Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever w kolorze rudym na zielonej trawie. Pies wykonuje komendę siad. Psinosek.pl
|

Komendy dla psa – jak nauczyć psa komendy siad?


Komendy dla psa to ważna część jego edukacji. Komenda siad to zazwyczaj pierwsza komenda, którą zwykle opiekun stara się nauczyć swojego psa. Jest to uzasadnione z kilku względów. Po pierwsze komenda siad jest bardzo prosta do nauki dla naszych czworonogów. Pies bardzo szybko zrozumie czego od niego oczekujemy i szybko załapie co ma zrobić gdy usłyszy nasze polecenie. Po drugie jest to komenda, która bardzo przyda nam się w późniejszym wychowaniu psa. Jak nauczyć psa komendy siad? Przeczytajcie.

Do czego może przydać się nauczenie psa komendy siad?

Nauka psa komendy siad ma wiele pozytywnych aspektów. Musimy zrozumieć, że już samo podjęcie nauki z psem wpłynie pozytywnie na jego rozwój i nasze relacje z nim. Rozwinie więź, która potem sprawi, że nasz pies będzie wiernym i oddanym przyjacielem. Nauka komendy siad może pomóc nam również w przyszłości korygować niepożądane zachowania naszego psa. Przykładem może być skakanie psa po nas przy powitaniu. Jeśli chcemy go oduczyć tej czynności, możemy zaproponować mu właśnie wykonanie komendy siad. Ogólnie w chwili nadmiernego pobudzenia naszego czworonoga może to być komenda uspokajająca.

Co będzie potrzebne do nauki komendy siad?

Na różnych portalach o psach możecie przeczytać, że do nauki tej komendy przyda się obroża, smycz lub linka treningowa, kliker, torebka na przysmaki i wiele innych akcesoriów. Oczywiście te wymienione rzeczy mogą okazać się bardzo przydatne do nauki i codziennego wychowania naszego czworonoga, jednak do nauki komendy siad potrzebne są głównie smaczki i chęci. Jedynym wyjątkiem do którego zachęcamy jest kliker. Oczywiście można obejść się bez niego, jednak naszym zdaniem warto oswajać z nim psa od samego początku jego nauki. W znacznym stopniu ułatwi nam to życie przy nauce trudniejszych komend.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Czego nie robić przy nauce komendy siad?

Dawniej nauka psa komendy siad polegała na tym, aby wydając mu polecenie, jednocześnie naciskać na jego zadek, aby zmusić go do siadu. Stosowało się również kolczatki, którymi szarpano psa sprawiając mu jednocześnie ból. Psinosek.pl wyznaje zasadę, którą chcemy promować wśród właścicieli psów, że ich nauka powinna być oparta o zasady pozytywnego szkolenia i pozytywnych bodźcach oraz całkowitej rezygnacji z zadawania psom jakiegokolwiek bólu. Psy są naszymi przyjaciółmi, potrafią oddać za nas życie i tak powinniśmy je traktować. Przyjaciół się nie krzywdzi.

Jak zacząć naukę komendy siad?

Jak już wspomnieliśmy, nauka komendy siad jest bardzo prosta. Musimy ją jednak podzielić na kilka etapów tak, aby uporządkować ją i od początku przeprowadzić ją w sposób prawidłowy.

ETAP 1

Naukę powinniśmy rozpocząć w spokojnym i znanym psu otoczeniu, bez żadnych rozpraszających go dźwięków czy zachowań domowników. Podchodzimy do psa uzbrojeni w jednej dłoni w przysmaki a w drugiej w kliker. Musimy podejść na tyle blisko nasza wyprostowana ręka mogła znaleźć się mniej więcej tuż za głową psa. Ważne, aby był on wtedy w pozycji stojącej. Następnie wyciągamy rękę ze smakołykiem nad jego głową tak, aby pies się nią zainteresował. Kiedy zwróci na nią uwagę, będzie chciał ją lepiej obserwować, a do tego celu znacznie wygodniejszą pozycją będzie pozycja siedząca niż stojąca. Gdy tylko zainteresowany smaczkiem usiądzie, powinniśmy kliknąć klikerem, pochwalić i nagrodzić psa. Etap ten powinniśmy wykonać kilka-kilkanaście razy, aby pies nauczył się reakcji. Następnie możemy przejść do Etapu 2.

Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever wykonuje komendę siad. Naprzeciw niego trener psów. Psinosek.pl
Komenda „siad” – Etap 1

ETAP 2

W Etapie 2 wykonujemy te same czynności co w pierwszym, z tą różnicą, że w wyciągniętej ręce nie trzymamy już przysmaków. Pies obserwuje więc naszą pustą rękę. Jego reakcja powinna być analogiczna jak w etapie 1. Powinien ugiąć tylne łapy i usiąść. Wtedy dopiero tak jak poprzednio klikamy klikerem i sięgamy po przysmak, aby go nagrodzić. Etap ten powtarzamy również kilkanaście razy aż pies zrozumie czego od niego oczekujemy.

ETAP 3

W tym etapie musimy wybrać sobie gest dłoni, który będzie oznaczał to samo co przyszła komenda słowna „siad”. Przykładowo może to być i najczęściej jest to gest otwartej dłoni. W tym etapie pokazujemy mu otwartą dłoń, którą naprowadzamy go do pozycji siedzącej. Gdy tylko usiądzie, nagradzamy tak jak poprzednio kliknięciem klikera i smakołykiem. Pies powinien szybko załapać, ze gest otwartej dłoni ma sprawić, że ma usiąść. Kiedy zauważymy, że opanował już tą czynność, możemy przejść do Etapu 4.

Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever wykonuje komendę siad. Naprzeciw niego trener psów. Psinosek.pl
Komenda „siad” – Etap 3

ETAP 4

Pora na komendę słowną. Wprowadzamy ją dopiero w tym etapie, gdyż pierwsze etapy należały do najłatwiejszych dla psa. W toku nauki wprowadzamy coraz większe utrudnienia. Komenda słowna jest dla psa trudniejsza niż gest pomocniczy, który wprowadziliśmy w poprzednim kroku. Teraz musimy nauczyć naszego psa komendy słownej i stopniowo wycofać gest pomocniczy. A więc do dzieła. Stajemy naprzeciwko psa mówiąc głośno i wyraźnie komendę „siad”. Pies jeszcze nie wie o co nam chodzi, więc prezentujemy znany mu z poprzedniego etapu gest otwartej dłoni. Teraz powinien „załapać” i usiąść. Tak jak poprzednio klikamy i chwalimy go dając mu smakołyk. Powtarzamy to dotąd, aż pies skojarzy komendę słowną z wykonaniem polecenia „siad. Wtedy możemy stopniowo wycofać gest dłoni i pozostawić wyłącznie komendę słowną.

Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever wykonuje komendę siad. Naprzeciw niego trener psów. Psinosek.pl
Komenda „siad” – Etap 4

Co dalej z komendą siad?

Po przejściu przez naszego psa wszystkich etapów, powinien on znać już doskonale komendę „siad” i odpowiednio na nią reagować. Nie jest to jednak koniec nauki. Teraz możemy już stosować komendę poza domem, na spacerach, w różnych innych miejscach gdzie zabieramy naszego psiaka. Możemy też powoli wydłużać czas trwania komendy. Chwalimy wtedy psa nie bezpośrednio po tym gdy usiądzie ale dopiero za chwilę. Pamiętajmy, że z początku musi to być w miarę krótki czas a dopiero potem możemy go powoli wydłużać. Możemy też zacząć wprowadzać rozproszenia. Rozproszeniami mogą być inni ludzie, biegające zwierzęta lub też my sami możemy skakać, śpiewać, tańczyć itp. Musimy też zdawać sobie sprawę z tego, że na początku sesje treningowe powinny być krótkie. Kilka powtórzeń wystarczy, aby zrobić psu przerwę i nagrodzić go wspólną zabawą. Nauka musi być kojarzona przez niego nie jako nużąca czynność ale jako dobra zabawa i cudowne chwile spędzane z jego opiekunem.

Komendy dla psa to ważna część jego edukacji i rozwoju. Mamy nadzieję, że wiecie teraz jak nauczyć psa komendy siad. Psinosek.pl życzy Wam więc wspaniałej zabawy przy nauce komend.

Film o nauce komendy „siad”.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podobne wpisy