Shih tzu
Shih tzu to niewielkie psy, które zostały stworzone z myślą o dotrzymaniu towarzystwa człowiekowi. Rzeczywiście sprawdzą się w tym rewelacyjnie. Mimo tego jednak, że zostały psami zabawkami, są bardzo inteligentne i chętne do nauki. To psy nie wymagające zbyt wiele ruchu, dla których całym światem jest jego opiekun. Poznajmy je dzisiaj bliżej.
Historia rasy
Historycy nie są do końca zgodni w ustaleniu kraju pochodzenia Shih tzu. Spór ma podłoże zarówno polityczne jak i historyczne i dotyczy tego, czy psy te pochodzą z Tybetu czy z Chin. W zależności od rejonu świata, możecie spotkać się z różnymi nazwami historycznymi tej rasy. We współczesnym mandaryńskim są one określane jako Pies Xi Shi (od imienia jednej z najpiękniejszych kobiet starożytnych Chin), w Anglii nazywany jest Psem chryzantemą ze względu na to, że ich głowy z przyciętym włosem przypominały niektórym ten kwiat. Nazywany jest on również tybetańskim psem lwem.
Podobne do Shih tzu psy żyły w Chinach podczas panowania dynastii Ming. Najpiękniejsze egzemplarze były rozmnażane, aby kolejne pokolenia cieszyły oczy rodziny królewskiej.
Pierwsze egzemplarze tej rasy trafiły do Europy w 1930 roku. Początkowo do Anglii i Norwegii a następnie do innych krajów europejskich i Ameryki. Dzięki temu uniknęły one wyginięcia. Po rewolucji komunistycznej w Chinach, władze komunistyczne wydały nakaz zabijania Shih tzu, gdyż uważały je one za pozostałość burżuazyjnego zbytku.
W 1934 roku w Anglii powstał Shih tzu Club of England, a 7 maja 1940 roku rasa ta została oficjalnie uznana przez Kennel Club UK. American Kennel Club uznał ją oficjalnie w 1969 roku, a obecnie uznawana jest przez FCI w grupie psów ozdobnych i do towarzystwa.
Wzorzec rasy
Shih tzu są małymi, ale krzepkimi psami nieprzesadnie owłosionymi, z charakterystycznym aroganckim sposobem bycia. Posiadają szeroką okrągłą i bujnie owłosioną głowę z włosami, które opadają nad oczami. Włosy, które znajdują się na kufie rosną w górę i przez to dają charakterystyczny efekt chryzantemy.
Psy tej rasy posiadają ciemne, duże okrągłe oczy, które są rozstawione dosyć szeroko. Jednak nie są one wyłupiaste i posiadają bardzo ciepły wyraz.
Ich uszy są dosyć duże, zwisające, z długim płatem usznym. Są tak obficie owłosione, że wydają się zlewać z owłosieniem szyi.
Owłosione są długim, gęstym włosem o umiarkowanie obfitym podszerstku. Można spotkać je umaszczone w bardzo wielu kolorach. U psów łaciatych, bardzo pożądana jest biała strzałka na czole i biała końcówka ogona.
Wysokość w kłębie nie powinna przekraczać 27 cm, jednak o wiele ważniejsza jest zgodność z typem i cechami rasy. Wzrost ma tutaj mniejsze znaczenie. Shih tzu ważą pomiędzy 4,5 a 8 kg.
Psy te posiadają tułów z prostym grzbietem i szeroką klatką piersiową zakończony obficie owłosionym ogonem, który jest noszony wesoło i wysoko ponad grzbietem.
Charakter
Każda rasa wyhodowana przez człowieka, miała swoje określone cechy. Shih tzu nie jest ani psem myśliwskim, ani psem stróżującym ani psem pasterskim. Został stworzony, żeby dotrzymywać swojemu opiekunowi towarzystwa i właśnie taki jest. Uwielbia spędzać czas ze swoim opiekunem leżąc mu na kolanach i dając się głaskać. Jego urok sprawia, że szturmem zdobywa serca domowników i ich gości. Psiaki te są najszczęśliwsze, gdy skupiają na sobie uwagę domowników.
Shih tzu są czujnymi psami i mogą oszczekiwać nowo przybyłych gości. Problemy z nadmierną szczekliwością są zresztą dosyć powszechne w tej rasie. Gdy jednak goście wejdą już do środka, szybko się z nimi zaprzyjaźnią.
Malutkie Shih tzu często bywają również lękliwe, jednak ogromne znaczenie ma tutaj odpowiednia socjalizacja na etapie szczenięcym. Mogą również sporadycznie pojawiać się problemy z kopaniem dziur w ogrodzie. Psy tej rasy są łatwe w szkoleniu a jako nagrodę można z powodzeniem zastosować zabawę, gdyż to ją uwielbiają najbardziej.
Zdrowie
Psy tej rasy żyją przeciętnie od 10 do nawet 18 lat. Ich przeciętna długość życia wynosi 12 lat.
