Portal dla psów Psinosek.pl. Strona internetowa o psach, dla psów i osób, które je kochają.
Jack Beasley - Flick.digital

Handling w Noseworku

Zastanawiacie się dlaczego prawidłowy handling w noseworku jest tak ważny? Przeczytajcie koniecznie kilka wskazówek, które mam nadzieję pomogą Wam w pracy z psem.

Czym jest handling w noseworku?

Handling w noseworku jest prowadzeniem psa po ringu, współpracą i interakcją przewodnika ze swoim psem podczas przeszukania. Narzędziem ułatwiającym komunikację między nimi jest łącząca ich smycz, linka. Prawidłowy handling to nie tylko umiejętność prowadzenia psa, ale przede wszystkim więź psa i przewodnika oparta na zrozumieniu, zaufaniu, umiejętności pokonywania trudności i świetna zabawa.

Prawidłowy handling to dbanie o komfort fizyczny i psychiczny psa, dbanie o relację przewodnika ze swoim psem, która jest niezbędna podczas pracy węchowej. Nosework to praca zespołowa. Nawet dobrze i profesjonalnie wyszkolony pies ale nie współpracujący ze swoim przewodnikiem, bądź źle prowadzony przez przewodnika po ringu, nie osiągnie sukcesu i satysfakcji z wykonanego zadania

Jak prawidłowo prowadzić psa?

1. Wybór szelek, smyczy, linki.

Już na pierwszych treningach wybierzcie długą smycz, linkę (min.3m), wygodne szelki. Krótsza linka może blokować psa podczas przeszukania, zbyt długa – szczególnie u mniej doświadczonych przewodników – może się plątać i być trudniejsza do „zwijania” i manewrowania. Wybierając szelki pamiętajmy, aby były one wygodne dla psa i nie blokowały jego ruchów. Założenie psiakowi szelek / ew. obroży przed treningiem może być również jednym z elementów rutyny startowej, która pomaga psu „włączyć się” w tryb zadania.

2. Trening pracy z linką.

Prawidłowego prowadzenia psa na lince nie opanujemy tylko na treningach nosework i dla treningów nosework. To wyzwanie dla każdego świadomego właściciela psa. Ćwiczenia prawidłowej pracy z linką najlepiej na początku wykonać na „stałym elemencie”, przyczepić karabińczyk do barierki, stabilnego elementu w domu i próbować pracować linką, rozwijać – cofając się powoli do tyłu, zwijać- przybliżając się do miejsca jej zaczepienia. Osoby praworęczne trzymają linkę luźno ale pewnie w prawej dłoni.

Lewa dłoń jest dłonią „manewrującą” popuszczającą, bądź zwijającą smycz. W prawej dłoni trzymamy „zapas” linki. Pilnujmy, aby linka była luźna (nie blokujemy jej) i nie pozwalajmy, aby zwisała i plątała się po ziemi, podłodze. Opanowane? Czas na spacer z naszym psem. Pozwólmy psu na spacerową wolność i swobodne węszenie. W tym czasie uczmy się prawidłowej pracy z linką, i zasad tzw. „luźnej smyczy”.

Handling w Noseworku - Psinosek.pl
Prawidłowe trzymanie smyczy / Fot.: Psinosek.pl

3. Obserwacja psa.

Obserwujmy psa i uczmy się współpracować z psem podczas spacerów. Obserwujmy jego ruchy, zwracajmy uwagę jak zachowuje się, gdy znajdzie ciekawy zapach na krzaczku (nagłe zatrzymanie, zwrot, „dreptanie” w miejscu podczas rozpracowywania źródła zapachu). Ta wiedza będzie nam bardzo przydatna podczas treningów, zawodów. Świadomy i dobry przewodnik to przewodnik, który dobrze zna swojego psa i mowę jego ciała. Zna sygnały, które wysyła jego pies: wie kiedy jest znudzony, zaniepokojony, zaciekawiony, zestresowany. „Czytajmy” więc nasze psy – to mocna baza to wspólnego szczęśliwego życia opartego na zrozumieniu, ale i sukcesów w noseworku.

Handling w Noseworku - Psinosek.pl
Fot.: Jack Beasley/ Flick.digital
Handling w Noseworku - Psinosek.pl
Fot.: James Watkins/ Flick.digital

Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas handlingu?

1. Nadmierna ingerencja w pracę węchową psa na ringu (overhandling).

Pies powinien być pewny siebie i samodzielny. To on i jego nos są ekspertami na ringu, przewodnik ma jedynie być wsparciem, który czyta mowę jego ciała i ingeruje tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zadaniem psa jest przeszukanie ringu i oznaczenie znalezionej próbki zapachowej, zadaniem przewodnika jest umożliwienie mu tego a także pilnowanie granic ringu, prawidłowe zgłaszanie alarmu, prawidłowe nagradzanie, obserwacja i udzielanie koniecznej pomocy i wskazówek. Zdarza się jednak często, że przewodnik nieświadomie przeszkadza psu poprzez ingerowanie w jego przeszukanie między innymi:

– nieprawidłowo pracuje na lince: blokuje ruchy psa, ciągnie psa, pląta linkę i rozprasza w ten sposób psa

– nie pozwala na samodzielność i wskazuje dłonią miejsca do przeszukania, dotyka przedmiotów na ringu

– wchodzi psu w drogę, bądź go wyprzedza

 -podąża „tuż” za nim – nie pozwalając psu na samodzielność i wywiera niepotrzebną presję

– stosuje niepotrzebne, rozpraszające komunikaty głosowe (błędy w komunikacji werbalnej)

– ruchami ciała, gestami przeszkadza psu, sugeruje, wywołuje presję na psie bądź go zniechęca, nachyla się nad przedmiotami, zasłania przedmioty bądź obszary na ringu (błędy w komunikacji niewerbalnej)

2. Brak umiejętności czytania „mowy ciała” psa i myli etapy ZWZ (natrafianie, rozpracowanie, oznaczenie stożka zapachowego).

