Pies rasy owczarek australijski leżący na śniegu.
|

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa zimą?


Zima trudny czas dla bezdomnych psów – nie bądźmy obojętni

„Ramzes nie został otrzymany od przyjaciół w charakterze upominku ani wybrany spośród innych psów jako jedyny właściwy. Leżał zimą w jednej z bram sąsiedzkich, skostniały od mrozu, zdychający z głodu, karmiony przez przechodniów o miękkich sercach, pokaleczony przez psy mocniejsze. W pewnej chwili miał tego dosyć i zwyczajnie zaszczekał pod drzwiami, by go wpuścić. Wszedłszy, dał do zrozumienia, że czuje się dobrze. I został. Nadano mu imię Ramzes, by go podnieść na duchu (…)” (Zofia Nałkowska, “Ramzes” w: “Między zwierzętami”, 1915)

Zima to najtrudniejsza pora roku dla bezdomnych psów. Głodne, samotne, zmarznięte, porzucone psy błąkają się po ulicach naszych miast i wiosek szukając resztek pożywienia. Niestety tylko nieliczne z nich mają takie szczęście jak Ramzes – bohater wiersza Zofii Nałkowskiej, który spotyka na drodze swojego smutnego, psiejskiego życia dobrych ludzi, którzy otwierają przed nim swoje serce i ciepły dom.

Nie jesteśmy w stanie uratować i zaopiekować się wszystkimi bezdomnymi zwierzakami, ale bądźmy czujni i zwróćmy uwagę czy w naszej okolicy nie błąkają się bezdomne psy, koty. Poinformujmy straż miejską bądź inne służby, które mogą zabezpieczyć porzucone, zagubione zwierzęta. Jeśli tylko możemy zapewnijmy im ciepłe schronienie i posiłek zanim przybędzie pomoc. Nie przechodźmy obok cierpienia zwierząt obojętnie.

Biały pies leżący na śniegu. Psinosek.pl
Zima to trudny czas dla psów.
Źródło: Audrius Vizbaras – Pixabay
Biały pies stojący na śniegu. Psinosek.pl
Zadbajmy o bezpieczeństwo psa zimą.
Źródło: Audrius Vizbaras – Pixabay

Zima w schronisku

Zima to również wyzwanie dla psiaków schroniskowych. Wiele schronisk organizuje zbiórki koców, posłań, legowisk i materiałów, którymi można ocieplić psie klatki i boksy. Część z nich zbiera również karmę bądź mikołajowe i świąteczne datki.

Pies zimą w budzie
„Łańcuch krótki, niby sznurek,
Na łańcuchu smutny Burek.
Zamiast budy – cztery deski
Psa wiejskiego żywot pieski.
W lecie upał, w zimie mróz,
Trzeba zdrowia, by to zniósł.
A wiesz, o czym Burek marzy?
Wziąć na łańcuch gospodarzy…”

(Andrzej Monastyrski, „Burek”)

Doskonale wiemy, że wiele psiaków – szczególnie na wsiach, bądź w małych miejscowościach spędza zimę w budzie. Dobrzy opiekunowie zabezpieczają budę przed zimnem, deszczem, śniegiem, wiatrem, zapewniają dwa ciepłe posiłki, wodę. Nie trzymają psa na krótkim łańcuchu, zapewniają mu wystarczającą ilość ruchu, spacerów i odpowiednią opiekę. Niestety statystyki są nieubłagalne, wiele psów zamarza zimą a ich właściciele nie widzą bądź nie chcą widzieć ich cierpienia, bólu i wyzwania jakim jest przeżycie zimy w budzie.

Nie bądźmy więc obojętni na psią krzywdę, uświadamiajmy sąsiadów poprzez rozmowę, wsparcie i wszelkie możliwe sposoby. Jeśli nic nie skutkuje zawiadommy odpowiednie służby: Straż Miejską, Policję, Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. Pies odczuwa zimno i głód tak samo jak człowiek – nasza bierność i ignorancja to niestety „gwóźdź do psiej trumny”.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Bezpieczna psia buda

  • Stop krótkiemu łańcuchowi, metalowej obroży i metalowej misce
  • Min. 2 ciepłe posiłki o odpowiedniej kaloryczności
  • Dostęp do letniej, świeżej wody
  • Zabezpieczenie budy słomą bądź innym izolacyjnym materiałem (dachu, ścianek, podłoża)
  • Zabezpieczone wejście do budy (ochrona przed wiatrem, mrozem).
  • Unikanie posłań, legowisk, materiałów wyścielających budę z materiałów, które mogą zawilgnąć.
  • Ograniczenie przebywania psa w budzie podczas mroźnych dni – otwórzmy psu dom i serce.
  • Zapewnienie psu spacerów i niezbędnego ruchu w celu ogrzania jego ciała, zachowania zdrowia fizycznego i psychicznego.
Czrno biały pies ze smutną miną stoi na śniegu. Psinosek.pl
Zadbajmy o komfort i bezpieczeństwo psa zimą.
Źródło: Image by Monika Schröder – Pixabay

Jak zadbać o bezpieczeństwo psa zimą?

