Pies na urlopie czyli bezpieczne wakacje z psem
Z niecierpliwością czekamy na lato, wakacje i upragniony urlop. Czas wakacji to dla nas okres wypoczynku, zmiany otoczenia i klimatu, ciekawych podróży, wyjazdów i spotkań. Lato to czas przygód i ucieczki od rutyny dnia codziennego.
Często nie mamy możliwości zabrania ze sobą na wakacje naszego czworonożnego przyjaciela. Odpowiedzialnie zapewniamy mu wtedy opiekę u „dziadków” bądź dobrych, zaufanych znajomych, z którymi nasz pies czuje się dobrze. Zdarza się też, że nie mamy takiej możliwości i wtedy szukamy sprawdzonego hoteliku dla zwierząt bądź opieki petsittera.
Część z nas nie wyobraża sobie jednak rozstania z psem i zabiera na wakacje swojego kudłatego członka rodziny. Czas wakacyjnych wojaży nie jest łatwym okresem dla naszych zwierząt. Psy kochają codzienną rutynę, uporządkowany plan dnia, stałe godziny spacerów, odpoczynku i posiłków, co daje im poczucie bezpieczeństwa. Zmiana miejsca pobytu i najbliższego otoczenia, zmiana klimatu i wody oraz nowy plan dnia są dla naszego psa wielkim wyzwaniem. Aby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa, zdrowie, spokojną podróż i bezpieczny pobyt w miejscu wakacyjnym musimy dołożyć wszelkich starań i dobrze zaplanować nasz wyjazd.
Psinosek pomoże Wam zaplanować wyjazd, przygotować psią apteczkę i listę wyjazdową tzw. wakacyjny „psi niezbędnik”.
Podróż samochodem
Zacznijmy od przygotowania do podróży. Wybierając się na wakacje samochodem pamiętajmy o bezpiecznym przewozie psa. Jeśli mamy większy bagażnik samochodowy i możliwość umieszczenia wygodnego, mocowanego transportera – to świetnie. Gdy natomiast przewozimy psa na siedzeniu pasażera niezbędne jest zakupienie specjalnych pasów bezpieczeństwa, które montowane są do samochodowych pasów bezpieczeństwa i przypinane do uchwytu w szelkach naszego pupila. Obroża nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż podczas ostrego hamowania przypięty pies może zostać mocno pociągnięty / szarpnięty co grozi niebezpiecznym urazem. Świetnym rozwiązaniem jest mata samochodowa, która chroni siedzenia i pełni także funkcję zabezpieczającą oraz roletki na okno w razie ostrego światła słonecznego. Pamiętajmy o właściwym ustawieniu klimatyzacji, w którą wyposażone obecnie jest większość samochodów a jeśli otwieramy okno zwróćmy uwagę czy pęd powietrza nie jest skierowany bezpośrednio w stronę wrażliwych uszu psa.
Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie! Samochód błyskawicznie nagrzewa się, co grozi śmiercią zwierzęcia.
Podróż innym środkiem transportu – autobusy, pociągi
Podróż innym środkiem transportu (autobus, pociąg) zmusza nas do dokładnego sprawdzenia regulaminu przewozu zwierząt u danego przewoźnika. W większości środków transportu wymagane są:
- smycz
- kaganiec,
- zabezpieczenie zwierzaka (np. transporter, klatka, koszyk – w zależności od zwierzęcia i jego rozmiaru) książeczka zdrowia z aktualnymi szczepieniami.
Pamiętajmy także, że zwierzęta nie mogą zakłócać komfortu podróży innych pasażerów, nie mogą naruszać zasad sanitarnych a także być umieszczane na siedzeniach przeznaczonych dla pasażerów. W pociągu, w wagonie z miejscami siedzącymi pies może przebywać tylko i wyłącznie za zgodą innych podróżnych, nie dotyczy to psa asystenta osoby niepełnosprawnej. Pies w pociągu nie może również przebywać w wagonie gastronomicznym, na miejscu sypialnym, na miejscu do leżenia. Jeśli pies zakłóca podróż innym pasażerom, narusza porządek sanitarny bądź rażąco łamie inne przepisy regulaminu przewozu zwierząt koleją możemy być zmuszeni zakończyć podróż na najbliższej stacji. Zwróćmy uwagę również, że w regulaminie PKP Intercity widnieje zapis, iż jedna pełnoletnia osoba może przewozić jedynie jednego psa. Natomiast pies z uprawieniami psa asystenta musi posiadać uprząż, nie jest jednak wymagany kaganiec ani prowadzenie na smyczy. Oczywiście wymagane jest zaświadczenie o uprawieniach i książeczka ze szczepieniami. (Regulamin PKP RPO-IC z dn. 05.05.2022).
