Pies ciemnego koloru patrzący w praco ubrany w pomarańczową obrożę i smycz. Psinosek.pl
|

Jaka smycz dla psa jest najlepsza?


Każdy pies uwielbia spacery. Zarówno taki, który mieszka w bloku jak i ten, który ma do swojej dyspozycji dużą zieloną działkę. Spacer zbliża psa z jego opiekunem, tworzy między nimi jedyną w swoim rodzaju więź. Pies ze swojej natury potrzebuje obecności w swoim otoczeniu innych istot. Po jego udomowieniu przez ludzi to my ludzie jesteśmy jego najbliższymi towarzyszami i to my powinniśmy poświęcić mu swój czas. Spacery są właśnie jednym ze sposobów na jego wspólne spędzanie. Jeśli podczas takiego spaceru napotkamy na swojej drodze inne psy, możemy zauważyć jak wiele rodzajów smyczy jest dostępnych na rynku i jak wiele funkcji one posiadają. Czy są potrzebne? Jeśli tak, to jaka jest najlepsza? Sprawdźmy to.

Po co stosować smycz?

Zastanówmy się, czy smycz jest w ogóle nam i naszym psom potrzebna? Zapewne widzieliście wiele psów biegających bez niej. Niektóre z czworonogów trzymają się wtedy blisko swojego właściciela, inne zaś eksplorują teren i biegają tam gdzie chcą, bez oglądania się na swojego opiekuna. Jeśli warunki są do tego odpowiednie a nasz pies bezwzględnie wróci do nas gdy go przywołamy to wszystko jest w porządku.

Co jednak w sytuacji gdy wokół biegają inne psy, z którymi nasz pupil niekoniecznie dobrze się zrozumie? W dzisiejszym świecie na wolno biegające psy czyha wiele zagrożeń. Jeżdżące szybko samochody, podrzucane trutki i wiele innych niebezpieczeństw dla naszych czworonogów. Aby zapewnić naszemu psu bezpieczeństwo, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrą smycz dostosowaną do naszego czworonoga i warunków otoczenia.

Cechy dobrej smyczy

Jaka powinna być dobra smycz aby odpowiednio i bezpiecznie spędzić czas ze swoim czworonogiem? Przede wszystkim smycz powinna być tak dobrana, aby zapewnić naszemu psu bezpieczeństwo. Musi dać opiekunowi możliwość nakierowania swojego pupila a także zapewnić psu możliwość swobodnej eksploracji terenu wokół niego. Dobra smycz powinna być wykonana z materiału odpornego na wilgoć, aby nie stracić swoich właściwości podczas spaceru w deszczu, a także mieć możliwość łatwego doprowadzenia jej do porządku po kąpielach błotnych naszego psiaka.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Rodzaje smyczy

Na rynku smyczy panuje dzisiaj naprawdę duży tłok. Mamy możliwość dokonania wyboru z wielu rodzajów, kolorów, długości. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje smyczy dostępnych na rynku:

Smycz spacerowa

Najpopularniejszy rodzaj smyczy to tak zwana grupa smyczy spacerowych. To smycze wykonane najczęściej z taśmy lub linki o stałej długości zakończone karabinkiem lub zatrzaskiem do przypięcia obroży. Zazwyczaj są to smycze o stałej i niezbyt dużej długości, choć wśród nich możemy znaleźć i takie, które posiadają dodatkowe kółka dzięki którym możemy je skrócić i odpowiednio dostosować do sytuacji. W zależności od ilości kółek smycz taka może dysponować 2-3 stopniami długości. Smycze spacerowe są dobrym wyborem na codzienne spacery. Możemy się zastanowić tylko nad ich odpowiednią długością. Problem ten omówimy szerzej w dalszej części.

Smycz spacerowa dla psa w kolorze pomarańczowym. Psinosek.pl
Smycz spacerowa / Fot.: Psinosek.pl

Smycz automatyczna typu „flexi”

Smycze tego typu są bardzo popularne i często można je zobaczyć podczas spacerów. Składają się one z wygodnej rączki, wewnątrz której znajduje się cienka linka lub taśma wysuwana w miarę oddalania się psa od opiekuna. Gdy pies wraca do nas, linka jest automatycznie zwijana i chowa się w rączce. Możemy ją też zablokować na pożądanej przez nas długości. Smycze automatyczne mają jednak wiele istotnych wad, które niekorzystnie wpływają zarówno na wychowanie psa jak i również na jego bezpieczeństwo.

