Jak nauczyć psa komend „daj łapę”, „przybij piątkę”, „papa”?
Komenda „daj łapę” należy do najprostszych sztuczek, które z łatwością możecie nauczyć waszego psiaka. Jeśli zastanawiacie się po co uczyć psa czegoś tak prostego i mało użytecznego, to musicie zrozumieć, że każda chwila zabawy czy nauki z waszym psem jest niesamowicie ważna zarówno dla was jak i dla niego. Spędzając czas z psem – niezależnie czy to na zabawie czy na nauce lub spacerze – tworzycie między wami silną więź. Uczenie psa prostych sztuczek sprawia, że później łatwiej go nauczyć czegoś bardziej skomplikowanego a wasz psiak z każdą poznaną sztuczką staje się coraz mądrzejszy. Jeśli chcecie się dowiedzieć jak nauczyć psa komendy daj łapę to przeczytajcie.
Na czym polegają komendy „daj łapę”, „przybij piątkę” i „papa”?
Komenda „daj łapę” najogólniej mówiąc polega na tym, że pies podaje swoją łapę do naszej wyciągniętej w jego stronę ręki tak, jakby chciał się z nami przywitać. „Piątka” wygląda jakby pies przybijał nam po prostu piątkę czyli przykłada swoją łapę do naszej dosyć wysoko uniesionej dłoni. Sztuczka „papa” polega zaś na tym, że pies podnosi swoją łapę w ten sposób jakby chciał pożegnać się z nami.
Co będzie potrzebne do nauki komendy „daj łapę”?
Aby nauczyć waszego pieska komendy „daj łapę” musimy właściwie posiadać tylko odpowiednie miejsce bez rozproszeń, ulubione przysmaki psa i – nieobowiązkowo – kliker. Kliker nie jest niezbędnym przyrządem do nauki psa komend, jednak przyzwyczajenie waszego czworonoga do niego może znacznie pomóc jego naukę na późniejszych etapach. Dlatego gorąco zachęcamy do korzystania z niego.
Jak zacząć naukę komendy „daj łapę”?
Naukę komendy „daj łapę” rozpocznijcie w spokojnym miejscu tak, aby pies mógł się skupić wyłącznie na was. Wszelkie rozproszenia mogą go tylko ukierunkować w niewłaściwą stronę. Aby uporządkować proces nauki tej komendy podzielimy go na kilka etapów.
ETAP 1
Zaczynamy od wydania psu polecenia „siad”. Jest to o tyle istotne, że psu łatwiej będzie wyciągnąć do was łapę z tej pozycji. Warto więc nauczyć psa tego polecenia zanim zaczniemy go uczyć innych sztuczek. Gdy pies już siedzi, wyciągnijcie zaciśniętą dłoń z przysmakiem w kierunku jego przedniej łapy. Nie polecamy chwytania psa za łapę ani w tym, ani w kolejnych etapach. Psy po prostu tego nie lubią i nie będą wiedziały dlaczego to robicie. Zamiast tego, po wyciągnięciu ręki z przysmakiem poczekajcie aż wasz psiak zainteresuje się jej zawartością.
Może to robić w różny sposób. Być może będzie chciał pyskiem otworzyć waszą rękę, ale wtedy czekamy dalej. W pewnym momencie podniesie on swoją łapę aby ułatwić sobie otworzenie waszej ręki z przysmakiem. Właśnie na ten moment czekaliście. Wtedy musicie go pochwalić i nagrodzić. Osoby, które mają kliker powinny również kliknąć i nagrodzić psa. Chwalimy psa tylko za ten ruch łapą pomijając wszelkie inne próby dosięgnięcia smakołyka. Jeśli chcecie żeby wasz psiak podawał przykładowo tylko prawą łapę to ignorujcie również jego ruch lewą. Wszystko zależy od tego jaki efekt chcecie osiągnąć.
Ćwiczenie to powtórzcie kilka razy, aż pies zrozumie o co wam chodzi. Wtedy możecie przejść do kolejnego etapu.
ETAP 2
W tym etapie musicie powtarzać czynności z poprzedniego kroku z tą różnicą, że podajecie psu pustą dłoń, a przysmak trzymacie w drugiej ręce. Czekacie znowu na dotknięcie pustej tym razem ręki a gdy ono nastąpi znowu używacie klikera, chwalicie psa i nagradzacie go przysmakiem. Czynność powtórzcie kilka razy z rzędu, aż pies zrozumie czego od niego oczekujecie. Wtedy możecie przejść do kolejnego kroku.
ETAP 3
Pora wprowadzić komendę słowną. Niezależnie od tego czy będzie to komenda „łapa”, „daj łapę”, powinna być ona w miarę krótka tak, aby pies nie musiał zbytnio zastanawiać się o co wam chodzi. Raczej odradzamy komendy typu: „podaj swoją piękną łapkę kochanemu panu”. Oczywiście można i tego nauczyć psa, jednak nie będzie to tak proste dla niego jak być powinno. Komenda powinna być zwięzła, krótka i zrozumiała dla psa. Postępujemy tak samo jak do tej pory, z tą różnicą, że podczas podawania psu zaciśniętej ręki wydajecie mu komendę. Stopniowo również otwieracie dłoń. Musicie powtórzyć tą czynność kilka razy aż pies utrwali sobie nową komendę.
„Przybij piątkę”
Kiedy wasz pies umie już podawać łapę, możecie przystąpić do nauki komendy „przybij piątkę” lub „piątka”. Wykorzystamy do tego właśnie komendę „daj łapę”. Początkowo wydajecie mu ją i nagradzacie przysmakiem i klikerem gdy wam ją poda. Następnie jednak przy kolejnych próbach unosicie dłoń wyżej i stopniowo zmieniacie komendę na „przybij piątkę”. Ważne, żebyście nagradzali psa tuż po dotknięciu przez niego waszej dłoni tak aby przybijanie piątki nie przypominało długiego uścisku lecz rzeczywiście było krótkim przybiciem piątki.
Docelowo wasza dłoń powinna być otwarta z palcami uniesionymi do góry. Pies znający sztuczkę „podaj łapę” płynnie przejdzie do przybijania piątki. Wystarczy potem utrwalić nową komendę przez kilkukrotne jej powtarzanie. Pamiętajcie jednak aby nie znużyć waszego psa zbyt długim treningiem. Sesje treningowe powinny być krótkie.
„Papa”
Naukę sztuczki „papa” zaczynamy, gdy pies zna już i poprawnie wykonuje komendę „przybij piątkę”. I znowu tak jak poprzednio rozpoczynamy od zwykłego przybijania piątki, jednak po kilku powtórzeniach oddalamy naszą rękę od psa na tyle, aby próbując przybić piątkę nie sięgnął waszej dłoni. Machnie wtedy swoją łapą w powietrzu i właśnie to zachowanie musimy nagrodzić (pamiętajcie o kliknięciach klikerem, jeśli go używacie). Po kilku powtórzeniach, możecie zacząć wprowadzać komendę słowną „papa”. Stopniowo oddalacie się od waszego pupila, aż dotąd, gdy będzie on wykonywał wasze polecenie gdy stoicie w pewnej odległości od niego.
Podsumowanie
Teraz wiecie już jak nauczyć psa komendy daj łapę, przybij piątkę i papa. Jak widzicie, nauka tych trzech komend nie jest w żaden sposób skomplikowana i każdy może nauczyć ich swojego pupila. Mamy nadzieję, że dzięki wspólnej nauce zbliżycie się do siebie i miło spędzicie czas na wspólnej zabawie. Psinosek.pl życzy wam udanej zabawy przy nauce.