Sylwester i psy. Na stole szampan sylwestrowy. Fajerwerki. - Psinosek.pl
|

Jak psy reagują na fajerwerki noworoczne


Sylwestrowe zabawy a wrażliwość psów

Okres Sylwestrowy. Żegnamy się ze Starym Rokiem i cieszymy z nadejścia Nowego Roku. Nasz sposób na jego przywitanie to muzyka, szampan i widowiskowe fajerwerki. Kochamy ten dzień i często czekamy na niego przygotowując się na długo przed jego nadejściem. Tymczasem musimy sobie uświadomić, jak ciężki jest to okres dla naszych czworonożnych podopiecznych. Jeśli jesteście właścicielem psa, to zapewne zmierzyliście się już z jego reakcją na głośne petardy. Widzieliście strach w jego oczach. Pamiętacie, jak szukał bezskutecznie schronienia przed głośnymi dźwiękami i błagalnie patrzył na Was z niemą prośbą o zapewnienie mu bezpieczeństwa. Jeśli natomiast nie macie jeszcze tego czworonożnego przyjaciela, to może po przeczytaniu tego artykułu zrozumiecie, że nasze świętowanie nie jest obojętne dla ich zachowania i strachu. W tym artykule przedstawimy Wam między innymi sposoby na uspokojenie psa w Noc Sylwestrową.

Psi słuch

Nie jest tajemnicą, że psy mają słuch o wiele czulszy od ludzkiego. Jego szeroki zakres sprawia, że psy słyszą dwa razy więcej częstotliwości dźwięków niż ludzie, w dodatku na czterokrotnie większą odległość. Przykładowo jeśli człowiek słyszy dźwięk kroków z odległości 30 metrów, pies usłyszy ten sam dźwięk z odległości 120 metrów! Dodatkowo, dla psów słyszenie dźwięków to nie tylko percepcja słuchowa. Przetwarzają go sensorycznie całym swoim ciałem. Odbierają one całym swoim ciałem częstotliwości zarówno słyszalne, jak również te, których zakres częstotliwości jest powyżej lub poniżej progu słyszalności. Można zaryzykować twierdzenie, że psi słuch jest ogromnym organizmem połączonych ze sobą naczyń słuchowych i bodźców sensorycznych całego ciała.

Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever z podniesioną łapą i napisam: Nie strzelaj w Sylwestra - Psinosek.pl
STOP! Nie strzelajcie w Sylwestra!
Źródło: Psinosek.pl

Czy fajerwerki i petardy mogą sprawiać psu ból?

Jak już wspomnieliśmy, psi słuch jest o wiele bardziej czuły od ludzkiego. Jest wrażliwszy zarówno na zakres częstotliwości jak i nasilenie dźwięku. Zapewne każdy z nas był kiedyś na koncercie, gdzie wykonawcy byli nagłośnieni ogromnymi kolumnami, które sprawiały, że dźwięki i dudnienie basów odczuwaliśmy również „swoimi wnętrznościami”. Nawet pomimo że lubimy taką muzykę, takie uczucie nie było dla nas w pełni przyjemne.
Teraz wyobraźmy sobie, że te kolumny są kilkukrotnie mocniejsze i nasze ciało jest bombardowane tak głośnym dźwiękiem, że czujemy fizyczne jego skurcze. Do tego wyobraźmy sobie, że reagujemy dodatkowo na dźwięki poza zakresem słyszalności. Reagujemy na nie naszym ciałem, które dodatkowo skręca się pod ich wpływem. Tak właśnie czuje się nasz kochany pies w tym dniu. Te hałasy go nie zabiją, ale sprawiają mu fizyczny ból i strach. Fajerwerki mogą emitować dźwięki o natężeniu do 190 decybeli, czyli o 110 do 115 decybeli więcej niż górny zakres ludzkiego słuchu. Te głośne, szybkie wybuchy mogą powodować nieodwracalne uszkodzenie ucha, w tym szum w uszach lub utratę słuchu.

Pies przy wybuchających fajerwekach. Psinosek.pl
Wybuchające fajerwerki i petardy są dla psa przerażające
Źródło: flickr.com

Czy pies boi się głośnych dźwięków?

Jak możemy sprawdzić czy pies się czegoś boi? Nie ma odpowiednich mierników aby zmierzyć poziom strachu psa, jednak możemy to ocenić naocznie obserwując jego zachowanie. Przyglądając się psu możemy zrozumieć co nam chce powiedzieć i przekazać. Wiele jego stanów odczytać możemy z samej tylko wnikliwej obserwacji. Jak pies okazuje strach? Oto jego typowe oznaki:

  • cofnięte i skulone uszy
  • oblizywanie się
  • ziewanie
  • kulenie się
  • ogon podkulony pod siebie
  • najeżone włosy na karku
  • unikanie kontaktu wzrokowego
  • częste drapanie się

Fizycznie pies okazuje dodatkowo strach w następujący sposób:

  • ślinienie
  • drżenie
  • rozszerzone źrenice
  • brak trzymania moczu

Dodatkowo można jeszcze zaobserwować u psa zachowania świadczące o strachu. Są to:

  • marudzenie
  • przeciąganie się
  • szukanie towarzystwa właściciela
  • szukanie kryjówek aby się ukryć

Łatwo możemy zaobserwować te symptomy podczas gdy niedaleko wybuchają fajerwerki i petardy. Poobserwujcie swoich czworonożnych podopiecznych a sami zauważycie jaki strach z nich emanuje.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Co zrobić, żeby uspokoić psa?

