Pies rasy owczarek niemiecki leżący na piasku. Psinosek.pl

Owczarek Niemiecki


ikona duży pies

Owczarek niemiecki to pies, którego bardzo dobrze kojarzy każdy miłośnik filmów kryminalnych. Są one często szkolone do tropienia i ochrony jako wszechstronne psy policyjne. Dzisiaj zapoznamy się z tym wspaniałym psem bliżej.

Historia

Początki rasy Owczarek Niemiecki są datowane na połowę XIX wieku i nierozerwalnie wiążą się z jednym nazwiskiem – Max von Stephanitz. Max von Stephanitz pochodził z zamożnej niemieckiej rodziny. Interesował się rolnictwem i weterynarią, jednak za namową rodziny został oficerem kawalerii. Jednak nigdy nie pozbył się on swoich młodzieńczych pasji i obserwując psy pasterskie używane przez rolników zapragnął stworzyć formalną rasę wzorowaną na nich. W 1899 roku kupił on swojego pierwszego psa o imieniu Hektor Linksrhein. Możecie znaleźć go również pod innym imieniem – Horand von Grafrath, ponieważ Max von Stephanitz zaraz po zakupie zmienił jego imię. Horand był czteroletnim psem o wyglądzie przypominającym wilka i co ważne – o nieprzeciętnej inteligencji i wspaniałym charakterze. Max von Stephanitz wraz ze swoim przyjacielem – Arturem Meyerem założyli pierwszy na świecie klub owczarków niemieckich, a Horand otrzymał założycielski numer SZ1 stając się pierwszym oficjalnym owczarkiem niemieckim.

Wzorzec rasy

Owczarki niemieckie są średniej wielkości psami o wydłużonej, zwartej i dobrze umięśnionej sylwetce. Psy rasy owczarek niemiecki cechuje wzrost od 55 do 60 cm (suka) i od 60 co 65 cm (pies). Głowa jest klinowata, proporcjonalna do tułowia, umiarkowanie szeroka między uszami. Czoło oglądane z boku jest nieco zaokrąglone a bruzda czołowa nieznaczna bądź zupełnie niewidoczna. Nos owczarka niemieckiego jest zawsze czarny. Oczy są średniej wielkości o kształcie migdała, nieco skośne i możliwie jak najciemniejsze.

Uszy owczarka są średniej wielkości, stojące, spiczasto zakończone i równolegle wobec siebie. Nie powinny być załamane na końcach lub obwisłe, gdyż uznawane jest to za wadę. Szyja jest dobrze umięśniona, ustawiona pod kątem około 45 stopni w stosunku do grzbietu. Linia górna tułowia przebiega od nasady szyi przez długi i wysoki kłąb i prosty grzbiet do lekko opadającego zadu. Grzbiet jest mocny, prosty i dobrze umięśniony. Zad jest długi i lekko opadający pod kątem około 23 stopni do poziomu. Ogon owczarków niemieckich musi sięgać co najmniej do stawu skokowego, jednak nie dalej niż do połowy długości śródstopia.

Sierść na spodniej stronie ogona jest nieco dłuższa. Niedozwolone są wszelkie zabiegi chirurgiczne mające na celu korekcję ogona. Kończyny przednie oglądane z przodu muszą być idealnie równoległe, natomiast tylne trochę odstawione do tyłu, jednak oglądane od tyłu również musze być względem siebie równoległe. Owczarki niemieckie mają ściśle przylegającą skórę bez fałd, natomiast sierść może być spotykana w dwóch odmianach – krótkowłosej i długowłosej. Obie z podszerstkiem. Maść owczarków jest czarna z podpalaniem w odcieniu czerwonawym, płowym, żółtym lub jasnoszarym.

Pies rasy owczarek niemiecki leżący na trawie. W tle drewniane ogrodzenie i dom. Psinosek.pl
Owczarek Niemiecki – German Shepherd.

