Dwa śpiące psy koloru kremowego wtulone w siebie. Psy leżą na łóżku. Psinosek.pl
|

Psie potrzeby

Psy towarzyszą nam na każdym kroku naszego życia. Są nam bardzo bliskie i każdy odpowiedzialny opiekun chce dla swojego pupila jak najlepiej, a niestety opiekunowie nie są często świadomi tego, że psy jako odrębny gatunek mają zupełnie inne potrzeby niż my – ludzie.

Potrzeby psów dzielimy na nieelastyczne i elastyczne.

Zaspokajanie potrzeb nieelastycznych jest niezbędne do utrzymania homeostazy (równowagi) w organizmie, brak ich zaspokojenia może być bardzo niebezpieczny, prowadzić do problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci zwierzęcia.

Z kolei zaspokajanie potrzeb elastycznych nie jest niezbędne, nie zagraża bezpośrednio zdrowiu i życiu psa, jednak ich zaspakajanie jest również bardzo ważne. Niespełnianie ich może prowadzić do wystąpienia zachowań niepożądanych, a także do problemów behawioralnych.

Potrzeby nieelastyczne:

  • Poczucie bezpieczeństwa
  • Dobra kondycja i komfort ciała
  • Odżywianie
  • Sen

Potrzeby elastyczne:

  • Ruch
  • Zabawa (u szczeniąt nieelastyczna)

Poczucie bezpieczeństwa

Przede wszystkim zadbajmy o prawidłową relację między nami, a psem. Bądźmy dla naszego psa wsparciem. Budujmy więź i zaufanie spędzając razem czas, wykonując razem ćwiczenia, bawiąc się. Niech nasz pies czuje, że z nami jest super! Pokażmy psu, że rozumiemy jego emocje oraz sygnały, które wysyła do nas, nauczmy się z nim komunikować. Nasi czworonożni przyjaciele mają ogromny wachlarz komunikacji niewerbalnej.

Psy lubią rutynę. Stałe pory spacerów, karmienia i ogólna przewidywalność dnia sprawia, że czują się bezpieczne.

Pozwólmy psu poznawać świat w swoim tempie, niektóre pieski potrzebują więcej czasu by zapoznać się z nowym obiektem, osobą czy innym psem. Budujmy kompetencje społeczne naszego psa oraz jego pewność siebie. Unikajmy przypadkowych kontaktów z obcymi psami oraz szalonych „zabaw”. Mogą one wywołać w naszym psie bardzo dużo stresu. O wiele lepiej będzie stopniowo zapoznać naszego pupila z innym psiakiem i stale się spotykać. Takie przemyślane i bezpieczne kontakty ze znanymi, spokojnymi psami przyniosą o wiele więcej korzyści i stworzą cudowne psie relacje, w których będzie czas zarówno na zabawę jak i na odpoczynek i naukę od siebie nawzajem.

Brązowy pies z otwartym pyskiem siedzący na tle zielonej trawy. Psinosek.pl
Fot.: Martyna Żarnoch

Dobra kondycja i komfort ciała

Naszym obowiązkiem jest utrzymanie psa w zdrowiu, zapewnienie odpowiedniej profilaktyki oraz w razie potrzeby leczenia.

Musimy pamiętać o regularnej pielęgnacji sierści, uszu, pazurków. Nie są to najprzyjemniejsze zabiegi, ale bardzo ważne by utrzymać komfort ciała psa.

Pamiętajmy też o tym, że psy nieco inaczej rozumieją higienę i mogą czasami chcieć wytarzać się w jakimś nieprzyjemnym zapachu… to takie psie perfumy.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Odżywianie

Psy to względni mięsożercy, to znaczy, że ich głównym źródłem energii powinno być białko i tłuszcz zwierzęcy, jednak są w stanie czerpać pojedyncze składniki odżywcze z pokarmu roślinnego, może więc on być dodatkiem w diecie psa.

Jedzenie może również zaspokajać elementy łańcucha łowieckiego czy być po prostu relaksem. Zachęca do stymulacji zmysłów psa.

Zadbajmy więc o to by pies jadł w różny sposób. Pomogą nam w tym przeróżne zabawki do karmienia interaktywnego jak: kongi, kule smakule, lickimaty, maty i kule węchowe.

Zadbajmy też o codzienną porcję gryzaków, która zrelaksuje i wyciszy psa. Najlepiej by były to naturalne gryzaki takie jak: suszone skóry, żwacze wołowe, uszy, nogi czy penisy wołowe. Na rynku jest tego mnóstwo!

