Buldog francuski
Buldogi francuskie to niewielkie pieski o spłaszczonych głowach, które są świetnymi psami towarzyszącymi. Pomimo swojej nazwy ich historia rozpoczęła się w XIX-wiecznej Anglii. Sprawdzamy jakie są Buldogi francuskie i co sprawia, że mają one tak dużą popularność?
Historia rasy
Na początku XIX wieku Buldogi w Wielkiej Brytanii hodowane były w celu używania ich w krwawym sporcie jakim było nęcenie byków. W 1835 roku sport ten został zakazany, więc zainteresowanie nimi spadło. Aby je podtrzymać, psy te zaczęto krzyżować z innymi rasami w celu otrzymania Buldoga o mniejszych wymiarach, który mógłby służyć jako pies do towarzystwa. Pies, którego otrzymano miał niewiele wspólnego ze swoim przodkiem uczestniczącym w krwawych sportach. Na skutek rozmaitych krzyżówek, powstawały również psy, które uważane były za niezbyt udane z powodu niskiego wzrostu i stojących uszu. Tymczasem w Anglii w najlepsze trwała rewolucja przemysłowa a wraz z nią wiele zawodów zostało zastąpionych przez maszyny. Z tego powodu rozpoczęła się masowa emigracja pewnych grup społecznych między innymi do Francji.
Grupy te przywoziły ze sobą te małe pieski, których angielscy hodowcy z radością się pozbywali. Skutkiem tej emigracji było prawie całkowite pozbycie się małych psów z terytorium Wielkiej Brytanii i przeniesienie ich do Francji. Tam trafiły one na podatny grunt i wkrótce zdobyły bardzo dużą popularność. Zaczęły być również powoli uznawane za rasę, której nadano nazwę Bouledogue Français. Możemy je odnaleźć na bardzo wielu obrazach pochodzących z tamtego okresu.
W 1893 roku, Buldogi Francuskie powróciły do Anglii, jednak już jako odrębna rasa w żaden sposób nie związana ze swoimi protoplastami. Z obawy przed ponownym łączeniem ich z Buldogami angielskimi, zwolennicy rasy stworzyli własny klub kynologiczny, a w 1902 roku zorganizowali pierwszą wystawę Buldogów Francuskich. W 1903 roku początkowo niechętny tej rasie brytyjski Kennel Club uznał je i dopuścił do wystaw w Wielkiej Brytanii.
Wzorzec rasy
Buldog francuski to pies ozdobny i do towarzystwa, należący do 9 grupy FCI. Posiada on dobrze rozwiniętą muskulaturę i zwartą budowę, a przy tym jest aktywny i bardzo inteligentny. Jest towarzyski, chętny do zabawy i nieco zaborczy.
Głowa Buldoga francuskiego jest bardzo charakterystyczna, gdyż posiada skróconą część szczękowo nosową oraz nieznaczne odchylenie grzbietu nosa ku tyłowi, przez co jest on zadarty i nieco cofnięty. Nos w kolorze czarnym, musi umożliwiać pomimo tego zadarcia swobodne oddychanie. Szczęki tych psów są mocne i szerokie. Charakterystyczną cechą jest wysunięcie żuchwy przed górną szczękę i wygięcie jej ku górze. Oczy Buldogów francuskich są osadzone dosyć nisko i daleko od nosa i uszu, mają ciemny kolor i są dosyć duże i zaokrąglone.
Szyja psów tej rasy jest mocna i lekko wygięta, nie posiada fałdy skórnej i rozszerza się w kierunku łopatek. Grzbiet Buldogów francuskich jest silny, mocny i muskularny. Typowe dla rasy jest jego ukształtowanie zwane grzbietem karpiowatym (stopniowe wznoszenie od kłębu do lędźwi). Klatka piersiowa, głęboka, z mocno wysklepionymi żebrami. Psy te posiadają krótki, prosty i gruby u nasady ogon, zwężający się ku końcowi. Nawet gdy pies jest w ruchu, jego ogon nie przekracza linii poziomej grzbietu.
