Szczeniaczek siedzi na fioletowym legowisku. Obok niego leży czerwona piłka. Psinosek.pl
||

Jak przygotować dom dla szczeniaka


Pierwsze dni szczeniaka w nowym domu

Każdy dzisiejszy właściciel psa kiedyś musiał podjąć decyzję o tym, że chce go mieć. Zwykle wygląda to podobnie. Zaczynają się długie godziny rozważań i próby znalezienia odpowiedzi na zasadnicze pytania. Jaki to ma być za pies? Jakiej rasy? A może jednak powinien być to mały kundelek? Długo bije się z myślami jak wywróci się jego życie i czy sobie poradzi. W końcu każdy ma obowiązki- praca, dzieci, obowiązki domowe. Czy wystarczy na to wszystko czasu? Kiedy wreszcie pojawia się decyzja, nadchodzi czas na wyszukanie upragnionego szczeniaka. Czasem jest to impuls, choć my bardziej polecamy jednak dłuższe zastanowienie się przy wyborze. Tak czy inaczej w końcu nadchodzi ten dzień. Upragniony słodki szczeniaczek pojawia się w naszym domu. I co teraz? Psinosek.pl postara się w tym artykule przedstawić Wam istotne porady, które mogą ułatwić Wam przebrnięcie przez ten ważny okres w życiu Waszym i Waszego nowego lokatora.

Zanim pojawi się szczeniak

Przygotowania na przyjęcie psa w naszym domu powinniśmy rozpocząć na długo przed dniem, w którym pojawia się on u nas. Przede wszystkim musimy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu potencjalnie niebezpiecznych dla szczeniaka elementów. Usuwamy więc kable elektryczne, które szczeniak z radością chwyciłby swoimi ostrymi ząbkami. Z jego zasięgu muszą też zniknąć wszystkie potencjalnie niebezpieczne i trujące rośliny. Pamiętajmy, że szczeniak lubi gryźć, i jeśli nie zadbamy o odpowiednie ukierunkowanie tego gryzienia, skupi się on na nogach krzeseł czy stołu i innych artykułach gospodarstwa domowego. Wyzwaniem dla szczeniaka w nowym domu może być też często podłoga. Śliskie panele warto przykryć na jakiś czas jakąś wykładziną aby zadbać o jego stawy i uchronić go przed kontuzjami.

Brązowy szczeniaczek siedzi na białym dywanie. Psinosek.pl

Legowisko szczeniaka w nowym domu

Zanim pojawi się szczeniak powinniśmy zadbać również o jego miejsce do odpoczynku i do spania. Musimy starannie i z rozwagą wybrać miejsce, które stanie się jego azylem. Musimy wiedzieć, że szczeniaczki bardzo dużo śpią i robią to w różnych niezwykłych i wybranych przez siebie miejscach. Mimo wszystko nasz szczeniak musi mieć azyl, w którym będzie czuć się bezpiecznie. Dobrym pomysłem są klatki dla psów. Zapewniają mu one poczucie bezpieczeństwa i szybko stają się miejscem do którego szczeniak przychodzi kiedy się czegoś przestraszy. Niezależnie od tego jaki typ legowiska wybierzemy, pamiętajmy o tym, że jest to wyłącznie jego miejsce. Tam powinien zaznać spokoju i nie może być niepotrzebnie niepokojony.

Co powinniśmy kupić na początek?

