Pies rasy Owczarek Belgijski Malinois leży na chodniku z różową piłką na nosie. Psinosek.pl

Po co uczyć psa sztuczek?


W Internecie możemy zobaczyć psy, które wykonują różne sztuczki. Są one zazwyczaj zabawne, rozczulają nas lub sprawiają, że oglądamy je z zapartym tchem pełni podziwu. Czasem jednak przychodzi refleksja, po co uczyć psa sztuczek? Czy naszym psiakom sztuczki są potrzebne do szczęścia? W tym artykule chciałbym poruszyć ten temat.

Uczyć psa sztuczek czy nie?

Dzisiejsze podejście behawioralne związane z psami opiera się głównie na komunikacji, odczytywaniu ich emocji. Różni się ono od tego na czym skupiali się trenerzy i behawioryści jeszcze kilkanaście lat temu. Coraz częściej pojawiają się również głosy mówiące, że psom nie są potrzebne żadne komendy i sztuczki, a jedynie komunikacja z nami. Na tym też opiera się ich szkolenie. Czy komendy i sztuczki odejdą więc do lamusa historii czy jednak ich nauka ma jakiś sens?

Moim zdaniem nie doceniamy obecnie pozytywnego wpływu tych sztuczek na rozwój psa i budowanie z nim harmonii. Odniosę się tutaj może nieco pokrętnie do naszego ludzkiego świata i naszych dzieci. Posyłamy je do szkoły, gdzie uczą się różnych (czasem potrzebnych a czasem zupełnie zbędnych umiejętności). W domu również zdobywają one wiedzę i umiejętności związane z codziennym życiem. Uczymy je prostych napraw, sprzątania po sobie i tym podobnych rzeczy. Ale uczymy je też fikołków w przód i wstecz, stawania na głowie czy chodzenia na rękach. Czy nie wystarczyłaby nam zdolność komunikacji z nimi? A jednak ucząc je tych rzeczy, aktywizujemy je i rozwijamy ich zdolności.

Rozwój jest tutaj kluczowym słowem. Mózg psi rozwija się tworząc nowe połączenia neuronowe w wyniku rozmaitych doświadczeń. Komunikacja z psem jest niesamowicie ważna. Tak samo zresztą jak nauka umiejętności ułatwiających naszą wspólną psio ludzką egzystencję. Zgadzam się tutaj z podejściem tych behawiorystów, którzy na tym opierają swoją pracę z psami. Uważam jednak, że należy znaleźć złoty środek między tym podejściem a zabawą w naukę sztuczek.

Pies rasy Golden Retrieve z psim ciastkiem na nosie. Psinosek.pl
Nauka sztuczek rozwija i aktywizuje psi umysł.
Źródło: Claire Diaz – Pixabay

Dlaczego warto uczyć psa sztuczek?

Świetna zabawa

Przede wszystkim musimy sobie uświadomić, że nauka sztuczek jest częścią pracy z psem. I to jedną z najprzyjemniejszych. To zupełnie tak jak zabawa z dzieckiem. Żadnej presji, za to bardzo duża przyjemność. Zarówno dla Ciebie jak i dla dziecka. Dokładnie tak samo wygląda to, gdy uczycie się sztuczek z psem. Pies również odczuwa dużą przyjemność i radość, gdy uczy się czegoś nowego.

Tworzenie więzi z psem

Czas, gdy Twój pies skupia się na Tobie i na tym co mu przekazujesz i czego go uczysz jest bezcenny. Dzięki niemu tworzycie więź, której nie stworzycie w żaden inny sposób. Pies uczy się, że spędzone z Tobą chwile należą do najprzyjemniejszej części jego życia. W ten sposób buduje się między Wami nierozerwalna więź i porozumienie na całe życie. Ma to potem przełożenie na jego zachowanie na spacerach i poszukiwanie Twojej bliskości.

