Czy można mieć psa w mieszkaniu w bloku?
Pies w bloku – czy to dobry pomysł?
Wiele osób, które chcą mieć psa zastanawia się czy mieszkanie w blokach jest odpowiednim miejscem dla niego. Czy można mieć psa w mieszkaniu w bloku? Czy pies mieszkający w bloku będzie szczęśliwy? Na pewno rozmawialiście z kimś, kto mieszka w domu z ogrodem i uważa, że ogród jest niezbędny do tego, żeby posiadać psa. Może nawet usłyszeliście od takiej osoby, że nie musi nawet wychodzić na spacery, bo piesek ma dosyć miejsca do wybiegania się w jego ogrodzie, a swoje potrzeby załatwia w jednym miejscu i łatwo dzięki temu utrzymać ogród w czystości. Czy w związku z tym trzymanie psa w bloku jest dobrym pomysłem? Postaramy się odpowiedzieć tutaj na to pytanie.
Pies na podwórku – czy zawsze jest szczęśliwy?
Szczęśliwi właściciele domów z podwórkiem często decydują się na psy, myśląc o tym jak niewiele czasu będą musieli im poświęcić. Przecież podwórko to wymarzony teren dla psa. Może sobie pobiegać i poszczekać na przejeżdżające samochody lub przechodzących ludzi. Czy zastanawialiście się jednak dlaczego tak naprawdę pies biega wzdłuż ogrodzenia tam i z powrotem? Wbrew pozorom tego typu zachowanie psa nie jest niczym pozytywnym. Wręcz przeciwnie. Psy biegające przy ogrodzeniu często robią to z powodu nudy i frustracji. Dodatkowo wzmacniają one w ten sposób swoją agresję i działania niepożądane. Czym jednak są tak sfrustrowane? Przecież mają dużo miejsca do pobiegania. Pozornie mają. Jednak często właściciel takiego psa myśli, że nie musi z nim wychodzić na spacery.
Tymczasem pies – ogród, podwórko – traktuje jak „przedłużenie” swojego domu. Podwórko nie zaspokoi jego potrzeby eksploracji, poznawania świata, kontaktu z czworonożnymi przedstawicielami swojej rasy. Część psów nie potrafi nawet zaspokoić na podwórku swoich potrzeb fizjologicznych aby nie „zanieczyścić” swojego terenu. Ponadto defekacja na swoim terenie w psim języku jest bezcelowa, gdyż pies na własnym terytorium nie ma potrzeby znaczenia i zostawiania informacji dla innych psów. Posiadanie psa wiąże się z odpowiedzialnością za niego a tym samym z poświęcaniem mu dużo czasu. Pies wymaga uwagi, a jeśli jej nie otrzyma to pojawiają się zachowania niekorzystne. Powinniśmy traktować psa jak członka naszej rodziny – czy w jego rozumieniu – członka stada i poświęcać mu swój czas. Trenowanie go i ćwiczenia wzmacniają tą więź, gdy tymczasem pozostawienie go samemu sobie działa na niego negatywnie.
Zaobserwować możemy też jeszcze inną formę trzymania psów na podwórkach. Do niedawna powszechnym obrazkiem była buda na podwórku, przy której na krótkim łańcuchu przywiązany był pies. Obok niego była miska z resztką starej zupy a dookoła jego odchody. Cały świat takiego psa to była ta nieocieplona buda i 2-3 metry przestrzeni do której mógł dojść na tym krótkim łańcuchu. Całe szczęście takie obrazki należą już do rzadkości ale jednak cały czas się zdarzają.
Czy pies w bloku może być szczęśliwy?
Mając w świadomości powyższe obrazy z życia psa „podwórkowego” zastanówmy się teraz czy pies mieszkający w bloku może być szczęśliwy. Przede wszystkim musimy pamiętać, że wszystko to zależy od rasy i charakteru psa oraz od trybu życia właściciela i czasu jaki jest on skłonny mu poświęcić. Musimy pamiętać, że pies może potrzebować dużej ilości ruchu i to my jesteśmy odpowiedzialni aby mu ją zapewnić. Jeśli nasz styl życia pozwoli na to aby zapewnić mu co najmniej kilku długich spacerów w trakcie dnia, to odpowiednio ułożony pies będzie traktować mieszkanie jako bezpieczny azyl – miejsce odpoczynku i wyciszenia. Spacery powinny zaspokoić potrzeby ruchu oraz zabawy i nauki naszego pupila. Nie wystarczy wyjść z nim na 5-10 minut aby zrobił siku. To jest jego czas, a właściwie to jest Wasz wspólny czas, który powinien Was do siebie zbliżyć i musicie go dobrze wykorzystać.