Shih tzu jest psem, który jest ogólnie zdrowy, jednak zdarzają się schorzenia, na które jest podatny bardziej niż inne psy. Jednym z takich schorzeń są problemy z zębami. Psy te często mają wady zgryzu i predyspozycje do szybszego niż u większości psów odkładania się kamienia nazębnego. Warto czyścić go regularnie, gdyż w przeciwnym razie problemy z nieleczonymi zębami mogą przekształcić się w poważniejsze schorzenia, nerek, wątroby, serca czy stawów.
Shih tzu ma naturalnie wystające gałki oczne przez co może być narażony na urazy oczu. Zaburzenia mogą objąć zapalenie rogówek, które może prowadzić do ich owrzodzenia, co z kolei w drastycznych przypadkach może skończyć się ślepotą. Są one też podatne na postępujący zanik siatkówki czy entropium powiek. Inne często występujące choroby oczu u Shih tzu to zaćma i jaskra.
Częstą chorobą u Shih tzu jest też dysplazja nerek. Jest to poważna choroba genetyczna, która charakteryzuje się nadmiernym pragnieniem i oddawaniem moczu oraz utratą wagi i częstymi wymiotami, co powoduje duże osłabienie psa.
U Shih tzu często pojawiają się również alergie. Mogą one mieć charakter pokarmowy, kontaktowy – gdy objawy pojawiają się w reakcji na kontakt z alergenem i wziewny, powodowany przez alergeny unoszące się w powietrzu.
Warto kontrolować stan zdrowia swojego psiaka poprzez okresowe coroczne badania krwi i moczu u zaufanego weterynarza.
Opieka i pielęgnacja
Psy rasy Shih tzu uwielbiają towarzystwo człowieka i jest im obojętne czy będą z nim w domku na wsi czy w bloku w mieście. Nie nadają się jednak do hodowli na zewnątrz. Powinny mieć swój własny kąt w ciepłym domu blisko swojego opiekuna. Nie wymagają również zbyt długich spacerów. Kilka krótkich w zupełności im wystarczy. Czasem są to psy, które myślą, że potrafią latać i skaczą z wysokich krzeseł lub łóżek robiąc sobie krzywdę, więc warto zabezpieczyć je przed tym niebezpieczeństwem.
Shih tzu mają piękne włosy, które są niewątpliwą ich ozdobą. Wymagają jednak codziennej dbałości. Warto je szczotkować każdego dnia i dbać o to, aby nie opadały na oczy drażniąc je. Aby tego uniknąć można je przycinać powyżej oczu lub spinać. Trzeba pamiętać o regularnym przycinaniu pazurków, bo zazwyczaj nie potrafią one ścierać ich podczas krótkich spacerów. Warto również czyścić i kontrolować stan uszu pod kątem zaczerwienienia i brudu.
Żywienie
Shih tzu nie ma specjalnych wymagań co do żywienia. Będzie czuł się dobrze zarówno na suchej karmie jak i na żywieniu typu BARF lub jego gotowanej wersji. Ważne, żeby karma była dobrej jakości i zaspokajała potrzeby jego organizmu. Każdy psiak jest osobną jednostką i nie wszystkie potrzebują takiej samej ilości jedzenia. Psy, które mają mało aktywności potrzebują go mniej od tych, uprawiających jakieś sporty czy mających więcej ruchu. Warto podzielić dzienną dawkę pożywienia na kilka mniejszych posiłków, aby w ten sposób zapobiec schorzeniom takim jak skręt żołądka. Pomimo swojego niewielkiego wzrostu, mają tendencję do tycia, trzeba więc pamiętać, aby dokładnie ustalić dzienną dawkę pożywienia i się jej trzymać wliczając w nią również wszelkiego rodzaju smakołyki. Oczywiście podstawą jest również stały dostęp do czystej wody.
Interakcja z dziećmi i innymi zwierzętami
Shih tzu to wspaniały rodzinny psiak. Został stworzony jako pies do towarzystwa i taki jest w istocie. Dlatego będzie świetnym towarzyszem najmłodszych domowników. Uwielbia on zabawy i będzie świetnie czuł się wśród dzieci. Warto jednak nauczyć dzieci, jak powinny zachowywać się w towarzystwie małego rozmiarowo pieska, aby przypadkiem nie nadepnęły go i nie zrobiły mu krzywdy. Warto im uświadomić, żeby trzymały swoje ręce z daleka od wystających oczu Shih tzu, gdyż łatwo mogą je podrażnić lub zranić.
Psy te potrafią odnaleźć się również w kontaktach ze zwierzętami domowymi. Jeśli już od szczeniaka na etapie socjalizacji będą miały kontakt z kotami, królikami i innymi zwierzakami, to jako dorosłe psy będą ich najlepszymi przyjaciółmi. Warto więc przepracować z młodym szczeniakiem dobrze ten okres.