Portal dla psów Psinosek.pl. Strona internetowa o psach, dla psów i osób, które je kochają.

Czy warto szkolić psa?

Odpowiedzialni właściciele psów często zadają sobie pytanie co mogą robić ze swoim psem, jak wspomagać jego rozwój i sprawić by był on szczęśliwszy? Jak stymulować go aby stał się mądrym i dobrze ułożonym psem? Czy muszę poświęcać długie godziny aby nauczyć go prostych lub bardziej zaawansowanych sztuczek? Przecież kupiłem psa – przyjaciela rodziny a nie psa cyrkowego. W tym artykule Psinosek.pl postara się odpowiedzieć na te pytania.

Co rozumiemy przez szkolenie psa.

Szkolenie psa to praca z nim na różnych poziomach aktywności. Pracę z psem zaczynamy zazwyczaj od nauki prostych komend typu „daj łapę” lub „daj głos”. To są proste komendy, których możemy nauczyć każdego psa. Jest ich co najmniej kilkadziesiąt a każdy o różnym poziomie trudności. Właściwie tylko wyobraźnia może ograniczyć nas w tym, czego chcemy nauczyć naszego pupila. Oprócz nauki komend, możemy szkolić naszego psa w sportach kynologicznych np.  agility, pracy nosem czyli tzw. noseworku, ale też zainteresować się szkoleniami specjalistycznymi np. ratownictwo górskie czy wodne,  dogoterapia.

Czy warto szkolić psa? - Psinosek.pl
Szkolenie psów
Źródło: Katrin B.Pixabay

Co daje psu szkolenie?

Szkolenie jest bardzo ważną częścią naszego życia z psem. Buduje ono jego pewność siebie, zapewnia stymulację umysłową i wzmacnia więź z właścicielem. Dzięki niemu psy mogą spędzać z nami więcej czasu, a większość z nich zawsze chce być blisko nas. Szkolenie naszego pupila jest też bardzo ważnym czynnikiem likwidującym u niego poczucie lęku i nieśmiałości. Daje poczucie spełnienia i umożliwia lepszą komunikację z innymi psami z jego otoczenia.

Stymulacja psychiczna naszego psa jest bardzo ważną częścią jego ogólnego samopoczucia. Jest tak samo ważna jak codzienne ćwiczenia fizyczne. Kiedy na zewnątrz pada deszcz czy występują inne niekorzystne warunki atmosferyczne, trening psa w domu może być ćwiczeniem, które uchroni naszego pupila przed nudą.

Badania dowiodły, że psy, które są szkolone od małego, jako dorosłe osobniki są inteligentniejsze, lepiej dostosowane do środowiska w jakim żyją, bardziej społeczne a dodatkowo posiadają większą więź z właścicielem.

Co daje nam szkolenie psa?

Szkolenie psa jest ważne nie tylko dla niego ale również dla właściciela. Dzięki niemu wzmacniamy relację z naszym psem a jego pozytywne wyniki w szkoleniu przekładające się na większe posłuszeństwo powodują, że często zapobiegniemy niebezpiecznym sytuacjom. Dobrze wyszkolony pies posłucha nas gdy zabronimy mu jeść znalezionych na spacerze kawałków zepsutej żywności lub gdy w szale zabawy chce wybiec na ruchliwą ulicę. Oszczędzi nam to bardzo wielu problemów i stresu. Widok naszego czworonoga pokonującego tor agility lub znajdującego ukryty zapach sprawi nam olbrzymią satysfakcję.

Kiedy zacząć pracę z psem?

Nauka psa powinna rozpocząć się od momentu, gdy przyniesiesz go do domu. Szczenięta uczą się od urodzenia a dobrzy hodowcy od razu po urodzeniu przystępują do nauki socjalizacji. Część nauki psa możesz rozpocząć już od momentu, gdy tylko szczeniak otworzy oczy. Pamiętaj jednak, że szczenięta mają bardzo krótki czas, w którym mogą się koncentrować. Możesz jednak próbować uczyć je prostych poleceń posłuszeństwa takich jak „siad” czy „leżeć” już w wieku około 7 tygodni.

Formalnie uważa się, że szkolenie psów powinno rozpocząć się od około 6 miesiąca. Tym niemniej jeśli nie będziemy psa socjalizować i próbować wdrażać poprawnych wzorców zachowania już od pierwszych tygodni, to potem może być coraz trudniej wyeliminować złe nawyki.