Po skończonym spacerze wrócicie do mieszkania, gdzie Wasz pupil będzie odpoczywał i ręczę, że nie będzie do tego potrzebował dużego podwórka. Zadajmy więc sobie pytanie – który pies będzie szczęśliwy- czy ten mieszkający w bloku czy może ten mający do swojej dyspozycji przydomowy ogród? Psinosek, uważa, że najlepszą odpowiedzią na to pytanie będzie… szczęśliwy jest ten pies, któremu jego właściciel poświęca wystarczająco dużo uwagi, dba o jego „psiejskie potrzeby” między innymi: wybiegania, treningu, eksploracji i poznawania świata.
Jak przygotować mieszkanie dla psa?
Szczegółowo o tym jak przygotować mieszkanie na przybycie szczeniaka pisaliśmy już wcześniej. Dzisiaj nadmienimy tylko, że pies w mieszkaniu powinien mieć swoje własne miejsce, gdzie będzie mógł się wyciszyć, w którym będzie czuł się bezpiecznie i będzie miał świadomość, że nikt nie zakłóci mu tam spokoju. Może to być klatka, kojec, legowisko lub jakiekolwiek miejsce do którego nawet my jako właściciele mieszkania nie będziemy się zbliżać.
Dobrym przykładem z naszego doświadczenia obrazującym jak takie miejsce powinno działać jest historia podawania psu leków. W naszym przypadku były to krople do oczu. Pies, który nie lubił tego zabiegu, gdy tylko zrozumiał, że będzie miał zakrapiane oczy uciekał do swojego azylu. Wtedy musieliśmy poczekać aż sam z własnej woli wyszedł ze schronienia. Tam w jego miejscu żadne przykre z jego punktu widzenia zabiegi nie mogły mieć miejsca.
Czy każda rasa nadaje się do życia w bloku?
Każdy pies ma inny charakter i jest indywidualnością. To czy pies będzie nadawał się do mieszkania w bloku zależy też od jego cech indywidualnych. Warto zapoznać się z charakterystyką poszczególnych ras aby poznać ich obyczaje i charaktery. Co ważne, nie powinniście się sugerować ich rozmiarem. Przykładowo niewielkie rozmiarowo Chihuahua uważane jako doskonałe psy do bloku ze względu na swój niewielki rozmiar. Mają jednak bardzo niespokojny charakter, robią dużo hałasu i w efekcie mogą bardzo irytować Waszych sąsiadów. Tymczasem dużo większe od nich Golden Retrievery czy Labradory są bardzo spokojnymi psami i będą dobrze czuły się w niewielkim mieszkaniu. Oczywiście o ile zapewnimy im ruch na spacerach.
O tym jak wybrać psa kierując się jego charakterem i naszą osobowością napisaliśmy już wcześniej. Przy doborze odpowiedniego psa musimy też zwrócić uwagę na szczegóły naszego mieszkania, które niekoniecznie będą odpowiednie dla każdego psa. Mamy tutaj na myśli na przykład ogrzewanie podłogowe. Nie każdy pies jest ciepłolubny. Psy typu Nova Scotia Tolling Retriever lubią raczej chłodne miejsca i ogrzewanie podłogowe na pewno nie będzie dla nich komfortowe.
Podsumowanie
Nastał chyba czas żeby obalić mity, że psy mieszkające w blokach są nieszczęśliwe a te, które mają do dyspozycji duże podwórko są wybrańcami losu. Wszystko zależy od tego jaki charakter ma pies, którego wybierzemy i jaki rodzaj aktywności mamy my sami. Przy wyborze psa musimy być bardzo rozważni i brać pod uwagę wszystkie czynniki o jakich napisaliśmy tutaj i w innych naszych artykułach. Gdy do naszego mieszkania zawita pies, musi stać się on częścią naszej rodziny i tak powinniśmy go traktować poświęcając mu swój czas i uwagę. On na pewno odwzajemni się swoją miłością i wiernością. Da nam zdecydowanie więcej niż od nas otrzyma.