Szary mały pies przeskakuje dużego psa rasy Golden Retriever. Psinosek.pl
Wspólna nauka sztuczek tworzy więź między opiekunem a jego psem.
Źródło: 825545 – Pixabay

Budowanie pewności siebie

Twój pies czerpie duża radość z nauki wykonania sztuczek. Jednak, gdy już się czegoś nowego nauczy i widzi Twój entuzjazm i radość zyskuje coś bardzo dla siebie ważnego – pewność siebie. Zaczyna rozumieć, że dokonał czegoś wielkiego i że zyskał nową umiejętność. Pewność siebie ma również duże pozytywne przełożenie na codzienne jego zachowanie.

Rozwijanie kreatywności

Nowe umiejętności uruchamiają w mózgu nowe połączenia neuronowe. Im więcej takich połączeń, tym pies staje się bardziej kreatywny. Zadania, które przyjdzie mu rozwiązywać w przyszłości staną się przez to łatwiejsze. W dodatku przy ich rozwiązywaniu może nas zaskoczyć sposobem, który wybierze by osiągnąć swój cel.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Poznawanie psa

Podczas nauki sztuczek poznajesz swojego psa tak dobrze jak przy mało których czynnościach. Dzięki wspólnej nauce widzisz dokładnie z czym pies ma trudności, a co nie sprawia mu większego problemu. Poznajesz wszystkie ograniczenia i talenty swojego psa. To bezcenna wiedza bardzo przydatna w codziennym życiu.

Poprawa świadomości ciała psa

Psy nie odczuwają całości swojego ciała w taki sam sposób. Dobrym i często podawanym przykładem jest gorsza kontrola tylnych łap. Zazwyczaj, gdy pies chce iść w jakimś kierunku, to przednie łapy skręcają tam w pełni świadomie, natomiast tylne po prostu podążają za nimi. Odpowiednio dobrane sztuczki pomogą usprawnić świadomość tylnych łap i zwiększą koordynację całego ciała psa.

Budowa zaufania do opiekuna

Wiele sztuczek polega na współpracy opiekuna z psem. Czasem – na przykład w sztuczkach polegających na łapaniu psa w powietrzu przez opiekuna – taka sztuczka nie udałaby się, gdyby pies nie ufał swojemu trenerowi, że ten go złapie. Nauka sztuczek jest więc również formą budowania zaufania między opiekunem a jego psem. Ma to przełożenie również na zaufanie w codziennych sytuacjach.

Pies wykonuje sztuczkę: poproś. Psinosek.pl
Nauka sztuczek buduje zaufanie psa do opiekuna.
Źródło: Rebecca Scholz – Pixabay

Zmęczenie umysłowe psa

Chcesz zmęczyć swojego psa? Nie rzucaj mu piłki na okrągło. O rzucaniu aportu pisaliśmy już wcześniej. Rzucając psu aport nakręcamy go niepotrzebnie. Tymczasem nauka sztuczek aktywizuje również mózg i umysł psa. Musi on starać się zrozumieć oczekiwania swojego opiekuna. Tego typu zmęczenie jest znacznie korzystniejsze niż niepotrzebne bodźcowanie psiaka.

Lekarstwo na nudę

Co robić w wolnym czasie? Można oczywiście pooglądać telewizję lub pograć w gry komputerowe. Mam jednak nadzieję, że wszystkie punkty, które wymieniłem powyżej będą miały wpływ na to, że zamiast tego wybierzecie wspólną naukę z Waszym psem. Wspaniały czas wspólnej nauki będzie atrakcyjny zarówno dla Was jak i dla Waszego pupila.

Podsumowanie

Trening sztuczek to nie tylko rozrywka i coś co sprawi, że inni będą podziwiać Waszego psa i Wasze umiejętności trenerskie. Zaufanie, kreatywność, pewność siebie i więź z psem budowana przez naukę tych prostych trików to umiejętności, które mają realne przełożenie na bezpieczeństwo i komfort życia Waszych psiaków. Bierzcie więc smaczki do ręki i rozpocznijcie trening.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podobne wpisy