Na czym polega kształtowanie, podklejanie uszu u psa?
Wielofunkcyjne psie ucho
Psie uszy stanowią przepiękną ozdobę ich głów oraz pełnią bardzo ważną funkcję, gdyż zmysł słuchu jest drugim po węchu najlepiej rozwiniętym zmysłem u psa. Psie uszy to również bardzo istotne narzędzie komunikacji, które pomaga psom – obok mowy ciała, postawy, mowy ogona – porozumieć się z innymi psami i światem zewnętrznym. Najważniejszą rolą nas opiekunów jest dbanie o zdrowie psich uszu oraz nauka psiego języka komunikacji. Jeśli chcecie zagłębić tajemnice psich uszów i nauczyć się jak o nie dbać przeczytajcie koniecznie:
Tajemnice psich uszu – czyli co chciałbyś i powinieneś wiedzieć o uszach psa
Ustawowy zakaz kopiowania (podcinania) uszu i ogona u psów
Dzisiaj chcielibyśmy wyjaśnić Wam na czym polega kształtowanie, podklejanie uszu psa i czy jest ono konieczne, pomocne i kiedy jest wykonywane?
Cofnijmy się do smutnej historii, kiedy dopuszczane było kopiowanie – podcinanie psom rasowym uszu i ogona. Zwolennicy tego procederu tłumaczyli go wymaganiami higienicznymi, mniejszą tendencją do infekcji bądź urazów psich uszu i ogonów podczas polowań, walk psów. Kopiowanie uszu, ogona psów myśliwskich miało uniemożliwiać okaleczenie ich przez dzikie zwierzę bądź innego psa i „zapewniać mu bezpieczeństwo.” Tłumaczono, że zabieg ten wykonywany przez weterynarza w znieczuleniu był nieszkodliwy i niebolesny, powodował on jednak ból pooperacyjny i niepotrzebne cierpienie psa.
Od 1 stycznia 2012 roku w Polsce obowiązuje ustawowy zakaz kopiowania uszu i ogonów z przyczyn innych niż ratowanie życia i zdrowia zwierzęcia. Ustawa o ochronie zwierząt (art. 6 ust 1a) zakazuje znęcania się nad zwierzętami – czyli świadomego dopuszczania do zadawania bólu lub zadawania im bólu bądź cierpienia. Złamanie tego przepisu zagrożone jest karą pozbawienia wolności do lat 3. Zakaz kopiowania uszupsom obowiązuje również w innych krajach, a prawo to reguluje Europejska Konwencja o Ochronie Zwierząt Domowych. Niestety istnieją jeszcze kraje, gdzie tego zakazu nie ma i proceder ten jest dozwolony u szczeniaków – przykładowo w Rosji, Chinach, Meksyku Kanadzie, Stanach Zjednoczonych.
Kopiowanie psich uszu z przyczyn estetycznych jest więc zabiegiem zakazanym, niepotrzebnym i niehumanitarnym. Okalecza zwierzę, zadaje mu ból i pozbawia go bądź zubaża jego narzędzia komunikacji jakim są uszy i ogon ze światem zewnętrznym i innymi psami.
Na czym polega kształtowania, podklejanie uszu u psa?
Podklejanie ucha to pomoc w uformowanie się psiego uszka i nadanie mu właściwego dla danej rasy kształtu. Najczęściej poklejenie uszka wykonuje się właśnie u psów rasowych, aby kształt ich uszu odpowiadał wzorcowi danej rasy psów. Wzorzec każdej rasy określa min. szczegółowo wysokość psa w kłębie, jego umaszczenie, kształt uszu i ogona, wygląd i kolor oczu. Opiekunowie chcąc „dostosować” psie uszko do wzorca rasy decydują się na jego podklejanie w okresie szczenięcym. Jeśli przykładowo wymóg wzorca określa, że małżowina uszna powinna być „stojąca”, bądź załamywać się w odpowiednim miejscu i mieć określony kształt stosuje się specjalne plasterki, które podkleja się po wewnętrznej stronie małżowiny usznej. Ma to na celu usztywnienie małżowiny usznej i zapobiega niekorzystnemu jej załamaniu.
