Jak zapoznać ze sobą dwa psy?
Wbrew pozorom prawidłowe zapoznanie ze sobą dwóch psów nie jest takie proste jak nam – ludziom – może się wydawać. Dla nas zapoznanie jest proste. Podchodzimy do drugiej osoby, podajemy jej rękę, uśmiechamy się i rozmawiamy. Ale psy nie są ludźmi. Takie zwyczaje byłyby odczytane w ich języku delikatnie mówiąc jako dosyć niegrzeczne. Jak więc zapoznać dwa psy ze sobą w prawidłowy sposób? Zapraszam do lektury.
Dlaczego chcemy zapoznać ze sobą psy?
Zapoznanie się ze sobą psów jest ważną czynnością, do której będziecie mieli na pewno wielokrotnie okazję podczas czasu spędzonego ze swoim czworonogiem. Psów jest naprawdę dużo i podczas spacerów nie unikniecie interakcji Waszego psiaka z innymi kudłaczami. Ważne jednak, żebyście pamiętali o tym, że witanie się z każdym psem to zły pomysł. Więcej o tym przeczytacie w naszym artykule:
Niemniej jednak interakcje z innymi osobnikami ze swojego gatunku, są bardzo ważne z punktu widzenia realizacji Psich potrzeb. Są wręcz kluczowe i niezbędne dla prawidłowego rozwoju i psychiki Waszego kudłatego kumpla. Dlatego, jeśli chcecie, żeby był on szczęśliwy, musicie zadbać również o tą stronę zaspokajania jego potrzeb towarzyskich. Jak to zrobić, żeby sytuacja zapoznania dwóch psów nie stworzyła więcej kłopotów niż pożytku?
Neutralny grunt
Po pierwsze musimy tak zarządzać środowiskiem i otoczeniem, żeby jak najmniej pozostawić przypadkowi. Puszczenie dwóch psów na żywioł to zdecydowanie zły pomysł. Czasem wybieracie się również z towarzyską wizytą do znajomych, którzy posiadają psa. Jeśli zabierzecie do nich swojego psiaka, to postawicie go w bardzo trudnej sytuacji. Znajdzie się on na obcym sobie gruncie, z nieznanym psem, który dodatkowo wcale nie musi chcieć innego psiaka na swoim terytorium. Warto również podkreślić, że nie każdy pies będzie dobrze się czuł w towarzystwie innego psiaka. To tak samo jak my ludzie nie musimy lubić wszystkich innych ludzi. Mamy swoich ulubionych znajomych, przyjaciół, których akceptujemy i w których towarzystwie lubimy przebywać. Ale są również ludzie, z którymi nie potrafimy się dogadać. Dlaczego inaczej miałoby być u psów?
Na pierwsze zapoznanie się ze sobą dwóch psów powinniście więc wybrać neutralny grunt, który obu psiakom da równe szanse. Może to być na przykład polana, na której znajdują się krzaczki lub drzewa pod którymi nasze psy mogą zostawić ślady zapachowe. Może to być skwer wzdłuż rzeki, wzdłuż której będziecie mogli pójść na spokojny spacer. Wybierzcie spokojne miejsce z dala od dużej ilości bodźców, w którym psy będą mogły skupić się na sobie nawzajem.
Środki ostrożności
Podczas pierwszej, początkowej fazy poznawania się, na dużej odległości, psy powinny być na smyczach. Pomoże nam to w przypadku, gdy jeden z psów ma zbyt żywiołowy charakter i mógłby w niekontrolowany sposób podbiec do drugiego. Zresztą nieumiejętne posługiwanie się smyczą również może spowodować wiele problemów, ale o tym później. Mało tego. Jeśli macie psa, który źle reaguje na takie sytuacje, to warto ubrać go również w kaganiec. Pod warunkiem jednak, że kaganiec ten miał on już prawidłowo wprowadzony wcześniej. O tym jak go wprowadzić prawidłowo pisaliśmy już tutaj:
Nie powinniście natomiast zakładać kagańca psu, gdy nie został on do niego przyzwyczajony wcześniej. Również złym pomysłem będzie zakładanie mu go tylko i wyłącznie na spotkania z innym psem. Używajcie więc kagańca, gdy został prawidłowo wprowadzony i obawiacie się reakcji Waszego psiaka a jednocześnie używacie go chociaż od czasu do czasu.
Ze smyczą czy bez?
Jak już pisałem wcześniej, uważam, że pierwsze spotkanie z innym psem, powinno odbywać się na smyczy. I nie oznacza to, że jeśli macie psa zapiętego na smycz, to możecie śmiało podejść do drugiego na bezpieczną odległość przytrzymując linkę. Przytrzymanie linki – inaczej mówiąc naprężenie jej to duży błąd. Powoduje to ograniczenia w komunikacji psów. Napięta linka wymusza często u psów nienaturalną, a przy tym grożącą pozycję. Wysyłanie takich grożących komunikatów zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem przy zapoznawaniu się ze sobą dwóch psiaków. Problemem może być również splątanie się ze sobą dwóch linek. Postawi to oba psiaki w bardzo trudnej sytuacji, która najczęściej kończy się wyzwoleniem agresji i walką. Smycz jest więc narzędziem, którego musimy używać z głową. Powinna być zawsze luźna.
