Rottweiler
Rottweilery nie są groźnymi psami, choć często możecie spotkać się z taka opinią wśród ludzi nieznających tej rasy. Mogą być spokojnymi i zrównoważonymi psami, które świetnie sprawdzą się w sportach lub jako codzienni towarzysze życia.
Historia
Rottweiler prawdopodobnie jest jednym z najstarszych psów. Jego historia pamięta jeszcze czasy Cesarstwa rzymskiego. Pełnił on głównie funkcje pasterskie i zaganiające wędrując z Legionami rzymskimi do terenu dzisiejszych Niemiec. Kamieniem milowym w historii i rozwoju dzisiejszych Rottweilerów było dotarcie do miasta Rottweil znajdującego się w południowych Niemczech. Skrzyżowały się one z tamtejszymi psami tworząc w przybliżeniu podobną rasę do znanych nam obecnie Rottweilerów. W dalszym ciągu pełniły one funkcje pasterskie ze względu na duża wydajność i cechy charakteru. Ze względu na dużą siłę były również sporadycznie używane jako psy pociągowe. W tym charakterze przetrwały aż do czasów I wojny światowej. Wtedy to też pojawiło się zapotrzebowanie na psy policyjne i stróżujące. Cechy charakteru i siła Rottweilerów czyniła je idealnymi psami w tej roli.
W roku 1914 powstał w Niemczech pierwszy klub miłośników tej rasy (Deutscher Rottweiler-Klub). W 1931 Rottweilery zostały uznane oficjalnie przez Amerykański Związek Kynologiczny, a 5 lat później po raz pierwszy wzięły udział w Crufts w Wielkiej Brytanii.
Wzorzec rasy
Rottweiler to pies do towarzystwa, służbowy i użytkowy należący do 2 Grupy FCI. Znajduje się on w Sekcji 2.1 (Molosy typu mastifa). Jest to pies o wielkości od średniej do dużej, bardzo krzepki, umięśniony i krępy. Posiada on dużą siłę sprawność i wytrzymałość.
Głowa Rottweilera powinna być średniej długości, dosyć szeroka między uszami z szerokim czarnym nosem o dużych nozdrzach. Uszy tego psa są średniej wielkości, trójkątne i wiszące. Są ułożone do przodu i dobrze przylegające. Przez to czaszka Rottweilera sprawia wrażenie jeszcze szerszej niż w rzeczywistości.
Umiarkowanie długa, dobrze umięśniona szyja umieszczona jest na mocnym, prostym tułowiu o pojemnej i szerokiej klatce piersiowej. Zakończony jest on naturalnym, mocnym ogonem wiszącym w spoczynku przy niskim pobudzeniu lub lekko wygiętym i wzniesionym ku górze przy wysokich emocjach.
Rottweiler posiada sierść składającą się z dwóch warstw: podszerstka i włosa okrywowego. Włos okrywowy jest średniej długości, gęsty i twardy, mocno przylega do tułowia. Umaszczenie tych psów jest koloru czarnego z czerwonobrązowym podpalaniem na policzkach, kufie, części spodniej szyi, łapach oraz nad oczami i pod nasadą ogona.
Wysokość w kłębie Rottweilerów wynosi od 61 cm do 68 cm dla psów oraz 56 cm do 63 cm dla suk. Waga wynosi odpowiednio około 50 kg dla psów i 42 kg dla suk.
Charakter
Rottweilery są bardzo cierpliwymi psami, które charakteryzują się bardzo dużym przywiązaniem do swojego opiekuna. Są to psy bardzo aktywne, co świetnie można wykorzystać w różnych sportach ruchowych. Trzeba im zapewnić dużą dozę stymulacji fizycznej i intelektualnej, żeby zaspokoić ich naturalne potrzeby. Nie zalecamy ich początkującym osobom, które chciałyby sprowadzić do swojej rodziny czworonoga. Wymagają pewnej wiedzy i konsekwencji w wychowaniu. Są bardzo absorbujące i lubią być w centrum uwagi. Nie są to psy bardzo szczekliwe. Szczekają głośno zazwyczaj jedynie, by ostrzec swojego opiekuna przed osobami, które znalazły się blisko otoczenia, w którym przebywają.
