Pies rasy Cane Corso Italiano leżący na zielonej trawie. Psinosek.pl

Cane Corso Italiano

ikona duży pies

Cane Corso Italiano to duże psy posiadające długą historię. Powiązane są ze starożytną Grecją i Rzymem. Kiedyś pomagały podbijać rzymskim legionom inne kraje, dzisiaj podbijają serca swoich opiekunów olbrzymią lojalnością i wiernością. Poznajmy je dzisiaj lepiej.

Historia rasy

Badacze zajmujący się pochodzeniem Cane Corso Italiano w większości uważają, że wywodzą się one z wymarłych już greckich molosów. Podczas wojen macedońskich zostały one sprowadzone do starożytnego Rzymu oraz szkolone jako psy bojowe. Walczyły u boku Rzymskich legionów jako prawdziwi żołnierze, szarżujący na linie wroga. Państwo Rzymskie podjęło się hodowli molosów greckich, tworząc z nich ostatecznie dwie rasy. Większy i cięższy z nich to Mastif neapolitański, natomiast lżejszy i mniejszy to właśnie Cane Corso.

Po upadku Rzymu, psy te pozostawiono samym sobie. Trafiały do gospodarstw w charakterze psów stróżujących, były wykorzystywane do pilnowania bydła a nawet używano ich jako zwierząt pociągowych. Z łaciny można przetłumaczyć ich nazwę jako pies (łac. Canes) strażnik, opiekun (łac. Cohors). Przez wieki były powszechnie spotykanymi psami na włoskich gospodarstwach rolnych. Niestety po zmianie charakteru produkcji rolnej we Włoszech oraz dwóch wojnach światowych, psy te były spotykane coraz rzadziej, aż znalazły się praktycznie na granicy wymarcia.

Pod koniec lat 70-tych i na początku 80-tych XX wieku, grupa entuzjastów rozpoczęła działania, które miały przywrócić tej rasie należne jej miejsce. W 1980 roku bracia Malavasi wyhodowali miot, który dał początek oficjalnie uznanej rasy, a jej protoplastą został pies o imieniu Basir. Był on wyjątkowo pięknym okazem, nie dziwi więc fakt, że w 1983 roku Włosi założyli oficjalny klub rasy – Towarzystwo Amorati Cane Corso. 13 lat później, w 1996 roku wzorzec Cane Corso został tymczasowo zaakceptowany przez FCI. Oficjalną akceptację Cane Corso zyskały dopiero w 2007 roku.

Pies rasy Cane corso Italiano opiera łapy na metalowej barierce. Psinosek.pl
Cane Corso Italiano to pies o długiej i bogatej historii. Źródło: Christiane – Pixabay

Wzorzec rasy

Cane Corso Italiano są wszechstronnymi psami użytkowymi pochodzącymi z Włoch. Są to psy średnie oraz duże o krępej i krzepkiej sylwetce. Mają mocne mięśnie a przy tym są pełne elegancji.

Psy tej rasy mają dużą głowę, typowo molosową bez wyraźnych zmarszczek z dużym czarnym lub szarawym nosem o w pełni otwartych nozdrzach. Oczy Cane Corso są nieco wypukłe, średniej wielkości o kształcie zbliżonym do owalnego. Oczy te są szeroko rozstawione i umiejscowione frontalnie. Mają bystry i czujny wyraz. Uszy są średniej wielkości, trójkątne i wiszące.

Głowa osadzona jest na mocnej, dobrze umięśnionej szyi. Tułów Cane Corso jest nieco dłuższy od jego wysokości w kłębie i mocny. Ogon psów tej rasy jest osadzony dosyć wysoko, gruby u nasady i wzniesiony podczas ruchu.

Sierść Cane Corso Italiano jest lśniąca, gęsta i krótka z niewielką ilością podszerstka. Ma ona kolor czarny, ołowiano szary, jasno szary lub ciemno płowy. Może być pręgowana. Dopuszczalna jest mała biała plamka na piersi.

Wysokość Cane Corso wynosi 64-68 cm dla psów i 60-64 cm dla suk a waga odpowiednio między 45-50 kg dla psów i 40-45 kg dla suk.

Pies rasy Cane corso Italiano ogląda się za siebie. Psinosek.pl
Cane Corso Italiano Źródło: agutti – Pixabay

Charakter

Cane Corso Italiano to bardzo inteligentny pies. Wymaga on jednak konsekwentnego opiekuna, który jasno określi reguły i zasady współżycia. Wobec doświadczonego opiekuna będzie bardzo lojalny i wierny. Nie jest to jednak z pewnością rasa dla początkujących i niedoświadczonych osób. W przypadku tych psów należy bardzo dobrze przemyśleć ich socjalizację, która powinna również obejmować naukę zachowań w domu. Cane Corso to pies, który nie powinien mieszkać na zewnątrz. Psy te nie są zbyt wylewne i ufne w stosunku do obcych ludzi. Będą więc również zawsze ostrzegać swojego właściciela o gościach zbliżających się do domu. Nie należy tego ostrzegania wygaszać. Taka po prostu jest ich natura.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Są to również psy o bardzo dużej energii i temperamencie, co w połączeniu z dużymi wymiarami może sprawić kłopot niejednemu opiekunowi. Pomimo swoich wymiarów, Cane Corso są psami o dużej wrażliwości, dlatego ich szkolenie powinno być przeprowadzane z dużą dozą cierpliwości i metodami pozytywnego wzmacniania. Metody awersyjne mogą spowodować utratę pewności siebie a to z kolei przyczyni się najprawdopodobniej do problemów behawioralnych.