Jaki rodzaj szkolenia wybrać dla naszego psa?

Wybierając rodzaj szkolenia psa, musimy wziąć pod uwagę jego predyspozycje takie jak jego budowę ciała, czy predyspozycje do agresji w stosunku do ludzi. Przykładowo trudno wymagać aby małe yorki ratowały topielców a pies „kanapowy” wykazywał się pasją do biegania i pokonywania przeszkód w agility. Oto niektóre rodzaje aktywności, które możemy wybrać dla naszego pupila

Nauka komend

Nauka komend to najpowszechniejszy rodzaj treningu naszego psa. Zestawów komend, których możemy nauczyć naszego pupila jest naprawdę dużo. Dodatkowym plusem jest to, że większości z nich możemy nauczyć psa samodzielnie. Musimy poświęcić mu tylko trochę czasu. Większość takich schematów nauki komend dostępna jest za darmo w interecie.

Agility

Agility to sport polegający na tym, że pies prowadzony przez swojego przewodnika głosowymi i ruchowymi komendami musi pokonać bezbłędnie i jak najszybciej specjalny tor przeszkód. Jest to sport odpowiedni dla psów, które uwielbiają biegać, jednak pamiętać trzeba, że może być dosyć kontuzjogenny.

Nosework

Nosework zwany inaczej pracą węchową lub wykrywaniem zapachów  to aktywność, w której psy muszą znaleźć ukryty wcześniej zapach , często ignorując rozpraszacze (takie jak jedzenie lub zabawki) i powiadomić o tym przewodnika. Pracę węchową można ćwiczyć praktycznie z każdym psem.

Mantrailing

Mantrailing to psi sport, w którym pies odnajduje człowieka (pozoranta) po śladzie zapachowym.

Flyball

Flyball to psi sport podobny go agility, w którym zadanie każdego psa polega na przebiegnięciu przez  przeszkody do maszyny tzw. boxu, który po naciśnięciu łapą (lub w przypadku małych i lekkich psów – całym ciałem) wyrzuca piłkę, a następnie powrót z tą piłką do właściciela w jak najkrótszym czasie.

Dogtrekking

Dogtrekking to sport polegający na biegu z psem na orientację. Przewodnik otrzymuje mapę, kompas i ma do pokonania trasę od 25 do 50 km. Mogą brać w nim udział całe rodziny.

Dog Frisbiee

Dog Frisbee jest psim sportem polegającym na rzucaniu dysków przez przewodnika i łapaniu ich przez psa.

Obedience

Obedience jest sportem sprawdzającym poziom wyszkolenia psa w zakresie posłuszeństwa. Istotny jest tutaj radosny kontakt psa z przewodnikiem w trakcie ich wykonywania.

Dogoterapie

Terapia z udziałem psa, zwana inaczej dogoterapią, kynoterapią, kanisterapią, jest to metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.

Psy ratownicze

Psy ratownicze jest psy wyszkolone do realizacji zadań z dziedziny ratownictwa. W zależności od rodzaju szkolenia pies ratownik może specjalizować się w szukaniu zasypanych przez lawiny ludzi, przeszukiwać rumowiska lub też pomagać przy ratowaniu tonących.

Istnieje naprawdę wiele rodzajów aktywności, którymi możemy zapełnić czas naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Ograniczać nas może tylko nasza własna wyobraźnia i predyspozycje psa.

Podsumowanie

Szkolenie psa jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na jego rozwój. Oprócz korzyści behawioralnych, takich jak zapobieganie niewłaściwym zachowaniom i utrzymywanie sprawności, trening mózgu to świetny sposób na wzmocnienie więzi z psem . Pamiętajmy, że pies to członek naszej rodziny i zabawy z nim będą sprawiać przyjemność i jemu i nam.

Autor: TP


Jeśli spodobał Ci się ten artykuł, możesz postawić nam wirtualną kawę.


Zapisz się do naszego newslettera.


  Udostępnij ten artykuł:


  Shopping cart

  0
  image/svg+xml

  No products in the cart.

  Continue Shopping
  Newsletter Psinosek.pl

  Zapisz się do naszego newslettera aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach na Psimnosku.