Pies siedzi przy stacji Rally-O
|

Rally-O czyli posłuszeństwo na luzie


Jeśli zastanawiasz się, jaką aktywnością wypełnić trening swojego psa, musisz wziąć pod uwagę dyscyplinę kynologiczną jaką jest Rally-O. Czym jest i dlaczego warto go poznać? O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Co to jest Rally-O?

Rally-O to stosunkowo młody sport kynologiczny, który wywodzi się z kilku dyscyplin istniejących już wcześniej. Łączy on ze sobą elementy Obedience, czyli sportowego posłuszeństwa oraz Agility, czyli sportu polegającego na pokonywaniu torów przeszkód. Tym razem przeszkodami nie są jednak tunele, kładki, stacjonaty, lecz tak zwane stacje. Na każdej ze stacji opiekun z psem muszą wykonać proste ćwiczenia takie jak przywołanie, dostawienie do nogi czy zmiana tempa marszu. Ich wykonanie nie jest tak restrykcyjne jak w sportowym Obedience. Z tego powodu Rally-O nazywane jest też posłuszeństwem na luzie. I taki rzeczywiście jest. Luźny, radosny, potocznie mówiąc „bez spiny”. Rally-O skupia się głównie na tworzeniu pozytywnej więzi między opiekunem i jego czworonożnym podopiecznym.

Skąd wzięło się Rally-O?

Koncepcja Rally-O narodziła się w 1998 roku w Stanach Zjednoczonych. Jej twórcą był Dr Charles L. „Bud” Kramer, który następnie zaczął popularyzację tej dyscypliny w USA. Sport ten trafił do Polski w 2011 roku i od tej pory organizowane są zawody pod egidą Stowarzyszenia Rally-O.

Obejście psa podczas Rally-O
Rally-O to tak zwane posłuszeństwo na luzie.
Źródło: Archiwum własne

Jak wyglądają zawody Rally-O?

Na zawodach Rally-O uczestnicy poruszają się w zaprojektowanych przez sędziego torach. Składają się one od 8 do 21 znaków z zadaniami. Czas pokonania takiego torku nie może przekroczyć 4 minut. Co ciekawe, niepoprawnie wykonane ćwiczenie można swobodnie powtórzyć. Psy startują w obrożach lub szelkach przypiętych do co najmniej 1,5 metrowej smyczy lub zupełnie bez smyczy w zależności od klasy, w której startuje. Każda drużyna otrzymuje 200 punktów na starcie, a od tej liczby odejmowane są punkty karne za niewłaściwe wykonanie ćwiczenia (np. za napięcie smyczy lub jej upuszczenie, przewrócenie znaku, niewykonanie przez psa polecenie itp.). Po przejściu całego toru, uczestnik może wykonać jeszcze ćwiczenie bonusowe i zwiększyć ilość punktów. Drużyna z największą ilością punktów wygrywa.

Kto może wziąć udział w zawodach Rally-O?

W zawodach może wziąć już udział dziecko w wieku 8 lat. Startuje ono wtedy w kategorii Kids. Pozostałe kategorie zależne od wieku przewodnika to Junior i Standard. W zależności od klasy w jakiej startują, ich czworonożnym partnerem może być szczeniaczek od 6 miesiąca życia (klasa Puppy), lub nawet psi Senior powyżej 8 lat. Regulamin jest skonstruowany tak, że w zawodach mogą brać wszyscy, nawet osoby niepełnosprawne, które mogą wejść na tor z pomocnikiem.

Czy warto trenować Rally-O?

Odpowiedź na pytanie czy warto trenować ten sport jest oczywista. Warto! Dlaczego? Ponieważ jest to sport, który rozwija więź i porozumienie między człowiekiem i psem. Zarówno przewodnik jak i jego pupil uczą się nawzajem siebie, poznają swoje komunikaty i zaczynają się coraz lepiej rozumieć. Jest to sport, który nie jest tak restrykcyjny jak klasyczne Obedience. Pies i jego przewodnik mogą pozwolić sobie na wiele niedoskonałości a wszystko odbywa się na luzie i w przyjaznej atmosferze. Samo przechodzenie torku i wykonywanie tych prostych ćwiczeń powinno sprawiać psu przyjemność.

Pies wykonuje polecenie "leżeć" podczas Rally-O
Rally-O to wspaniały sport kynologiczny, który rozwija więź między człowiekiem a jego psem.
Źródło: Archiwum własne

Jak zacząć?

Pies rozumiejący podstawowe komendy jest w stanie poradzić sobie z najniższą klasą Rally-O. Każdy może sam spróbować nauczyć go potrzebnych umiejętności. Jeśli jednak zależy Wam na tym, żeby nauczyć go dokładności i wszystkiego uczyć w systematyczny i uporządkowany sposób, najlepszym wyborem będzie udanie się do wykwalifikowanego trenera i instruktora Rally-O, lub do dobrej Szkoły dla psów.

Baner Rally-O w szkole dla psów "Psinosek" w Zakopanem

Podsumowanie

Rally-O jest wspaniałą aktywnością dla psa i jego opiekuna. To jeden z najprostszych i dających najwięcej radości sportów aktywizujących nas i nasze psy. Może to być prosty sposób na spędzanie wolnego czasu ze swoim pupilem, a to zawsze w pozytywny sposób przekłada się na wspólną relację. Spróbujcie a przekonacie się sami. Powodzenia!

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podobne wpisy