Jak często kąpać psa?
Gdyby nasz kudłaty kumpel mógł przedstawić nam listę czynności, których nie lubi, kąpiel byłaby zapewne na samym jej szczycie. Postarajmy sobie więc odpowiedzieć dzisiaj na pytanie czy kąpiel jest potrzebna, a jeśli tak, to jak często kąpać psa?
Jak często powinienem kąpać swojego psa?
My ludzie kąpiemy się lub bierzemy prysznic właściwie codziennie a często nawet dwa razy dziennie. Daje nam to uczucie świeżości i komfort psychiczny. Jednak od niedawna pojawił się trend wśród lekarzy dermatologów, aby codziennie myć tylko nasze intymne części ciała a kąpiel lub prysznic brać raz lub dwa razy w tygodniu. Ma to być zdrowsze dla naszej skóry. A jak to jest w przypadku psów? Sprawdzamy.
Odpowiedź na pytanie jak często kąpać psa nie jest taka prosta jakby się mogło wydawać. A może jest właśnie bardzo prosta? Bo przecież odpowiedź powinna być jasna i nasuwa się nam sama. Brzmi ona: „To zależy”. I na tym kończymy nasz artykuł? Nie nie nie. Zostańcie więc z nami, bo kilka rzeczy musimy tu wyjaśnić bliżej.
Po co psu kąpiel?
Jak wiemy psy pochodzą od wilka. Kiedyś dawno temu nasz Burek czy Czaruś wyglądaliby całkiem inaczej. Mieliby wielkie zęby i szarą sierść. Nie byłoby nas wtedy w pobliżu, aby zadbać o ich czystość. Czy zatem byłyby brudne a ich sierść lepiłaby się sklejona wszystkim w czym zdołaliby się wytarzać?
Otóż nie. Wilki są z natury bardzo schludnymi zwierzętami. Dbają o higienę a ich sierść wygląda zawsze jakby dopiero wyszły z kąpieli. Powiem więcej. Nie wynalazły one nigdy szamponu ani odżywki. Z reguły również rzadko wchodzą do wody by się umyć. Dbają o swoją sierść w inny sposób. Żyją w stadzie i w utrzymaniu czystości pomagają sobie nawzajem. Jeden członek stada dba o drugiego wylizując jego sierść językiem oraz usuwając zanieczyszczenia zębami.
No więc jeśli pies pochodzi w prostej linii od wilka to czy potrzebuje kąpieli? Po co mu kąpiel, jeśli może swoją sierść sam doprowadzić do całkiem dobrego stanu we własnym zakresie?
Możemy odpowiedzieć, że w większości przypadków kąpiele psów są bardziej korzystne dla ich ludzkich rodziców niż dla samych psów. Taka jest prawda. My ludzie nauczyliśmy się żyć w sterylnych warunkach i chcemy, żeby wszystko co nas otacza było również czyste i sterylne. Pies potrafi sam zadbać o swoją czystość. Więc co? Rezygnujemy z jego kąpieli i kończymy ponownie czytanie tego artykułu? Odpowiedź na pytanie jak często kąpać psa wcale nie jest taka prosta więc zostańcie jeszcze chwilę z nami.
Dlaczego warto kąpać psa?
Adam Denish – Dyrektor ds. Medycyny Weterynaryjnej z USA wyjaśnia, że psy dbają o siebie, aby ułatwić wzrost mieszków włosowych i wspierać zdrowie skóry. Kąpiel jest jednak konieczna dla większości psów, aby uzupełnić ten proces.
Dodatkowo kąpiel psa może być ważnym elementem leczenia niektórych jego schorzeń np. alergicznej choroby skóry. Kąpiel psa to także świetna okazja do tego, aby skontrolować go pod kątem obecności pasożytów takich jak pchły lub kleszcze.
Należy jednak uważać, gdyż zbyt częsta kąpiel może podrażniać skórę, uszkadzać mieszki włosowe i zwiększać ryzyko infekcji bakteryjnych lub grzybiczych.
Pies został stworzony przez naturę w taki sposób, że właściwie nie potrzebuje kąpieli. Jednak, odkąd został on lokatorem naszych domów, czasem kąpiel bywa korzystna i wręcz konieczna.
W jakich przypadkach kąpać psa?
Zanim odpowiemy na pytanie jak często kąpać psa, zastanowimy się, kiedy, czyli w jakich przypadkach go kąpać. Człowiek kąpie się zazwyczaj, gdy jest brudny oraz gdy chce poprawić sobie kąpielą samopoczucie. Zazwyczaj – specjalnie piszę zazwyczaj, gdyż są od tej reguły wyjątki – taką kąpielą nie poprawicie samopoczucia Waszego kudłatego kumpla. W jakich przypadkach kąpać psa?
