Trzy białe szczeniaki w wiklinowym koszyku na tle zieleni. Psinosek.pl
||

Wyprawka dla szczeniaka


Skompletowanie wyprawki dla szczeniaka dla początkującego „psiarza” może być wyzwaniem. Szczególnie, że przyszły opiekun kieruje się emocjami, wypełnia go radosne oczekiwanie i jego decyzje mogą być spontaniczne i nie zawsze racjonalne. Zapraszam do przeczytania naszego „wyprawkowego poradnika”, który pomoże „psiemu rodzicowi” zaplanować zakupy.

Dlaczego warto przygotować wyprawkę dla szczeniaka przed pojawieniem się malucha w naszym domu?

Podjęliście świadomą decyzję powiększenia rodziny o jej nowego członka – PSA. Przeszedł czas na skompletowanie wyprawki dla szczeniaka, w której znajdą się najbardziej potrzebne psie artykuły. Warto przygotować wyprawkę przed pojawieniem się kudłatego szczęścia w naszym domu, aby nie zaprzątać sobie nią głowy, a pierwsze dni pobytu w nowym domu poświecić psiakowi i pomóc mu w adaptacji. Opuszczenie matki, rodzeństwa jest dla psiego dziecka dużym wyzwaniem i będzie on potrzebował naszego wsparcia i opieki. Odbierając malucha z hodowli, schroniska ze względu na jego kwarantannę raczej nie będziemy „spacerować” przez miasto.

Cztery szczeniaki tollerów Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Psinosek.pl
Na przybycie szczeniaczka do domu trzeba wcześniej się odpowiednio przygotować.
Źródło: Sonja Kalee – Pixabay

Najczęściej przywieziemy szczeniaka samochodem, ewentualne przyniesiemy w specjalnej torbie, transporterze. Specjalne wyposażenie samochodu, torba, transporter, przenośna klatka będą nam potrzebne już od pierwszych chwili. Taka sama sytuacja jest z większością psiego wyposażenia domu (posłanie, miski, zabawki) – artykuły te potrzebne nam będą „na już”. Zamiast tracić pieniądze i czas, warto wyprawkę przemyśleć i skompletować przed pojawieniem się czworonoga. Uchroni nas to przed nieracjonalnymi, spontanicznymi i emocjonalnymi zakupami.

Wyprawka dla szczeniaka – co powinno się w niej znaleźć?

W wyprawce naszego szczeniaka powinny znaleźć się akcesoria związane z zapewnieniem psu komfortu i bezpieczeństwa, zdrowia i higieny a także niezbędne podczas socjalizacji i treningu, oraz transportu i podróży. Proszę zapoznajcie się z naszą listą wyprawki dla szczeniaka:

  • Karma
  • Smakołyki, gryzaki
  • Miski na karmę i wodę
  • Legowisko, kocyk
  • Klatka kennelowa
  • Akcesoria do pielęgnacji
  • Akcesoria spacerowe
  • Akcesoria transportowe
  • Psia apteczka
  • Zabawki dla szczeniąt
  • Akcesoria treningowe

Karma

Pożywienie jest podstawową nieelastyczną psią potrzebą, którą musimy zaspokoić. Zanim zdecydujemy się na sposób żywienia malucha i zakup karmy warto zasięgnąć informacji jak karmiony był szczeniak w hodowli, schronisku. W pierwszych dniach pobytu malucha w naszym domu nie powinno się modyfikować sposobu żywienia. Piesek zmieniając otoczenie będzie miał wystarczająco dużo stresu. Nie warto zatem obciążać jego delikatnego organizmu dodatkową zmianą, którą będzie nowy sposób żywienia. Zmianę sposobu żywienia można zacząć dopiero gdy piesek zaadaptuje się w nowym domu po około 2 tygodniach. Pamiętajmy, aby karmę zmieniać bardzo powoli bacznie obserwując pieska, jego samopoczucie, rytm i jakość wypróżnień.

Pięć białych szczeniaków przy misce. Psinosek.pl
Zmiana karmy powinna następować stopniowo.
Źródło: jagdprinzessin – Pixabay

Zalecane jest stopniowe dodawanie nowej karmy w proporcji: 25% posiłku nowa karma, 75% znana psu karma i w kolejnych dniach zmieniać proporcję na korzyść nowej karmy. Karma (sucha, mokra) musi być dostosowana dla szczeniaczków i zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Świetnym pomysłem jest konsultacja z weterynarzem bądź psim dietetykiem w kwestii ewentualnej suplementacji. Należy pamiętać, że nadmiar danego składnika odżywczego, suplementu jest równie niebezpieczny dla rosnącego psiego organizmu jak jego niedobór. Jeśli zdecydujemy się na dietę BARF – surową bądź gotowaną również warto zdobyć właściwą wiedzę i poradzić się specjalisty. Okres szczenięcy to bardzo ważny etap w psim życiu. Prawidłowe żywienie i zbilansowana dieta będzie miała wpływ na mocne kości, stawy, ząbki, piękną sierść i odporność.

