Biały pies ubrany w strój mikołaja na czarnym tle. Psinosek.pl
|

Pies – prezent na Mikołaja

List do Świętego Mikołaja

Zbliża się magiczny dzień – święto naszych dzieci – 6 grudnia Dzień Świętego Mikołaja. Każdy z nas pamięta czas oczekiwania, ekscytacje i dziecięce wspomnienia, oraz emocje związane z przybyciem Świętego Mikołaja. Wypatrywanie sań na niebie, zostawianie Mikołajowi „przekąski” na drogę i rozmyślania czy byliśmy wystarczająco grzeczni, aby otrzymać wymarzony prezent. Czy Święty Mikołaj przypadkiem o nas nie zapomniał, czy nie zgubił drogi?

Z przejęcia nie mogliśmy zasnąć i martwiliśmy się jak Mikołaj dostanie się do naszego pokoju, skoro nie mamy w domu wystarczająco dużego komina? Dzieci piszą listy do Świętego Mikołaja i przelewają na papier swoje najskrytsze marzenia. O czym marzą nasze dzieci? W listach naszych dzieci zostawionych na parapetach Święty Mikołaj znajdzie rozmaite prośby: klocki lego, zabawki przedstawiające postacie z bajek i gier komputerowych, samochody, lalki, pluszaki, słodycze. Zdarza się również, że dzieci proszą o zdrowie dla bliskich bądź szczęśliwą rodzinę.

Biały pies leżący przy świątecznej choince. Psinosek.pl
Pies zbyt często bywa prezentem dla dziecka.
Źródło: Janusz Walczak – Pixabay

Wymarzony prezent – pies

Dla wielu maluchów najwspanialszym prezentem jest zwierzątko – pies. Pies jest spełnieniem marzeń większości dzieci. Marzeń o kudłatym zwierzaku – najwierniejszym przyjacielu, który będzie z utęsknieniem oczekiwał na powrót naszych dzieci ze szkoły, przedszkola. Maluchy marzą o czworonogu, który je zrozumie, wysłucha tajemnic i sekretów, oraz będzie najlepszym towarzyszem dziecięcych zabaw.

Odpowiedzialna miłość

Kochamy nasze dzieci i każdy z nas rodziców chce dla swojego dziecka wszystkiego co najlepsze. Staramy się spełnić ich najskrytsze marzenia. Pragniemy ich szczęścia, dlatego gdybyśmy tylko mogli to ofiarowalibyśmy naszym dzieciom przysłowiową „gwiazdkę z nieba”. Zastanówmy się jednak czy ofiarowanie dziecku prezentu w postaci psa jest dobrym pomysłem? Czy „prezent pies” jest wyrazem odpowiedzialnej miłości rodzica do dziecka i nauki odpowiedzialnej miłości i szacunku do wszystkich żywych stworzeń?

Pies nie jest rzeczą

Większość schronisk dla psów w okresie świątecznym wstrzymuje adopcje psów. Opiekunowie schronisk pragną w ten sposób zapobiec tragicznym konsekwencjom „nietrafionego” i nieprzemyślanego prezentu jakim jest żyjąca, czująca istota jaką jest pies. Obowiązkiem nas rodziców jest nauczyć nasze dzieci wrażliwości i zrozumienia, że pies nie jest rzeczą, którą można dostać a potem oddać jak „zużytą” zabawkę, która się znudziła.

Czarny pies przy świątecznej choince. Wszystko w kolorach czerni. Psinosek.pl
Psy po Świętach często stają się “zużytymi zabawkami”.
Źródło: patrycja1670 – Pixabay

Schroniska dla psów są pełne smutnych, porzuconych, oddanych „psich prezentów mikołajowych”, które z czasem stały się kłopotem dla zapracowanej, zabieganej rodziny. Dzieci otrzymują długo wyczekiwanego, uroczego szczeniaczka, który z czasem dorasta. „Psia maskotka” zmienia się w dorosłego psa, traci swój „szczenięcy” urok. Okazuje się, że pies ma swoje potrzeby, „zabiera czas”, wymaga socjalizacji, szkolenia, zakupu odpowiedniej karmy i wizyt u weterynarza. Zaczyna sprawiać kłopoty i generuje koszty, na które rodzina często nie jest przygotowana: gryzie buty, szczeka, wyprowadza na przymusowy spacer. Radosny, spontaniczny prezent zmienia się w kłopotliwy obowiązek.

Pies to ogromna radość w domu, wierny towarzysz i przyjaciel, nie może być on rzeczą, którą możemy komuś „sprezentować”. To żywa, wrażliwa, wymagająca odpowiedzialnej opieki, uwagi i silnie przywiązująca się do człowieka istota. Pomysł powiększenia rodziny o psa nie może być emocjonalnym, nieprzemyślanym prezentem, lecz świadomą decyzją i gotowością do wyrzeczeń całej naszej rodziny.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Wizyta w schronisku – podaruj psom „serce”

Zabierzmy nasze dziecko do schroniska dla zwierząt i pokażmy mu jaki los spotkał psy, które ktoś porzucił, komuś się znudziły. Zachęćmy malucha, aby sam ofiarował prezent „Mikołajowy” dla wybranego psa w schronisku. Może ma stary kocyk, który chętnie podaruje wybranemu psu i ociepli jego zimowe dni? Starsze dziecko można zachęcić do przeznaczenia części kieszonkówki na zakup karmy dla psów schroniskowych bądź zapytać o możliwość pracy jako wolontariusz. Nauczmy nasze dzieci ofiarowania dobra innym, w tym przypadku- samotnym, skrzywdzonym przez los bezdomnym psom.

Biały pies ze świątecznym kocem koloru czerwonego na głowie. Psinosek.pl
Kocyk dla psa w schronisku – prezent pełen miłości.
Źródło: Patou Ricard – Pixabay

Najpiękniejszy prezent – odpowiedzialna miłość, wrażliwość i zrozumienie

Najpiękniejszym i najwartościowszym prezentem dla dziecka jaki możemy mu ofiarować to nauczenie go odpowiedzialnej miłości, wrażliwości, zrozumienia potrzeb, odmienności, tolerancji i szacunku względem innych ludzi oraz słabszych i uzależnionych od nas istot jakimi są zwierzęta.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Psinosek życzy wspaniałych, wymarzonych i przemyślanych prezentów Mikołajowych dla nas, dla naszych dzieci oraz wszystkich psów – tych kochanych i tych, którym poszczęściło się w życiu trochę mniej. Pamiętajmy dobro i miłość wraca.

Podobne wpisy