Jakie są sposoby i dlaczego warto szkolić psa metodami pozytywnych wzmocnień?
Wychowanie psa to nie tylko kwestia nauki nowych haseł i nabywania umiejętności, ale przede wszystkim budowania silnej więzi i zrozumienia między Opiekunem a czworonogiem. W świecie pełnym różnych technik szkoleniowych, metoda pozytywnego wzmocnienia wyróżnia się jako jedna z najbardziej efektywnych i humanitarnych sposobów szkolenia psów. Dlaczego warto wybrać tę metodę? W tym artykule przyjrzę się bliżej korzyściom płynącym z pozytywnego wzmocnienia szkolenia oraz przedstawię kilka metod i przykładów wykorzystania ich w życiu codziennym.
Na czym polega szkolenie metodą pozytywnych wzmocnień?
Metoda pozytywnego wzmocnienia polega na nagradzaniu psa za pożądane zachowanie. Nagradzanie może mieć formę przysmaków, zabawki, nagrody socjalnej (pochwały, dotyku), nagrody środowiskowej (np. chwila zabawy w ulubionym miejscu, spuszczenie ze smyczy i swobodna eksploracja). Ważne jest, aby nagroda była natychmiastowa i dostosowana do preferencji psa oraz umiejętności, której uczymy psa co pozwoli mu zrozumieć, za co dokładnie jest nagradzany. Nagroda jest zatem pozytywnym wzmocnieniem i pokazaniem psu, że dane zachowanie jest przez nas oczekiwane i pożądane. Nagroda ponadto zachęci psa do powtórzenia tego zachowania w przyszłości.
Jakie są zalety szkolenia psa metodą pozytywnych wzmocnień?
Pozytywne wzmocnienie nie tylko przyspiesza proces uczenia się, ale również wspiera emocjonalnie dobrostan psa. Dzięki tej technice, pies uczy się, że współpraca z Opiekunem przynosi korzyści, co wzmacnia pozytywne skojarzenia i chęć do nauki. W efekcie, relacja z pupilem staje się bardziej harmonijna i pełna zaufania. Najważniejsze zalety szkolenia psów metodą pozytywnych wzmocnień to:
- Budowanie pozytywnej i opartej na zaufaniu relacji Pies – Opiekun
- Wzmacnianie motywacji do pracy i nauki
- Budowanie poczucia bezpieczeństwa psa i dbanie o jego dobrostan
- Wzmacnianie pozytywnych emocji u psa, które towarzyszą dobrze prowadzonemu szkoleniu: entuzjazm, radość, spełnienie
- Wzmacnianie psiej samodzielności i pewności siebie
- Całościowe wykorzystanie psich możliwości nauki
- Wspieranie psiej decyzyjności
- Wzmacnianie wyuczonych zachowań i chęci ich powtarzania oraz stosowania w przyszłości zarówno na treningu jak i w życiu codziennym
- Pozytywna stymulacja mentalna psa
- Redukcja stresu i niepewności
- Poprawa wzajemnej komunikacji Psa i Opiekuna i zrozumienia odmienności gatunkowej i psiego języka ciała
- Pozytywne wzmocnienie to wspaniałe narzędzie behawioralne pomagające w terapii psów problemowych np. lękliwych
Jakie są sposoby i przykłady szkolenia metodą pozytywnych wzmocnień?
Szkolenie psa to fascynująca przygoda zarówno dla psa jak i Opiekuna. Najważniejsze, aby poznać tajniki i zasady pozytywnego szkolenia i wprowadzać je prawidłowo dostosowując naukę do możliwości psa.
Wśród metod pozytywnego szkolenia psów najbardziej znane i najczęściej stosowane to:
Kształtowanie
Kształtowanie polega na tym, że uczymy naszego psa poszczególnych zachowań, które prowadzą do prezentacji ostatecznego, oczekiwanego przez nas zachowania.