Psy ruchami swojego ciała świetnie potrafią nam pokazać, ze natrafiły na stożek zapachowy. Wyraźnie bądź subtelnie (w zależności od psa – jego temperamentu i charakteru) zmienia się ich zachowanie. Po natrafieniu na stożek zapachowy (przypominjący – dla wyobrażenia dla początkujących przewodników – dym ze zgaszonej świeczki) psy wykonują nagły zwrot, charakterystyczny ruch ciała . Następnie rozpracowują zapach, aby w efekcie dotrzeć do jego źródła i go oznaczyć. Rozpracowując zapach pies koncentruje się początkowo na większym obszarze, po chwili intensyfikuje swoje węszenie, które coraz bardziej zawęża gdy zbliża się do źródła zapachu. Każdy z tych etapów jest czytelny. I tutaj jest zadanie dla przewodnika: obserwujemy, czytamy, uczymy się „mowy ciała” naszego psa.

3. Brak komunikacji psa i przewodnika. Przewodnik nie potrafi zinterpretować sygnałów, które pokazuje pies: zdenerwowanie, zniecierpliwienie.

Prawidłowe zrozumienie psich sygnałów i psiej mowy może pomóc podczas treningu. Przerwać go, gdy jest taka potrzeba (zbyt duży stres, zmęczenie), zmienić (ułatwić- sygnały frustracji, utrudnić – sygnały znudzenia), „zresetować” psiaka podczas zawodów, gdy widzimy, że nie skoncentrował się na przeszukaniu – poprzez powrót na start i ponowienie rutyny startowej. Komunikacja werbalna i niewerbalna przewodnika jest bardzo istotna. Przewodnik nieświadomie może przekazywać swojemu psu ruchem, gestami wiele błędnych komunikatów, które utrudnią mu przeszukanie. Podobnie komunikaty werbalne mogą być zachętą ale i rozproszeniem i wprowadzeniem psa w błąd. Zatem komunikacja to interakcja. Przewodnik obserwuje psa, pies przewodnika i w ten unikalny sposób tworzą noseworkowy zespół.

4. Niewystarczające przygotowanie psa.

Często zmotywowany i pragnący sukcesu przewodnik omija etapy treningu. Sukces w noseworku to budowanie pewności siebie u psa i wzmacnianie jego motywacji. Osiągnąć to możemy jedynie „etapując” poziom treningów i ćwicząc systematycznie. Dobrze przygotowany pies będzie czuł się pewnie, będzie prawidłowo wskazywał próbki. Dobrze ugruntowane podstawy to klucz do sukcesu i mniejsze ryzyko błędów w przyszłości na kolejnych etapach szkolenia.

5. Zbyt duże wymaganie względem naszego psa.

Zbyt duże wymagania stawiane naszemu psu zniszczą jego zapał, chęć do treningów i motywację.

6. Zły dobór komend bądź nieprawidłowe ich używanie

Zdarza się również nieprawidłowy dobór komend: startowej, komendy markera, komendy kończącej. Rodzi to nieporozumienia pomiędzy psem a przewodnikiem i skutkuje zniecierpliwieniem psa, zdenerwowaniem przewodnika i popełnianymi błędami na ringu. Pamiętajmy aby wybierać krótkie, jasne i zrozumiałe komendy. Wprowadzajmy je powoli, systematycznie. Niech wszystkie komendy będą „unikalne” i wykorzystywane jedynie podczas noseworkowych treningów. Zdarza się też, że przewodnik komendy wypowiada w złym momencie: za szybko, za późno zmylając psa.

7. Nieprawidłowe nagradzanie.

Podobnie jak z komendami słownymi – nagroda wydana psu w złym momencie nie odniesie swojego celu. Podobny skutek przyniesie nagroda niedostosowana do potrzeb psa. Rezultat – zniechęcenie psa bądź przerwanie w najmniej oczekiwanym momencie przeszukania ringu przez naszego psa.

Przewodnicy i ich psy jesteśmy żywymi, emocjonalnymi istotami. Mamy więc prawo do popełniania błędów, do „gorszych” dni, nauczmy się zatem cierpliwości, „odpuszczania”, cieszmy się z wspólnych treningowych chwil i budujmy psio-ludzką więź.

Psinosek życzy powodzenia w noseworkowym handlingu i świetnej wspólnej zabawy podczas węchowych wyzwań.

Handling w Noseworku - Dawid Pabis - Psinosek.pl
Fot.: Dawid Pabis
Handling w Noseworku - Dawid Pabis - Psinosek.pl
Fot.: Dawid Pabis

Autor: Magdalena Pabis – instruktor Nosework Polska


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz postawić nam wirtualną kawę.


Zapisz się do naszego newslettera.


  Udostępnij ten artykuł:


  Shopping cart

  0
  image/svg+xml

  No products in the cart.

  Continue Shopping
  Newsletter Psinosek.pl

  Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na Psimnosku.