Pies rasy Nova Scotia Duck Tolling Retriever przy talerzu z kurzymi jajkami. Psinosek.pl

Czy pies może jeść jajka?

Psy pochodzą w prostej linii od wilków. Dawniej były myśliwymi i jadły to, co udało im się upolować i znaleźć. W ich diecie można było znaleźć padlinę, gryzonie, ptaki, owoce oraz jajka. Dzisiaj psy nie muszą polować, a ich dieta opiera się głównie na tym co dostaną od człowieka. W jaki sposób urozmaicić dietę psa? Czy pies może jeść jajka? Na to proste pytanie postaramy się dzisiaj wyczerpująco odpowiedzieć.

Składniki odżywcze w jajkach

Jajka są źródłem wielu minerałów i witamin niezbędnych do utrzymania organizmu w zdrowiu. Do minerałów zawartych w jajkach zaliczamy:

 • Fosfor
 • Potas
 • Żelazo
 • Magnez
 • Cynk
 • Wapń
 • Jod
 • Selen
 • Znaleźć możemy w nich również witaminy B12, B9, B2, A, E, D, K.

Żółtko jajka zawiera również luteinę oraz ksantofil. Ksantofil wykazuje działanie antymiażdżycowe i zapobiega odkładaniu się złogów na ścianach tętnic.

Drobny piesek przy talerzu z kurzymi jajkami. Psinosek.pl
Jajka mają wiele wartości odżywczych
Źródło: Olga Burmistrova – Pexels.com

Jajka są bardzo odżywczym składnikiem diety i ważnym źródłem białka dla ludzi, ale czy pies może jeść jajka bez negatywnych konsekwencji na swoim zdrowiu? Tak, pies może jeść jajka. Jajka są generalnie zdrowe i mogą uzupełnić psu jego codzienną dietę, jednak musicie wziąć je pod uwagę w ogólnym bilansie kalorycznym. Ich podanie psu należy też skonsultować z weterynarzem, gdyż niektóre choroby psa mogą wykluczać ich dodawanie do posiłku.

Czy surowe jajka są dobre dla psów?

Zanim podamy psu jajko powinniśmy je przygotować. Nie należy podawać psu surowych jajek, pomimo, że właśnie w tej postaci były one spożywane przez wilki. Surowe jajka mogą zawierać bakterię salmonelli, która może prowadzić do wymiotów, biegunek i gorączki. Ginie ona już po 4 minutach gotowania, więc bezpieczniej jest podawać psu jajka ugotowane na twardo.

W dodatku surowe jajka zawierają enzym, który wiąże biotynę i uniemożliwia jej wchłanianie się do organizmu. Biotyna jest ważna dla metabolizmu, zdrowia skóry i trawienia, dlatego jej niedobór może powodować wiele problemów zdrowotnych.

Zdecydowanie warto ugotować jajko przed podaniem go psu.

Czy szczenięta mogą jeść jajka?

Tak samo jak dorosłe psy, szczenięta mogą jeść jajka. Jajka mają dla szczeniąt dokładnie taką samą wartość jak dla dorosłych psów.

Czy psy mogą być uczulone na jajka?

Psy mają tendencję do uczulenia na różne rodzaje białek zawartych w pożywieniu, dlatego niektóre mogą być również uczulone na białko zawarte w jajkach. Tak jak po podaniu każdego nowego rodzaju pożywienia należy obserwować czy pies po zjedzeniu jajka nie ma objawów uczulenia. Mogą to być swędzące wysypki, biegunki lub wymioty. Jeśli zauważycie któryś z tych problemów, może to oznaczać, że Wasz pies jest uczulony na jajka i nie należy mu ich podawać.

Duży czarny pies leżący w trawie przy kurzych jajkach. Psinosek.pl
Jajka mogę być korzystne w diecie psów
Źródło: Beau Considine – flickr.com

Czy psy mogą jeść skorupki jajek?

Z czysto technicznego punktu widzenia psom nie szkodzą skorupki jajek. Wilki jadły jajka w całości ze skorupkami. Skorupki jajek zawierają wapń, którego niektóre psy mają niedobór w swojej diecie. Jednak istnieją znacznie lepsze sposoby uzupełniania tego niedoboru w diecie psów. Poza tym musicie wziąć pod uwagę, że skorupki mają ostre krawędzie i dlatego mogą pokaleczyć Waszego psa. Zdecydowanie odradzamy spożywanie przez psy skorupek jaj.

Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Ciekawostka

W badaniach przeprowadzonych przez naukowców w 2016 roku w USA podawano błonę skorupki jajek (EM) starszym psom z dolegliwościami stawów. Okazało się, że po tygodniu podawania psom EM znacznie zmniejszył się ból stawów i nastąpiła poprawa ich funkcji, a po 6 tygodniach nastąpiło trwałe zmniejszenie bólu stawów prowadzące do znacznej poprawy jakości życia.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podsumowanie

Mam nadzieję, że odpowiedzieliśmy wyczerpująco na pytanie czy pies może jeść jajka. Podanie ich psu od czasu do czasu będzie miłą odmianą i urozmaiceniem jego diety. Podsumujemy teraz najważniejsze informacje dostępne w naszym artykule.

 • Psy mogą jeść jajka i może to być dla nich bardzo dobre uzupełnienie witamin i minerałów
 • Podając psu jajko należy obserwować jego zachowanie pod kątem alergii pokarmowej
 • Jajka przed podaniem trzeba koniecznie ugotować
 • Nie należy podawać psu skorupek jajka
 • Jajka mogę jeść zarówno dorosłe psy jak i szczenięta
 • Suplementacja błony skorupki jajka zmniejsza u starszych psów problemy ze stawami

Psinosek życzy wszystkim psom smacznego!

Podobne wpisy