Jak zapoznają się ze sobą dwa psy?
Naturalnie psy, które się wcześniej nie znały, nie podchodzą do siebie na wprost. Podchodzenie na wprost oznacza z reguły atak i złe zamiary. Prawidłowe podejście do siebie dwóch psów odbywa się po łuku. Unikają one wtedy bezpośredniego kontaktu wzrokowego, ustawiają się do siebie bokiem i znaczą teren wysyłając do siebie zapachowe wiadomości. I tutaj drobna uwaga. My ludzie nie komunikujemy się ze sobą węchem i komunikacja zapachowa psów jest nam całkowicie obca. Brutalnie mówiąc nie mamy wstępu do tego świata psów. Ale to właśnie na nas ciąży zadanie, żeby im taką komunikację umożliwić. Zazwyczaj pies, który chce zostawić ślad zapachowy znaczy teren i oddala się na bezpieczną odległość, żeby umożliwić drugiemu psu odczytanie swojej „wiadomości”. Musimy być tego świadomi i umożliwić naszemu psiakowi oddalenie się na pewną bezpieczną i komfortową odległość.
Jak zapoznać ze sobą dwa psy w prawidłowy sposób?
Zapoznanie się ze sobą dwóch psów rozpoczynamy na pewnej komfortowej i bezpiecznej dla nich odległości. Pozwalamy im na swobodne węszenie i podglądanie drugiego psiaka. Dajemy im swobodę pozostawiania zapachów i ich odczytywania. Jednocześnie jednak obserwujemy zachowanie swojego psiaka pod kątem objawów stresu. Jeśli zauważymy nerwowe oblizywanie się, odwracanie głowy, naskakiwanie na opiekuna w celu wymuszenia zwiększenia dystansu, to oznacza, że musimy się oddalić, bo odległość między psiakami jest zbyt mała. Dobrym sposobem na rozładowanie emocji jest spacer równoległy, o którym również już pisaliśmy wcześniej:
Spacerując w ten sposób, psy powoli i bezstresowo oswajają się z drugim psiakiem. Stopniowo w miarę takiego oswajania się możemy zmniejszyć odległość, ciągle jednak obserwując oznaki stresu. Jeśli teren nie pozwala na spacer równoległy, możemy iść jeden za drugim, ale trzeba pamiętać, że kolejność powinna być zmieniana, żeby obydwa psy miały szansę na wzajemne zapoznanie się ze swoimi zapachami. Przy tego typu spacerach nie używamy smaczków ani zabawek, żeby nie ekscytować zbytnio żadnego z psów. Powinny one zachować spokój. Po pewnym czasie możecie zmniejszać odległość, aż dojdzie do bezpośredniego spotkania i zabawy, jeśli wszystko przebiega prawidłowo. Uwaga: Gonienie jednego psa przez drugiego wcale nie musi oznaczać prawidłowej zabawy. Prawidłowa zabawa powinna zawsze być symetryczna. Psy muszą zmieniać się rolami. Inaczej to nie zabawa, ale polowanie jednego psa na drugiego. Zwróćcie również uwagę czy psy zatrzymują się przy tego typu gonitwach. To również jest oznaka, że zabawa jest prawidłowa.
Wizyta domowa
Jeśli podczas spacerów udało się Wam osiągnąć prawidłowe zapoznanie, ale Waszym celem jest osiągnięcie przebywania psów razem ze sobą w domu, musicie pamiętać o kilku ważnych rzeczach.
- Po pierwsze to, że psy dobrze czują się ze sobą na zewnątrz, nie zawsze będzie równoznaczne, że zaakceptują się w jednym pomieszczeniu lub jednym domu. Znowu to do Was należy obserwacja psów pod kątem objawów stresu.
- Po drugie przed wizytą powinniście usunąć wszelkie przedmioty, które mogłyby spowodować konflikt na tle obrony zasobów. Mogą to być zabawki, smaczki czy miski z jedzeniem.
- Po trzecie pies, który jest gościem, zazwyczaj powinien wejść jako pierwszy, by mieć szanse na swobodne zapoznanie się z nieznanym mu otoczeniem.
- Po czwarte, tak jak podczas spacerów unikajcie karmienia smaczkami czy zabawy. Zbyt wysokie emocje nie są teraz psom potrzebne a mogą być bardzo szkodliwe.
Życzę Wam i Waszemu kudłatemu kumplowi dużo fajnych kumpli i koleżanek, z którymi będzie mógł bezstresowo się bawić.