Charakter

Owczarki niemieckie to psy nieco nieufne, ale zwykle nieagresywne. Są to psy zrównoważone, pewne siebie i oddane właścicielowi. Charakteryzują się nieprzeciętną inteligencją, co sprawia, że są idealnymi psami do szkolenia. Są przyjazne i rodzinne, ale w chwili zagrożenia zamieniają się w prawdziwych obrońców swojego stada. Cechę tę wykorzystuje się szkoląc je na doskonałych strażników a także często jako psy policyjne. Ich charakter wykorzystuje się również ucząc je na przewodników osób niewidomych. Owczarka niemieckiego można nauczyć praktycznie wszystkiego. Zresztą bardzo lubi on naukę. Nie lubi za to bezczynności i zostawania samemu, jako że jest to pies bardzo towarzyski. Zostawiony samemu sobie może przejawić swoje niezadowolenie poprzez wycie i szczekanie. Ważna w wychowaniu owczarka niemieckiego jest socjalizacja rozpoczęta już na wczesnym etapie jego życia. Przy odpowiednio poprowadzonej socjalizacji możemy wychować bardzo mądrego, inteligentnego i wszechstronnego psa.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Zdrowie

Rasa owczarków niemieckich powstała stosunkowo niedawno i w związku z tym ma wiele problemów zdrowotnych wynikających między innymi z kojarzenia krewniaczego czyli tzw. chowu wsobnego. Owczarki niemieckie podatne są na wiele chorób. Oto najczęstsze z nich.

Dysplazja stawów biodrowych i łokciowych

Dysplazja stawu biodrowego występuje, gdy część kulista i oczodołowa stawu biodrowego tworzą się nieprawidłowo, co często prowadzi do utykania, kulawizny, zapalenia stawów i bólu. Jest ona chorobą genetyczną, która dotyka najczęściej większe psy, a do takich należą owczarki niemieckie. Bardzo często jest ona wynikiem zaniedbania przez hodowców. Rozmnażanie psów będących nosicielami wadliwego genu wiąże się z dużym ryzykiem przekazania go potomstwu. Niestety często przekładają oni zysk nad zdrowie. Ważne jest tu również odpowiednie postępowanie z małymi szczeniaczkami, które trafia pod nasza opiekę. Powinno się unikać nadmiernego obciążania stawów na przykład przy schodzeniu po schodach. Zalecamy znoszenie szczeniaka tak długo jak będziemy w stanie. Pamiętajmy, że bardziej obciąża stawy schodzenie w dół niż wchodzenie do góry.

Owczarek niemiecki, z niesprawnymi tylnymi łapami posługujący się wózkiem.
Dysplazja stawów biodrowych jest poważnym zagrożeniem Owczarków Niemieckich.

Skręt żołądka

Jest to bardzo poważne schorzenie, a śmiertelność w jego wyniku wynosi nawet 50% wszystkich przypadków. Skręt żołądka pojawia się najczęściej, gdy psy jedzą zbyt dużo i zbyt szybko, a bezpośrednio po posiłku mają dużą aktywność fizyczną. Skręt żołądka występuje, gdy powietrze gromadzi się w żołądku wywierając nacisk na przeponę. Utrudnia to psu oddychanie a w skrajnych przypadkach uniemożliwia przepływ krwi do serca oraz fizyczna rotację żołądka. Jeśli zaobserwujecie, że Wasz pies nagle wpada w szok, je trawę próbując zwymiotować, powinniście natychmiast udać się do weterynarza. Psinosek zaleca również karmienie psa w trzech mniejszych porcjach.

Zaćma

W miarę starzenia się, owczarki niemieckie są szczególnie podatne na zaćmę. Polega ona na powstawaniu plamek lub zmętniałych obszarów na zwykle przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku. Zaćmę u owczarków niemieckich łatwo zdiagnozować, gdyż zmętnienie oka łatwo dostrzec u swojego pupila. Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty. Dla psów głównym narzędziem poznawczym jest węch, jednak możemy przywrócić wzrok naszemu pupilowi poprzez leczenie operacyjne.