Smakołyki, gryzaki

Kolejnym elementem wyprawki szczeniaka będą smakołyki treningowe, gryzaki. Szczeniaki mają ogromną potrzebę gryzienia, żucia, lizania. Pamiętajmy jednak, aby psie ząbki „wbijały się” w naturalne, zdrowe gryzaki dostosowane dla szczeniaków (np. poroża, uszy). Nie kupujmy sztucznych, prasowanych, barwionych, wybielanych produktów. Warto zakupić również drobne psie smakołyki, które bardzo przydadzą się w nauce nowych umiejętności i pierwszych kroczkach treningowych. Wybierzmy smakołyki dobrej jakości i z mięs, które rzadko uczulają np. jagnięcina i oczywiście wliczy je do bilansu kalorycznego naszego psa. Każdy dobry sklep zoologiczny posiada w swoim asortymencie produkty dla psich dzieci.

Miski na karmę i wodę

W wyprawce szczeniaka powinny się znaleźć dwie miski: jedna na posiłek główny, druga na wodę. Miski z tworzyw sztucznych, plastikowe mogą łatwo ulec zniszczeniu i pogryzieniu. Dobrym rozwiązaniem dla szczeniaka będą miski z bardziej wytrzymałych, atestowanych materiałów (miseczki ceramiczne, ze stali nierdzewnej). Chcąc zapobiec przesuwaniu miski po podłodze można kupić specjalną gumową podkładkę bądź miski z podgumowaniem. Sprawdzają się również specjalne stojaki, które również zabezpieczają je przed wywróceniem. Nadają się one też świetnie dla psiaków z długimi uszami, gdyż uszka nie są moczone w wodzie lub jedzeniu. Do nauki spokojnego jedzenia dla łapczywych maluchów może się przydać miska spowalniająca. Zorganizuj maluchowi stałe miejsce na miski, ta ze świeżą wodą musi być dostępna cały czas.

Biały szczeniaczek siedzi w metalowej misce. Psinosek.pl
Miski dla psa to podstawowe wyposażenie wyprawki.
Źródło: Chiemsee2016 – Pixabay

Legowisko, kocyk

Najistotniejszym aspektem w kwestii legowiska jest odpowiednia organizacja przestrzeni w domu. Psy a szczególnie szczeniaki przesypiają większość część doby. Sen potrzebny jest im, aby prawidłowo rosnąć, rozwijać się i regenerować. Potrzebują zatem spokoju i miejsca, w którym nikt im nie będzie przeszkadzał, z dala od przeciągów, nie bezpośrednio przy kaloryferze. Usytuowanie legowiska na korytarzu, w przedpokoju bądź w innym ruchliwym miejscu w domu również nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zorganizujmy i przemyślmy dobrze miejsce na psie legowisko. Odpowiedni będzie ustronny kącik w pokoju, gdzie pies zazna spokoju a zarazem z oddali będzie mógł obserwować co się dzieje w domu i będzie czuł się bezpieczniej.

Na rynku jest bardzo duży wybór legowisk, posłań. Najważniejsze, aby było ono dostosowane do wielkości psa. Pies powinien na legowisku mieć możliwość położenia się wygodnie na boku. Nie warto jest inwestować w drogie legowiska. Zanim nasz szczeniak podrośnie legowisko najprawdopodobniej ulegnie zniszczeniu, pogryzieniu. Dobrzej jest jednak wybrać takie, które łatwo czyścić, prać, suszyć. Zwróćcie również uwagę czy jest ono wykonane z bezpiecznych materiałów. Warto maluchowi kupić lub dać nasz miękki kocyk, w którym psie dziecko będzie mogło się „zakopać” i gnieździć. Zabierając malucha do nowego domu poprośmy hodowcę o szmatkę, materiał przesiąknięty zapachem jego mamy i ułóżmy na jego legowisku. Pomoże on maluchowi zaaklimatyzować się i poczuć się bezpiecznie w nowym domu.