Ochrona psich łapek

Psie łapki są szczególnie wrażliwe na zimno, mróz, drobne kamyczki i sól, bądź chemiczne preparaty, którymi posypywane są nasze drogi i chodniki. Wszystkie te czynniki i substancje bardzo im szkodzą. Zadbajmy o psie łapki smarując je przed spacerem wazeliną bądź innymi natłuszczającymi preparatami z lanoliną, które dostępne są w sklepach zoologicznych bądź w gabinetach weterynaryjnych. Kudłate łapki należy również zabezpieczyć poprzez wycięcie wystających włosków, aby kryształki lodu i zanieczyszczenia nie przyczepiały się do nich i nie narażały naszego przyjaciela na odmrożenia, bądź skaleczenia i urazy. Niektóre psiaki wylizują łapki po spacerze w celu usunięcia zanieczyszczeń, ogrzania ich. Myjmy łapki po spacerze, aby nasz psiak nie zachorował po „zlizaniu” soli bądź innych szkodliwych substancji. Bardzo wrażliwemu psu możemy kupić psie buciki.

Biały pies stojący na śniegu w niebiekich bucikach. Psinosek.pl
Dobrym pomysłem na ochronę łapek w zimie są zimowe buciki.
Źródło: Julita – Pixabay

Zadbane futro, psie „ubranka”

Zdrowy pies to zadbany pies. Wyczesujmy regularnie psie futro, a po spacerze oczyśćmy z brudu, śniegu i żrącej soli brzuch i łapki. Psy uwielbiają tarzać się śniegu, nie zapomnijmy więc sprawdzać i oczyszczać psie uszy z pozostałości śniegowych harców. Regularne szczotkowanie jest bardzo istotne, gdyż pozwala utrzymać zdrową sierść. Jest to bardzo ważne szczególnie dla ras, które mają podszerstek chroniący je przed zimnem, ale i upałem. Podszerstek zabezpiecza naszego psiaka i stanowi warstwę izolacyjna.

Nie kąpmy psa za często w okresie zimowym, gdyż „zmywamy” jego warstwę lipidową na skórze, która również pełni ważną funkcję ochronną. Jeśli jednak kąpiel jest konieczna używajmy tylko preparatów przeznaczony dla psów, a kąpiel zaplanujmy po wieczornym spacerze, aby nasz przyjaciel zdążył dobrze wyschnąć przed kolejnym wyjściem na zewnątrz. Psiaki nie posiadające podszerstka, rasy delikatne, krótkowłose dobrze jest zaopatrzyć w odpowiednie psie ubranka, które zabezpieczą je przed chłodem, wilgocią. Takie ubranka przydadzą się również psom starszym, chorym bądź w okresie rekonwalescencji. Ich układ odpornościowy działa mniej sprawnie.

Odpowiednia dieta – odporny pies

O odpowiednią dietę naszego psa musimy dbać cały rok nie tylko zimą. Pies, który spędza dużo czasu na zewnątrz (psiaki w budzie), bądź uprawiający zimowe sporty, musi mieć bardziej kaloryczną dietę obfitującą w zdrowe kwasy tłuszczowe (omega 3 i 6) i niezbędne składniki mineralne i witaminy. Zalecane jest podawane do posiłków oleju lnianego, oleju z ogórecznika bądź oleju z łososia.

Zimą bardzo istotnymi składnikami są również witaminy i składniki mineralne a szczególnie biotyna i cynk, które pomagają utrzymać zdrową skórę i sierść oraz zapewnić ich regenerację, gdyż to właśnie zimą są one szczególnie narażone na uszkodzenie. Poradźmy się naszego weterynarza, bądź psiego dietetyka i upewnijmy się, że dieta naszego psa jest odpowiednio zbilansowana. Psy przebywające na zewnątrz powinny otrzymywać min. dwa ciepłe posiłki.