Cane Corso Italiano to psy, które wymagają dużej aktywności, warto więc szkolić je i trenować w psich aktywnościach. Zazwyczaj lubią też zabawy w przeciąganie. Są to psy zazwyczaj spokojne i zrównoważone o niewielkiej szczekliwości, jednak potrafią zamienić się w groźne psy obronne, gdy wyczują zagrożenie.

Pies rasy Cane Corso Italiano stoi dwiema łapami na domku dla ptaków. Psinosek.pl
Szkolenie Cane Corso Italiano powinno być oparte na pozytywnych metodach. Źródło: Winsker – Pixabay

Zdrowie

Długość życia Cane Corso Italiano wynosi od 10 do 12 lat. Są to psy z reguły bardzo zdrowe, jak każdy pies posiadają jednak choroby, na które mogą zapaść z większym prawdopodobieństwem niż na inne schorzenia. Do najczęstszych należy dysplazja stawów biodrowych, nieprawidłowości powiek oraz świerzb demodektyczny, który może mieć charakter dziedziczny. Psy z szeroką klatką piersiową i stosunkowo niewielkim pyskiem a do takich zaliczamy Cane Corso, często połykają jedzenie wraz z powietrzem. Powoduje to często wzdęcia prowadzące do skrętu żołądka.

Warto przynajmniej raz w roku kontrolować stan zdrowia Cane Corso, aby wykluczyć lub ewentualnie podjąć leczenie chorób na wczesnym etapie ich rozwoju. W tym celu należy wykonywać okresowo badania krwi i moczu w gabinetach weterynaryjnych.

Opieka i pielęgnacja

Sierść Cane Corso Italiano jest krótka, ale posiada dwie warstwy. Oznacza to, że aby utrzymać ją w dobrej kondycji wymaga ona szczotkowania co najmniej raz w tygodniu, a w okresie linienia nawet codziennie. Warto być w tej czynności systematycznym, gdyż takie regularne szczotkowanie usuwa brud i martwy podszerstek i dzięki temu umożliwia odbudowę sierści oraz pobudza jej wzrost.

Jeśli pies chodzi na regularne, długie spacery, to jest duże prawdopodobieństwo, że ściera on sobie samoistnie zbyt długie pazury. Należy jednak to kontrolować, bo jeśli dopuścimy do zbyt dużego ich wzrostu, może to powodować niepotrzebny dyskomfort i ból a nawet sprawiać problemy z chodzeniem. Warto też regularnie kontrolować stan uszu i czyścić brud, aby nie dopuścić do bolesnego zapalenia.

Cane Corso są psami, które wymagają dużej dawki ruchu i aktywności, aby zachować formę i zaspokoić swoje potrzeby. Dobrym pomysłem może być jogging wraz z psem, oczywiście po przyzwyczajeniu go do tego typu aktywności.

Szczeniaki Cane corso Italiano na zielonej trawie. Psinosek.pl
Socjalizacja jest bardzo ważnym czynnikiem kształtującym charakter Cane Corso. Źródło: JackieLou DL – Pixabay

Żywienie

Sposoby karmienia psów mają duży wpływ na ich zdrowie. Ta oczywista prawda dotyczy również naszego Cane Corso Italiano. Najlepszy pokarm dla tych psów to ten z dużą ilością białka i stosunkowo małą zawartością tłuszczów. Mogą być karmione zarówno surowym pokarmem będącym podstawą do diety BARF, jak i poprzez gotowane posiłki. Dobrze toleruje również suchą karmę, warto jednak sprawdzić jej skład, aby się upewnić, że zawiera ona stosunkowo dużą dawkę białka. Cane Corso mają skłonności do tycia, trzeba więc regularnie kontrolować ich wagę. W szczególności trzeba pamiętać, że wszelkiego typu przysmaki dla psów powinny być wliczane do dziennego bilansu kalorycznego. Warto również podzielić dzienną dawkę pokarmu na trzy mniejsze części. Zapobiegniemy w ten sposób skrętowi żołądka, do którego psy te mają nieco większą od innych tendencję. Oczywiście muszą one mieć również stały dostęp do świeżej czystej wody.

Cztery szczeniaki rasy Cane corso Italiano bawią się ze sobą. Psinosek.pl
Cane Corso świetnie dogadują się z innymi zwierzętami. Źródło: agutti – Pixabay

Interakcja z dziećmi i zwierzętami

Cane Corso mogą być bardzo rodzinnymi psami, które potrafią świetnie dogadać się z dziećmi. Muszą jednak być tego nauczone już na etapie wczesnej socjalizacji. Trzeba też pamiętać o ich dużych gabarytach i wadze. Dzieci powinny być pod opieką dorosłego opiekuna bawiąc się z psami tej rasy, gdyż mogą one nieświadomie zrobić im krzywdę. Pomimo tego, że są to psy zaskakująco spokojne, to warto się zastanowić, czy są odpowiednie dla bardzo małych dzieci.

Jeśli chodzi o interakcje z innymi zwierzętami, to Cane Corso potrafi się z nimi świetnie dogadać. Nie wykazuje też wobec nich agresji, tu jednak również ważne jest prawidłowe przeprowadzenie socjalizacji we wczesnym wieku. Można spodziewać się też, że będą próbowały odegrać rolę lidera wobec zwierząt domowych próbując je sobie podporządkować.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podobne wpisy