Psie sporty – Obedience
W dzisiejszych czasach psy stają się nie tylko naszymi wiernymi towarzyszami, ale coraz częściej stają do różnych konkurencji jako psi sportowcy. Psie sporty nie tylko są wspaniałą okazją do zadbania o kondycję i sprawność naszego czworonoga, ale również wzmacniają więź pomiędzy psem a jego opiekunem. Przyjrzymy się dzisiaj jednej z form aktywności dla psów – Obedience.
Czym jest Obedience?
Obedience, czyli Posłuszeństwo, jest psim sportem, w którym pies uczy się jak współpracować ze swoim opiekunem i wykonywać jego polecenia. Dyscyplina ta kładzie nacisk na nawiązanie dobrego kontaktu między psem a jego przewodnikiem. Najogólniej mówiąc pies musi wykonywać polecenia swojego opiekuna w różnych warunkach. Powinien on wykonywać komendy przewodnika w różnych rozproszeniach oraz w różnej odległości. Sprawdzana jest nie tylko precyzja i szybkość wykonania komend, ale również więź i dobre relacje psa i opiekuna. Zawody Obedience organizują kluby wskazane przez krajowe związki kynologiczne. W Polsce jest to ZKwP.
Zasady zawodów Obedience
W Polsce istnieją 3 główne klasy zawodów oraz tak zwana klasa „0”, którą można porównać z przedszkolem przed uzyskaniem awansu do klasy „1”. W Obedience mogą startować zarówno psy rodowodowe, jak i te nie posiadające rodowodu. Muszą mieć jednak skończone 8 miesięcy. Zaczynacie więc od najniższej klasy i pniecie się w górę do coraz wyższych klas, aż uzyskacie prawo do udziału w zawodach międzynarodowych.
Klasa „0”
Jeśli Wasz pies ma skończone 8 miesięcy, to jest to odpowiedni czas, w którym możecie zacząć myśleć o Obedience. Możecie pokusić się o wzięcie udziału w zawodach najniższej klasy „0”.
A jakie konkurencje napotkacie w klasie „0”? Oto one:
- Socjalizacja
- Waruj/Siad przez 1 minutę
- Chodzenie przy nodze
- Próba trzymania aportu
- Przywołanie
- Obieganie 3 pachołków z przywołaniem
- Zmiana pozycji
- Wrażenie ogólne
Jak widzicie konkurencje te nie są zbyt wymagające dla początkujących zawodników. W większej części umiejętności potrzebne do zaliczenia klasy „0” uczone są na wszystkich szkoleniach podstaw posłuszeństwa dla psów. Oczywiście klasa „0” to dopiero początek Waszej drogi z Obedience. Jeśli chcecie dostać się do klas wyższych musicie zaliczyć choć raz najniższą klasę z oceną doskonałą – czyli otrzymać minimum 80% wszystkich możliwych punktów przydzielanych przez sędziów.
Klasa „1”
Pies, który zaliczył egzaminy Klasy „0” i ukończył 10 miesięcy życia, może brać udział w Klasie Obedience 1. Można powiedzieć, że jest to już pierwsza zawodowa klasa tej konkurencji.
Tutaj przedmiotem oceny, będzie poprawne wykonanie przez psa z przewodnikiem następujących ćwiczeń:
- Siad w grupie przez 1 minutę, przewodnik w zasięgu wzroku
- Chodzenie przy nodze
- Stój lub siad lub waruj w marszu
- Przywołanie
- Wysłanie psa do kwadratu i waruj
- Zmiany pozycji na odległość
- Aport koziołka i skok przez przeszkodę
- Obieganie grupy pachołków/walca z przywołaniem
- Wrażenie ogólne
Aby awansować do kolejnej Klasy Obedience 2, pies musi chociaż raz otrzymać ocenę doskonałą i zająć pierwsze miejsce w Klasie 1. Pierwsze trzy psy z najwyższą liczbą punktów otrzymują odpowiednio 1, 2 i 3 lokatę oraz oceny: doskonałą, bardzo dobrą i dobrą. Opiekun nie może jednak nagradzać psa smakołykami ani głaskać po wykonaniu ćwiczenia.