Przykład: hasło „na miejsce” – szkolenie metodą kształtowania. Pragniemy nauczyć naszego przyjaciela hasła „na miejsce”. Możemy skorzystać w szkoleniu z metody kształtowania. Gdy nasz pies zbliża się do swojego posłania, klatki kennelowej wymawiamy nasze hasło np.: „tak” lub zaznaczamy klikerem wzmacniając zachowanie smakołykiem. Oczywiście jeśli chcemy stosować szkolenie klikerowe, klkier musi być prawidłowo wprowadzony. Zasady szkolenia klikerowego znajdziecie tu:
W kolejnym etapie nagradzamy i zaznaczamy hasłem, klikerem wejście psa łapkami na posłanie, położenie się na posłaniu itd. Metoda kształtowania jest wolniejsza od innych metod szkoleniowych, lecz zmusza psa do myślenia i samodzielnego „dedukowania” czego oczekuje od psa Opiekun. Wyłapywanie może być świetną wspólna zabawą, która w efekcie przyniesie naszemu psu dużo satysfakcji.
Naprowadzanie
Naprowadzanie polega na zachęceniu psa do wykonania danego zachowania poprzez naprowadzenie go gestem, smakołykiem.
Przykład: hasło „na miejsce” – szkolenie metodą naprowadzania. Ta metoda szkolenia stosowana jest najczęściej ze względu na szybkie rezultaty i jasny przekaz dla psa. Naprowadzamy w niej psa smakołykiem, w późniejszych etapach gestem na swoje miejsce: posłanie, do klatki i nagradzamy. Nauka „na miejsce” tą metodą przedstawiona jest w poniższym artykule:
Wyłapywanie
Wyłapywanie polega na nagradzaniu spontanicznego zachowania psa.
Przykład: hasło „na miejsce” – szkolenie metodą wyłapywania. Nasz pies często w ciągu dnia wchodzi na swoje posłanie. Nagradzamy każde wejście psa na posłanie. Pies zorientuje się, że jest to zachowanie oczekiwane i będzie je powtarzać. Jeśli dodamy hasło „na miejsce” do prezentowanego i nagrodzonego przez psa zachowania połowa sukcesu za nami.
„Naśladownictwo” – nauka społecznego uczenia się psów „Do as I do”
Metoda „Do As I Do” („Rób tak, jak ja”) to nowoczesne podejście do szkolenia psów, które bazuje na naśladowaniu i uczeniu się przez obserwację. Jej celem jest umożliwienie psom nauki nowych umiejętności poprzez naśladowanie działań ich Opiekunów. Metoda ta łączy elementy nauki społecznej i pozytywnego wzmocnienia, oferując skuteczną i interaktywną metodę szkolenia. psów, które już opanowały daną umiejętność. Została opracowana przez dr Claudia Fugazza, specjalistkę w dziedzinie psychologii zwierząt i szkolenia psów. Dr Fugazza pracowała nad udowodnieniem, że psy potrafią uczyć się poprzez naśladowanie i obserwację, co zostało potwierdzone w jej badaniach i pracach naukowych.
Przykład: hasło „na miejsce” – szkolenie metodą naśladownictwa. W tej metodzie pies naśladowałby swojego Opiekuna, który udaje się na psie posłanie i je nagradza. Jest to oczywiście „wielki skrót”, gdyż metoda uczenia przez naśladownictwo jest wprowadzana etapowo tzw. protokołem, który pomaga psu zrozumieć oczekiwania swojego Opiekuna.
Podsumowanie
Wybór metody szkoleniowej zależy od indywidualnych potrzeb psa oraz celów szkoleniowych. Najskuteczniejsze podejście często łączy kilka metod, aby dostosować się do konkretnego zwierzęcia, jego charakteru, temperamentu, zdolności uczenia się. Najwspanialszym efektem ubocznym szkolenia metodą pozytywnych wzmocnień jest relacja Pies -Opiekun oparta na zaufaniu i zrozumieniu oraz wspólnie spędzony czas.