W kształtowaniu jego charakteru duży wpływ będzie miała prawidłowo przeprowadzona socjalizacja na wczesnym etapie jego życia. To od niej będzie zależało czy dorosły pies będzie umiał radzić sobie z emocjami, frustracją i codziennymi sytuacjami. Niewłaściwie przeprowadzana socjalizacja lub jej brak będzie niestety miała niekorzystny wpływ między innymi na lękliwość i wynikająca z niej agresję psa. Warto więc skorzystać z usług doświadczonego trenera lub behawiorysty.
Psy tej rasy mają dużą energię, której należy znaleźć upust na przykład w trenowaniu psich sportów. Świetnym pomysłem będzie też stymulacja umysłowa poprzez sport kynologiczny jakim jest nosework. Są to psy inteligentne i dobrze przyswajają sobie nowe umiejętności. Lubią pracować z człowiekiem i warto to wykorzystać w szkoleniu. Muszą być jednak dobrze prowadzone od samego początku, aby mogły wykorzystać w pełni swój potencjał.
Rottweiler będzie czuł się bezpieczniej i pewniej, jeśli zapewnimy mu stały rozkład dnia, stałe rytuały i schematy. Dzięki temu jego życie będzie stabilne i przewidywalne. Szczególne znaczenia ma to dla psów o lękliwym charakterze.
Zdrowie
Długość życia Rottweilera wynosi przeciętnie między 8 a 10 lat, przy odpowiedniej dbałości stanu zdrowia. Są to psy należące do ogólnie zdrowych ras, jednak istnieją choroby, na które chorują one częściej niż na inne. W szczególności jest to dysplazja stawów, kostniakomięsak i skręt żołądka.
Dysplazja stawów
Jest to nieprawidłowość anatomiczna, która wpływa na kształt stawów biodrowych. Na możliwość wystąpienia dysplazji ma wpływ podłoże genetyczne oraz środowiskowe, w którym dorasta szczenię. To schorzenie może wywoływać ból, powodować niestabilność stawu oraz zwiększać ryzyko rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawu biodrowego w przyszłości. Dlatego wczesne rozpoznanie i odpowiednie leczenie odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu powikłaniom. Rottweilery są na nią szczególnie podatne ze względu na swoją wagę, która obciąża ich stawy w znacznym stopniu.
Kostniakomięsak
Wśród najczęstszych typów nowotworów u Rottweilerów można wymienić kostniakomięsaka. To bardzo agresywny i bolesny rodzaj nowotworu, który może rozwijać się w kościach tych psów. Często konieczna jest amputacja zarażonej kończyny oraz zastosowanie terapii onkologicznej w celu poprawy rokowań i zapewnienia wyższej jakości życia pacjenta. Regularne wizyty u weterynarza oraz wczesna diagnoza odgrywają kluczową rolę w zapobieganiu postępowi tej choroby.
Skręt żołądka
Nagły skręt żołądka jest istotnym zagrożeniem dla Rottweilerów. W tym niespodziewanym przypadku żołądek zwierzęcia może nagle ulec poszerzeniu i skręceniu, co prowadzi do zablokowania przepływu treści pokarmowych i krążenia krwi. Stan ten wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej i jest pilnym przypadkiem weterynaryjnym.
Ważnym czynnikiem wpływającym na komfort życia i zdrowie Rottweilerów jest wczesne wykrycie choroby i profilaktyka zdrowotna. Co najmniej raz w roku warto wykonać badania krwi i moczu w gabinecie weterynaryjnym. Pozwoli to na wykluczenie i ewentualne podjęcie leczenia choroby w początkowym jej stadium.
