Jak przyzwyczaić psa do kagańca?
Kaganiec nie jest dla psa naturalnym „wyposażeniem” ani ulubioną częścią psiej garderoby. Bardzo często musimy go jednak zastosować. Chcąc, aby nasz przyjaciel czuł się w kagańcu komfortowo i aby nie stanowił on dla psa niepotrzebnego źródła stresu musimy psa do niego przyzwyczaić. Zapraszamy do lektury oswajania psa z kagańcem.
Po co psu kaganiec?
Kaganiec jest obowiązkowy w wielu środkach komunikacji publicznej, a także wykorzystywany podczas szkoleń i terapii behawioralnych. Często nie mamy wyjścia i musimy chronić naszego pupila – konesera ulicznych śmieci i odpadków. Zanim nasz pies opanuje umiejętność komendy „zostaw”, „nie rusz” dla ochrony jego zdrowia i życia zakładamy mu kaganiec. Kaganiec może być również potrzebny podczas wizyty u weterynarza, w celu minimalizacji ryzyka pogryzienia podczas wykonywania drobnych, ale bardzo stresujących dla niektórych psów zabiegów: obcinania pazurów, dezynfekcji rany, wyciągania kleszcza. Mogą zdarzyć się również inne nieprzewidziane sytuacje, które zmuszą nas do użycia kagańca. Nieprzyzwyczajony pies będzie czuł ogromny dyskomfort, będzie próbował pozbyć się kagańca łapą, potrząsał głową, bądź ocierał się kagańcem o pobliskie przedmioty z nadzieją, że uda mu się go pozbyć z pyska. Myślę, że nie warto narażać swojego przyjaciela na taki stres.
Jak przepisy prawne regulują konieczność noszenia kagańca?
Przepisy i kodeks wykroczeń nie regulują jasno, kiedy pies musi mieć założony kaganiec, a kiedy takiego obowiązku nie ma. Kodeks wykroczeń mówi nam, że pies nie może stanowić zagrożenia dla otoczenia, a jego opiekun musi zachować należytą ostrożność. Psy znajdujące się na liście psów agresywnych i niebezpiecznych powinny być na smyczy i nosić kaganiec. Gminy, w których mieszkamy indywidulanie regulują przepisy porządkowe i często nakazują noszenie kagańca w miejscach publicznych.
Jaki kaganiec wybrać?
Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego kagańca dla naszego psa. Najważniejsze jest, aby kaganiec pozwalał psu na swobodne dyszenie, które pomaga psu w termoregulacji. Kaganiec musi przylegać i idealnie pasować, nie uciskać i nie podrażniać delikatnego psiego nosa i pyska. Na rynku możemy znaleźć szeroki wybór kagańców i każdy opiekun indywidulanie wybierze najlepszy kaganiec dla swojego psa. Znajdziemy zatem kagańce m.in. plastikowe, z tworzywa, metalowe, skórzane, parciane, kagańce fizjologiczne oraz weterynaryjne.
Pamiętajmy: kagańce weterynaryjne zamykają psi pyszczek i uniemożliwiają psu swobodne dyszenie, możemy je więc używać jedynie podczas wizyty weterynaryjnej. Kagańce te nie nadają się do codziennego spacerowego użytkowania. Kagańce metalowe mogą być stosunkowo ciężkie i masywne, w zimie dawać psu nieprzyjemne odczucie chłodu, a lecie mocno się nagrzewać. Ponadto duży pies uderzając mniejszego metalowym kagańcem może wyrządzić mu krzywdę. Kagańce plastikowe są łatwe do czyszczenia, lecz dość sztywne i łatwo pękają. Kagańce parciane, skórzane są miękkie, lekkie i dopasowuje się do kształtu pyska. Mogą one jednak ulegać zabrudzeniom. Bardzo wygodne, stosunkowo plastyczne, lekkie i łatwe do czyszczenia są fizjologiczne kagańce z tworzywa. Kaganiec fizjologiczny pozwala psu na swobodne oddychanie, napicie wody. Koniecznie sprawdzamy materiał z jakiego jest wykonany kaganiec, czy jest bezpieczny i atestowany.
Co będzie nam potrzebne do nauki noszenia kagańca?
Na nauki noszenia kagańca oprócz wypoczętego i zrelaksowanego psa, wybranego kagańca potrzebne nam będą pyszne, malutkie smaczki bądź pasztety psie w tubce, mnóstwo spokoju i cierpliwości. Nie planujmy treningu oswajania z kagańcem, gdy nasz pies jest zmęczony, miał ciężki dzień, stresującą sytuację na spacerze. Wybierzmy chwile, gdy nasz pies ma pozytywną energię i chęć do współpracy z człowiekiem. Zaczynamy!