Wszystkie środki komunikacji wymagają zakupienia stosownego biletu, uiszczenia opłaty za transport.
Bez względu na środek transportu, którym odbywamy naszą podróż pamiętajmy o koniecznych przerwach w podróży w celu załatwienia potrzeb fizjologicznych, posiłku, napojenia psa ale też spaceru dla „rozprostowania psich kości”.
Jadąc pociągiem – dłuższy spacer jest najtrudniejszy do zrealizowania, ale krótszy jest możliwy – na większych stacjach – konieczne jest jednak dokładne sprawdzenie rozkładu odjazdu pociągu na danej trasie. Pamiętajmy również, aby nasz pies nie wyruszał w podróż po obfitym posiłku, a jeśli cierpi na chorobę lokomocyjną zasięgnijmy porady weterynarza.
Podróż samolotem
W tej sytuacji również konieczne jest bardzo dokładne zapoznanie się z regulaminem przewoźnika lotniczego i zasadami przewozu zwierzęcia. Przykładowo LOT pozwala na podróż naszego psa w odpowiednim transporterze w kabinie pasażera (waga do 8 kg wraz z transporterem), w transporterze w luku bagażowym bądź w transporterze w luku bagażowym jako cargo. Zasady przewożenia psa są uzależnione od wagi, wielkości naszego przyjaciela. Inne zasady obowiązują również właściciela psa asystenta. Oczywiście wymagana jest dokumentacja medyczna (książeczka zdrowia, paszport) i stosowna opłata za przelot. Przewóz psa podlega regulaminowi danych linii lotniczych oraz standardom Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Lotniczych IATA.
Zasady bezpiecznych wakacji z psem
Jeśli zaplanowaliśmy bezpieczną podróż, aby nasz przyjaciel zdrowo i radośnie spędził z nami wakacje i poczuł się bezpiecznie w nowym miejscu pobytu zróbmy wszystko, aby zapewnić mu komfort urlopowania:
- Upewnijmy się czy nasz przyjaciel posiada wszystkie niezbędne szczenienia i zabezpieczmy go przed kleszczami i innymi pasożytami. Zabierzmy psią apteczkę.
- Wyjeżdżając zagranicę sprawdźmy zagrożenia i skonsultujmy z weterynarzem odpowiednią ochronę naszego psa (przed komarami przenoszącymi różne choroby np. dirofilariozę muchami, ślimakami).
- Postarajmy się zapewnić psu stałe i regularne godziny posiłków, do których jest przyzwyczajony. Nie zmieniajmy karmy ani sposobu żywienia. Pies nie potrzebuje odpoczynku od zdrowego odżywania ani degustacji potraw grillowanych, smakołyków z ogniska, bądź regionalnych przysmaków.
- Zadbajmy o stały dostęp do świeżej wody a butelkę z wodą zabierajmy zawsze ze sobą. W wypadku delikatnego przewodu pokarmowego u psa, gotujmy wodę do picia lub kupujmy mu znaną, niegazowaną, naturalną wodę butelkowaną. Nie pozwólmy też pić psu ze zbiorników wodnych: stawów, jezior, rzek i słonej wody morskiej. Grozi to ciężkim zatruciem pokarmowym bądź nabawieniem się choroby pasożytniczej.
- Zadbajmy o stały rytm spacerów i zapewnijmy mu możliwość niezbędnego odpoczynku pomimo napiętego planu dnia, wycieczek i zwiedzania.
- Upewnijmy się oczywiście, jeszcze przed podróżą, czy obiekty i miejsca, do których się wybieramy akceptują zwierzęta i jakie obowiązują tam zasady pobytu zwierząt.
