendę „czekaj”. Jeśli pies ma problem z opanowaniem ekscytacji po wydaniu komendy zasłońmy mu druga ręką dostęp do zabawki. Pies otrzyma dostęp do zabawki w momencie, gdy będzie spokojny, zrezygnuje z chęci zabrania jej nam. W tej sytuacji komendą zwalniającą może być przykładowo „łap” i rozpoczęcie zabawy. Czekaj wykorzystujemy, gdy chcemy zrobić przerwę w zabawie, uspokoić psie emocje. Nie zapomnijmy również nauczyć psa komend: „koniec – dość”, „moje”.
Komenda „czekaj” – generalizacja i rozproszenia
We wszystkich opisanych oraz innych sytuacjach ważne, aby stopniowo utrudniać psu zadanie i naukę cierpliwości i samokontroli. W przypadku wychodzenia przez drzwi stopniowo otwieramy drzwi, wydłużamy czas ich otwarcia, naszą odległość od psa. Podobnie w zabawie, gdy nasz pies respektuje komendę czekaj, gdy zabawka jest w naszej dłoni kładziemy ją na ziemi i wydajemy komendę, oddalmy się od psa. Pracując ze szczeniakiem bardzo powoli wprowadzamy mu „utrudnienia”, początkowo trenujemy w domu, potem na zewnątrz, gdy nie ma żadnych bodźców. Zadanie i trening musi być dostosowany do psich możliwości. Z czasem generalizujemy i trenujemy komendę w różnych sytuacjach, w trudniejszym miejscach, na zewnątrz, na spacerach i wprowadzamy rozproszenia.
Super zabawy, systematyczności i ludzkiej cierpliwości w nauce cierpliwości psiej.