Buldogi francuskie nie posiadają podszerstka, ich włosy są lśniące i miękkie, ułożone gładko i przylegające do tułowia. Mają umaszczenie jednolite płowe, pręgowane lub z białymi znaczeniami.
Idealny wzrost Buldoga francuskiego to 27-35 cm dla psów i 24-32 cm dla suk. Waga odpowiednio 9-14 kg (psy) i 8-13 kg (suki).
Charakter
Buldogi francuskie są psami bardzo inteligentnymi i łagodnymi. Wykazują się dużym przywiązaniem do swojego opiekuna a czasem potrafią być nawet nieco zaborcze. Lubią kontakty z ludźmi i są bardzo towarzyskie. Psy te są bardzo mądre, świetnie nadają się do trenowania i choć lubią smaczki jak większość psów, to znakomitą formą nagrody będą też pochwały słowne czy zabawa, którą zazwyczaj bardzo lubią. Nauka komend nie powinna sprawiać im większych problemów. Szkolenie Buldogów francuskich powinno się odbywać wyłącznie za pomocą metod pozytywnych. Metody awersyjne mogą powodować utratę pewności siebie i problemy behawioralne. Psy te nie są zbyt szczekliwe, za to wydają często dźwięki pochrapywania. Związane jest to ze specyficznym uformowaniem ich głowy.
Mają one skłonność do zaborczości, a dotyczyć ona może zarówno wyłączności swojego opiekuna, jak również posiadania zabawki, gryzaka czy miejsca na legowisku. Warto korygować takie zachowanie już na etapie socjalizacji. Prawidłowo przeprowadzona socjalizacja jest niezwykle istotna, aby psy te mogły funkcjonować w ludzkim świecie. Tym niemniej w porównaniu do innych psów, czują się one bardzo dobrze w typowym miejskim środowisku.
Zdrowie
Buldogi francuskie żyją najczęściej między 10 a 14 lat. Psy te należą do tzw. psów brachycefalicznych, czyli krótkoczaszkowych. To co podoba się ich wielbicielom, nie pozostaje niestety bez wpływu na ich zdrowie. Krótka czaszka powoduje, że psy te mają problemy z oddychaniem. To co niekiedy bierzemy za słodkie charczenie, niestety jest tego objawem. Ze względu na to, wymagają one czasami chirurgicznej korekcji skrzydełek nosowych lub podniebienia. Ponieważ mogą wykazywać ciągłe niedotlenienie, mogą być ospałe, niechętne do aktywności lub apatyczne. Nasila się to zwłaszcza w okresie letnim, ponieważ wysokie temperatury otoczenia powodują nasilenie tych objawów. Mają one również dużą skłonność do udarów cieplnych, dlatego niewskazana jest ekspozycja psa na wysokie temperatury.
Poważnym problemem tej rasy są też alergie – zarówno pokarmowe jak i związane ze środowiskiem, w którym żyją. Skutkuje to często problemami skórnymi, w tym zapaleniem skóry oraz częstszą niż u innych psów skłonnością do zapalenia uszu i oczu.
Poważnym problemem jest również dysplazja stawów biodrowych, która dotyczyć może nawet jedną trzecią populacji. Jeśli decydujemy się na kupienie tego psa z hodowli, warto sprawdzić, czy rodzice zostali przebadani pod tym kątem. Równocześnie trzeba poprosić o badania w kierunku zwichnięcia rzepki, gdyż i pod tym względem istnieje duże ryzyko chorób Buldogów francuskich.
Dużym problemem wśród tych psów, który dotyczy prawie 30% populacji są tzw. kręgi połowicze, czyli nieprawidłowo ukształtowane kręgi kręgosłupa. Mogą one również prowadzić do zgniecenia lub uszkodzenia rdzenia kręgowego i wychodzących z niego nerwów. Warto również pod tym kątem przebadać swojego psa.