Zabieg ten stosuje się u szczeniaków około 3 miesiąca życia, gdyż wtedy kształtuje się chrząstka w ich uchu. Podkleja się ucho nawet do ukończenia przez psa 1 roku życia. W okresie ząbkowania u wielu ras małżowina często jest „oklapnięta” i jest to zjawisko całkowicie naturalne. Szczeniaczki posiadają delikatne, miękkie uszka, które z czasem twardnieją i przybierają kształt właściwy danej rasie. Zdarza się jednak czasem, że małżowina uszna psa nie twardnieje odpowiednio bądź nie układa się w oczekiwany sposób. Dlatego właśnie opiekunowie decydują się na podklejanie uszu nakładką bądź specjalnym klejem.
Czy podklejenie ucha jest zabiegiem inwazyjnym bądź bolesnym?
Podklejenie małżowiny usznej nie jest zabiegiem inwazyjnym. Nie jest również bolesne, a przyzwyczajony do podklejenia ucha szczeniak może nawet nie odczuć dyskomfortu. Jest kilka metod podklejenia psiej małżowiny. Jeśli jednak zdecydujemy się na ten „zabieg” doradźmy się naszego weterynarza i hodowcy, jak zrobić to profesjonalnie i dobrze. Decydując się na klej – również skonsultujmy się z naszym lekarzem weterynarii, który pomoże wybrać nam odpowiedni i bezpieczny preparat.
Klejenie uszu u psów jest jednak zabiegiem kontrowersyjnym. Niestety często zdarzają się alergie a także drażliwość – psy rozdrapują i ranią sobie „podklejone” uszko. Decyzja opiekuna o ewentualnym podklejeniu ucha jest bardzo indywidualna oraz powinna być zawsze konsultowana z lekarzem weterynarii. Bezpieczeństwo i maksymalny komfort naszego szczeniaka są najważniejsze a jego „niewzorcowe” uszy mogą być najpiękniejsze na świecie. „Oryginalne uszka” są często dobrze oceniane przez sędziów kynologicznych a ich kształt dodaje psom indywidualzmu.
Jakie są inne sposoby na wspomaganie prawidłowego kształtowania się psiego ucha?
Przyczyn nieprawidłowego ukształtowania się małżowiny usznej jest wiele. Mogą to być zaburzenia gospodarki wapniem, niewłaściwa mineralizacja chrząstki ucha bądź predyspozycje genetyczne. Aby wspomóc prawidłowy rozwój kośćca psa, zębów oraz kształtowania się chrząstek – w tym małżowiny usznej u psa – najważniejsza jest dobrze zbilansowana dieta, bogata we wszystkie niezbędne substancje odżywcze we właściwej proporcji, składniki mineralne, witaminy.
W zależności od sposobu żywienia (sucha mokra karma, posiłki gotowane, dieta BARF) może być konieczna suplementacja wapnia – szczególnie, gdy zdecydujemy się na posiłki gotowane. Suplementację jednak należy skonsultować z psim dietetykiem bądź weterynarzem. Pamiętajmy nadmiar wapnia bądź innych suplementów może okazać się bardziej szkodliwy niż jego niedobór. Nigdy nie suplementujmy wapnia, innych składników mineralnych i witamin na „własną rękę”. Lekarze weterynarii w niektórych przypadkach zalecają również suplementację kolagenem, który jest naturalnym budulcem chrząstek i stawów.
Kolejnym sposobem na wzmocnienie i prawidłowe ułożenie, załamanie psiej małżowiny usznej jest masaż. Sposób masażu pokaże nam zoofizjoterapeuta, weterynarz bądź dobry hodowca. Można go wykonywać aż do roku życia psa, w sposób systematyczny – codziennie po kilka minut. Pamiętajmy jednak, aby powoli przyzwyczaić naszego szczeniaka do masażu małżowiny usznej. Nasz dotyk musi być przyjemny, delikatny, relaksujący i zawsze wywoływać dobre skojarzenia- nigdy nie róbmy nic na siłę.
Pamiętajmy każdy pies jest indywidualną, odczuwającą ból istotą. Jego uszy to perfekcyjny narząd, który pozwala mu odbierać dźwiękowe sygnały i niewerbalne komunikaty psiego i ludzkiego świata. Psie uszy: małe, duże, stojące, wiszące, pięknie ukształtowane i te trochę oklapnięte i nieprawidłowo załamane nadają psu charakter, indywidualizm i wyjątkowość.