Crufts Dog Show – Perła wśród wystaw psów
Wśród licznych wystaw psów o różnym prestiżu i renomie, zdecydowanie wyróżnia się jedna z nich – Crufts Dog Show. Jest to czterodniowa wystawa organizowana przez Kennel Club (KC) odbywająca się w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Dzisiaj poznamy ją lepiej.
Historia Crufts Dog Show
Historia Crufts Dog Show sięga XIX wieku. Jego nazwa pochodzi od założyciela czyli Charlesa Crufta. W 1876 roku zostawił on szkołę nie chcąc trafić do rodzinnego jubilerskiego biznesu. Chcąc się usamodzielnić znalazł pracę u producenta ciasteczek dla psów w Londynie – Jamesa Spratta. Szybko awansował z pomocy biurowej na przedstawiciela odpowiedzialnego za kontakty firmy z hodowcami psów w Europie. W 1878 roku francuscy hodowcy poprosili Crufta o zorganizowanie psiej sekcji na paryskiej wystawie. Po powrocie do Anglii w 1886 roku był menedżerem Allied Terrier Club Show a w 1891 roku zorganizował pierwszy pokaz Cruft w Royal Agricultural Hall z 2437 zgłoszeniami i 36 rasami , który od tego czasu stawał się coraz większy i uzyskiwał coraz większą renomę.
Jak wygląda Crufts Dog Show?
Crufts Dog Show to pokazy związane z branżą psów, które trwają przez cztery dni każdego roku od czwartku do niedzieli. Odbywają się w Narodowym Centrum Wystawienniczym (National Exhibition Centre) w Birmingham w Wielkiej Brytanii. Bilety wstępu obejmują miejsca siedzące na arenie dla maksymalnie 6000 odwiedzających, oprócz najlepszego programu pokazowego, który wymaga dodatkowego biletu (w zależności od dostępności). W ogólnodostępnych pomieszczeniach NEC znajdują się płatne bankomaty, i szatnie, w których można zostawić bagaż. Na teren Crufts nie można niestety wejść z psami innymi niż te, które zgłoszone są do pokazów i konkurencji. Znajdują się tam Restauracje, w których możemy posilić się między pokazami. Na terenie obiektu znajduje się 20 połączonych ze sobą hal o powierzchni 190 000 m2.
Konkurencje Crufts Dog Show
Główną nagrodą na Crufts jest Best in Show czyli konkurs na najpiękniejszego psa wystawy. Pierwszy raz, nagrodę tą przyznano w 1928 roku i zdobył ją Greyhound Primley Scepter. To o tą nagrodę walczy większość hodowców wraz ze swoimi pupilami. Ale Crufts nie byłby największą i najbardziej prestiżową wystawą gdyby była to jedyna kategoria, w której można popisać się swoim psem. Oprócz konkursu piękności psy mogą popisać się swoimi zdolnościami w Agility, Flyballu, tzw. Hellwork to Music czyli połączeniem tańca, sztuczek i posłuszeństwa, Obedience, Obreedience, tzw. Rajd czy występy psów myśliwskich. Przyznaje się również nagrody specjalne, takie jak Kennel Club Hero Dog czy nagrody Scruffts.
Wystawa psów
Najpopularniejsze konkurencje na Crufts to oczywiście konkursy piękności. To tutaj psy walczą o tytuł najpiękniejszego psa wystawy (Best in Show). To chyba najbardziej prestiżowy tytuł jaki pies może otrzymać w konkursie piękności na świecie. Wybiera się go spośród zwycięzców poszczególnych kategorii do których należą psy myśliwskie, pasterskie, gończe, teriery, miniaturki, użytkowe i pracujące. Pies nienależący do Kennel Club również może wziąć udział w konkursie jednak musi spełnić kilka warunków:
- Champion z kraju, z którym The Kennel Club ma wzajemną umowę, kwalifikuje się automatycznie, jeśli mieszka w Wielkiej Brytanii i znajduje się w Rejestrze Ras Kennel Club.
- Międzynarodowy Champion Piękności FCI oraz pies posiadający dwa tytuły Championa Wystawowego CIB dla „ras niepracujących” i CIE dla „ras użytkowych”.
- Zwycięzcy klas Juniorów Psów i Młodzieży Suki oraz Najlepszy Pies i Najlepsza Suka na nominowanych wystawach w krajach zamorskich, zgodnie z wykazem na stronie Crufts.
- Zwycięzcy klas Młodzieży oraz posiadający tytuł CACIB Pies i Suka na Światowej Wystawie Psów Rasowych. Zwycięzcy klas Młodzieżowej, Weteranów plus CACIB Pies i CACIB Suka na Europejskiej Wystawie Psów Rasowych w 2022.
Agility
Agility jest konkurencją, w której pies z pomocą naprowadzającego go przewodnika musi pokonać tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. O zasadach Agility pisaliśmy już wcześniej.
Pokazy Agility odbywają się na głównej arenie Crufts. Trwają przez wszystkie cztery dni i mają fantastyczną oprawę. Przeprowadzane są w następujących kategoriach: mistrzostwa agility Kennel Club, Kennel Club ‘British Open’, agility nowicjuszy, agility drużynowe Kennel Club, agility singli Kennel Club, agility International Kennel Club, Kennel Club dużych początkujących i Kennel Club średnich początkujących.
