Dlaczego psy kopią dziury?
Wielu opiekunów psów zmaga się z problemem kopania dziur przez swoich kudłatych przyjaciół. Jest to szczególnie uciążliwe, gdy Twoim oczkiem w głowie jest piękny i zadbany trawnik przed domem. Warto więc dowiedzieć się czegoś więcej o kopaniu dziur przez psy.
Powody kopania dziur przez psy
Psy mogą kopać dziury z bardzo różnych przyczyn. Od tych przyczyn będzie zależeć postępowanie, które należy zastosować by ograniczyć lub całkowicie wyeliminować to zachowanie. Dlaczego więc psy kopią dziury? Oto najczęstsze przyczyny:
Odstresowanie się
Codzienne przeładowanie bodźcami i stres sprawiają, że psy potrzebują się rozładować. Inaczej mówiąc wyzerować swój mózg. Kopanie może być wspaniałym zajęciem odstresowującym. Nie tylko dla psów zresztą. Fizyczna praca podobnie działa na nas – ludzi. Pozwala przestać myśleć o codziennych problemach i skupić się na czymś, co daje nam psychiczny spokój od myśli.
Realizowanie łańcucha łowieckiego
Pod ziemią żyje wiele zwierzątek, na które nasze psy lubią polować. Może to być kret lub gniazdo nornic. Psy potrafią być bardzo skuteczne w polowaniu na nie. Tym bardziej, gdy dzięki swojemu nosowi odkryją, że tuż pod ich łapkami znajduje się jakaś potencjalna ofiara. Tutaj kopanie jest czymś bardzo oczywistym.
Zakopywanie i wykopywanie skarbów
Psy mają w swoim charakterze nawyk zakopywania cennych skarbów. Może to być jakaś pyszna kość, którą chcą zakopać na później jako swój zasób. Podobnie, gdy odkryją, że pod ziemią jest już coś zakopane. Będą chciały koniecznie dostać się do tego kopiąc dziury.
Ochłodzenie się
W lecie przy dużych temperaturach psy będą odczuwać duży dyskomfort. Wtedy szukają sposobu, by się ochłodzić. Jest to typowe zwłaszcza u ras psów pierwotnych i tych, które posiadają gruby podszerstek. Oczywiste jest to, że kilkadziesiąt centymetrów pod wierzchnią warstwą ziemi będzie dużo chłodniej. Wykopanie dziury jest więc świetnym sposobem na ochłodzenie się.
Dlaczego opiekunowie mają problem z kopaniem dziur przez psa?
Zastanówmy się teraz, dlaczego my – opiekunowie mamy problem z kopaniem dziur przez nasze psy? Są dwie zasadnicze przyczyny:
- Pies się brudzi
- Pies niszczy ogródek
Jeśli chodzi o pierwszy punkt, to psa można jednak zawsze potem doprowadzić do czystości używając zabiegów pielęgnacyjnych. Gorzej z ogródkiem, który nie zawsze może nadawać się do uratowania. Psy mogą zniszczyć krzewy, system korzeni, systemy nawadniające itp. Musimy jednak jako ludzie zadać sobie pytanie i zrozumieć: kiedy to kopanie dziur jest normalne, a kiedy jest to jakiś rodzaj zachowania nieprawidłowego.
Zdaję sobie sprawę z tego, że ogródek jest dla nas bardzo ważny. Czasem jednak musimy w jakiś sposób pozwolić psu na kopanie. Oczywiście wtedy, gdy wynika ono z prawidłowych i naturalnych czynników.
Kiedy kopanie dziur jest czymś prawidłowym?
Jak już pisałem wcześniej, kopanie kopaniu nie jest równe. Ważną umiejętnością, aby ocenić, czy kopanie jest czymś prawidłowym czy nie, będzie znalezienie przyczyny, dla której pies rozkopuje ogródek. I tutaj proponuję przyjąć pewną wytyczną. Jeżeli kopanie nie jest zachowaniem rozładowującym nadmiar frustracji, z którym możemy sobie poradzić, jest to zachowanie PRAWIDŁOWE.
Dlaczego? Ponieważ jest typowo eksploracyjne, lub wynika z potrzeby termoregulacji, ewentualnie z potrzeby poszukania sobie jakichś cennych dla psa rzeczy. To są całkowicie naturalne i będące w zgodzie z naturą psa czynności.
Jeśli tak, to w jaki sposób postępować z psem, który swoim zachowaniem niszczy niechcący nasz piękny ogródek?
Sposób postępowania z psem kopiącym dziury
Mamy więc mały konflikt interesów pomiędzy tym czego chce opiekun, a tym, czego potrzebuje jego kudłaty przyjaciel. Są różne sposoby rozwiązywania konfliktów, ale jednym z najlepszych według mnie jest KOMPROMIS. Nie możemy całkiem zabronić psu kopania dziur, bo są psy, dla których jest to bardzo ważna czynność. Przykładem takich psów są Teriery. Są to psy, które były szkolone do polowań na małe zwierzątka żyjące lub szukające schronienia pod ziemią. Polujący pies musiał więc dostać się do swojej ofiary rozkopując ziemię. Sama nazwa Terier pochodzi od słowa „terre” czyli ziemia.