Zasady oswajania psa z kagańcem
- Bądźmy cierpliwi i wyrozumiali
- Nie przechodźmy do kolejnego etapu, jeśli nasz pies nie opanował wcześniejszego
- Nie przedłużajmy treningu, aby psa nie znudzić i nie zniechęcić
- Kończmy każdą sesję treningowa sukcesem
- Zwracajmy uwagę na sygnały stresu: wycofywanie się, oblizywanie, ziewanie. W razie ich wystąpienia wróćmy do wcześniejszego etapu.
- Ćwiczenia zawsze rozpoczynajmy w domu.
Budujemy pozytywne skojarzenie – czyli etapy oswajania psa z kagańcem
Oswajanie psa z kagańcem może trwać od kilku dni do nawet kilku tygodni. Jest to zależne od wrażliwości i charakteru psa. Najważniejszy jest zatem nasz spokój i cierpliwość. Jeśli uda nam się zbudować pozytywne skojarzenie psa z kagańcem osiągnęliśmy sukces!
Zapoznanie – kaganiec na podłodze
Jest to etap dla psów, które mają już złe skojarzenia z kagańcem bądź są bardzo wrażliwe, zachowawcze w stosunku do nowych rzeczy. Nie należy również pomijać tego etapu ze szczeniakiem. Kładziemy kaganiec na podłodze a wokół niego rozrzucamy smaczki. Zachęcamy psa do podejścia do kagańca. Jeśli pies „oswoi” przedmiot, spokojnie do niego podchodzi, obwąchuje, trąca noskiem i wyjada smaczki, etap zakończony.
Oswajanie – kaganiec w dłoni
Bierzemy kaganiec do ręki, w drugiej dłoni trzymamy smaczki. Nagradzamy i chwalimy psiaka za spokojne podejście do kagańca. Na początku nagradzamy psa nieco dalej od kagańca, następnie bezpośrednio przy kagańcu.
Skarmianie” psa z kagańca
Gdy nasz pies zbliża pysk do kagańca możemy zacząć podawać mu małe przysmaki z jego wnętrza (jak z miseczki), bądź posmarować wnętrze kagańca pasztetem psim, mokrą karmą. Etap kończy się, gdy pies pewnie i z własnej woli wkłada pysk do kagańca.
Zapinanie kagańca
Ten etap jest dla psów, które dobrowolnie i pewnie wyjadają smaczki ze środka kagańca. Na początku spokojnie przekładamy pasek od zapięcia w kagańcu na psi kark, następnie próbujemy delikatnie zapiąć. Nie przestajemy w tym czasie skarmiać psa. Najłatwiej będzie nam poprosić o pomoc drugą, przyjazną psu osobę. Pamiętajmy: nie róbmy nic wbrew psu, nie zapinajmy kagańca na siłę. Gdy zauważamy, że nasz pies wykazuje objawy stresu, jest niepewny, wycofuje się, bądźmy cierpliwi. Każdy pies ma inny próg wrażliwości i potrzebuje odmienną ilość czasu, aby poczuć się bezpiecznie i komfortowo w zapiętym kagańcu.
Przedłużanie czasu
W tym etapie przedłużamy czas psu, w którym ma na sobie kaganiec. Oczywiście nagradzamy psa przez kaganiec i mocno chwalimy.
Spacer i zabawa
Gdy nas dzielny pies czuje się w miarę komfortowo w kagańcu. Spróbujmy spacerować po domu, dawać psiakowi komendy, bawić się z nim. Zachęcaj go w zabawie do podążania za Tobą. Wszystkie te czynności odwracają uwagę psa od kagańca i budują pozytywne skojarzenia. Trening chodzenia w kagańcu nie może być za długi. Nie zapomnijmy o nagradzaniu.
Wychodzimy na zewnątrz
Jeśli zauważymy, że nasz przyjaciel radzi sobie ze spacerowaniem w kagańcu w domu, zakładamy kaganiec i wychodzimy na spacer. W razie potrzeby świetną zabawą, pozwoleniem na swobodną eksplorację odwracajmy uwagę psa od kagańca. Nagradzamy psa.
Z kagańcem „na ty”
W momencie gdy nasz pies poradził sobie z nowym wyzwaniem i nie jest dla niego problemem spacer w kagańcu stopniowo zmniejszajmy częstotliwość nagradzania smaczkami. Nigdy nie rezygnujemy z nagrody podczas zakładania i ściągania kagańca psu.
Powodzenia!