Flyball
Flyball jest to dyscyplina polegająca na pobiegnięciu psa przez tor przeszkód po piłkę, pochwyceniu jej i powrocie z nią na linię startu. Wyjątkowo atrakcyjnie wygląda ona w wydaniu drużynowym. Aby zakwalifikować się na Crufts, drużyna musi zająć pierwsze lub drugie miejsce w przeprowadzanych wcześniej kwalifikacjach.
Hellwork to music
Jest to rodzaj tańca i zabawy psa ze swoim właścicielem. Oboje wykonują scenki, tańczą i naśladują pewne sytuacje. Jest to bardzo widowiskowa konkurencja, która wymaga długich przygotowań, ale efekt jest często niesamowity. Aby zakwalifikować się na tą konkurencję należy zdobyć pierwsze lub drugie miejsce w specjalnie zorganizowanych imprezach kwalifikacyjnych poprzedzających Crufts, których spis znajdziecie TUTAJ >>.
Obedience
Obedience czyli posłuszeństwo to dyscyplina, w której sprawdza się wykonywanie poleceń przewodnika przez jego psa. Włącza się w to również pracę węchową czyli nosework o którym piszemy w innym artykule.
Obreedience
Obreedience to dyscyplina zespołowa nieco podobna do obedience, która prezentuje talenty każdej rasy poprzez serię zabawnych ćwiczeń i jest idealna dla wszystkich grup wiekowych i umiejętności. Łączy najlepsze aspekty posłuszeństwa oraz współpracy różnych psów danej rasy. Każdy zespół obreedience musi składać się z czterech przewodników i czterech psów tej samej rasy, które biorą udział w dwóch rundach zawodów, w tym rundzie pracy przy nodze wykonywanej razem jako grupa, a następnie czterech zestawach ćwiczeń, w tym aportowaniu, „wysyłaniu do łóżka”, nakazanie psu zatrzymania się i nosework.
Rally
Rally czyli tzw. Rajd polega na tym, że pies i jego przewodnik pracują jako zespół a ich zadaniem jest porusznie się po trasie z ponumerowanymi znakami wskazującymi różne ćwiczenia do wykonania. Jest to swego rodzaju „tor przeszkód ćwiczeń posłuszeństwa”, zawierający proste ćwiczenia.
Młody prezenter
Na Crufts nie może oczywiście zabraknąć wyboru młodego prezentera. Występy dzieci ze swoimi czworonożnymi przyjaciółmi są zawsze szczególne a w oprawie Crufts prezentują się szczególnie atrakcyjnie.
Pozostałe konkurencje
Oprócz powyższych dyscyplin szczególną kategorią jest Nagroda Kennel Club Hero Dog Award, wcześniej znana jako konkurs Friends for Life. Hero Dog Award celebruje świętuje wyjątkową relację, jaką ludzie mają ze swoimi psami, ważną rolę, jaką najlepszy przyjaciel człowieka odgrywa przez całe nasze życie, oraz wsparcie, jakie daje nam w obliczu przeciwności losu. Przyznaje się ją w pięciu kategoriach:
- Extraordinary life of a working dog – dla psów tych, które wykazały się niezwykłymi cechami pracując w wojsku, policji, RAF, lotniskach, poszukiwawczych i ratowniczych
- Hero support dog – celebruje wszystkie psy wsparcia i pomocy, od psów przewodników, psów wykorzystywanych do wykrywania chorób po psy wsparcia, w tym psy terapeutyczne lub zwierzęta, które zapewniają wsparcie emocjonalne
- Best friends – dla psów które przeżyły razem ze swoim właścicielem najtrudniejsze i najpiękniejsze chwile
- Child’s champion – wyróżnienie psa, który wspierał i pozytywnie wpływał na życie dziecka (17 lat i mniej)
- Rescue dog hero – dla psa ratowniczego, który przezwyciężył przeciwności losu i polepszył życie swojego właściciela/właścicieli.
Fakty o Crufts:
- Crufts to największa wystawa psów na świecie.
- W 2020 roku Crufts było opisane w ponad 2800 artykułach. Wartość ekwiwalentu reklamowego dla szacuje się na ponad 11 milionów funtów, a łączny zasięg odbiorców wynosi ponad 812 milionów osób.
- W ciągu czterech dni w Crufts w 2020 r. wzięło udział ponad 155 000 odwiedzających, co stanowi zaledwie 7% mniej w porównaniu do 166 000 w poprzednim roku (pomimo ówczesnego statusu koronawirusa).
- Crufts jest nadawany w telewizji More4 i Channel 4 . Średnia oglądalność 8 716 000 milionów z 15 godzinami relacji.
- Witryna Crufts ma ponad 2,5 miliona odsłon w okresie poprzedzającym pokaz i w jego trakcie.
- Połowa odwiedzających spędza na wystawie ponad sześć godzin.
- Ponad 96% odwiedzających oceniło program jako „doskonały” lub „dobry”.
- 81% wszystkich odwiedzających posiada psa.
Gdzie można obejrzeć co się dzieje na Crufts?
Jeśli nie możecie pojechać do Birmingham a chcecie obejrzeć pokazy Crufts to nic straconego. Możecie obejrzeć je na kilka możliwych sposobów:
TV Channel 4 – https://www.channel4.com/programmes/crufts
Oficjalny kanał YouTube – https://www.youtube.com/user/OfficialCrufts