Smycze automatyczne często utrwalają nawyk psa do ciągnięcia opiekuna. Dzieje się tak dlatego, że pies uczy się, że aby dojść w miejsce, które go interesuje powinien on pociągnąć smycz zwiniętą w rączce. Czuje on wtedy opór, którego pokonanie skutkuje nagrodą czyli dotarciem w upatrzone miejsce. W odróżnieniu od tego w tradycyjnych smyczach opór skutkuje zazwyczaj zatrzymaniem psa przez opiekuna. Dodatkowo smycze te potrafią być dla psa niebezpieczne. Ze względu na to, że są one wykonane z bardzo cienkiej i mocnej linki, po zaplątaniu się o nogi psa potrafi ona przeciąć na nich skórę boleśnie kalecząc naszego pupila.

Smycz dla psa typu flexi w kolorze niebieskim. Psinosek.pl
Smycz automatyczna typu “flexi” / Fot.: Marco Verch – flickr.com

Ringówka

Smycz typu „ringówka” stosowana jest zazwyczaj na wystawach psów. Służy ona do odpowiedniej prezentacji psa na tzw. ringu. Jest to bardzo krótka smycz, którą nakłada się bezpośrednio na kark psa bez potrzeby używania obroży. Jej głównym celem jest uzyskanie nad psem dużej kontroli (stąd jej niewielka długość) i odpowiednie zaprezentowanie go sędziemu do oceny. Nie nadaje się ona do codziennych długich spacerów, powinna być używana jedynie do oceny oraz w krótkich sesjach treningowych.

Smycz dla psa używana na wystawach psów typu ringówka. Psinosek.pl
Ringówka / Fot.: Psinosek.pl

Linka treningowa

Linkę treningową używamy głównie do szkolenia psa. Należy ona do niezbędnych akcesoriów dla każdego odpowiedzialnego opiekuna psa, chcącego nauczyć swojego czworonoga pewnych zachowań, które będą skutkowały podniesieniem bezpieczeństwa pupila. Głównie chodzi tutaj o naukę przywołania. Smycz tego typu jest zazwyczaj długa, pomiędzy 5 a 20 metrów. Doświadczeni trenerzy używają tej długości smyczy również jako smyczy na codzienne spacery. Daje ona psu możliwość swobodnego eksplorowania terenu a jednocześnie przewodnikowi pewną kontrolę nad pupilem. Spacer z tej długości linką wymaga pewnego doświadczenia ze względu na możliwość splątania w niewprawnych rękach, jednak powinna być ona obowiązkowym wyposażeniem każdego odpowiedzialnego właściciela psa.

Smycz dla dwóch psów

To właściwie tzw. „adapter” przyłączany do standardowej smyczy, która dzięki niemu rozdziela się na dwie końcówki. Pozwalają one na prowadzenie dwóch psów równocześnie za pomocą jednej końcówki umieszczonej w dłoni opiekuna. Przy tym rozwiązaniu należy pamiętać, aby psy miały podobny temperament i potrafiły się poruszać w harmonii ze sobą. Nie jest to rozwiązanie idealne, jednak czasem właściciel nie ma innego wyjścia i nie jest w stanie wyprowadzić dwóch psów bez użycia tego typu rozwiązania.

Trzy psy idące na smyczach. Biały większy pies jest na niebieskiej smyczy. Obok idą dwa yorki na podwójnej smyczy. Psinosek.pl
Yorki na podwójnej smyczy / Fot.: Mircea – See – Pixabay

Jaka długość smyczy jest najlepsza?

Nie ma idealnej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od okoliczności, terenu i charakteru psa. Inna długość smyczy będzie nam potrzebna do przewozu psa środkami komunikacji miejskiej, inna na wystawę psów, a jeszcze inna do eksplorowania terenu za mało uczęszczanej łące. Naszym zdaniem standardowa smycz do codziennych spacerów powinna mieć długość co najmniej 5 metrów. Pozwala to na dużą swobodę dla naszego czworonoga, a jednocześnie daje nam kontrolę i możliwość korygowania jego zachowania. Daje też możliwość eksplorowania terenu przez naszego psiaka. Wraz z doświadczeniem, które nabierzemy podczas codziennych spacerów, możemy stosować dłuższe smycze, pod warunkiem, że nauczymy się z nimi odpowiednio obchodzić. Powinniśmy się nauczyć zwijać ją i rozwijać w razie potrzeby oraz zapobiegać splątaniu się jej podczas intensywnej eksploracji terenu.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podsumowanie

Naszym zdaniem odpowiedzialny opiekun psa powinien mieć w swoim domu kilka różnych rodzajów smyczy. Niezbędnym minimum jest odpowiedniej długości smycz treningowa i linka treningowa do szkolenia psa. Sami preferujemy smycze o długości 5-10 metrów, jednak za absolutne minimum uważamy 3 metrowe. Niezależnie od tego jaką smycz wybierzemy nauczmy się z niej odpowiednio korzystać tak, aby łączyła nas ona z psem a nie dzieliła. Redakcja Psinosek.pl życzy przyjemnych i bezpiecznych spacerów.

Podobne wpisy