- Szanujmy odpoczynek innych turystów, nie zostawiajmy psa samego w nieznanym mu miejscu. Dla bezpieczeństwa naszego psa i innych czworonożnych urlopowiczów stosujmy zasady kultury spacerowej. Nie puszczajmy psa luzem w miejscach gdzie może dojść do spotkania z innymi psami, w miejscach publicznych, zawsze sprzątajmy po swoim psie, czytajmy regulaminy parków, skwerów, plaż i obiektów, które zwiedzamy.
- Sprawdźmy lokalizację najbliższej przychodni weterynaryjnej, adres sklepu zoologicznego w razie konieczności zakupu niezbędnych akcesoriów, karmy.
- Uważajmy na upał, szok termiczny, udar cieplny. Mocno rozgrzany pies nie może bez „przyzwyczajenia organizmu” wskakiwać do zimnej wody. W godzinach szczytu, podczas upału, w gorące dni zapewnijmy psu możliwość odpoczynku w zacienionym, chłodnym miejscu. Chrońmy psa przed słońcem, pies również ulega oparzeniom słonecznym np. nos, pysk, okolice oczu. Chrońmy psie łapki przed gorącym asfaltem, spacerujmy po trawie, sprawdzajmy dłonią temperaturę podłoża.
- Pilnujmy bezpieczeństwa nad wodą, nie zmuszajmy psa do zabaw w wodzie – jeśli się boi. Sprawdzajmy czy zbiornik wodny jest bezpieczny, czysty.
- To my najlepiej znamy swojego psa (wiemy jaki jest jego stan zdrowia, co lubi, czego się boi). Jesteśmy jego przewodnikami, przyjaciółmi i opiekunami. Nasz pies ufa nam bezgranicznie. Gdy nie jesteśmy pewni co jest dla niego dobre a co nie, zasięgnijmy opinii weterynarza bądź innego psiego specjalisty (behawiorysty, trenera, psiego dietetyka).
Wakacyjny „Psi niezbędnik”
Zastanówmy się teraz co powinien zawierać wakacyjny „psi niezbędnik”.
Dokumenty i bezpieczeństwo: książeczka zdrowia ze szczepieniami, paszport (jeśli wybieramy się za granicę). Przed wyjazdem koniecznie sprawdźmy wymagane w danym kraju dokumenty: badania i zaświadczenia weterynaryjne. W większości krajów UE nasz pies musi posiadać chip. Zabierzmy zapasową adresówkę z naszym numerem telefonu. Warto aby nasz pies był zaczipowany i wpisany do bazy np. safeanimal.eu
Zdrowie i higiena: szczotka, szampon psi, szybkoschnący ręcznik, pinceta lub „kleszczołapki”, nożyczki do pazurków.
Psia apteczka: plaster, bandaż samo-przylegający, płatki kosmetyczne, kompresy jałowe, probiotyki (zmiana wody), sól fizjologiczna (w razie dostania się piasku do oczu), ew. „psi bucik” w razie skaleczenia, preparat łagodzący ukąszenia owadów, środek rozkurczowy, środek dezynfekujący, środek na gorączkę, leki przeciwbiegunkowe, termometr elektroniczny, wazelina, krem przeciw oparzeniom słonecznym, rękawiczki jednorazowe, strzykawka do podawania płynów, preparaty do pielęgnacji oczu i uszu, leki, które pies bierze na stałe (z przepisu weterynarza),Pamiętajmy, że większość „ludzkich” leków nie nadaje się dla psów. Zawsze skonsultujmy „listę leków” z naszym zaufanym weterynarzem.
Odżywanie: karma, smaczki, treserki, miski, butelka na wodę
Spacery: obroża, smycz, szelki, długa linka, kaganiec, ręcznik, woreczki na odchody
Rozrywka: ulubione zabawki, piłeczki, gryzaki, kongo, kliker i ew. sprzęt treningowy, ew. kamizelka bezpieczeństwa do pływania, ew. kamizelka chłodząca
Odpoczynek: posłanie, mata chłodząca, ew. namiot bądź tarp na plażę w celu zapewniania mu cienia.
Odpowiedzialny opiekun 🙂
Psinosek życzy Wszystkim psom i ich opiekunom wspaniałych, wspólnych i bezpiecznych wakacji.