Pierwszy nasuwa się sam:
Gdy pies jest brudny
Kiedy pies w swojej szalonej zabawie na wolnym powietrzu ubrudzi swoją piękną sierść trzeba mu pomóc w doprowadzeniu się do porządku. Jednak pisząc „ubrudzi” nie mam na myśli „zakurzy” lub podobnych synonimów. Bardziej myślę o tym, że Wasz pies będzie wymagał kąpieli, gdy wytarza się w łajnie lub zdechłym krecie. Wtedy bez kąpieli się nie obędzie ze względu na różnice w poczuciu piękna zapachu między człowiekiem a psem. Nasz gust zapachowy jest delikatnie mówiąc nieco inny i psie perfumy nie zawsze będą nam odpowiadały.
Gdy pies ma pasożyty zewnętrzne
Gdy zauważycie, że Wasz czworonożny kumpel nosi na swoim grzbiecie mniejszych nieco kumpli, którzy niezbyt przypadną Wam do gustu (zazwyczaj jemu też nie), to psina będzie potrzebowała również kąpieli. Ci niechciani kumple to oczywiście rozmaite pasożyty zewnętrzne typu pchły, świerzb i tym podobne paskudztwa. Wtedy Waszego czworonoga czeka cała seria kąpieli z użyciem leczniczych szamponów. Nie macie wyjścia i Wasz pies również nie. Trzeba usunąć pasożyty z jego skóry.
Gdy pies ma choroby skórne
Jeśli Wasz pies ma problemy dermatologiczne, to być może weterynarz zaleci mu podobnie jak w przypadku pasożytów używanie odpowiedniego leczniczego szamponu. Podobnie jak w przypadku pasożytów jego zdrowie jest ważniejsze od chwilowego dyskomfortu związanego z letnią wodą lejącą się po jego grzbiecie. Robicie to dla jego dobra.
Okresowo w celach poprawy naszego samopoczucia
Ten przypadek bardziej poprawi nasze ludzkie samopoczucie niż naszego czworonoga. Jeśli już uważacie, że od czasu do czasu musicie psa wykąpać, bo inaczej dostaniecie nerwicy, powinniście to ograniczyć do niezbędnego minimum. Swoją drogą pies najbardziej pachnie psem, gdy schnie więc jeśli robicie to, aby pozbyć się tego zapachu to raczej darujcie sobie. Swoją drogą dla miłośników psów ich zapach jest zawsze piękny.
Od czego zależy częstotliwość kąpania psa?
Jeśli zupełnie pominiemy trzy ostatnie przyczyny, które wymieniłem powyżej, to właściwie częstotliwość kąpania Waszych czworonogów zależeć będzie od długości jego sierści. Generalnie im dłuższą sierść ma Wasz pies, tym częstszych kąpieli może wymagać, aby zachować ją w dobrym stanie. Oczywiście nie jest to reguła i jeśli macie wątpliwości to zapytajcie Waszego groomera, który doradzi Wam jak często Wasz pies wymaga kąpieli.
Musicie też pamiętać, że zbyt częste kąpiele mogą znacznie osłabić odporność Waszego psiaka.
Kiedy psa nie należy kąpać?
Przede wszystkim należy mocno ograniczyć kąpiele psów zimą. Szczególnie długowłose odmiany naszych czworonogów schną bardzo długo, dlatego spacer na zimnie z niedoschniętą sierścią może skończyć się dla Waszego psiaka poważnymi problemami zdrowotnymi. Jeśli już nie macie wyjścia to kąpcie go w okresie zimowym wieczorem po ostatnim spacerze. Wtedy będzie miał stosunkowo najwięcej czasu na wyschnięcie.
Kolejnym przypadkiem, w którym nie należy psów kąpać jest okres od urodzenia aż do uzyskania kompletu szczepień. Niektórzy weterynarze radzą nawet aby do 6 miesiąca życia nie fundować szczeniakom tej wątpliwej dla nich atrakcji.
No to jak często kąpać psa?
Jak widzicie odpowiedź na pytanie jak często kąpać psa jest niezwykle złożona. Teraz już wiecie, dlaczego na początku artykułu napisałem, że to zależy. Wiecie też od czego to zależy, pora więc odpowiedzieć na pytanie zawarte w tytule.
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi takiej samej dla każdej rasy i każdego psa. Ale zazwyczaj przyjmuje się, że pies posiadający podszerstek i sierść średniej długości powinien być kąpany maksymalnie raz na dwa lub trzy miesiące. Psy z krótką sierścią takie jak Labradory mogą być kąpane nieco częściej – raz w miesiącu a rasy typu Maltańczyk czy Shih tzu jeszcze częściej, czyli co mniej więcej dwa tygodnie. Są to minimalne okresy między kolejnymi kąpielami. Warto jednak dać szansę Waszemu psu, aby sam trochę zadbał o swoją sierść. On to naprawdę potrafi.
Znany psi fryzjer Jorge Bendersky stwierdził kiedyś, że powinniśmy kąpać nasze psy, gdy nie możemy ich już przytulić. Czy jednak rzeczywiście kiedykolwiek możliwa jest taka sytuacja?
Psinosek życzy Wam i Waszym psom dużo zdrowia jak również zdroworozsądkowego podejścia do kąpieli.