Decydując się na szczeniaczka musimy być przygotowani już od samego początku na wydatki. To jest nowy członek naszej rodziny i musimy zapewnić mu odpowiedni start w jego nowym życiu. Minęły już czasy, kiedy młody pies dostawał kawałek starej szmaty za legowisko i stary garnek służący za miskę. Jeśli chcemy odpowiednio dbać o naszego szczeniaka, musimy mu zapewnić odpowiednią wyprawkę na starcie. Co powinno się w niej znaleźć? Poniżej możecie przeczytać listę, którą na początek poleca Wam Psinosek.pl:

Obroża lub szelki, smycz i kaganiec

Podstawowymi akcesoriami przy wyprowadzaniu szczeniaka na zewnątrz jest obroża i smycz. Na początku musimy pamiętać, że nasz szczeniak ma kwarantannę i nie powinien mieć kontaktu z innymi psami (ani z pozostawionymi przez nie odchodami, moczem itp.). Jednak po zakończeniu okresu kwarantanny związanej z przyjęciem niezbędnych szczepień nadejdzie czas spacerów (przy nauce czystości nawet co 1,5 – 2 godziny) i odpowiednia smycz lub szelki staną się niezbędnymi rzeczami. Jakkolwiek smycz i obroża są dla nas czymś oczywistym, wielu właścicieli psów wzdraga się przed używaniem kagańca. No bo dla małego szczeniaczka? Przecież on nikogo nie ugryzie. Takie myślenie towarzyszy zwłaszcza niedoświadczonym posiadaczom pieska. Tymczasem kaganiec ma chronić głównie szczeniaka a nie innych. Z jego pomocą może uda się uchronić naszego pupila przed zjedzeniem podgniłych resztek jedzenia, które niestety bardzo często można znaleźć pod śmietnikami i na chodnikach. Nie trzeba chyba dodawać, że takie zjedzenie resztek jedzenia może wywołać u szczeniaczka biegunkę, wymioty, co często prowadzi do odwodnienia i w efekcie naraża naszego pupila na podłączanie do kroplówek. Ciekawy świata szczeniak może zjeść również choćby ślimaka zakażonego pasożytami, które w ciele naszego podopiecznego znajdą odpowiednie warunki do rozwoju i mogą stać się przyczyną ciężkich chorób, które nierzadko kończą się tragicznie.

Legowisko

Dzisiaj możemy wybierać w przeróżnej gamie legowisk, które oferują nam sklepy zoologiczne. To, jakie legowisko dla szczeniaka wybrać zależy już od naszego gustu. Pamiętajmy, że musi to być legowisko odpowiednio dopasowane do wielkości i potrzeb naszego szczeniaka. Do wyboru mamy legowiska w formie klatki czy budy, kosze, kojce, maty, pontony, legowiska ortopedyczne i wiele innych. Są legowiska wypełnione pianką, watoliną, kulkami silikonowymi (tzw. sztucznym puchem). Wybierzmy legowisko o którego higienę jesteśmy w stanie zadbać w jak największym stopniu. Jeśli jest możliwość, niech posiada ono możliwość prania w pralce (zdejmowany pokrowiec). Dobierzmy też legowisko do wielkości szczeniaka. Jeśli będzie zbyt duże, nie będzie się on czuł w nim zbyt bezpiecznie, natomiast zbyt małe nie zapewni odpowiedniego komfortu. Najbezpieczniej od samego początku założyć wymianę legowiska w miarę wzrostu szczeniaka.

Brązowy szczeniaczek siedzi na beżowej kanapie. Psinosek.pl

Miski dla psa

Miski to kolejny niezbędny element wyprawki szczeniaka w naszym domu. Każdy szczeniak powinien mieć dwie miski. Jedną przeznaczoną do wody (musi ona być często myta i zawsze ze świeżą wodą) oraz drugą przeznaczoną na jedzenie naszego pupila. Sklepy zoologiczne oferują miski z tworzywa sztucznego, ceramiczne, metalowe. Miski z tworzywa są często gryzione przez szczeniaki, a ceramiczne nie mają dużej trwałości, więc Psinosek.pl poleca Wam na początek dobrej jakości miski metalowe wyposażone od spodu w gumę zapobiegającą ich przemieszczaniu się podczas jedzenia.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Karma

Musimy zaopatrzyć się co oczywiste w karmę, którą będziemy żywić naszego szczeniaka. Powinna ona być dobrana do wieku i wagi psa. Musi być też odpowiedniej jakości. Niezależnie od tego na jaki sposób żywienia zdecydujemy się w przyszłości (do wyboru mamy gotowe karmy suche, mokre, mięsa gotowane czy modną ostatnio dietę BARF) musimy zapewnić mu karm najwyższej jakości z dużą zawartością dobrej jakości białka i odpowiednio wzbogaconą o witaminy.