Opieka i pielęgnacja
Rottweilery nie są psami, które trudno utrzymać. Posiadają dwuwarstwową sierść składającą się z podszerstka i warstwy zewnętrznej. Sierść jest krótka i łatwo ją utrzymać w dobrym stanie wyczesując regularnie martwy podszerstek. Jest to o tyle istotne, że zapobiega chorobom skóry. Nie wymagają one zbyt częstych kąpieli. W zasadzie można powiedzieć, że warto je kąpać, gdy się w czymś wytarzają, co zresztą lubią robić. Zdechły kret czy rozkładający się ptak to dla nich najlepsze perfumy.
Oprócz pielęgnacji sierści warto dbać o kondycję pazurów i przycinać je regularnie, jeśli pies nie ściera ich sobie sam na spacerach. Trzeba również przyzwyczaić je od najmłodszych lat do czyszczenia uszu i oczu. Dzięki temu unikniemy kłopotów z infekcjami. Również zęby wymagają regularnego czyszczenia i do tego też trzeba przyzwyczajać już od szczeniaka.
Żywienie
Rottweilery nie wymagają jakichś specjalnych sposobów żywienia. Mogą one być z powodzeniem karmione suchą i morką karmą, lub żywione za pomocą diety BARF lub jej gotowanej wersji. Warto jednak pamiętać o ich predyspozycjach do skrętu żołądka i rozłożyć dzienną dawkę żywienia na dwa lub trzy mniejsze posiłki. Dzięki temu zminimalizujemy to ryzyko.
W szkoleniu świetnie reagują na nagrody w postaci smakołyków. Jednak tutaj trzeba uważać, aby nie przekarmić psa. Smakołyki, które wydawane są jako nagrody powinny również być wliczane do całodziennego bilansu kalorycznego psa.
Nie ma jasno określonej dawki kalorycznej dla wszystkich psów. Musi być ona dobrana indywidualnie w zależności od metabolizmu konkretnego psa i jego aktywności fizycznej. Warto więc kontrolować, czy pies nie przybiera zbytnio na wadze.
Oczywiście Rottweiler jak każdy inny pies musi mieć stały dostęp do chłodnej i czystej wody.
Interakcja z dziećmi i zwierzętami
Rottweilery są psami, które są bardzo opiekuńcze i przebywanie w pobliżu dzieci z reguły nie stanowi dla nich problemu. Problem natomiast może pojawić się, gdy w pobliżu dziecka, pojawi się ktoś obcy. Mają one silny instynkt terytorialny, więc mogą w takiej sytuacji odgonić intruza. Ze względu na dużą energię warto, aby podczas zabawy z dziećmi w pobliżu była dorosła osoba. Pies w zabawie może niechcący przewrócić małe dziecko, więc trzeba panować nad wysokością jego emocji. Bardzo ważna jest również edukacja dziecka. Powinno ono być świadome, kiedy nie wolno przeszkadzać psu i jak z nim postępować, aby szanować jego potrzeby. Poza tymi uwagami z reguły nie ma żadnych przeciwskazań do przyjaźni między dużym Rottweilerem a małym człowiekiem.
Jeśli chodzi o relacje tych psów z innymi zwierzętami domowymi to wszystko zależy od tego, jak w jakim stopniu dotyczyła ich prawidłowa socjalizacja. Jeśli były one obecne w życiu małego Rottweilera od wczesnych lat, to z reguły nie będzie miał problemu z ich zaakceptowaniem. Może być natomiast wrogo nastawiony do obcych psów, których nie zna. Warto uświadomić sobie, że psy nie mają potrzeby witania się z każdym napotkanym psem na spacerze. Dobrze, jeśli mają dwa lub trzy psy, które znają, akceptują i dobrze się przy nich czują. Jednak nigdy nie warto na siłę szukać im przypadkowych kontaktów na spacerach.