Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling retriever wykonuje komendę leżeć waruj w Zakopanem na Równi Krupowej. Psinosek.pl
|

Jak w prosty sposób nauczyć psa komendy „leżeć” lub „waruj”?


Komenda „leżeć” lub „waruj”, to prosta komenda, która ma sprawić, że Wasz pies położy się na ziemi. Nie jest to bezużyteczna komenda, której użyjecie tylko po to, żeby pokazać znajomym jakiego zdolnego macie psa. Przeczytajcie jak w prosty sposób możecie nauczyć jej psa oraz do czego możecie ją wykorzystać w wielu różnych sytuacjach.

Do czego można wykorzystać komendę „leżeć” lub „waruj”?

Nauka wszystkich komend, których chcecie nauczyć Waszego psa to przede wszystkim dobra zabawa. Spędzacie czas ze swoim psem, uczycie go czegoś rozwijając jego inteligencję i przy okazji całkiem mimochodem zwiększacie więź, która łączy Was z Waszym czworonogiem. Na pewno nie będzie to stracony czas. Nauka komendy „leżeć” i „waruj” ma jeszcze inny aspekt. Używając tej komendy możecie wyciszyć psa w sytuacji, gdy jest on nadmiernie pobudzony. Działa to podobnie jak komenda „siad” o której mogliście już nauczyć się w naszych wcześniejszych odcinkach o nauce komend.

Co będzie potrzebne do nauki komendy „waruj” i „leżeć”?

To czego potrzebujemy do nauki komendy „waruj” i „leżeć” to przede wszystkim chęci, czas i spokojne miejsce, w którym nie będzie rozproszeń i pies będzie mógł skupić się na Was. Potrzebne będą też przysmaki, które Wasz pies lubi. Zachęcam Was również do używania klikera, o którym również pisaliśmy we wcześniejszym poradniku.

Czego nie robić ucząc psy komendy „leżeć” i „waruj”?

Nie powinniśmy psa zmuszać do tego aby się położył. Używanie siły w stosunku do psa może zepsuć Wasze z nim relacje. Pies będzie zestresowany i nie będzie wiedział o co Wam chodzi. Pamiętajcie, że na początku każdej nauki Wasz uczeń nie będzie wiedział co ma zrobić. To Wy jesteście nauczycielem, a dobry nauczyciel powinien wykazywać się cierpliwością i zrozumieniem. Tacy powinniście być względem Waszego psa, aby nauka była skuteczne, przynosiła efekty i zbliżała Was z Waszym pupilem.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Jak zacząć naukę komendy „waruj” lub „leżeć”?

Nauka komendy „waruj” lub „leżeć” nie jest skomplikowana. Potrzebujecie trochę czasu i cierpliwości. Aby ją uporządkować, warto podzielić ją na kilka etapów.

ETAP 1

Na początku nauki warto psa sprowadzić do pozycji „siad”. Powinniście być wtedy przed nim. Myślę, że wygodniejszą pozycją do nauki leżenia będzie taka, w której usiądziecie lub kucniecie przed nim. Przy pozycji stojącej będzie Wam po prostu niezbyt wygodnie. Gdy Wasz psiak już siedzi przybliżacie dłoń ze smakołykiem do jego pyska i gdy pies się nią zainteresuje powoli obniżacie ją w dół i oddalacie w swoją stronę na kształt litery L. Pies powinien z ciekawości i swojej wygody położyć się aby lepiej ją śledzić i to zachowanie musicie nagrodzić klikając klikerem i nagradzając psa smakołykiem. Powtarzacie czynność kilkanaście razy, aż pies zrozumie, że dostanie smakołyk gdy się położy.

Pies uczy się wykonywać komendę leżeć waruj podczas treningu ze swoim opiekunem w Zakopanem na Równi Krupowej. Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Psinosek.pl
Komenda leżeć Etap 1 – Źródło: Psinosek.pl
Pies uczy się wykonywać komendę leżeć waruj podczas treningu ze swoim opiekunem w Zakopanem na Równi Krupowej. Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever. Psinosek.pl
Komenda leżeć Etap 1- Źródło: Psinosek.pl

ETAP 2

Jeśli pies już ładnie kładzie się reagując na Waszą dłoń ze smakołykiem, pora ten smakołyk umieścić w drugiej ręce a naprowadzać go podobnie jak w poprzednim etapie – tym razem pustą dłonią. To jedyna różnica w stosunku do wcześniejszego etapu. Gdy pies położy się, klikacie klikerem i nagradzacie go smakołykiem trzymanym w drugiej dłoni. Powtarzacie te czynności aż pies będzie bezbłędnie kładł się podążając za Waszą pustą dłonią. Wtedy przejdziecie do kolejnego etapu.

ETAP 3

Pora na wprowadzenie gestu, który będziecie używać do nauki warowania. Może to być gest palca skierowanego w dół lub gest poziomej dłoni schodzącej w dół. Zależy to już od Was. Najważniejsze, by być konsekwentnym i nie zmieniać go w trakcie nauki. Postępujecie podobnie jak w Etapie 2 z tym, że nie wykonujecie już całości ruchu w kształcie litery L a jedynie naprowadzacie psa wybranym przez Was gestem. Pies powinien go szybko zrozumieć. Po kilkunastu powtórzeniach powinien kłaść się już na sam gest Waszej ręki. Wtedy pora na kolejny etap.

ETAP 4

Teraz możecie wprowadzić komendę słowną. Możecie wybrać sobie albo „leżeć” albo „waruj” lub też całkiem coś innego. Czasem właściciele wybierają na przykład komendy angielskojęzyczne czyli „down” to już Wasza wola. W tym etapie naprowadzacie Waszego psa używając wybranego przez Was gestu, ale używacie również komendy słownej. Po kilkunastu powtórzeniach wycofujecie powoli gest i zostawiacie jedynie komendę słowną. Powtarzacie czynność dotąd, aż pies bezbłędnie będzie się kładł. Pamiętajcie o klikerze i nagradzaniu go za każde wykonanie Waszego polecenia.

Pies leżący w trawie w Zakopanem na Równi Krupowej. Psinosek.pl
Komenda leżeć – Źródło: Psinosek.pl

Co dalej z komendą „waruj” lub „leżeć”?

To co możecie wprowadzić teraz, aby nieco utrudnić zadanie Waszemu czworonogowi to rozproszenia. Pamiętajcie, że dotąd uczyliście go w miejscu, które ułatwiało mu skupianie się na Was. Teraz możecie wyjść z nim na spacer i podczas spaceru kontynuować naukę. Pamiętajcie, aby rozproszenia wprowadzać stopniowo, bo zbyt wiele równocześnie sprawi, że pies nie będzie w stanie im się oprzeć. Generalizujcie tą komendę stopniowo w różnych sytuacjach i w różnym otoczeniu. Kiedy pies ją już dobrze zapamięta, będzie wykonywał ją w każdej sytuacji.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Zwróćcie uwagę na to, aby sesje treningowe nie były zbyt długie. Niech to będzie zabawa, która nie męczy. Sesje treningowe powinny trwać do pięciu minut. Zobaczycie, że to wystarczy a Wasz pies będzie w stanie przez ten czas wiele się nauczyć. Życzę Wam miłej zabawy i owocnej nauki.

Podobne wpisy