Opieka i pielęgnacja
Buldogi francuskie są psami, które nie posiadają podszerstka. W związku z tym wystarczające będzie cotygodniowe wyczesanie psa szczotką. Częstsze czesanie – nawet codzienne – będzie potrzebne za to w okresie linienia.
Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym w przypadku tych psów jest regularne oczyszczanie fałdów na pysku. Ze względu na swoją charakterystykę, są one świetnym miejscem dla rozwoju różnego rodzaju bakterii. Czyszcząc je regularnie zapobiegniecie problemom skórnym. Przy okazji czyszczenia tych miejsc, należy pamiętać o higienie oczu i uszu. Ze względu na zwiększoną skłonność do ich infekcji, również warto o zachowanie ich w czystości i dobrej kondycji.
Należy również regularnie kontrolować stan pazurów. Buldogi francuskie nie zawsze są w stanie zedrzeć je w naturalny sposób, więc prawdopodobnie potrzebne będzie ich regularne przycinanie. Zbyt długie pazury mogą powodować dolegliwości bólowe a czasem nawet problemy z chodzeniem.
Każdy właściciel psa, chce, żeby jego pupil był zawsze piękny i czysty. Trzeba jednak pamiętać, że Buldogi francuskie mają często problemy skórne a zbyt częsta kąpiel, może podrażnić skórę, uszkodzić mieszki włosowe i zwiększyć ryzyko infekcji bakteryjnych lub grzybiczych. Warto wziąć to pod uwagę i nie kąpać tych psów częściej niż raz w miesiącu. Zamiast kąpieli można a nawet należy szczególną uwagę przyłożyć do miejscowej higieny.
Żywienie
Psy te nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o sposób odżywiania. Znakomicie będą tolerowały suchą jak i mokrą karmę. Świetnym pomysłem będą również posiłki komponowane zgodnie z dietą BARF. Jeśli gotowanie nie sprawia Wam problemu, to gotowana odmiana diety BARF również będzie dla nich odpowiednia. Wszelkie smaczki użyte podczas szkolenia, musicie wliczać też do całodziennego bilansu kalorycznego. Zachęcamy również do karmienia tych psów dzieląc ich całodzienny posiłek na trzy części zamiast jednego. Zapobiegnie to problemom z żołądkiem, a przede wszystkim zminimalizuje ryzyko jego skrętu, co jest bardzo groźne dla psów i często prowadzi do ich śmierci. W przypadku psów tej rasy bardzo ważny jest również dostęp do chłodnej czystej wody. Szczególne znaczenie ma to w gorące dni. Ze względu na zwiększoną podatność na udar słoneczny warto nosić ze sobą wodę również podczas spacerów, żeby pies miał możliwość ochłodzenia się.
Interakcja z dziećmi i zwierzętami
Buldogi francuskie bardzo lubią towarzystwo dzieci i chętnie spędzają z nimi czas. Warto jednak zwracać uwagę, żeby dziecko niechcący nie nadepnęło niewielkiego psa robiąc mu krzywdę. Psy te nie mają żadnej skłonności do agresji, jednak ze względu na wrodzoną cechę kontroli swoich zasobów najlepiej by małe dzieci bawiły się pod opieką dorosłych. Kluczem do dobrego zrozumienia między tymi Buldogami francuskimi i dziećmi jest właściwie przeprowadzona socjalizacja.
Również ona będzie odgrywać dużą rolę w przypadku kontaktów z innymi zwierzętami. Buldogi potrafią się świetnie dogadać zarówno z innymi psami jak i kotami czy króliczkami. Trzeba jednak kontrolować spotkania w przypadku spotkania dwóch samców, aby przebiegały one w oczekiwany przez nas sposób.
Film o Buldogach Francuskich