Brązowy pies z białą łapą leżący przy bucie swojego opiekuna. Psinosek.pl

Czego pies nie może jeść?


Jako opiekunowie i właściciele psów, chcemy żeby nasze psy zawsze chodziły szczęśliwe, wesołe i radosne. Oddajemy im nasze serca, robimy wszystko żeby je zadowolić. Zapewne widzieliście już nie raz, jaką przyjemność i radość daje psu pora, gdy może zanurzyć swój piękny pyszczek w misce pełnej smakowitego jedzenia. Jeśli jedzenie sprawia mu aż taką przyjemność to jak odmawiać mu smakołyków i przysmaków, które mile połechcą jego kubki smakowe i dadzą jeszcze więcej radości? Niestety takie podejście może być początkiem kłopotów. Nasza edukacja co do nawyków żywieniowych psów ma jeszcze wiele braków, które musimy uzupełnić, żeby nieświadomie nie skrzywdzić naszych czworonogów.

Są potrawy i smakołyki, których nigdy i pod żadnym pozorem nie powinniście dawać waszym psom mimo, że dla nasz ludzi wydają się one smakowite i niegroźne a przy tym bardzo zdrowe. Czego więc pies nie powinien jeść? Psinosek.pl sprawdzi to dzisiaj dla Was.

8 potraw, których pies nigdy nie powinien jeść:

Czekolada

Pomimo, że dla nas ludzi jest często ulubionym przysmakiem, dla naszych psów niestety jest mocno trująca. Czekolada pochodzi z prażonych nasion rośliny Theobroma cacao , a głównymi składnikami toksycznymi są alkaloidy metyloksantyny, kofeina i teobromina. Zwłaszcza ten ostatni składnik jest niebezpieczny dla psów. Ludzie z łatwością trawią metyloksantyny. Okres półtrwania teobrominy wynosi u nas 2-3 godziny. Wchłanianie jej u psów jest jednak dużo wolniejsze a okres ten wynosi około 18 godzin.

Śmiertelna dawka teobrominy dla psa wynosi 100-500 mg/kg masy ciała u psów.

Ilość teobrominy jest różna w zależności od tego co zje nasz pies. Najwyższe stężenie mają kakao w proszku i czekolada. Wynosi ono około 20 mg/g i 15 mg/g . Czekolada mleczna ma znacznie mniej (2 mg/g), a biała czekolada ma najniższe stężenie (0,1 mg/g). Łatwo więc wyliczyć, że śmiertelna dawka dla psa, który waży 10 kg to około 100g.

Pierwszymi oznakami zatrucia u psów są wymioty (również z krwią) i polidypsja (patologicznie nadmierne pragnienie do picia). Inne objawy to nadpobudliwość, tachykardia, nadmierne dyszenie, ataksja i drgawki. Mogą one prowadzić do zaburzeń rytmu serca, drgawek i śmierci. Większość objawów pojawia się w ciągu dwóch godzin od spożycia, ale ponieważ teobromina jest powoli metabolizowana, mogą również pojawić się później (nawet do 24 godzin). W przypadku spożycia czekolady przez psa, powinniście szybko udać się do weterynarza. Chociaż nie ma swoistego antidotum, postępowanie wspomagające obejmuje wywołanie wymiotów oraz podanie węgla aktywowanego, tlenu i płynów dożylnych.

Tabliczka ciemnej czekolady. Psinosek.pl

Cebula

Istotne kliniczne zmiany hematologiczne u psów daje spożycie już 15 do 30g/ kg masy ciała (Cope, 2005). Nadmierne jej spożycie w jednym posiłku, lub w kilku mniejszych podawanych przez kilka dni, może uszkadzać czerwone krwinki, powodować niedokrwistość hemolityczną, której towarzyszy tworzenie ciał Heinza w erytrocytach.

Nie ma znaczenia, czy cebula została podana w formie surowej czy przetworzonej. Toksyczna będzie zarówno cebula surowa, gotowana lub liofilizowana.