Jakie metody będą w takim razie najlepszym kompromisem przy kopaniu dziur przez psa? Jedna z najskuteczniejszych i najlepszych metod postępowania to:
Wydzielenie odpowiedniej przestrzeni, w której pies może swobodnie kopać dziury.
Dzięki wydzielonej przestrzeni opiekun psa będzie miał wpływ na to, gdzie dziury będą się pojawiały, a pozostała część działki będzie bezpieczna. Pies natomiast będzie miał możliwość realizowania swoich naturalnych potrzeb. Problemem jest tylko JAK nauczyć psa kopać w wyznaczonym miejscu. Tutaj ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Można schować psu pod ziemią smaczki, zabawki lub wspólnie z nim pobawić się w kopanie dziur (tzw. kopanie społeczne). Dzięki temu opiekun będzie miał okazję do spędzenia czasu ze swoim pupilem, wzmocni się więź między nimi.
Oczywiście pozostanie jeszcze problem co zrobić, żeby pies nie kopał dziur w części działki, która miała być od nich wolna. Metody postępowania będą się różniły w zależności od dwóch wariantów:
- Gry opiekun jest w pobliżu
- Gdy opiekuna nie ma w pobliżu
Opiekun w pobliżu
Postępowanie w przypadku, gdy jesteśmy w bliskiej odległości od psa jest w miarę proste i oczywiste. Najprostsze byłoby oczywiście ogrodzenie terenu, na którym nie chcemy dać możliwości kopania psu. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na wygrodzenie części działki. Wtedy sposobem zapobiegania kopania dziur jest odwołanie i przekierowanie zachowania psa. Z pomocą przychodzi nam przywołanie psa lub nauka komendy blokującej (stop, zostaw) oraz nauka rezygnacji. Używając tych narzędzi przerywamy zachowanie psa i następnie przekierowujemy go na miejsce, w którym może swobodnie kopać.
Opiekun jest daleko lub nie ma go na posesji
Trudniejsza sytuacja występuje wtedy, gdy opiekuna nie ma w pobliżu i nie może on zastopować zachowania psa. Wtedy być może to co napiszę nie wyda się Wam przekonujące, ale jednak jest prawdziwe. Należy dogłębnie przeanalizować po co psu ogród, gdy nie ma w nim opiekuna. Duża część osób myśląc ludzkimi kategoriami odpowie: „po to, żeby pies mógł się wybiegać”. Albo: „żeby pilnował domu”. Tymczasem prawda jest taka, że ogród dla psa jest tylko i wyłącznie przedłużeniem domu i nie jest żadnym wzbogaceniem jego życia. Zazwyczaj w takich przypadkach lubię używać porównania, że wyjście do ogrodu dla psa jest tak samo ekscytujące jak dla nas podróż z łazienki do salonu. Pies pozostawiony sam w ogrodzie nakręca się niepotrzebnie na inne psiaki, samochody lub ludzi poruszających się za płotem, uczy się szczekania na nich i wystawiony jest na wiele innych niepożądanych bodźców.
Wniosek: Jeśli chcecie w skuteczny sposób nauczyć psa kopania dziur w wyznaczonym miejscu, to musicie być w ogrodzie razem z nim.
Zachowania zastępcze
Kopanie dołków przez psa jest czynnością, która podnosi jego nastrój. Może mieć charakter uspokajający, jeśli jest wykonywane delikatnie lub pobudzające dopaminergicznie, jeśli ma charakter łowiecki. W związku z tym, jeśli znamy cel takiego kopania, to możemy spróbować psu zapewnić zachowania o podobnym celu, żeby zminimalizować jego ilość. Jest to klasyczna taktyka przekierowania. Możemy do tego użyć pracy węchowej (świetnie sprawdzi się tu nosework) lub dostarczyć psu gryzaki (są to działania uspokajające).
Kopanie jako zachowanie nieprawidłowe
Jak już wspomniałem, najczęściej kopanie jest zachowaniem całkowicie naturalnym i wynikającym ze spełniania potrzeb przez psa. Zdarza się jednak, że takie kopanie może być behawioralnie nieprawidłowe. Najczęściej jest to kopanie typowo nerwowe, po trudnej i stresującej sytuacji. Problemem nie jest tutaj samo kopanie jako sposób radzenia sobie z tą sytuacją, ale to, gdy jest to jedyna strategia jaką zna pies. Używanie kopania jako jedynej strategii możemy traktować jako zachowanie kompulsywne. Warto w takim przypadku skonsultować się z behawiorystą lub trenerem, który pomoże psu znaleźć inne sposoby na rozładowanie się. Pies powinien znać co najmniej kilka różnych sposobów na upuszczenie emocji.
Podsumowanie
Kopanie dziur przez psa jest zazwyczaj całkowicie naturalną czynnością. Może być jednak uciążliwa dla nas – ludzi. Skoro jednak zdecydowaliśmy się dzielić nasze życie z kudłatym kumplem, to musimy brać pod uwagę pewne kompromisy. Nic jednak nie jest jednoznaczne, więc jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości czy zachowanie Waszego psiaka jest normalne to skonsultujcie to z behawiorystą. A jeśli zaakceptujecie taką formę aktywności to bierzcie saperkę i idźcie pomóc Waszemu psu kopać. Powodzenia!