Cztery szczeniaki śpią na swoich legowiskach. Psinosek.pl
Legowisko dla szczeniaka powinno być zlokalizowane w spokojnym miejscu.
Źródło: Brigitte Werner – Pixabay

Klatka kennelowa

Klatka kennelowa nie jest obowiązkowym artykułem w wyprawce szczeniaka. Ma ona jednak wiele zalet. Może zastępować psie posłanie, daje duże poczucie bezpieczeństwa i ze względu na obudowanie ścianek swoisty psi azyl. Przyda się również w uczeniu psiaka odpoczynku i treningu samotności. Wybierając klatkę kennelową dobierzmy ją do rozmiaru dorosłego już psiaka, aby nie kupować kolejnej, gdy nasz maluch urośnie.

Akcesoria do pielęgnacji

W wyprawce dla szczeniąt powinien znaleźć się: szampon dla szczeniaków, psia pasta do ząbków, szczoteczka do ząbków bądź nakładka na palec, nożyczki do pazurków, szczotka, grzebień do pielęgnacji sierści, chłonny ręcznik do wycierania łapek, preparat do czyszczenia uszu i przemywania oczu. Dobór akcesoriów do pielęgnacji psiej sierści (szczotka, grzebień, furminator) zależny jest od rodzaju sierści i potrzeb w tym zakresie. Ważne jest, aby malucha od pierwszych dni pobytu w naszym domu przyzwyczajać do zabiegów pielęgnacyjnych. W przyszłości nie będą one stanowiły dla niego niepotrzebnego stresu.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Akcesoria spacerowe

Nawet jeśli nasz psiak z powodu kwarantanny nie będzie jeszcze korzystał z uroków długich spacerów, przyzwyczajenie malucha do obroży, szelek, smyczy to element jego nauki. Do akcesoriów spacerowych wyprawki szczeniaka należą: szelki, obroża, smycz, linka spacerowa, adresówka, torba „na szczeniaka”, butelka spacerowa na wodę, miska składana silikonowa, saszetka na smaczki lub nerka, woreczki na odchody. Warto zakupić bezpieczne szelki typu guard, w których właściwie rozkłada się ciężar, nie obciążają i nie blokują klatki piersiowej, kręgosłupa, stawów rosnącego pieska. Przydatne mogą okazać się szeleczki, które posiadają zaczep na smycz również z przodu. Wybierając obrożę, szelki warto zwrócić uwagę, aby miały one możliwość dość dużej regulacji i posłużyły naszemu maluchowi dłużej. Dobrze zapięta i dopasowana obroża to taka, gdy pomiędzy obrożę a szyję malucha zmieszczą się dwa palce.

Szary szczeniaczek na niebieskiej smyczy siedzi przy drodze. Psinosek.pl
Dobór odpowiednich akcesoriów spacerowych jest niezwykle istotny. Źródło: JackieLou DL – Pixabay

Nie kupujmy smyczy typu flexi, która uczy szczeniaki ciągnięcia. Smycz o standardowej długości przyda się do nauki chodzenia na luźnej smyczy, wizyt u weterynarza, spacerów, podczas których musimy mieć trochę większą kontrolę nad psem a nie radzimy sobie jeszcze z dłuższą linką. Bardzo ważny jest zakup linki spacerowej(ok 8 m) pozwalająca na swobodnąeksplorację terenu a także naukę przywołania. Nie zapomnijmy o adresówce z imieniem psiaka i naszym numerem telefonu. Czas kwarantanny to również ważny okres socjalizacji. Jeśli piesek nie może zwiedzić danego terenu na własnych łapkach ze względu na obecność innych, nieznanych psów i jest to ryzykowne dla jego zdrowia może przydać się torba, z której będzie mógł poznawać świat.

Akcesoria transportowe

W zależności od wielkości psa i sposobu w jaki chcemy go przewozić samochodem mamy możliwość wyboru różnorodnych akcesoriów transportowych. Najważniejsze jest tutaj zapewnienie bezpieczeństwa psa podczas podróży. W wyprawce szczeniaka powinien znaleźć się specjalny pas mocowany do psich szelek i pasów bezpieczeństwa w samochodzie, jeśli chcemy, aby psiak podróżował koło nas na siedzeniu pasażera. Pamiętajmy, aby nigdy nie mocować tego pasa do obroży, aby podczas hamowania samochodu nie narażać zdrowia i życia malucha. Podczas podróży psa na siedzeniu warto zakupić specjalną, trwałą i nieprzemakalną matę do samochodu, która chroni siedzenia przed zabrudzeniem. Pełni ona też funkcję zabezpieczającą i ograniczającą przestrzeń malucha w samochodzie i chroni go przed wpadnięciem pod siedzenie podczas hamowania. Mamy również do wyboru specjalne transportery z mocowaniem o różnych rozmiarach. oraz klatki transportowe umieszczane w bagażniku.

