Pies śpiący na łóżku przytulony do różowej piłeczki. Psinosek.pl

Dlaczego psy chrapią?


Chrapanie nie jest tylko domeną ludzi. Nasi czworonożni przyjaciele również potrafią obudzić cały dom dźwiękami, które wydają z siebie podczas snu. Dlaczego psy chrapią? Czy chrapanie jest groźne dla zdrowia naszych pupili? Na te i inne pytania postaramy się tutaj odpowiedzieć.

Co powoduje chrapanie psa?

Chrapanie psa, podobnie jak chrapanie człowieka ma związek z ograniczeniem przepływu powietrza w drogach nosowych i gardle. Prawdopodobieństwo chrapania u psa jest większe, jeśli jego drogi oddechowe zwężają się z powodu stanu zapalnego, niedrożności, zatorów lub innych problemów. Przyczyną chrapania mogą być specyficzne ułożenie głowy powodujące ucisk na krtań czy tchawicę. Należy zdać sobie sprawę z tego, że jedne rasy są bardziej predysponowane do chrapania a inne mniej.

Do ras bardziej narażonych na chrapanie należą na przykład:

  • Buldog francuski,
  • Buldog angielski,
  • Mops,
  • Cavalier King Charles
  • Spaniel,
  • Pekińczyk,
  • Shih tzu,
  • Boston terrier,
  • Bokser,
  • Dog de Bordeaux
Pies rasy buldog leżący na twardym podłożu. Psinosek.pl
Biały pies siedzący na zielonej trawie. W tle leży jeszcze jeden biały pies. Psinosek.pl
Pies rasy Shih zu stojący na zielonej trawie przy  ogrodzeniu. Psinosek.pl

Generalnie są to rasy o krótszych czaszkach, z krótkim pyskiem, posiadające w związku z tym krótszy odcinek oddechowy. Te rasy zwane rasami brachycefalicznymi zawsze będą zawsze miały większe prawdopodobieństwo chrapania od tych, u których drogi oddechowe są dłuższe. Utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe powoduje że zwierzak wkłada bardzo duży wysyłek w czynność tak prostą jaką jest oddychanie. Widać to w szczególności podczas wysiłku fizycznego oraz upalnych dni. Głośny oddech i duszność mogą doprowadzić do omdlenia. Rasy brachycefaliczne czyli krótkoczaszkowe w wyniku zaburzeń w anatomicznej budowie układu oddechowego są również bardziej narażone na obrzęk i nawracające zapalenie krtani.

Również wraz z upływem lat psom wiotczeją mięśnie i tkanki, co także powoduje większą szansę na to, że nasz czworonożny przyjaciel będzie wydawał podczas snu te specyficzne dźwięki. Jeśli jednak nasz pies nie należy do rasy krótkoczaszkowej ani nie jest jeszcze stary, istnieją inne powody na wydawanie tych specyficznych dźwięków. Musimy sprawdzić jeszcze posłanie psa i jego pozycję podczas snu. Jeśli posłanie jest zbyt miękkie może powodować ucisk na krtań powodując chrapanie. To samo może się zdarzyć, jeśli legowisko jest zbyt małe a pies nie mieszcząc się na nim musi spać w pozycji sprzyjającej chrapaniu. Psy osób palących również częściej niż inne mają problem z chrapaniem.

Odpowiedź na pytanie czy chrapanie u psa jest normalne powinna brzmieć: Tak, ale nie zawsze. Kiedy więc powinno nas ono zaniepokoić?

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Kiedy chrapanie psa świadczy o chorobie?

Gdy nasz pies nie jest psem krótkoczaszkowym a powyżej opisane przez nas sytuacje go nie dotyczą, powinniśmy baczniej przyjrzeć się zdrowiu naszego podopiecznego. Istnieją choroby i schorzenia, których jednym z pierwszych objawów jest właśnie chrapanie.