Sen

Pies powinien spać ok 14-16 h na dobę (szczeniaki oraz psi seniorzy nawet do 18!). Zadbajmy o bezpieczne, wygodne miejsce do spania. Gdy pies śpi- nie przeszkadzamy, nie wołamy, nie dotykamy, pozwólmy mu wypocząć.

Psy często wybierają do spania miejsca blisko nas i na podwyższeniu. Czują się tak o wiele bezpieczniej, a dodatkowo przy nas jest im cieplej.

Jeśli zaobserwujemy, że pies podczas snu rusza łapkami, wydaje dźwięki czy porusza powiekami to znaczy, że wszedł w fazę snu REM.

dwa psy wtulone w siebie śpiące na łóżku. Psinosek.pl
Fot.: Martyna Żarnoch

Ruch

Ruch jest bardzo ważny w życiu psa. Jednak wszystko musimy robić z głową!

Ruch wymuszony taki jak gonienie za piłką, szalone gonitwy z psami czy bieganie za rowerem podwyższają poziom stresu psa. Wiążę się z tym wysoka pobudliwość oraz problemy z późniejszym odpoczynkiem. Pamiętajmy, że częsta duża aktywność fizyczna będzie budować kondycję psa, przez co będzie on potrzebował coraz to więcej ruchu. Jeśli więc regularnie ćwiczymy z psem, musimy się liczyć z tym, że będzie on potrzebował dużo więcej ruchu by się zmęczyć.

Psy lubią węszyć i eksplorować. Zadbajmy o to by pies mógł swobodnie przechadzać się i badać teren! Węszenie i eksplorowania jest dla naszych psiaków jak czytanie codziennej gazety, poznaje świat i zdobywa wiele informacji. Używajmy długiej smyczy, przynajmniej 3m by pies mógł swobodnie badać teren, nie ciągając nas przy tym wszędzie za sobą. Niech pies ma swobodę ruchu!

Wybierzmy się czasem w nowe miejsce, niech nasz pies poznaje świat. Pozwólmy mu też na trochę wolności i przechadzanie bez smyczy (oczywiście w bezpiecznym dla psa miejscu).

Biały pies w wystawionym językiem siedzi na chodniku na tle ulicy. Psinosek.pl
Fot.: Martyna Żarnoch

Zabawa

Zabawy takie jak rzucanie piłką czy patykiem mocno pobudzają psa i prowadzą do dużego stresu.

Lepiej poszarpmy się razem szarpakiem.

Psy uwielbiają węszyć i tropić! Pochowajmy psu smakołyki lub zabawkę w domu czy na dworze, w trawie, macie węchowej, opcji jest wiele! Ruszymy dzięki temu też głowę psa i wyciszymy go. Pies o wiele szybciej zmęczy się takimi zabawami umysłowymi niż szalonym bieganiem po ogrodzie.

Kremowy pies stojący na plaży nad morzem na smyczy. Psinosek.pl
Fot.: Martyna Żarnoch

Zabawa z drugim psem też jest super, ale podejdźmy do tego z głową. Niech to będzie kontakt ze znanym, spokojnym, zrównoważonym psem, a nie szalona gonitwa na oślep! Pies może się też bawić sam! Służą do tego różne zabawki do karmienia interaktywnego jak lickimata, kong, zabawki do interaktywnego karmienia. Pamiętajmy też o gryzakach, to świetna zabawa, a jednocześnie relaks.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Decydując się na psa pamiętajmy o tym, że jest to odrębny gatunek, a spełnianie jego potrzeb nieco różni się od naszych. Dbając o odpowiednie zaspokajanie psich potrzeb sprawiamy, że nasi czworonożni przyjaciele są szczęśliwi, budujemy razem więź, a wspólne życie staje się łatwiejsze.

Autor: Martyna Żarnoch

O autorze:

Martyna Żarnoch – Petsitter. Studentka Behawiorystyki Zwięrząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Autorka bloga „Z perspektywy psa”. Wolontariuszka w Schronisku dla Zwierząt w Lublinie. Ciągle dokształca się uczestnicząc w wielu kursach i szkoleniach z zakresu behawioru i dobrostanu psów. Opiekunka dwóch Yorkshire Terrierów 11-letniego Bruna oraz 4-letniej Meli.
Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100068037303229
Instagram: https://www.instagram.com/zperspektywypsa/

Podobne wpisy