Bezpieczeństwo psa na spacerze

Większość naszych czworonożnych przyjaciół uwielbia zimowe spacery i szaleństwo w śniegu, tarzanie, łapanie kulek, gonitwy śnieżne. Pamiętajmy jednak, aby skrócić spacery w mroźne dni. Nie pozwólmy naszym psom jeść śniegu, aby nie nabawiły się zapalenia gardła i krtani, które objawiają się kaszlem i wymiotami białą śliną. Usuwajmy na bieżąco „śniegowe kuki” z psich łapek. Uważajmy na śliskie powierzchnie, aby zminimalizować ryzyko urazów psich stawów i tkanek.

Dwa psy na smyczach na zimowym spacerze ze swoją opiekunką. Psinosek.pl
Zadbajmy o psie łapki na spacerach.
Źródło: Petra – Pixabay

Zakupmy światełko i odblaskową smycz, szelki, obrożę, które zapewnią widoczność i bezpieczeństwo naszym psom podczas wieczornych spacerów. Zwróćmy uwagę czy nasz pies nie wysyła nam sygnałów, że jest mu zimno i należy szybko zakończyć spacer. Zmarznięty pies podnosi na zmianę łapki, drży, zawraca w stronę domu bądź staje w miejscu. Pamiętajmy również o zabezpieczeniu psa przed kleszczami, które żerują nawet podczas łagodniejszych zim.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Bezpieczny psi dom zimą

Zapewnijmy odpowiedną temperaturę w domu i zabezpieczmy ciepłe miejsce do odpoczynku w domu po zimowym spacerze. Nie pozwólmy zmarzniętemu psu odpoczywać na zimnych kafelkach, ale zabezpieczany również piec, kominek bądź gorący kaloryfer, aby nasz przyjaciel nie poparzył swojej delikatnej skóry. Zwróćmy uwagę czy legowisko naszego psa nie jest usytuowane w przeciągu bądź zbyt chłodnym miejscu. Zmarznięty pies często zwija się w kulkę podczas snu, aby ograniczyć ubytek ciepła z organizmu. Spokojnie wypoczywający, zabezpieczony przed zimnem pies śpi najczęściej na boku. Sen ten pozwala mu głęboko wypocząć korzystając z regenerującej fazy snu – REM.

Wyziębienie, odmrożenia, choroba psa – pierwsza pomoc

Zimną nasze psy narażone są na wyziębienie. Szczególnie podczas długich spacerów bądź gdy ich sierść mocno zawilgnie a pies nie ma możliwości jej osuszenia i ogrzania się. Objawy wyziębienia to między innymi: drżenie, apatia, senność, osłabienie, smutek. W razie zauważenia najmniejszych objawów wyziębienia jak najszybciej osuszmy jego sierść, zapewnijmy odpoczynek w ciepłym miejscu. Nigdy nie zmuszajmy psa do picia bądź jedzenia, ani nie umieszczajmy bardzo blisko gorącego kaloryfera, bądź nie kąpmy go w ciepłej wodzie, aby nie doprowadzić do zagrażającemu życiu psa szokowi termicznemu.

Równie niebezpieczne są odmrożenia. Na odmrożenia szczególnie narażone są niepokryte futrem delikatne łapki, uszy. Odmrożona skóra może być blada, bądź nawet sina. Pierwsza pomoc to osuszenie łapek, ogrzanie ich we własnych dłoniach i posmarowanie natłuszczającą maścią. Umieszczenie psiaka pod kocykiem i w ciepłym, ale nie gorącym miejscu. Odmrożenia mogą być bardzo niebezpieczne i prowadzić do martwicy tkanek, dlatego w razie najmniejszych wątpliwości i niepokojących objawów udajmy się jak najszybciej do weterynarza.

Pies leżący na śniegu opruszony śniegiem. Psinosek.pl
Kontrolujmy psa pod kątem odmrożeń w zimie.
Źródło: Claudia – Pixabay

Pamiętajmy zatem o profilaktyce i zabezpieczajmy szczególnie podatne na odmrożenia delikatne części ciała naszych kudłatych przyjaciół (łapki, uszka, mało owłosione ogonki) stosując natłuszczające preparaty, ochronne ubranka, buciki i skracając czas przebywania na zimnie. W razie jakichkolwiek objawów choroby: katar, kaszel, wymioty, apatia, osowiałość, brak apetytu, podwyższona bądź obniżona temperatura, skontaktujmy się z naszym zaufanym lekarzem weterynarii.

Psinosek życzy wszystkim psiakom i ich właścicielom wspaniałych zimowych przygód, śniegowych zabaw i bezpiecznej zimy dla wszystkich psów.

Podobne wpisy