Pierwsze objawy są podobne do stanów zapalnych żołądka i jelit, są to więc wymioty, biegunka, bóle brzucha, utrata apetytu, depresja i odwodnienie. Po kilku dniach stale przekroczonej normy pojawiają się objawy związane z utratą czerwonych krwinek, w tym przyspieszony oddech, trudności w oddychaniu, letarg, ciemno zabarwiony mocz, żółtaczka, osłabienie, przyspieszone bicie serca.

W przypadku stwierdzenia powyższych objawów, powinniście udać się do Waszego weterynarza. Nie ma wprawdzie antidotum, jednak w przypadku zatrucia cebulą pomocna będzie hospitalizacja, podawanie dożylne płynów i transfuzje krwi. Ważne, aby pies został nawodniony, weterynarz może zalecić również leki przeciwwymiotne.

Pomimo, że śmiertelność po zjedzeniu cebuli przez psa jest stosunkowo mała, unikanie jej jest najlepszą profilaktyką i strategią zdrowotną.

Dwie cebule i wiórki z cebuli leżące z nożem. Psinosek.pl
Cebula / Steve Buissinne – Pixabay

Czosnek

Wprawdzie spożycie czosnku jest mniej toksyczne niż spożycie cebuli, nie powinno się go podawać psom. Allicyna i ajoen, zawarte w czosnku, są silnymi środkami zwiotczającymi mięśnie sercowe i gładkie, rozszerzającymi naczynia krwionośne i środkami obniżającymi ciśnienie. Nadmierne spożycie czosnku może prowadzić do zatrucia dwusiarczkami oraz spadku liczby erytrocytów, stężenia hematokrytu i hemoglobiny. Toksyczna dawka to około 5 g/kg masy ciała psa.

Trzy główki czosnku leżące obok siebie. Psinosek.pl
Czosnek / Steve Buissinne – Pixabay

Winogrona i rodzynki

Zatrucie rodzynkami i winogronami u psów to jedne z najbardziej tajemniczych zatruć. Wynika to z tego, że do dzisiaj nie wiadomo, która dokładnie substancja w nich zawarta jest dla psa szkodliwa.

Obecnie panuje zasada, że potencjalnie każda dawka winogron zjedzona przez psa stanowi duży problem zdrowotny. Szacunkowe ilości winogron związane z uszkodzeniem nerek u psów wynoszą około 32 g/kg masy ciała a ilość rodzynek, po których pojawiają się objawy wynosi ok. 11-30 g/kg. Dawki, po których stwierdzono śmiertelność psów, wahały się od 10 do 57 g owoców na kg masy ciała.

Objawy zatrucia winogronami i rodzynkami pojawiają się w ciągu 6-12 godzin po spożyciu i należą do nich: ból brzucha, osłabienie, odwodnienie, drżenie i letarg. Po 24-72 godzinach od spożycia może pojawić się bezmoczowa niewydolność nerek, po której większość psów umiera, lub poddawana jest eutanazji.

Po spożyciu winogron przez psa, powinniście szybko udać się do weterynarza, który może próbować odkazić jelita za pomocą wymiotów lub płukania żołądka.

Kiście winogron zwisające z winorośli. Psinosek.pl
Winogrona / Jill Wellington – Pixabay

Awokado

Do trujących dla psów części awokado, po których mogą wystąpić problemy należą zarówno owoce, jak i pestki oraz liście. Dawka śmiertelna niestety ciągle jeszcze nie jest znana. Spożycie awokado przez psa powoduje gromadzenie się płynu w płucach i klatce piersiowej, co prowadzi do trudności w oddychaniu i śmierci z powodu niedoboru tlenu. Płyny mogą gromadzić się również w sercu, brzuchu i trzustce. Objawami zatrucia się psa awokado są wymioty, biegunka, niewydolność oddechowa i przekrwienie.

Dwa awokado leżące obok siebie na białym tle. Psinosek.pl
Awokado / Steve Buissinne – Pixabay

Orzechy makadamia

Orzechy makadamia nie są tak powszechne w sklepach jak pozostałe toksyczne produkty spożywcze. Są one jednak często spotykane w rozmaitych ciasteczkach, dlatego nim podacie psu jakiś słodki przysmak (nie polecamy karmienia psa ciastkami), upewnijcie się że nie zawiera on tych orzeszków.

