Cztery białe szczeniaki jedzące z jednej miski. Psinosek.pl

Jak często powinny jeść psy


Zdrowy i zbilansowany posiłek oraz odpowiednia dieta to podstawy zdrowia naszego psa. Nasze psy uwielbiają jeść. Niektóre mogłyby jeść bez przerwy. Zastanowimy się dzisiaj jak często powinien jeść pies. Ile posiłków powinien jeść, żeby było to dla niego najlepsze? Wśród właścicieli psów istnieje wiele opinii na temat tego ile razy dziennie podawać psu jedzenie i jak często karmić psa. Niektórzy twierdzą, że pies powinien jeść raz dziennie. Inni twierdzą, że jego miska powinna być cały czas pełna a pies sam będzie sobie regulować ile będzie jadł. Jeszcze inni uważają, że powinien jeść on kilka razy dziennie. Kto ma rację? Psinosek postara się dzisiaj odpowiedzieć na te pytania dotyczące żywienia naszych pupili.

Od czego zależy ilość posiłków psa?

Do niedawna powszechnym poglądem na sposób żywienia psa było karmienie go raz dziennie. Mówiło się, że psu wystarczy jeden syty posiłek dziennie, i że nie potrzebuje on jeść częściej. Pamiętajmy jednak, że psy mają analogiczny do człowieka układ trawienny, który sprawia, że już po kilku godzinach od zjedzenia, żołądek psa zaczyna wysyłać sygnały do jego mózgu o tym, że staje się on głodny. Regularne podawanie posiłków naszemu pupilowi pomaga utrzymać stały poziom cukru we krwi, zapobiec chorobom metabolicznym oraz problemom z układem pokarmowym. Dlatego nie polecamy karmienie naszego psa raz dziennie.

Dodatkowo musimy sobie jeszcze uświadomić, że ilość posiłków u psów powinna być różna w zależności od tego, czy mamy do czynienia z dorosłym psem czy też mamy malutkiego szczeniaczka z nierozwiniętym jeszcze do końca systemem trawiennym. Przyjmuje się, że ilość posiłków dla dorosłego psa powinna wynosić dwa do trzech, natomiast szczeniaka powinno karmić się nawet sześć razy dziennie. Pamiętajcie jednak, że bez względu na ilość posiłków, wartość kaloryczna powinna być dostosowana do wielkości, wagi i wieku naszego pupila.

Miska z karmą dla psa. Trochę karmy jest rozsypane. Widać dwie łapy psa. Psinosek.pl

Godziny karmienia psa a jego poczucie bezpieczeństwa

Jeśli ustaliliśmy już, że pies powinien jeść kilka posiłków dziennie, to przyjrzyjmy się teraz godzinom tych posiłków. Tutaj również zdania są podzielone. Niektórzy miłośnicy psów twierdzą, że godziny karmienia naszego pupila powinny być zmienne i tak naprawdę nie powinien on do końca wiedzieć, kiedy będzie jego pora karmienia (psy mają bardzo rozwinięty wewnętrzny zegar dzięki któremu potrafią się świetnie orientować czy już nastała pora jego karmienia o ile godziny karmienia są stałe).

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Pamiętajmy jednak, że jeśli te godziny będą nieregularne, to sytuacje kiedy głodny już pies będzie musiał bardzo długo czekać na kolejny posiłek, będą bardzo częste. Tak samo rzecz będzie się miała z psem, który jest najedzony a zaoferujemy mu dwie godziny później kolejny posiłek. Uważamy, że nie jest to korzystne dla niego. Dodatkowo pamiętajmy, że regularne spożywanie posiłków o godzinach, które pies zna, zapewnia mu stałość i rutynę oraz poczucie bezpieczeństwa. Rutyna taka jest też bardzo korzystna w radzeniu sobie przez psa z sytuacjami stresogennymi. Jeszcze jedną niewątpliwą zaletą regularnych godzin posiłków Waszych piesków jest to, przerwa w nawykach żywieniowych może być sygnałem ostrzegawczym choroby. Łatwiej zatem czasem zdiagnozować psa na jej wczesnym etapie.

Jak często karmić szczeniaczki?

Szczeniaki powinno karmić się większą ilość razy niż psa dorosłego, rozbijając ich dzienną dawkę kalorii na większą ilość posiłków. Dopuszcza się karmienie nawet 6 razy dziennie, pamiętać jednak musimy żeby kontrolować ilość jedzenia tak, aby nie przekarmić szczeniaczka. Przekarmienie może mieć niekorzystne efekty takie jak dyskomfort w żołądku i wzdęcia. Tutaj musicie zwracać też szczególną uwagę, aby ściśle trzymać się odpowiedniej dziennej dawki karmy. Otyłość u szczeniaczka może często niestety doprowadzić do problemów ortopedycznych oraz cukrzycy. Wiemy jak trudno oprzeć się proszącemu spojrzeniu naszego ulubieńca, ale jeśli nie chcemy problemów w przyszłości, musimy w tym względzie być naprawdę twardzi.

Pies i miski z karmą dla psów w kolorze niebieskim i zielonym. Psinosek.pl

Co robić gdy pies woli zostawić część posiłku na później?

Jeśli jesteście właścicielami piesków, które wolą się paść powoli delektując się jedną miską karmy przez długi czas, ustalcie odpowiednią ilość czasu na jedzenie. Niech to będzie na przykład 15 – 20 minut. Po tym czasie niezjedzony posiłek zabierzcie psu i wyrzućcie. Zostawianie jedzenia w misce przez kilka godzin może sprawić, że stanie się ono nieświeże, albo przyciągnie owady. Kiedy za kilka godzin przyjdzie pora kolejnego posiłku Wasz pies na pewno będzie głodny i ze smakiem zje go w wyznaczonym czasie. W dodatku przy większej ilości psów w domu zostawienie jedzenia w misce może powodować kłótnię pomiędzy naszymi pupilami.

Jak karmić chorego psa?

Kiedy nasz pies zachoruje, jego metabolizm może ulec zmianie. Zazwyczaj staje się on mniejszy. Pies traci apetyt i nie chce jeść. Często jest to mechanizm obronny organizmu i jednodniowa głodówka nie powinna być powodem do dużego niepokoju jeśli pies normalnie pije wodę. Jednak w takich sytuacjach zawsze warto skonsultować się z weterynarzem, który może polecić innego rodzaju posiłki, korzystniejsze dla naszego podopiecznego w czasie choroby.

Ile smaczków może jeść pies?

Smaczki dla psa są bardzo ważne. Są istotną pomocą w nauce i urozmaiceniem codziennej diety naszego pupila. Musimy jednak mieć na uwadze, że nie są bez znaczenia dla bilansu kalorycznego. Przyjmujemy, że mogą one stanowić od 5 do 10% diety. Jednak musimy wtedy taką samą wartość energetyczną odjąć od posiłków, które podajemy naszemu pupilowi.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podsumowanie

Aby nasz pies cieszył się dobrym zdrowiem przez całe swoje życie, musimy dbać o zbilansowaną dietę i odpowiedni sposób karmienia. Wierzymy, że dzięki naszym radom w tym i w innych naszych artykułach pomożemy Waszym pieskom maksymalnie długo cieszyć się znakomitym zdrowiem. Pamiętajcie, że jesteście ich opiekunami i musicie być za nich odpowiedzialni czasem zaciskając zęby żeby nie ulec ich proszącemu spojrzeniu. Psinosek życzy Wam i Waszym psom smacznego!

Podobne wpisy