Brązowy szczeniak jedzie samochodem i wygląda przez szybę. Psinosek.pl
Zadbaj o bezpieczeństwo psa podczas podróży samochodem Źródło: Eddie K – Pixabay

Psia apteczka

Ważne również, aby elementem wyprawki szczeniaka była psia apteczka. W sklepach zoologicznych i marketach są dostępne już wyposażone apteczki, możemy też sami zakupić poszczególne artykuły. W apteczce powinny się znaleźć się między innymi: środki odkażające, samoprzylepny bandaż psi, kleszczołapki lub pęseta, psi probiotyk, plaster, rękawiczki gumowe, gaza i waciki jałowe, ostre nożyczki, termometr, ewentualnie niezbędne leki (skonsultowane z weterynarzem z dokładnym opisem dozowania i datą ważności). Pamiętajmy również o bezpiecznym przechowywaniu apteczki w miejscu chłodnym, suchym i niedostępnym dla dzieci ludzkich i psich.

Zabawki dla szczeniąt

Z punktu widzenia naszego przyszłego domownika zabawki są najistotniejszym elementem jego wyprawki. Na rynku dostępne są różnorodne rodzaje zabawek. Przyszły opiekun wchodząc do sklepu zabawkowego może dostać prawdziwego zawrotu głowy. Nie warto inwestować w wiele zabawek, gdyż dopiero z czasem poznamy preferencje naszego malucha. Lepszym rozwiązaniem będzie zakup kilku atestowanych, bezpiecznych zabawek dobrej jakości. Zwróćmy uwagę na rodzaju materiału, z jakiego zabawka jest wykonana. Ząbki szczeniaka „mają moc” i nie jest łatwo zaopatrzyć się w zabawkę „niezniszczalną”. Pamiętajmy, aby nie zawierała ona małych elementów, które mogą zostać odgryzione i połknięte, nie była za miękka i za mała. Zabawka musi być z trwałego, mocnego materiału i w rozmiarze uniemożliwiającym połknięcie. Zabawki dla szczeniaka możemy podzielić na:

  • zabawki do zabawy samodzielnej: mocne, dobre gryzaki z dobrej jakości drewna np. torgas, gryzaki, które możemy chłodzić w lodówce, dające ulgę podczas wymiany ząbków, specjalne gumowe, trwałe gryzaki dla szczeniaków
  • zabawki do zabawy z opiekunem, które udostępniamy psu tylko podczas nauki wspólnej, bezpiecznej zabawy: szarpaki, piłki na sznurku, pullery, zabawki interaktywne (zabawki logiczne, maty węchowe, maty sensoryczne)
  • zabawki i akcesoria służące zaspokajaniu psich potrzeb: gryzienie, lizanie, żucie: tutaj również znajdą się gryzaki, Kong do wypełniania, licki maty, piłki do wypełniania karmą

Sprawmy psu radość kupując zabawki w kolorach żółto – niebieskich, które psy widzą najlepiej. Zabawki pełnią bardzo ważną rolę w nauce prawidłowej zabawy, socjalizacji szczenięcia a także przekierowują chęć gryzienia naszych dłoni, butów i mebli.

Czarny szczeniak z niebieską zabawką w pysku bawi się na trawie. Psinosek.pl
Zabawki są dużą pomocą w socjalizacji szczeniaka Źródło: Astrid Schmid – Pixabay

Akcesoria treningowe

Okres szczenięcy to okres ważnej socjalizacji i habituacji, poznawania świata, ale także stopniowego wprowadzania szkolenia. Warto kupić kliker, ewentualnie gwizdek, jeśli chcemy korzystać z niego i uczyć psiaka przywołania awaryjnego „gwizdkiem”.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Wyprawka dla szczeniaka – o czym nie można zapomnieć

Kompletując wyprawkę dla szczeniaka najważniejszym jej niematerialnym elementem jest nasza wiedza. Długo przed przybyciem malucha do naszego domu, uczmy się, szkólmy, zdobywajmy wiedzę ze sprawdzonych źródeł (specjalistycznych książek, czasopism), specjalistycznych webinarów, konsultacji z trenerami i behawiorystami. Im więcej wiemy tym łatwiej będzie nam wychować malucha na zdrowego, radosnego, pogodnego i otwartego psa. Powodzenia!

Jeśli macie Państwo pytania bądź wątpliwości. Potrzebujecie pomocy w kwestiach wychowania, socjalizacji, habituacji szczeniaka, podstaw treningowych, przygotowania Waszej Rodziny i domu na przybycie psiego dziecka zapraszamy do Psiego Przedszkola.

Podobne wpisy