Podobnie jak w przypadku awokado, nie jest znana substancja, która jest toksyczna dla naszych czworonogów. Tym niemniej toksyna zawarta w tych orzechach wpływa na mięśnie, układ nerwowy oraz układ pokarmowy. Pies, który zjadł te orzechy prawdopodobnie będzie miał trudności z poruszaniem się, będzie wykazywał osłabienie, duszności, drżenie i obrzęk kończyn.

Toksyczna dawka dla psów waha się od 2,4 do 62,4 g na kg masy ciała i jest zależna od indywidualnego mechanizmu obronnego psa.

Objawy pokazują się w ciągu 12 godzin po spożyciu. Oprócz opisanych powyżej, mogą pojawić się wymioty, bóle brzucha, ataksja, paraliż zadu i hipotermia z temperaturą do 40,5°C, podwyższone tętno i kulawizna. Po ich zauważeniu, zgłoście się z psem do weterynarza, który prawdopodobnie zastosuje leczenie wspomagające, podawanie płynów, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Po zastosowaniu leczenie, zatrucie tymi orzechami zazwyczaj ustępuje w ciągu 48 godzin.

Orzechy makadamia. Jeden orzech leży na stole a drugi jest trzymany w dłoni. Psinosek.pl
Orzechy makadamia / Fot.: CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1212269
Zapisz się na szkolenie w Szkole dla psów Psinosek w Zakopanem

Ksylitol

Ksylitol jest sztucznym słodzikiem, który stosuje się zamiennie z cukrem w produktach spożywczych takich jak cukierki, gumy do żucia bez cukru, pasty do zębów. Problemem u psów po spożyciu są znaczące zmiany w poziomie insuliny, którą ksylitol uwalnia w organizmie psa, powodując szybki spadek glukozy. Skutki spożycia ksylitolu przez psa pojawiają się po ok. 30 minutach i mogą obejmować wymioty, osłabienie, depresję, ataksję, drgawki, zaburzenie czynności wątroby i śpiączkę.

Przed wystąpieniem objawów weterynarz, może próbować wywołać wymioty. Przepisze on również odpowiednią terapię w zależności od stanu psa.

Kupka ksylitolu leżąca n stole. Psinosek.pl
Ksylitol / Fot.: günther – Pixabay

Alkohol

Niestety głupie żarty związane z podawaniem psu alkoholu zdarzają się częściej, niż możecie sobie zdawać z tego sprawę. Pies może również przypadkowo spożyć pozostawiony na stole lub rozlany napój alkoholowy. Dlatego należy postępować bardzo ostrożnie z tą substancją. Najczęstszymi objawami po spożyciu przez psa alkoholu jest ataksja, letarg, wymioty, biegunka, trudności w oddychaniu, niewydolność wątroby, śpiączka i śmierć. Dodatkowo należy zdawać sobie sprawę z tego, że zawarty w piwie chmiel ma również właściwości toksyczne dla psa., dlatego pod żadnym pozorem nie podawajcie psom napojów alkoholowych w żadnej postaci!

Dwa kufle z piwem z pianą. Psinosek.pl
Alkohol / Fot.: Alexander Lesnitsky – Pixabay

Pamiętajcie, że po spożyciu przez psa którejkolwiek z powyższych substancji nie powinniście podejmować leczenia bez odpowiedniego przygotowania i jak najszybciej powinniście skonsultować się z doświadczonym weterynarzem. Leczenie psa we własnym zakresie może przynieść odwrotne skutki i pogorszyć stan waszych czworonogów. Psinosek.pl życzy Wam, aby Wasze psy były zawsze zdrowe, żebyście mogli się cieszyć razem wspólnie przeżytymi przygodami w dobrym zdrowiu.

Stawianie kawy na rzecz psów w schroniskach

Podobne wpisy