Panosteitis – Młodzieńcze zapalenie kości

Młodzieńcze zapalenie kości u owczarków niemieckich jest to bolesny stan kości nóg, który pojawia się zwykle między 5 a 18 miesiącem życia szczeniaka. Jedynym sposobem leczenia jest łagodzenie bólu, dopóki owczarek nie wyrośnie z choroby. Aby złagodzić ból, należy skonsultować z weterynarzem odpowiedni środek przeciwbólowy przeznaczony dla psów. Ból może być przejściowo ostry, ale ostatecznie ustępuje w miarę upływu czasu. Jeśli to nie wystarcza, można zastosować połączenie terapii wspomagającej i leków przeciwbólowych. Jednak ostatecznym lekarstwem jest czas. Choroba ta wyjątkowo często występuje u owczarków niemieckich ze względu na to, że są dużymi psami i szybko rosną.

Opieka czyli trening, zabawki itp.

Owczarek niemiecki jest psem, który ma bardzo dużo energii. Jeśli nie chcemy aby dał jej ujście w niemiły dla nas sposób musimy zapewnić mu codzienne ćwiczenia. Trening owczarka jest bardzo ważny zarówno dla jego zdrowia fizycznego jak i samopoczucia. Owczarek niemiecki nie znajdujący ujścia dla swojej energii wykorzysta ją na gryzienie sprzętów domowych, kopanie w ogrodzie czy szczekanie. Owczarki niemieckie mają potrzebę gryzienia, więc powinniśmy zadbać o odpowiednie zabawki dla nich. Musimy jednak być świadomi, że siła ich szczęk jest bardzo duża, więc i zabawki powinny być bardzo trwałe tak, żeby żadna odgryziona część nie zagrażała ich bezpieczeństwu.

Żywienie

Dieta owczarka niemieckiego zależy od jego wieku, wielkości, poziomu aktywności, stanu zdrowia i rodzaju jedzenia. Do wyboru mamy suchą karmę, jedzenie z puszek, domowe gotowanie lub dieta BARF. Więcej o sposobach odżywiania psów pisaliśmy już wcześniej. Zapraszamy do zapoznania się z tym artykułem. Musimy pamiętać, że owczarek niemiecki, który jest psem kanapowym, zużyje mniej energii niż owczarek, który ćwiczy i pracuje cały dzień. Ważną rzeczą o której musimy pamiętać jest dbanie o dostarczenie odpowiedniej ilości kalorii. Niedożywienie lub przekarmienie naszego psa będzie miało bardzo poważne konsekwencje zdrowotne. Ze względu na możliwość wystąpienia skrętu żołądka polecamy karmienie owczarków niemieckich kilka razy dziennie mniejszymi ilościami pokarmu zamiast jednym dużym.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Interakcja z dziećmi i zwierzętami domowymi

Owczarek niemiecki, mimo że najczęściej kojarzony jest z psem stróżującym i policyjnym może być też świetnym towarzyszem i przyjacielem dzieci. Pamiętać jednak musimy, że jest to duży i silny pies, w związku z czym może niechcący przewrócić dziecko. Jest też psem nieufnym względem małych dzieci, których nie zna. Inaczej będzie traktować dzieci w naszej rodzinie, a inaczej obce. Jeśli chodzi o interakcje z innymi zwierzętami domowymi, to możliwe jest pokojowa egzystencja, a nawet przyjaźń z nimi, jednak powinien być tego uczony od szczeniaka. Dorosły owczarek będzie miał problemy z akceptacją innych zwierząt i często jeśli będziemy chcieli aby je zaakceptował wymagać będzie pomocy profesjonalnego behawiorysty.

Podobne wpisy