Przyczyny chrapania u psa:

  • Ciało obce – Po pierwsze sprawdźmy czy w pysku psa nie utkwiło ciało obce, które może powodować trudności z oddychaniem. Zwróćmy też uwagę na to, czy chrapaniu nie towarzyszy wtedy przewlekły katar, brak apetytu czy apatia.
  • Otyłość – Jeśli powyższe nie przyniesie odpowiedzi o przyczynę chrapania sprawdźmy wagę naszego psa. Przyrost masy ciała może również powodować tworzenie się nadmiaru tkanek w szyi lub gardle Twojego zwierzaka. Tkanki te ograniczają przepływ powietrza, co zwiększa prawdopodobieństwo, że Twój pies zacznie chrapać. O sposobach żywienia psów piszemy w innym artykule.
  • Alergia – Alergia również może być przyczyną chrapania Twojego zwierzaka. Alergeny powodują stan zapalny dróg nosowych, powodując obrzęk ograniczający przepływ powietrza.
  • Niedoczynność tarczycy – Chrapanie jest jednym z pierwszych objawów niedoczynności tarczycy u psów. Ten problem zdrowotny występuje, gdy tarczyca nie wytwarza odpowiedniej ilości hormonu regulującego metabolizm i może wymagać leczenia.
  • Nowotwory – Guzy nowotworowe mogą rosnąć w przewodzie nosowym lub miejscach, które mogą go uciskać, powodując zwężenie dróg oddechowych.
  • Infekcja zębów – infekcja bakteryjna, która powoduje ropień zęba, może wywierać nacisk na jamę nosową, blokować przepływ powietrza i powodować obrzęk okolicznych tkanek.
Mały szczeniaczek śpi wtulony w miękki kocyk. Psinosek.pl

Bezdech senny u psów

W czasie snu spada napięcie mięśni, co ułatwia zapadanie się ścian gardła. Bezdech pojawia się, gdy dochodzą do tego nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, takie jak: polipy, przerośnięta po infekcjach tkanka, zbyt wiotkie mięśnie podniebienia. Jest to szczególnie niebezpieczne podczas upałów, wysiłku fizycznego czy nadmiernej ekscytacji. Zaburzenia te mogą powodować nawet uduszenie się psa. Warto z tym schorzeniem zgłosić się do weterynarza, który może zastosować leczenie chirurgiczne polegające najczęściej na poszerzeniu nozdrzy i skróceniu podniebienia miękkiego.

Co zrobić, żeby pies przestał chrapać?

Tak jak napisaliśmy powyżej, chrapanie może być spowodowane przez problemy zdrowotne. Obserwujmy nasze psy i jeśli zauważymy poza chrapaniem inne niepokojące objawy (gorączka, swędzenie, oznaki bólu) powinniśmy bezwzględnie udać się do weterynarza, który fachowo zdiagnozuje naszego psiaka. W innym przypadku możemy wypróbować któryś z poniższych sposobów.

  • Zmień pozycję psa. Czasami wystarczy lekkie szturchnięcie, aby pies zmienił swoją pozycję do spania, aby powstrzymać chrapanie. Nawet mały szczeniak, który nie chrapie, czasem może znaleźć pozycję do spania, która spowoduje, że będzie on wydawał podczas snu odgłosy chrapania.
  • Zadbaj o odpowiednie posłanie. Pies powinien mieć posłanie o odpowiednio dobranej do niego wielkości. Czasem ułożenie głowy, która wystaje poza posłanie powoduje powstawanie chrapania. Ważne też, by posłanie nie było zbyt miękkie, gdyż może ucisnąć krtań.
  • Zadbaj o czystość wokół psa. Roztocza, kurz i brud wokół Twojego psiaka mogą powodować łagodną reakcję alergiczną, co z kolei sprawia, że jama nosowa Twojego zwierzaka wypełnia się śluzem, zmniejszając przepływ powietrza i powodując chrapanie.
  • Nawilżaj powietrze. Suche powietrze może wysuszać zatoki, powodując ich pękanie. Kiedy tak się dzieje, wokół tego obszaru może pojawić się obrzęk, powodując ból i utrudniając oddychanie, co powoduje chrapanie podczas snu. Ma to miejsce zwłaszcza w zimie, kiedy ogrzewamy nasze mieszkania grzejnikami wysuszając powietrze.
Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podsumowanie

Jeśli nasz piesek pochrapuje od czasu do czasu, nie powinniśmy od razu podawać mu leków czy uzgadniać termin operacji z weterynarzem. Tym niemniej obserwujemy nasze psiaki. Bądźmy świadomi przyczyn chrapania i sposobów na walkę z nim. Jeśli coś nas zaniepokoi, skonsultujmy się z weterynarzem.

Podobne wpisy