Jeśli pies przynajmniej raz otrzyma 1 lokatę i ocenę doskonałą w Klasie Obedience 1, otrzymuje prawo do startu w Klasie Obedience 2. Może jednak startować ponownie w klasie 1, do momentu, gdy otrzyma w niej trzykrotnie ocenę doskonałą. Wtedy musi już startować w kolejnej klasie.
Klasa „2”
Jest to klasa, w której startują już prawdziwi wyjadacze i doświadczone psy. Ocenie podlegają tutaj następujące ćwiczenia:
- Waruj w grupie przez 2 minuty, przewodnik poza zasięgiem wzroku
- Chodzenie przy nodze
- Siad/stój/waruj w marszu
- Przywołanie z zatrzymaniem stój
- Wysłanie psa kierunkowe, do kwadratu, waruj i przywołanie
- Aport kierunkowy
- Rozpoznanie i przyniesienie własnego przedmiotu
- Zmiany pozycji na odległość
- Wysłanie wokół grupy pachołków/walca, zatrzymanie i skok przez przeszkodę
- Wrażenie ogólne
Stopień trudności jest zdecydowanie większy w porównaniu z poprzednimi klasami. Nie ulegają za to zasady awansu. Aby wziąć udział w zawodach Klasy 3 Obedience, należy co najmniej raz zająć pierwsze miejsce i otrzymać ocenę doskonałą.
Klasa „3”
Wreszcie najwyższa klasa posłuszeństwa – klasa dla prawdziwych mistrzów. Jest to klasa, której zasady są przestrzegane na międzynarodowych zawodach Obedience. Na tych zawodach można otrzymać certyfikat FCI-CACIOB i rezerwowy CACIOB. Regulamin tej klasy stosowany jest również na Mistrzostwach Świata i Sekcji. Oto konkurencje, stosowane podczas tych zawodów:
- Siad w grupie przez 2 minuty, przewodnik poza zasięgiem wzroku
- Waruj w grupie przez 1 minutę i przywołanie
- Chodzenie przy nodze
- Stój, siad i waruj w marszu
- Przywołanie z zatrzymaniem stój/siad/waruj
- Wysłanie psa kierunkowe, do kwadratu, waruj i przywołanie
- Aport kierunkowy
- Wysłanie wokół grupy pachołków, zatrzymanie (stój/siad/waruj), aport koziołka i skok przez przeszkodę
- Rozpoznanie i przyniesienie własnego przedmiotu
- Zmiany pozycji na odległość
Od czego zacząć Obedience?
Obedience nie jest sportem wymagającym dużych nakładów finansowych. Na początek wystarczą ulubione smaczki lub zabawka do nagradzania psa. Na pewno jednak będzie Wam potrzebna duża dawka cierpliwości i mnóstwo czasu spędzonego z psem. To drugie jednak należy do wyjątkowo przyjemnych rzeczy prawda?
W bardziej zaawansowanej nauce będą potrzebne drobne pomoce takie jak koziołki do aportowania i pachołki, do omijania. Są to jednak niezbyt kosztowne gadżety.
Niezbędne jest oczywiście członkostwo w krajowym związku kynologicznym (w Polsce ZKwP).
Co ma wpływ na ocenę?
Wpływ na ocenę ma wiele czynników. Sędziowie biorą pod uwagę takie rzeczy jak chęć psa do pracy i wykonywania komend przewodnika, dokładność i precyzję, oraz naturalny sposób poruszania się psa i jego opiekuna. Ponadto, aby otrzymać wysoką ocenę, pies i przewodnik muszą dobrze współpracować jako zespół, prezentować sportową postawę i okazywać wspólną radość z pracy razem.
Co daje trenowanie Obedience?
Każda aktywność z psem to korzyść zarówno dla psa jak i dla jego przewodnika. Czas spędzony razem z czworonogiem na wspólnych zajęciach i ćwiczeniu tworzy i wzmacnia więź między człowiekiem a psem oraz ich wzajemne zaufanie. Do tego Obedience potrafi nauczyć psa wielu rzeczy przydatnych w jego codziennych relacjach z opiekunem. Pies wpatrzony w opiekuna i wyczulony na każdy jego gest, ufający mu i lubiący spędzać z nim czas to wielki skarb i szczęście. Jeśli ktoś lubi pracować z psem, uczyć go nowych komend i szkolić, to jest to forma aktywności odpowiednia dla niego.