Co możesz zrobić aby ograniczyć strach swojego psa podczas Sylwestrowej nocy? Wszystko zależy od sytuacji i od charakteru psa. Ty znasz go najlepiej i wiesz jak go uspokajać. Do niedawna dominował pogląd, że nie powinno się przytulać psa, głaskać go gdy się boi, bo to tylko wzmaga jego strach i pokazujemy mu w ten sposób, że dzieje się coś złego i stąd wynika nasze nietypowe zachowanie. Są oczywiście psy, które rzeczywiście nie będą chciały wtedy kontaktu fizycznego i bliskości z nami. Jednak dla większości z nich będzie to bardzo ważne, że właściciel, ich największy przyjaciel i osoba której ufają bezgranicznie jest wtedy przy nich. Nasza bliskość działa na nich kojąco i wzmacnia więź jaką mamy z naszym pieskiem. Bądźmy w tych chwilach razem z nimi.

Pies bojący się fajerwerków schowany pod kołdrą. Psinosek.pl
Bądźcie z Waszymi psami w tych trudnych dla nich chwilach
Źródło: flickr.com

Sposoby na uspokojenie psa w Sylwestra

Oprócz bliskości, możecie zastosować jeszcze onne sposoby na uspokojenie psa i pokonanie jego strachu. Są to:

  • włączenie spokojnej kojącej muzyki. Niezbyt głośna i spokojna muzyka pomoże naszym psom rozproszyć strach i skupić się na innych dźwiękach niż ciągłe wybuchy petard. Musimy jednak wcześniej poznać swojego psa na tyle, żeby wiedzieć, czy lubi on słuchać muzyki i czy nie jest ona dla niego kolejnym źródłem zdenerwowania. Pamiętajmy, że psy to żywe stworzenia i każdy z nich reaguje inaczej
  • odwrócenie uwagi psa od wybuchów zabawkami lub psimi smakołykami i wspólna zabawa. Oczywiście nie chodzi tu o to aby przez całą noc karmić naszego psa smaczkami. W ten sposób tylko mu zaszkodzimy. Ale kilka smaczków w nagrodę za wykonane zadanie mu nie zaszkodzi. Chodzi o to aby wzbudzić w nim poczucie bezpieczeństwa a takie daje mu między innymi gryzienie i jedzenie. Pobawmy się też z nim. Próbujmy może nauczyć go nowych komend. Odwrócenie uwagi od tego co dzieje się za oknem to naprawdę dobry sposób na zwalczenie psiego strachu
  • opuszczenie głośnej okolicy. Jeśli mieszkasz w szczególnie głośnej okolicy możesz rozważyć wspólny wyjazd w spokojniejsze miejsce. Taki wspólny wyjazd może być dobrym sposobem na spędzenie Sylwestra w inny sposób z dala od całego zgiełku i hałasu.
  • ostatnio dużą popularność zdobywa kamizelka antystresowa dla psa. Jest to kamizelka, która lekko uciska psa, sprawiając, że czuje się on bezpiecznie. Warto również rozważyć jej zakup.
Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Czy dawać psu środki na uspokojenie?

Szczególnie wrażliwe psy wymagać mogą uspokojenia środkami farmakologicznymi. Pamiętajmy jednak, że jest to ostateczność a ich przyjmowanie i dawkowanie dla psa powinno zostać uprzedzone konsultacją z naszym weterynarzem, który zna naszego pupila i dobierze mu odpowiedni lek. Najczęściej stosowanym lekiem jest diazepam i alprazolam. Leki na ich bazie dostępne są tylko na receptę. Pamiętajmy jednak, że każdy lek ma działanie niepożądane dlatego tak ważne jest skonsultowanie się z weterynarzem.

Środki bezpieczeństwa na spacerze z psem

Sylwestrowy spacer, to często ekstremalne przeżycie. Nie jest to zwykły spacer, taki jak na przykład na wiosnę. Spacerujecie wśród krzyków tłumu, wybuchających petard i innych zdarzeń, trudnych do przewidzenia. I tutaj bardzo ważna sprawa. Pies może przestraszyć się w różnym niespodziewanym momencie. Może uciec w panice przestraszony, korzystając z Waszej chwilowej nieuwagi. Dwie rzeczy są tutaj bardzo istotne. Pierwsza to smycz, a druga to adresówka.

Smycz ułatwi Wam przytrzymanie przestraszonego psiaka, a adresówka pomoże w odnalezieniu zagubionego psa, którego nie zawsze uda Wam się przecież uchronić przed ucieczką. Apelujemy – używajcie wtedy smyczy i medaliku z adresem i numerem telefonu.

Podsumowanie

Człowiek jest panem świata. Ale to nie tylko przywilej. Ten tytuł zobowiązuje nas do opieki nad słabszymi od nas, czyli również wszelkimi zwierzętami. Coraz większa jest świadomość ludzi co do potrzeb zwierząt. Znamy takich właścicieli psów, którzy potrafią spędzić ze swoim psem całą noc zamknięci w łazience gdzie ich pupil czuje się z nimi bezpiecznie. Są też niestety i tacy, którzy pytali nas czy mogą wejść z psem na koncert Sylwestrowy w 30 tysięczny tłum bawiących się przy głośnej muzyce i wybuchach fajerwerków ludzi. Sposoby na uspokojenie psa w noc sylwestrową są różne w zależności od charakteru naszego podopiecznego. Pamiętajmy, że mając psa jako członka rodziny, musimy być za niego odpowiedzialni i oprócz naszej dobrej zabawy wziąć pod uwagę jego strach.

Podobne wpisy