Akcesoria pielęgnacyjne

Podstawowe akcesoria pielęgnacyjne musi posiadać każdy właściciel psa. Już od samej młodości nasz szczeniak musi być uczony akceptacji dla zabiegów pielęgnacyjnych, które mają na celu utrzymanie jego zdrowia i dobrej kondycji. Do podstawowych akcesoriów pielęgnacyjnych należą odpowiednia szczotka dostosowana do rodzaju sierści, włosa psa oraz grzebień do rozczesywania miejsc za uszami naszego pieska. Warto kupić też dobrej jakości szampon przeznaczony dla szczeniaków. Psa nie kąpiemy zbyt często ale musimy pamiętać, że poznający świat szczeniaczek lubi czasem wytarzać się w zwierzęcych odchodach czy padlinie. Warto zaopatrzyć się też w odpowiednie cążki do przycinania pazurków i odpowiednie krople przeciwko kleszczom (dobrane przez weterynarza).

Bezpieczne zabawki i gryzaki

Nie możemy zapomnieć oczywiście o akcesoriach służących do zabawy z młodym pieskiem. Warto zapewnić mu odpowiednie zabawki i gryzaki, które zajmą go w wolnych chwilach a przy okazji dadzą nam pole do spędzenia z nim więcej czasu. Zabawki powinny posiadać odpowiedni atest bezpieczeństwa aby gryzący wszystko szczeniak nie zrobił sobie krzywdy (na przykład połykając małe ich części). Bardzo dobrym pomysłem, jest kupienie mu odpowiednich gryzaków, które mogą dać ulgę swędzącym dziąsłom psa podczas wymiany zębów.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Podróż szczeniaka

Kiedy już zabezpieczyłeś dom i zakupiłeś odpowiednie akcesoria dla upragnionego psa, pora pojechać po niego. I tutaj zaczyna się kolejny problem, z którym musisz się zmierzyć. Chodzi oczywiście o bezpieczny transport szczeniaka do Twojego domu. Człowiek jadący samochodem, dla swojego bezpieczeństwa przypięty jest pasami, ma do dyspozycji poduszki powietrzne i zagłówki chroniące kark przed urazem. Musimy zatem zadbać o odpowiedni przewóz naszego pupila. W sklepach zoologicznych coraz częściej znaleźć możemy odpowiednie szelki służące do przewozu szczeniaka w samochodzie. Wpinamy je do zatrzasku pasów bezpieczeństwa. W zależności od tego, w której części samochodu przewozić będziemy naszego pieska, możemy też wyposażyć się w specjalny transporter do przewozu zwierząt, umieszczany w bagażniku. To bezpieczne i komfortowe miejsce dla przewozu naszego psiaka. Jeśli zdecydujemy się na przewóz psa na tylnej kanapie, niezbędna może okazać się mata, która zabezpieczy nasz samochód przed przykrymi niespodziankami i pozwoli zachować czystość.

Szczeniaczek w kolorze brązowym wygląda przez uchyloną szybę w samochodzie. Psinosek.pl

Podsumowanie

Jeśli przebrnęliście już przez ten poradnik i przygotowaliście dom w odpowiedni sposób, pora pojechać po Waszego wymarzonego szczeniaczka. Psinosek.pl wierzy, że dobrze przygotowani rozpoczniecie Wasz nowy etap życia i wspólnie przeżyjecie wiele pięknych chwil. Pamiętajcie o najważniejszym. To małe stworzenie jest pod Waszą opieką i musicie być za niego odpowiedzialni. Jeśli to rozumiecie, na pewno będziecie dobrymi „rodzicami” i właścicielami Waszego pieska. Powodzenia!

Podobne wpisy